Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Konasewicz-Sahajdaczny, Hetman kozacki
     
Arkadiusz92
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 512
Nr użytkownika: 68.403

Arkadiusz
Zawód: Student
 
 
post 12/04/2011, 23:23 Quote Post

Jak oceniacie tę postać? Czy wsparcie Sahajdacznego w bitwie pod Chocimiem było dla wojsk polsko-litewskich zbawiennie?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
nekromanta05
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 71.769

Monika
Zawód: Uczen
 
 
post 25/04/2011, 21:50 Quote Post

Według mnie Sahajdaczny to jeden z najwybitniejszych wodzów kozackich w XVII wieku. Wyruszył on z 30-tysięcznym korpusem Kozaków na odsiecz wojskom polskim obleganym pod Chocimiem. Sądze więc, że Kozacy wnieśli decydujący wkład w zwycięstwo.

Ten post był edytowany przez nekromanta05: 25/04/2011, 21:51
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Czarkos
 

Wielki Mistrz Zakonu Templariuszy
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 765
Nr użytkownika: 49.291

Stopień akademicki: student
 
 
post 25/04/2011, 21:55 Quote Post

QUOTE(Arkadiusz92 @ 13/04/2011, 0:23)
Jak oceniacie tę postać? Czy wsparcie Sahajdacznego w bitwie pod Chocimiem było dla wojsk polsko-litewskich zbawiennie?
*


Myślę, że bez tego wsparcia obrona Chocimia mogłaby się nie powieść.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
danil
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.402
Nr użytkownika: 70.199

 
 
post 26/04/2011, 20:33 Quote Post

Spladrowanie Kaffy tez ego sprawa..-1616r. dosyc maschtabna akcija ..Miasto bylo duze bogate, mialo okolo 70 000 ludzi..Ciekawy opis poslow rosijskich w Krumy ..
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
ziuk76
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 641
Nr użytkownika: 70.783

Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 30/07/2011, 10:39 Quote Post

Jeden z najwybitniejszych hetmanów kozackich, a przede wszystkim dobry dowódca. To także dzięki niemu i jego wojownikom bitwa pod Chocimiem zakończyła się klęską Osmana II. Liczebność przyprowadzonych wojsk kozackich pod Chocim do dzisiaj wywołuje spory wśród historyków. Zazwyczaj podaje się w granicach 30-40 tys., gdy wojsk polskich- około 25 tys. Zaporożcy sprawili się doskonale w trakcie walk z muzułmanami, zarówno podczas odpierania szturmów, jak i w organizowaniu wypadów na obóz turecki.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Van Halen
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 28
Nr użytkownika: 70.242

Wojtek
Zawód: Student
 
 
post 24/09/2011, 15:35 Quote Post

Sahajdaczny to jeden z ostatnich hetmanów kozackich, którzy walczyli po stronie polskiej. Myślę, że trzeba go oceniać pozytywnie. Sami Kozacy otaczali go niezwykłą czcią... Dla mnie jest on symbolem pewnej, kończącej się niestety epoki..
A co do tych wypraw łupieżczych.. no cóż biggrin.gif Taka już była natura Zaporożców... Myślę, że nawet taki wódz nie mógł powstrzymać ich zapalczywości i bitności.. no i chęci wzbogacenia się..
Ciekawi mnie, jak oceniany jest dziś, przez Ukraińców.. jako sługus Polaków, czy też jako mądry i dzielny wódz oddziałów kozackich...
Wie ktoś coś na ten temat więcej może biggrin.gif ?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
przemchelm
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 901
Nr użytkownika: 54.885

Przemys³aw
Zawód: Zarobiony cz³ek
 
 
post 24/09/2011, 15:48 Quote Post

Cóż, ma pomnik w Kijowie więc myślę, że nie jest tak źle wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
kornels
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 167
Nr użytkownika: 40.388

Kornel Smolinski
Stopień akademicki: student :)
 
 
post 24/09/2011, 21:01 Quote Post

Bez niego Chocim by upadł. No i przez czas, w którym przewodził kozakom, nie spiskował przeciw RON.
Był dobrym dowódcą, wśród kozaków był chyba jednym z najbardziej utalentowanych i dalekowzrocznych polityków. Bo tylko w sojuszu z Polską była szansa na zachowanie swoich praw i przetrwanie. Pół wieku później, gdy kozacy przeszli pod panowanie Rosji zdali sobie z tego sprawę. Jeśli chodzi o ataki na Turcję, to nie można zapomnieć że były to jedyne źródła dochodu kozaków i jedyna szansa na przetrwanie zimy. Wyprawy były co roku zresztą smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
danil
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.402
Nr użytkownika: 70.199

 
 
post 27/09/2011, 16:13 Quote Post

A co do tych wypraw łupieżczych.. no cóż Taka już była natura Zaporożców... Myślę, że nawet taki wódz nie mógł powstrzymać ich zapalczywości i bitności.. no i chęci wzbogacenia się

co , prawda, co do checi wzbogacenia , to nie mozemo myslic kategorjami naszego czasy , kiedy jest jakis major , jaki maje swoi 2-3 000 USD, jest jakis pulkownik i t.d.-wojna yuz nie jest sposeb wzbogaczenia dla zolnierza- chyba dla korporacji USA czy innych ..

Ta ,,chec wzbogaczenia,, byla nie tylko u kozakow-np. magnat J.Ostrozski dawal kozakom wielki koszty na wyprawe morski (na proch, zelazo , i t.d) a potem bral swej procent z lypow.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
romanróżyński
 

Hetman wojsk Dymitra
*******
Grupa: Banita
Postów: 2.488
Nr użytkownika: 65.013

Marek Rogowicz
Zawód: BANITA
 
 
post 27/09/2011, 16:42 Quote Post

QUOTE
Bez niego Chocim by upadł.

Skąd ten pomysł ?
Przecież gdyby nie spodziewano się pomocy Kozaków zatoczono by zapewne mniesze-łatwiejszy do obrony obóz.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Barg
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.879
Nr użytkownika: 56.976

 
 
post 28/09/2011, 9:29 Quote Post

Czyżbyś twierdził iż udział Kozaków w bitwie chocimskiej był nieistotny? Jaki bez Kozaków byłby stosunek sił? Ta sama liczba tureckich dział ostrzeliwałaby tylko obóz polski.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
romanróżyński
 

Hetman wojsk Dymitra
*******
Grupa: Banita
Postów: 2.488
Nr użytkownika: 65.013

Marek Rogowicz
Zawód: BANITA
 
 
post 28/09/2011, 12:47 Quote Post

QUOTE(Barg @ 28/09/2011, 10:29)
Czyżbyś twierdził iż udział Kozaków w bitwie chocimskiej był nieistotny?
*


Nic takiego nie twierdzę.
QUOTE
Jaki bez Kozaków byłby stosunek sił?

Jeszcze bardziej niekorzystny ale należy pamiętać że nie doszło tam do walnej bitwy w polu a tylko się broniono.
QUOTE
Ta sama liczba tureckich dział ostrzeliwałaby tylko obóz polski.

Który obejmowałby zapewne 60 % faktycznego obozu-kule miały by więc gdzie padać.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
kornels
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 167
Nr użytkownika: 40.388

Kornel Smolinski
Stopień akademicki: student :)
 
 
post 28/09/2011, 17:43 Quote Post

Ale nie należy zapominać że ataman był pod koniec oblężenia jednym z głównych dowódców, a być może i faktycznym głównodowodzącym. Przecież Władysław IV nie dowodził, co nie? smile.gif

A jeśli chodzi o oblężenia, to fakt że podczas obrony im mniej ludzi tym więcej żarła( więc można się dłużej bronić) i prochu( tak samo jak poprzednie). Ale obrona Chocimia(albo Chocima, nie mam pojęcia) nie była statyczna, tylko dynamiczna. Przypuszczano ataki na tureckie obozy. I w tym polu kozacy byli cennym sojusznikiem. W ogóle kozacy, jako uzbrojona w strzelby piechota byli idealnym wojskiem do obrony twierdz wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
romanróżyński
 

Hetman wojsk Dymitra
*******
Grupa: Banita
Postów: 2.488
Nr użytkownika: 65.013

Marek Rogowicz
Zawód: BANITA
 
 
post 28/09/2011, 18:16 Quote Post

QUOTE
Ale nie należy zapominać że ataman był pod koniec oblężenia jednym z głównych dowódców, a być może i faktycznym głównodowodzącym.

Nie wiem skąd ta fantazja ?
Może podasz źródło tej informacji ?
QUOTE
W ogóle kozacy, jako uzbrojona w strzelby piechota byli idealnym wojskiem do obrony twierdz

A jakiej twierdzy broniono w Chocimiu ?
Zawsze myslałem że chodziło o obronę umocnionego obozu-a tutaj doskonale się sprawdza nie tylko piechota ale i jazda dokonująca wypadów na kolumny szturmowe.
Nie neguję bynamniej znaczących zasłóg Kozaków w obronie chocimskiego obozu-jednak stwierdzenie że bez nich nasi by przegrali jest dużym nadużyciem.
Tu dodam że armia polska w umocnionym obozie pod odpowiednim wodzem potrafiła bronić się przy o wiele bardziej niekorzystnym stosunku sił np. pod Zbarażem
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Skrzetuski
 

W służbie Jego Królewskiej Mości!
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.707
Nr użytkownika: 58.568

Jakub Witczak
Zawód: Radca prawny
 
 
post 28/09/2011, 18:28 Quote Post

Czołem!

QUOTE(kornels @ 28/09/2011, 18:43)
Ale nie należy zapominać że ataman był pod koniec oblężenia jednym z głównych dowódców, a być może i faktycznym głównodowodzącym.
*



Nie, najpierw był Chodkiewicz, a później Lubomirski.

QUOTE
Przecież Władysław IV nie dowodził, co nie? smile.gif


Właściwie to Władysław IV nie był wtedy jeszcze Władysławem IV. tongue.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej