Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
6 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Sytuacja kobiet w starożytności
     
menes
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 314
Nr użytkownika: 2.388

 
 
post 26/11/2004, 23:41 Quote Post

QUOTE
na marginesie:
W starożytnym Egipcie krowa była więcej warta niż kobieta, heh...

Dawno nie widziałem głupszego marginesu...
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
ugedej
 

?
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 561
Nr użytkownika: 1.240

?
Stopień akademicki: doktorant historii
Zawód: soldier
 
 
post 27/11/2004, 12:36 Quote Post

QUOTE(Barkida @ Nov 15 2004, 06:52 PM)
Czy ktoś może wie czym było spowodowana taka duża swoboda kobiet w Sparcie ??

A to z tego powodu między innymi, że rodowitych, pełnoprawnych Spartan w Sparcie było malutko. Za pełnoprawnego Spartanina mogłbyć, przez dłuższą część istnienia tego państwa, uznawany człowiek, którego ojciec i matka byli Spartanami. Panie Samochodziku narysuj sobie trójkąt równoramienny (mieszkańcy Sparty) i podziel go w poziomie na trzy równe części. Ta na samym dole (największa) to heloci - ludzie bez praw aczkolwiek wolni. Część środkowa to periojkowie - ludzie wolni z pewnymi prawami ale nie mogący stanowić o poleis. Ta najmniejsza część górna to właśnie rodowici, pełnoprawni Spartanie.

Kobiety musiały być szanowane, musiały rodzić nowych czystej krwi Spartan, bo gdyby było inaczej to Sparta przestałaby istnieć. Zostałaby zajęta przez tych wszystkich niżej usytuowanych w hierarchii społecznej ludzi, którzy nie byliby w stanie utrzymać Sparty jako niezależnego poleis.
*




Zauważ że mężczyzna w Sparcie aby walczyć sprawniej musiał kochac swojego współtowarzysza jak brata. W poglądach Spartan powinien pójść za nim w ogień. Z tego względu bardzo u mężczyzn zdarzał się że byli gejami, bądź bi.
Natomiast kobiety rodzące sporą liczbę dzieci były objęte szczególną opieką.
Zwłaszcza matki Spartiatów (najwyższej i najmniej licznej grupy w Sparcie).

Natomiast jeżeli chodzi o działalnośc kobiet to faktycznie teoretycznie np. w Egipcie nie były nic warte. Jednak tylko na na najniższym szczeblu drabiny.
Na dworach przy boku władców, faronów, królów czy Cesarzy to tak naprawdę wiele poleceń pierwsze wychodziło z ich ust w łóżku z tym na górze.
Ich imaginancja i manipulacja potrafiła bardzo często zaważyc nawet i w sprawach wagi państwowej.
Wystarczy tylko zajrzeć do książek, które zawierają choć odrobine życia prywatnego panujących w Starożytności.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
menes
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 314
Nr użytkownika: 2.388

 
 
post 27/11/2004, 15:00 Quote Post

QUOTE
Na dworach przy boku władców, faronów, królów czy Cesarzy to tak naprawdę wiele poleceń pierwsze wychodziło z ich ust w łóżku z tym na górze

Twoja znajomość historii i kultury starożytnego Egiptu jest naprawdę... żałosna. Już lepiej pisz o Sparcie.
Czy wydaje ci się, że rola kobiety i człowieka w ogóle polega wyłacznie na posiadaniu władzy? Jakie w takim razie jest znaczenie kobiet we współczesnym świecie?

QUOTE
Ich imaginancja i manipulacja potrafiła bardzo często zaważyc nawet i w sprawach wagi państwowej.

I na tym wg. ciebie polega rola kobiety...

QUOTE
Wystarczy tylko zajrzeć do książek, które zawierają choć odrobine życia prywatnego panujących w Starożytności.

No właśnie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
ugedej
 

?
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 561
Nr użytkownika: 1.240

?
Stopień akademicki: doktorant historii
Zawód: soldier
 
 
post 28/11/2004, 14:08 Quote Post

[quote=menes,Nov 27 2004, 04:00 PM]
[quote]
Twoja znajomość historii i kultury starożytnego Egiptu jest naprawdę... żałosna. Już lepiej pisz o Sparcie.
Czy wydaje ci się, że rola kobiety i człowieka w ogóle polega wyłacznie na posiadaniu władzy? Jakie w takim razie jest znaczenie kobiet we współczesnym świecie?

Skąd to stwierdzenie, że moja wiedza z historii i kultury starożytnego Egiptu jest żałosna? Post pytający odnosił się do kobiet nadzwyczaj ogólnie. A jakie pytanie taka odpowiedź. Nieprada?

[quote]Ich imaginancja i manipulacja potrafiła bardzo często zaważyc nawet i w sprawach wagi państwowej.
[/quote]
I na tym wg. ciebie polega rola kobiety...
Naturalnie kobiety pełniły masę interesujących ról w Starożytności. Jedne szyły, drugie gotowały, inne rządziły... Jednak raczej palce by mi spuchły po być może chociaż w połowie wyczerpująej odpowiedzi, która zahaczała by o szczegóły.
[quote]Wystarczy tylko zajrzeć do książek, które zawierają choć odrobine życia prywatnego panujących w Starożytności.
[/quote]
No właśnie.
To zaglądaj i wypowiadaj się na ten temat bardzo szczegółowo.
Mnie interesuje XVI-XVIII wiek Historia Powszechna.
*

[/quote]
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
Werkemet
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 109
Nr użytkownika: 2.439

 
 
post 1/12/2004, 16:30 Quote Post

Wydaje mi się że spośród wszystkich cywilizacji starożytnych najlepszą pozycję miała kobieta w Egipcie. Przysługiwały jej rozliczne prawa: do rozwodu, do części spadku po mężu, do występowania w sądzie jako strona, do części majątku rodzinnego... Ponadto Egipcjanom obce było potępienie kobiecej seksualności i uważanie jej za coś złego czy gorszącego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
Rawa
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 805
Nr użytkownika: 492

 
 
post 1/12/2004, 16:57 Quote Post

Tych (Sarmatek) żadne nie mogły przebić....I w roli społecznej i ilości złota na sobie...Polecam Paniom historyczkom książkę: Warrior Women: An Archaeologists Search for History's Hidden Heroines
Jeannine Davis-Kimball, New York: Warner Books, 2002




user posted image
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
menes
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 314
Nr użytkownika: 2.388

 
 
post 1/12/2004, 19:18 Quote Post

QUOTE
Wydaje mi się że spośród wszystkich cywilizacji starożytnych najlepszą pozycję miała kobieta w Egipcie. Przysługiwały jej rozliczne prawa...


No nareszcie! A już traciłem wiarę...
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
Werkemet
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 109
Nr użytkownika: 2.439

 
 
post 1/12/2004, 20:44 Quote Post

QUOTE(menes @ Dec 1 2004, 08:18 PM)
No nareszcie! A już traciłem wiarę...
*



Cieszę się że ją podtrzymałem wink.gif Przy okazji o tym jak niezwykłym zjawiskiem dla innych antycznych ludów była pozycja kobiet w Egipcie dobrze świadczą wypowiedzi autorów greckich na ten temat, gdzie ze zdumieniem opisują ich swobodę i wpływy w społeczeństwie egipskim uważając to za coś niemal nienormalnego. biggrin.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
menes
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 314
Nr użytkownika: 2.388

 
 
post 2/12/2004, 17:02 Quote Post

Cieszę się, że ktoś jednak zna te podstawowe i oczywiste fakty, bo czytając poprzednie wypowiedzi ręce mi opadły. Trudno dyskutować z ludźmi, którzy piszą tak niechlujnie i w dodatku nie odróżniają Egiptu od Rzymu (sic!)

stwierdzenie:
Twoja znajomość historii i kultury starożytnego Egiptu jest naprawdę... żałosna

odpowiedź na nie:
Skąd to stwierdzenie, że moja wiedza z historii i kultury starożytnego Rzymu jest żałosna?

no comments...
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
ugedej
 

?
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 561
Nr użytkownika: 1.240

?
Stopień akademicki: doktorant historii
Zawód: soldier
 
 
post 2/12/2004, 17:27 Quote Post

QUOTE(menes @ Dec 2 2004, 06:02 PM)
Cieszę się, że ktoś jednak zna te podstawowe i oczywiste fakty, bo czytając poprzednie wypowiedzi ręce mi opadły. Trudno dyskutować z ludźmi, którzy piszą tak niechlujnie i w dodatku nie odróżniają Egiptu od Rzymu (sic!)

stwierdzenie:
Twoja znajomość historii i kultury starożytnego Egiptu jest naprawdę... żałosna

odpowiedź na nie:
Skąd to stwierdzenie, że moja wiedza z historii i kultury starożytnego Rzymu jest żałosna?

no comments...
*



Skorygowałem posta.
Po co piszemy zbędne posty.
Skoro znalazłeś błąd (faktycznie dużą walnąłem gafę) to mogłeś mnie o tym powiadomić prywatnie a w ten sposób ja z edytowałem swoje zapiski... i po co aż tak sie uniosłeś?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
August II Mocny
 

Spamer!
****
Grupa: Banita
Postów: 434
Nr użytkownika: 2.434

 
 
post 25/12/2004, 16:17 Quote Post

Myslę że w starożytności kobiety miały najlepiej u etrusków, w sparcie i ludów wschodu,
zaś najgorzej w egipcie, atenach i rzymie!!!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
Cezar
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 100
Nr użytkownika: 2.637

Micha³
 
 
post 25/12/2004, 17:33 Quote Post

QUOTE(August II Mocny @ Dec 25 2004, 05:17 PM)
Myslę że w starożytności kobiety miały najlepiej u etrusków, w sparcie i ludów wschodu,
zaś najgorzej w egipcie, atenach i rzymie!!!
*



Może byś to jakoś udowodnił. Bo to, że kobiety miały "najgorzej" w Egipcie jest kontrowersyjną tezą...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
August II Mocny
 

Spamer!
****
Grupa: Banita
Postów: 434
Nr użytkownika: 2.434

 
 
post 25/12/2004, 20:24 Quote Post

QUOTE(Cezar @ Dec 25 2004, 06:33 PM)
QUOTE(August II Mocny @ Dec 25 2004, 05:17 PM)
Myslę że w starożytności kobiety miały najlepiej u etrusków, w sparcie i ludów wschodu,
zaś najgorzej w egipcie, atenach i rzymie!!!
*



Może byś to jakoś udowodnił. Bo to, że kobiety miały "najgorzej" w Egipcie jest kontrowersyjną tezą...
*


odpisuję ci cezarze: w egipcie to kobiety pracowały najczęściej przy zbieraniu pszenicy, pomagały w domu, raczej nie chodziły na przyjęcia, ale są oczywiście wyjątki-czsem miały dużą władzę ale sam faraon mógł mieć kilkanaście kobiet-zwykły chłop pracował na polu i chodził na przyjęcia , kobieta też pracowała na roli-ale nie chodziła na przyjęcia, bo musiała wychować dzieci, zająć sie sprzątaniem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
Werkemet
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 109
Nr użytkownika: 2.439

 
 
post 26/12/2004, 9:41 Quote Post

August II Mocny --->

Skąd czerpiesz swą tajemną wiedzę? tongue.gif

W Egipcie kobiety miały zdecydowanie więcej praw niż u Etrusków, w Sparcie już o ludach Bliskiego Wschodu nie wspominając. Grecy dziwili się Egipcjanom, że pozwalają swoim żonom na tak wiele, gdy przybyli do Egiptu. W Egipcie kobieta miała prawo do rozwodu bez zgody męża, miała prawo do części majątku wniesionej przed małżeństwem, mogła występować samodzielnie jako strona przed sądem. To co piszesz o przyjęciach to kompletna ignorancja tematu, nie wiem skąd wynikająca? Egipcjanki miały w tym względzie równe prawa co ich mężowie, powiem więcej, były seksualnie 10 razy bardziej wyzwolone od żon Spartan o np. Syryjkach nie wspominając. Wystarczy pooglądać sceny z bankietów w grobowcach. Poprzeglądaj także wiele egipskich rzeźb, gdzie jest przedstawiony mąż i żona siedzący obok siebie, a następnie znajdź podobne przykłady ze Sparty, Syrii czy Babilonii, równie liczne. Znajdź gdziekolwiek przed pojawieniem się chrześcijaństwa równie piękną cześć oddawaną macierzyństwu, poprzez postąć Izydy z jej małym synkiem, które to przedstawienia były powszechne. Dalej, kobiety często prowadziły własną działalność gospodarczą, którą dość często same zarządzały. Jedynie Rzymianki z okresu cesarstwa miały porównywalne prawa, jeśli idzie o starożytność.

PS I proszę o jakieś przykłady jakie prawa i przywileje oraz stopień emancypacji posiadały Spartanki, których brakowało Egipcjankom, chętnie się dowiem, bo pierwsze o takowych słyszę...

Aha na potwierdzenie swoich słów mały cytacik z książki Karola Myśliwca, Eros nad Nilem, 1998 s. 154 - 155:

"W sprawach małżeńskich kobieta egipska była równoprawnym partnerem mężczyzny, mogła sama stanowić o swoim losie, stawiać mężczyźnie warunki, a nawet górować nad mężem majątkiem i pozycją społeczną [czekam na podobne tezy badaczy zajmujących się Spartą, Międzyrzeczem i Etrutią odnośnie praw tamtejszych kobiet i ich pozycji społecznej -przypis Werkemet wink.gif ]. Ze źródeł pisanych znany jest m.in. przykład bogatej kobiety, której mężem był prost żołnierz. Niektóre kobiety wychodziły za mąż kilkakrotnie, wybierając oblubieńców spośród przedstawicieli różnych ras i zawodów...Zdarzały się małżeństwa zawierane na czas ograniczony..."
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
August II Mocny
 

Spamer!
****
Grupa: Banita
Postów: 434
Nr użytkownika: 2.434

 
 
post 26/12/2004, 22:24 Quote Post

Nie zgadzam się z tobą werement-kobiety w państwi etrusków miały niemal równouprawnieni-zaś w egipcie nie do końca........
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

6 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej