Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
11 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Bursztynowa Komnata, Teorie, przypuszczenia, informacje
     
Swiciu
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 11.700

Stopień akademicki: gimnazjalista
Zawód: uczen
 
 
post 9/12/2005, 16:18 Quote Post

W 1944/45 po Polsce jeździło wiele niemieckich ciężarówek. Z pewnością jakaś ich część wiozła cenne, ważne lub ściśle tajne przedmioty, była chroniona przez SS rozszczeliwujące przypadkowych ludzi. W okresie ewakuacji zaginęło wiele dzieł sztuki. Tak więc częste są wypowiedzi o tajemniczych ciężarówkach, ale fakt, że tamtędy jechały podejrzane ciężarówki z czymś cennym dla Niemców nie dowodzi, że tam jest ukryta Komnata.
Ciekawa jest postać dyrektora muzeum „Prussia” w Królewcu – dr. Alfreda Rhode, który podobno prowadził działania w sprawie możliwości zdeponowania „Bursztynowej Komnaty” w podziemiach słobickiego pałacu. Co prawda nie uzyskał zgody, ale to dowód, że doktor podejmował inicjatywy w celu ukrycia Komnaty. Jeśli została ukryta to pewnie przez niego. Niestety pozostał z żoną do końca w oblężonym Królewcu, został uwięziony, a następnie zamordowany przez NKWD na Łubiance w 1945 r.
 
User is offline  PMMini Profile Post #31

     
Mea Culpa
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 12.267

Ma³gorzata
Zawód: studentka
 
 
post 27/12/2005, 12:47 Quote Post

Widze , że wiecie bardzo mało na temat Bursztynowej komnaty.Proponuje sie troche zagłebić w biografie Larissa Bardowska-naczleny kustosz palacu Jaketerynowskiego w Carskim Siole(Puszkin)

Aleksander Brusow-prof. archeologii przy Państwowym M<uzeum Historycznym w Moskiwie,brat Walerija,znanego radzieckiego pisarza modernistycznego.Kierowal pierwszymi poszukiwaniami Bursztynowej Komnaty w majy 1945r i poinformowal z eulegla zniszczneiu.

Paul Enke-agent Stasi poslugujacy sie pseudonimem "Paul Kohler".Rozpoczal sledztwo w sprawie Bursztynowej Komnaty.W1986 r opublikowal Bernsteinzimmer Report(warto sie w nia zaglebic)
i wilu wielu innych.
Proponuje zwrocic na uwage na Jelene Storozenko,kryptonim "Towarzystwo Choralne".


W histori o Bursztynowej Komnacie jest tylko garstka namacalnych praw-28 drobnych fragmentow,ktore odpadly z jej scian na dlugo przed wybuchem wojny.Dzis sa one zamkniete w magazynach palacu Jakaterynowskiego, naklejone na tekturowe podlzoe.To wszyskto co pozostalo po komnacie.
Ososbiscie wierze,że komnata sie znajdzie(obstawiamz a zamkiem w Ksiażu)tongue.gif

"Tyle wspanialosci tego swiata
Wojny zbaraly i czas.
Ten ,kto je chroni i zachowuje,
Skarb zdobywa najpeikneijszy.

Johann Wolfgang Goethe,1826r.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
Morgan Ghost
 

Wodzu
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 792
Nr użytkownika: 2.205

 
 
post 27/12/2005, 16:24 Quote Post

A może przytoczył byś jakieś fakty z tej książki, jakieś cytaty, fragmenty, które powiedzą coś więcej niż twoje zdanie:
QUOTE
Widze , że wiecie bardzo mało na temat Bursztynowej komnaty
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #33

     
bethiebeliver
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 12.374

magdalena
Stopień akademicki: mgr
Zawód: nauczyciel historii
 
 
post 29/12/2005, 19:19 Quote Post

Pamietam ,jak jeszcze bylam studentka ,facet nam na wykladach mowil ,iz Bursztynowa Komnata moze znajdowac sie w Gorach Sowich. confused1.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #34

     
von_regis
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 13.202

Marcin
Zawód: ekonomista
 
 
post 19/01/2006, 10:42 Quote Post

Do Królewca dotarła armia rosyjska ? Tak ale pierwsze oddziały to byli szmaciarze a nie armia. Jedyne slady jakie mogły zdradzić co się stało z Bursztynową Komnatą zniszczyli i zatarli sami Rosjanie, jak wkroczyli na zamek w Królewcu to ledwo kto uszedł. "Koch" już wcześniej przewidywał takie rozwiązanie "wyzwolenia" tych ziem. Nigdy się nie dowiecie gdzie Koch schował te klejnociki bo jest zbyt wiele osób którym zależy by zgniła wraz z innymi rzeczami... Mój dziadek został "ochotniczo" zatrudniony do załadunku i schowaniu tegoż przybytku ale uciekł po pierwszym dniu prac za co spadło kilka głów. Po zakończeniu reszta tez poszła do piachu. Kilka lat temu usiłował znaleść ludzi chętnych wysłuchać go ale dostał ostrzeżenie żeby dał spokuj sprawie... Zmarł 2 lata temu więc święty spokój i komnacie.

(Edyt.ortogr.)

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 30/01/2006, 18:25
 
User is offline  PMMini Profile Post #35

     
arecki68
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 10
Nr użytkownika: 13.309

 
 
post 21/01/2006, 22:54 Quote Post

Olądałem, chyba na Discovery, program, w którym też przedstawiano różne spekulacje, ale była też informacja, że w latach chyba 80-tych na aukcji pojawił się "obraz" (z bursztynu), który ktoś rozpoznał jako pochodzący z tej Komnaty. Gdy zrobił się szum, właściciel go wycofał i pozostały tylko zdjęcia, które dają dość dużą pewność. Dotarto tylko do pośrednika, po obrazie i posiadaczu ślad zaginął.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #36

     
solaola
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 13.653

Zawód: uczen
 
 
post 30/01/2006, 14:45 Quote Post

Ja wiem co nie co na ten temat. Bardzo interesuje mnie jej historia i moim marzeniem jest aby ją odnależć. Dowiedziałam się o tym od kuzyna. Zamierzam odkryć jej historię(podejrzewam gdzie ona jest). Oglądałam wczoraj ,,nie do wiary,, i to wydanie było poświęcone 1944/1945.Mówili tam o ciężarówkach przewożących złoto, srebro. Pewien człowiek wypowiadal się na ten temat, gdyż był przymusowym pracownikiem, żolnierz kazał mu przenosić skrzynie a on podczas jego nieobecności otworzył ją. I co zobaczył?Zobaczył piękną monstrancję wykonaną ze złota i wiele innych złoto-srebrnych rzeczy. Ja nie tylko to wiem. Widzę że macie też swoje żródła. Mam nadzieję że ona odnajdzie sie w tym zamku w podziemiach na terenie Dolnego Sląska; podziemie te zbudowali Niemcy.
Kto wie jeszcze coś ważnego piszcie na gg 5781546.

Przed chwilą znalazłam to;
Bursztynowa Komnata
Bursztynowa Komnata Kod książki: a9744
Tytuł książki: Bursztynowa Komnata
Cena: 45,40 49,00
Stan: W sprzedaży
Czas realizacji: 24 godziny + czas wysyłki
Sprawdź: Jak nie płacić za wysyłkę ?

Autor / Autorzy: Scott- Clark Catherine, Levy Adrian
Kategoria: Historia i geografia / - tajemnice
Opis wydawcy książki:
Para brytyjskich dziennikarzy, Catherine Scott-Clark i Adrian Levy, ostatecznie rozwiała mgłę tajemnicy, jaka od pięćdziesięciu lat osnuwała los legendarnej Bursztynowej Komnaty.Arcydzieło to uznawano w Europie za ósmy cud świata. Wielkie, misternie rzeźbione w bałtyckim złocie panele, dar króla pruskiego Fryderyka I dla cara Piotra Wielkiego, wkrótce stały się symbolem imperialnej świetności Rosji. Przez ponad dwa stulecia, aż do ataku Hitlera na Związek Radziecki, Bursztynowa Komnata zdobiła pałac Jekaterynowski w Carskim Siole. Führer uznał, że powinna wrócić do Niemiec jako kulturalne dziedzictwo III Rzeszy. Kiedy niemieckie dywizje otoczyły Leningrad, bursztynowe arcydzieło zostało zdarte z pałacowych ścian, zapakowane w skrzynie i wywiezione... Catherine Scott-Clark i Adrian Levy, przedzierając się śladem zaginionego skarbu przez labirynt często sprzecznych, niepełnych i mglistych informacji, przemierzyli całą wschodnią Europę, otarli się o groźny świat wywiadu i kontrwywiadu. W archiwach Berlina i Petersburga, w skrzyniach nie widzianych dotąd pamiętników, listów i tajnych raportów natrafili na trop niesamowitej mistyfikacji. To, co odkryli, rzuca zupełnie nowe światło na historię XX wieku.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #37

     
solaola
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 13.653

Zawód: uczen
 
 
post 30/01/2006, 22:24 Quote Post

Jestem tu nowa ale czytałam,że pewna niemka albo rosjanka widziała tą
Komnatę i było tam zamieszczone zdjęcie(komnaty) i jej wypowiedz.Nie do wiary
wczorajsze było poświecone roku 1944/1945 a więc rok zaginięcia komnaty
pewien człowiek wypowiadał się na ten temat że był przymusowym pracownikiem niemców.I pewnego dnia miał rozładowywać ciężarówki które jechały do pewnego zamku w dolnym śląsku(podobno ten zamek jest tak jakby rondo czyli wyżej nad miastem)i podczas nie obecności żołnieża
otworzył tą skrzynię i zoaczył mnóstwo złota mn.monstrancję(piękną)
wykonaną z złota i inne wartościowe żeczy.W podziemiach.Mam 11 lat.Śledzę jej historię od okolo 4 lat.Gdy oglądnełam nie do wiary wiedzialam że musze się coś więcej dowiedzieć.Dowiedziałam się o niej od kuzyna który mieszka w Kamiennej Górze i odrazu zafascynowała mnie jej historia.Podejrzewam(tylko moje podejrzenia) ze komnata znajduje sie właśnie w tych podziemiach.Więcej informacji udzielam na e-mail. smile.gif
POdobno wielu polaków jej szukało ale nie znalazło.Fajnie było by ja znależć tylko gdzie ona jest? confused1.gif
Mam jeszcze coś ważnego i posiadam zdjęcie,które mogę przesłac na e-mail






Burmistrz Neringi - miejscowości w litewskiej części Mierzei Kurońskiej - Stasys Mikelis, a wraz z nim mieszkańcy Mierzei, wierzą, że Bursztynowa Komnata, unikalne dzieło sztuki bezskutecznie poszukiwane od zakończenia drugiej wojny światowej, jest ukryta na plaży w małej i cichej rybackiej osadzie Preila.

Od końca lipca br. w Preili mieszkają członkowie grupy filmowej niemieckiej stacji telewizyjnej NDR, która finansuje prace wykopaliskowe. Współpracują oni z 83-letnim Niemcem Richardem Pichem, dawnym mieszkańcem Neringi, który po raz pierwszy po 50-letniej nieobecności pojawił się na Litwie, prosząc o pozwolenie na rozpoczęcie poszukiwań skarbu. Opowiadał, że jako nastolatek w roku 1944 podglądał Niemców, gdy potajemnie przygotowywali miejsce do ukrycia skrzyń. Wykopano wówczas na plaży głębokie doły, a po ułożeniu w nich kilkudziesięciu skrzyń przywalono schowek balami drewna. Do początku roku 1945 Mierzeja Kurońska była zajęta przez Niemców. Richard Pich uważa, że w owych skrzyniach znajduje się Bursztynowa Komnata lub dokumenty z podziemnych bunkrów niemieckiego dowództwa w Konigsbergu.

Władze Litwy zgodziły się na rozpoczęcie niemieckich poszukiwań. W zawartej w 1995 roku umowie wstępnie zapisano, że 85 proc. znaleziska będzie należało do Litwy, a 15 proc. do poszukiwaczy - wspomina burmistrz Neringi. Nie wiadomo jednak, co zostanie znalezione: specjaliści przypuszczają, że być może będą nawet potrzebne międzynarodowe negocjacje. Przez pół wieku woda posunęła się w głąb lądu, dlatego niemiecki świadek długo szukał tego miejsca. Wreszcie doszedł do wniosku, że jest ono pod wodą.

Od roku 1995 z Richardem Pichem współpracuje stacja telewizyjna NDR, która sfinansowała badanie dna zatoki naprzeciw Preili. W kwietniu tego roku sprowadzeni z Niemiec naukowcy uzbrojeni w hydrologiczny sprzęt natrafili 20 metrów od brzegu na ukryty pod wodą półmetrowej głębokości schowek powierzchni 20 m kw.

Prace wykopaliskowe musiały się rozpocząć już na początku sierpnia, jednakże nie udało się wówczas uzyskać zezwoleń Departamentu Ochrony Wartości Kulturalnych i Ministerstwa Ochrony Środowiska, poza tym miejsce nie było sprawdzone przez saperów. Saperzy, którzy na początku sierpnia sprawdzili miejsce, ustalili, iż na przestrzeni około 400 m kw. znajduje się bardzo duża ilość złomu metalowego. Możliwe, że są to jakieś ładunki wybuchowe. Wojskowi zgodzili się przeprowadzić na tym miejscu prace wykopaliskowe własnym sumptem. Przypuszcza się, że gdyby naprawdę się okazało, że są to ładunki wybuchowe, ich rozminowanie mogłoby zająć tydzień lub dwa, gdyż po osuszeniu terenu wszystkie prace będą prowadzone ręcznie. Przypuszcza się, że będzie trzeba kopać do głębokości trzech metrów. Jak dotychczas, ani niemiecka telewizja NDR, ani litewska spółka Geoprojektas, wspólnie prowadzące poszukiwania, nie chcą ujawnić kosztów całego przedsięwzięcia. Kosztorysu prac nie widziały też władze Neringi.

- Obecnie zostały już przywiezione odpowiednie urządzenia i w najbliższym czasie rozpoczną się prace, których celem jest wypompowanie wody i osuszenie miejsca, na którym być może jest ukryty skarb. Na razie nie można przewidzieć, jakie kryje tajemnice - powiedział "Rzeczpospolitej" Stasys Mikelis. Według niego wskazówki dawnego mieszkańca Preili zgadzają się z tropami znalezionymi w archiwach niemieckich. Nie żyje już inny naoczny świadek tajnej operacji - kapitan okrętu, który kierował rozładunkiem skrzyń. Jednak jego syn potwierdza, że ojciec był głęboko przekonany, iż zawierały Bursztynową Komnatę. - Tak czy inaczej, poszukiwania skarbu przyciągną do Neringi jeszcze więcej turystów, jeszcze bardziej uatrakcyjni to naszą miejscowość - uważa Mikelis. - Myślę, że to zamieszanie przyniesie nam pewne rzeczywiste korzyści, na przykład polepszy infrastrukturę na Mierzei.

Władze Neringi powołały specjalną komisję, która ma nadzorować prace wykopaliskowe. Prace będzie też nadzorował archeolog i na specjalne zlecenie ministra spraw wewnętrznych miejscowy komisariat policji. Ostatnio w prasie litewskiej pojawiły się informacje, iż prace prowadzone w niewielkiej odległości od domostw mieszkańców Preili mogą zagrażać ich bezpieczeństwu. Wybuch nawet jednej miny spowoduje bowiem reakcję łańcuchową, której efektem będzie wysadzenie w powietrze dużej części osady. Zaniepokoiło to mieszkańców Preili, których dotychczas nie interesowały poszukiwania skarbu. Co prawda jest całkiem możliwie, że dno Zatoki Kurońskiej kryje tylko wrak zatopionego statku.

NDR podpisała umowę z samorządem Neringi, dzięki której otrzymała wyłączne prawa na filmowanie prac wykopaliskowych. Niemcy mają nadzieję nakręcić unikalny film nie tylko o poszukiwaniach skarbu, lecz także o całej Mierzei Kurońskiej, która staje się coraz popularniejszym kurortem wśród niemieckich turystów.

Mierzeja ma szczęście do skarbów: w końcu ubiegłego stulecia archeolog Robert Klebs - twierdzi prasa litewska - wywiózł do Niemiec z Juodkrante (osady sąsiadującej z Preilą), bezcenną kolekcję bursztynowych amuletów i ozdób z epoki neolitu.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #38

     
mgniadekn
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 13.786

Maciej Gniadek
Zawód: student
 
 
post 2/02/2006, 14:37 Quote Post

Gdzie jest Bursztynowa komnata? dry.gif
To proste w Górowie Iławeckim [chyba że przewieźiono ją za poprzedniego systemu].
Została przedtransportowana ciężarówką do Dzikowa, z tamtąt do Górowo Iławieckiego,
tunelami z dworca została ukryta pod domami miast [sciślej: którgoś z koscioła].
Nie można tam wejść gdyż wejścia wszystkie do podziemi są zamurowane.
Pozatym niezdziwił bym się gdyby w PRL wywieziono ją do Rosji. sad.gif

Pozdrawia polski poszukiwacz skarbów:

MGniadekN
wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #39

     
Napoleon M
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 128
Nr użytkownika: 11.192

Zawód: student
 
 
post 2/02/2006, 14:48 Quote Post

Bardzo śmiałe stwierdzenie. Jakieś dowody?????
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #40

     
KONRAD XYZ
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 16.303

KONRAD MACIEJASZEK
Stopień akademicki: MGR
Zawód: WYCHOWAWCA
 
 
post 5/04/2006, 20:02 Quote Post

wITAM , PODZIWIAM WIEDZE KOLEGI ORAZ OLBRZYMIĄ WYOBRAZNIE CZY EKIPA NDW JEST WIARYGODNA - WĄTPIĘ , bk NIE MA W POLSCE POZDRAWIAM KONRAD XYZ
Ja uważam, że komnata zostala w Polsce. Oglądałem kiedyś TVN "Nie do wiary"(NDW) i w tym programie ekipa NDW wpadła na ślad Bursztynowj Komnaty. Były przeporwadzne wywiady z naocznymi swiadkami, którzy widzieli jak Niemcy wywozili w tamte rejony skrzynie w cieżarówkach. ślad doprowadził ich do pobliskiej sztolni gdzie ślad sie urywa poniewaz była tam zapora, której nie można było zniszczyć bo groziło to zawaleniem całego szybu. Naoczni świadoie widzeli równiez skrzynie, które były wyciągane z cięzrówek i wkładane w głąb sztolni. Niestety nie pamiętam nazwy wsi. Nie ma to jak nie pamiętac najażniejszej rzeczy.


Pozdro
wink.gif
*

[/quote]
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #41

     
kaj
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 323
Nr użytkownika: 10.532

Stopień akademicki: mgr honoris causa
Zawód: spory
 
 
post 5/04/2006, 22:33 Quote Post

spłonęła w Królewcu albo jest na dnie Zalewu Wislanego.
I było to paskudztwo
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #42

     
mate21
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 830
Nr użytkownika: 17.255

Zawód: poszukiwacz prawdy
 
 
post 6/05/2006, 13:01 Quote Post

prawdopodobnie jest w Książu, ponieważ jedna z sal w zamku ma wymiary sali, w której znajdowała się bursztynowa komnata. Radarowa mapa skarbów, wskazuje, że 40 metrów pod dziedzincem zamku coś się znajduje. Jeżeli Książ miał być kwaterą Hitlera, to jest jeszcze większe prawdopodobieństwo, że bursztynowa komnata jest w tym zamku.
 
User is offline  PMMini Profile Post #43

     
Yoda_master
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 15
Nr użytkownika: 8.353

£ukasz Daczyñski
Zawód: uczen
 
 
post 3/06/2006, 15:40 Quote Post

A ja zaś słyszałem ze w podziemiach zamku Książ znalażli pomieszczenie
odpowiadające wymiarob Bursztynowaj Komnacie. Wszystko się okaże gdy zrobią odwiert i wprowadzą kamerę
 
User is offline  PMMini Profile Post #44

     
mate21
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 830
Nr użytkownika: 17.255

Zawód: poszukiwacz prawdy
 
 
post 11/06/2006, 16:43 Quote Post

raczej Sala Konrada ma wymiary bursztynowej komnaty
 
User is offline  PMMini Profile Post #45

11 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej