Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Cytaty Aleksandra Wielkiego
     
DeMON
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 43
Nr użytkownika: 1.476

 
 
post 15/09/2004, 22:50 Quote Post

Czy zna ktoś jakieś cytaty Aleksandra Wielkiego????
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Maciek
 

IV ranga
****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 381
Nr użytkownika: 58

 
 
post 16/09/2004, 9:24 Quote Post

QUOTE(DeMON @ Sep 15 2004, 11:50 PM)
Czy zna ktoś jakieś cytaty Aleksandra Wielkiego????
*


tutajjest całkiem ciekawy zbiór cytatów.Mi osobiście podobało się "zajście" z Diogenesem i stwierdzenie Alexa:
- Gdybym nie był Aleksandrem to chciałbym być Diogenesem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Radek Malicki
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 70
Nr użytkownika: 978

Stopień akademicki: mgr historii
Zawód: historyk
 
 
post 16/09/2004, 14:22 Quote Post

Jednak jeśli chodzi o zwiąki frazeologiczne, słynne stwierdzenia, powiedzonka itp. to górą jest Juliusz Cezar bowiem ma on ich na koncie cztery (z tego, teraz pamiętam), z czego wszystkie są bardzo znane:

"Kości zostały rzucone"
"Przybyłem, zobaczyłem, zwyciężyłem"
"I Ty Brutusie przeciwko mnie?"

i jako czwarty jest jeszcze związek frazeologiczny "przekroczyć Rubikon"

Chyba z żadną inną postacią historyczną nie wiąże się tyle b.znanych powiedzonek. rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
DeMON
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 43
Nr użytkownika: 1.476

 
 
post 16/09/2004, 15:52 Quote Post

O!Dzięki!:)ogólnie fajna stronka o Aleksandrze.Byłbym bezgranicznie wdzięczny gdyby ktoś mi jeszcze przetłumaczył te cytaty biggrin.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Maciek
 

IV ranga
****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 381
Nr użytkownika: 58

 
 
post 23/09/2004, 19:51 Quote Post

QUOTE(DeMON @ Sep 16 2004, 04:52 PM)
O!Dzięki!:)ogólnie fajna stronka o Aleksandrze.Byłbym bezgranicznie wdzięczny gdyby ktoś mi jeszcze przetłumaczył te cytaty biggrin.gif
*


Przed wyruszeniem do Azji Alex znalazł się w Koryncie, gdzie żył wielki filozof Diogenes. Diogenes siedział w beczce (podobno nawet w niej żył żeby pokazać przykład skromnego życia). Cieszył się słońcem i nie zwracał uwagi na Alexa. Alexander bardzo się zdziwił brakiem zainteresowania ze strony filozofa i zapytał czy mógłby coś zrobić dla Diogenesa, "Tak, czy mógłbyś się się nieco przesunąć, ponieważ zasłaniasz mi słońce" odpowiedział Diogenes. "Gdybym nie był Alexandrem byłbym Diogenesem" odpowiedział Alex.

Jedno z najsłynniejszych powiedzeń Alexa: "I would rather live a short life of glory than a long one of obscurity"… "Wolałbym żyć życiem krótkim ale w chwale niż długim ale w zapomnieniu". Albo "Its better to burn out than fade away" "Lepiej spłonąć niż zwiędnąć" - i to jest chyba nawet w tekście jakiejś piosenki.
"Persian women are painful to my eyes" - "Kobiety Perskie powodują ból moich oczu"
"I do not separate people, as do the narrow-minded, into Greeks and barbarians. I am not interested in the origin or race of citizens. I only distinguish them on the basis of their virtue. For me each good foreigner is a Greek and each bad Greek is worse than a barbarian. " - "Nie dzielę ludzi na Greków i barbarzyńców. Nie interesuje mnie pochodzenie czy rasa mieszkańców. Ja wyróżniam ich tylko na podstawie ich zasłóg. Dla mnie każdy dobry obcokrajowiec jest Grekiem a każdy zły Grek jest gorszy od barbarzyńcy."
"I am paying my mother extraordinarily high rent for nine months of dwelling" - Płacę mojej matce wysoki rachunek za dziewięć te miesięcy jej ciąży"

Jeszcze jedno które mi się przypomniało: Gdy Antypater oskarżał Olimpias o kolejne złośliwości Alexander powiedział mniej więcej tak: "Jedna łza matki zmazuje wszystkie twoje skargi".

heh tłumaczenia moje więc nie gniewajcie się za nieścisłości chodzi o istotę wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
TKM
 

V ranga
*****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 525
Nr użytkownika: 16

 
 
post 6/10/2004, 15:17 Quote Post

Swoją drogą, b. dużo tematów o Aleksandrze na forum starożytnym. Czy to świadczy o kulcie tej postaci - wciąż żywym współcześnie?

Zresztą a propos cytatów: sądzę, że większość z nich i tak włożyli w usta Aleksandra autorzy antyczni, podobnie zresztą w innych przypadkach.

I pytanko do Maćka:
QUOTE
"Persian women are painful to my eyes" - "Kobiety Perskie powodują ból moich oczu"

Który z autorów starożytnych to przekazał i w jakim kontekście? I co A. miał na myśli?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Maciek
 

IV ranga
****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 381
Nr użytkownika: 58

 
 
post 6/10/2004, 17:12 Quote Post

Autorem jest Plutarch. Nauczony przykrym doświadczeniem (roszczeniowym żądaniem cytatów) od razu cytuję nieco większy fragment: „(...) i inne branki (perskie) tak bardzo wyróżniały się urodą i budową ciała że Aleksander stwierdził w żarcie: Te kobiety perskie to prawdziwa męka dla oczu.” (cyt. rozdz. 21, str. 257)
A chodziło tu o piękną żonę Dariusza która była zdaniem Plutarcha: "kobietą niespotykanej piękności". Córki były z kolei podobne do rodziców którzy też byli piękni.
Plutarch przy tej okazji pisze też że: "Aleksander uważał, że bardziej królewską niż zwyciężanie wrogów jest panowanie nad samym sobą i ani tych kobiet nie tknął ani też innej żadnej nie znał przed małżeństwem, prócz Barsynny." o niej też Pulutarch pisze że jest bardzo piękna i z nią nawiązał Alex "stosunki" zresztą za namową Parmeniona.
Wypowiedzi Aleksandra cytowane przez Plutarcha wskazują, że urok pięknych kobiet robił na nim ogromne wrażenie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
TKM
 

V ranga
*****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 525
Nr użytkownika: 16

 
 
post 7/10/2004, 8:37 Quote Post

QUOTE
Wypowiedzi Aleksandra cytowane przez Plutarcha wskazują, że urok pięknych kobiet robił na nim ogromne wrażenie.

Wbrew jego ewentualnemu homoseksalizmowi, czy też biseksualizmowi wink.gif
Tj. cytat pochodzi z żywotu Aleksandra z "Żywotów sławnych mężów"?

Czyżby cały ten fragment sugerował, że Persjanki były piękniejsze od Greczynek? A może po prostu ich uroda była bardziej "egzotyczna", stąd pociągała Macedończyków.

Swoją drogą w źródłach greckich występuje motyw zazdrości Persów (czy barbarzyńców w ogóle) o swoje żony - o które byli ponoć niezwykle zazdrośni i strzegli ich w swoich domostwach. Jest to stały motyw - stereotyp, przewijający się u różnych autorów, więc nie wiem na ile odnoszący się do rzeczywistości. Jednak wielkie oczy Aleksandra na widok Persjanek uzasadniają drażliwość Persów w tej kwestii wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Maciek
 

IV ranga
****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 381
Nr użytkownika: 58

 
 
post 7/10/2004, 8:57 Quote Post

QUOTE(TKM @ Oct 7 2004, 09:37 AM)
Wbrew jego ewentualnemu homoseksalizmowi, czy też biseksualizmowi wink.gif

He he miałem o tym pisać że to (jeśli wierzyć starożytnym przekazom) mogłoby wskazywać na jego co najmniej biseksualność... ale takie wnioski są czasem źle odbierane więc się wstrzymałem... to dobrze jednak że sam to zauważyłeś.

QUOTE
Tj. cytat pochodzi z żywotu Aleksandra z "Żywotów sławnych mężów"?


A i owszem.

QUOTE
Czyżby cały ten fragment sugerował, że Persjanki były piękniejsze od Greczynek? A może po prostu ich uroda była bardziej "egzotyczna", stąd pociągała Macedończyków.


Heh trudno powiedzieć - kwestia gustu. Myślę że jednak egzotyczność mogła być ważnym czynnikiem.

QUOTE
Swoją drogą w źródłach greckich występuje motyw zazdrości Persów (czy barbarzyńców w ogóle) o swoje żony - o które byli ponoć niezwykle zazdrośni i strzegli ich w swoich domostwach. Jest to stały motyw - stereotyp, przewijający się u różnych autorów, więc nie wiem na ile odnoszący się do rzeczywistości. Jednak wielkie oczy Aleksandra na widok Persjanek uzasadniają drażliwość Persów w tej kwestii wink.gif


To ciekawe ale jeśli faktycznie Grecy byli wtedy w większości jasnoskórzy i blondwłosi wink.gif to zapewnme mogli mieć słabość do kobiet o ciemnej karnacji - podobnie jak dzisiaj u nas... wiesz solaria i te sprawy... Stąd mogła się rodzić zazrdość. Ale szczerze mówiąc nie wiedziałem że ten wątek zazdrości się tak przewija w źródłach perskich.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
TKM
 

V ranga
*****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 525
Nr użytkownika: 16

 
 
post 7/10/2004, 9:06 Quote Post

QUOTE
To ciekawe ale jeśli faktycznie Grecy byli wtedy w większości jasnoskórzy i blondwłosi to zapewnme mogli mieć słabość do kobiet o ciemnej karnacji - podobnie jak dzisiaj u nas... wiesz solaria i te sprawy... Stąd mogła się rodzić zazrdość. Ale szczerze mówiąc nie wiedziałem że ten wątek zazdrości się tak przewija w źródłach perskich.

Greckich, źródłach greckich smile.gif Perskich źródeł dotyczących obyczajowości z okresu Achemenidów raczej nie mamy. Wątek zazdrości - ostatnio czytałem o tym w jednej książce a propos źródeł greckich odnośnie Persów. Istnieje więcej takich stereotypów, powtarzanych przez antycznych pisarzy: np. małżeństwa krewniacze Persów - to akurat jak najbardziej odpowiada prawdzie.

Co do ciemnej karnacji: niewykluczone, że masz rację. W Egipcie panował kult białej skóry i kobiety chcialy mieć jasną karnację, bo naturalnie były ciemniejsze. Więc może zawsze ludzie chcą wyglądać inaczej, niż to zaplanowała sobie natura.

Jesteś pewien, że Grecy byli wtedy blondynami? Wiem, że Macedończycy, ale jednak Grecy kojażą się z ciemnymi, kręconymi włosami smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Maciek
 

IV ranga
****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 381
Nr użytkownika: 58

 
 
post 7/10/2004, 9:15 Quote Post

QUOTE(TKM @ Oct 7 2004, 10:06 AM)
Greckich, źródłach greckich smile.gif Perskich źródeł dotyczących obyczajowości z okresu Achemenidów raczej nie mamy. Wątek zazdrości - ostatnio czytałem o tym w jednej książce a propos źródeł greckich odnośnie Persów. Istnieje więcej takich stereotypów, powtarzanych przez antycznych pisarzy: np. małżeństwa krewniacze Persów - to akurat jak najbardziej odpowiada prawdzie.

Achh właśnie - ok już myślałem że są jakieś źródła perskie o których nie słyszałem...


QUOTE
Jesteś pewien, że Grecy byli wtedy blondynami? Wiem, że Macedończycy, ale jednak Grecy kojażą się z ciemnymi, kręconymi włosami smile.gif


Heh nie absolutnie nie jestem pewien. Ostatnia dyskusja na ten temat na pothos forum zakończyła się ostrą wymianą zdań... podobno wersja o jasnych włosach to propaganda hitlerowska biggrin.gif jednak zbyt dużo na to wskazuje (przynajmniej co do Macedonii) aby ten temat całkiem odrzucić. Jeśli kogoś nie zadowala przekaz Plutarcha to są jeszcze mozaiki z Neapolu czy w Pelli na których wyraźnie macedończycy mają jasne włosy. Nie przekonuje mnie argument który wówczas podnoszono - o rzekomym wyblaknięciu części mozajki... biggrin.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
TKM
 

V ranga
*****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 525
Nr użytkownika: 16

 
 
post 7/10/2004, 9:18 Quote Post

QUOTE
Jeśli kogoś nie zadowala przekaz Plutarcha to są jeszcze mozajki z Pompejów czy w Pelli na których wyraźnie macedończycy mają jasne włosy.

Czy jednak Aleksander na słynnej "Bitwie pod Issos" z Pompei nie ma ciemnych włosów?
Mimo to zgadzam się, że Macedończycy byli jasnowłosi, stąd Kleopatra była blondynką, mimo że na filmach uparcie jest przedstawiana w kruczoczarnych włosach wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Maciek
 

IV ranga
****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 381
Nr użytkownika: 58

 
 
post 7/10/2004, 9:30 Quote Post

QUOTE(TKM @ Oct 7 2004, 10:18 AM)
QUOTE
Jeśli kogoś nie zadowala przekaz Plutarcha to są jeszcze mozajki z Pompejów czy w Pelli na których wyraźnie macedończycy mają jasne włosy.

Czy jednak Aleksander na słynnej "Bitwie pod Issos" z Pompei nie ma ciemnych włosów?
Mimo to zgadzam się, że Macedończycy byli jasnowłosi, stąd Kleopatra była blondynką, mimo że na filmach uparcie jest przedstawiana w kruczoczarnych włosach wink.gif
*


Heh powiedziałbym raczej ciemny blondyn:
Mozaika z Neapolu

Heh oczywiście mozaika znajduje się w Neapolu... smile.gif Co do Kleopatry nie natknąłem się na kolor jej włosów jak dotąd... ale możliwe. smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
TKM
 

V ranga
*****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 525
Nr użytkownika: 16

 
 
post 7/10/2004, 9:50 Quote Post

user posted image
user posted image
user posted image
Jednak obstaję przy ciemnych.
Mozaika jest z Neapolu, bo tam się znajduje teraz, ale pochodzi z Pompejów.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Maciek
 

IV ranga
****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 381
Nr użytkownika: 58

 
 
post 7/10/2004, 9:59 Quote Post

He he TKM lubię to Twoje wnikanie w szczegóły... Dla mnie to ciemny blond z jasnymi kędziorkami laugh.gif
Niechże jakaś kobieta rozstrzygnie ten spór!! biggrin.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej