Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

3 Strony < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Walki podczas Rewolucji Pażdziernikowej i Lutowej

Tengu

III ranga
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 1.910

Stopień akademicki: doktor
Zawód: historyk

post 30/06/2005, 19:34 Quote Post

QUOTE(PwG @ 27/06/2005, 10:29)
Pałacu Zimowego podobno bronili kadeci szkoły wojskowej bo innej siły nie było pod ręką smile.gif

Tuż przed szturmem pałacu broniło ok. 900 żołnierzy ( junkrów) i Kobiecy Batalion Szturmowy Karabinów Maszynowych rolleyes.gif
Junkrzy stanowili odpowiednik naszych podchorążych, tzn. byli absolwentami szkół wojskowych-kandydatami na oficerów. Wyróżniali sie bardzo dobrym wyszkoleniem wojskowym. Obrońcy dysponowali samochodem pancernym, dwoma działami i mieli dziewięć karabinów maszynowych ( to ostatnie to sprzęt Kobiecego Batalionu). Ponieważ zawiodła sygnalizacja ( strzały z Aurory nie padły wtedy kiedy trzeba), atak na pałac był bardzo nieskoordynowany. Grupy od kilkudziesięciu do kilkuset bolszewików próbowały sforsować ochronę. Junkrzy otworzyli ogień i padli zabici i ranni ( nieliczni bo napastnicy przeważnie uciekali napotykając choćby symboliczny opór). W jednym pamiętniku krasnoarmiejca wyczytałem jak kilkusetosobowy oddział bolszewików rzucił się do ucieczki na widok trzech junkrów obsługujących ciężki karabin maszynowy. Junkrzy pociągnęli serią po zimi-przed tłumem. Seria była perfekcyjna i wyryła idealnie prostą linię kilka metrów przed nacierającymi. Wystarczyło...Z powodu niemożności upilnowania wszystkich wejść do pałacu, junkrzy i żołnierki co chwila musieli aresztować mniejsze lub większe grupki które mimo wszystko dostawały się do wewnątrz. Po północy jeńców było tak wielu, że wzięli do niewoli część junkrów. Jednak inni nadal strzegli części pałacu. Artyleria pobliskiej twierdzy Pietropawłowskiej usiłowała wesprzeć atak. Tylko, że żadnego ataku nie było...Z 30 pocisków, dwa trafiły w pałac. O drugiej w nocy grupa kilkuset bolszewików wdarła się do pałacu. Ostatni junkrzy poddali się bez walki. "Zwycięzcy" wzięli do niewoli ministrów, zaczęli demolować pałac, kraść wszystko czego nie przybito gwoździami do podłogi i zabawiać się z wziętymi do niewoli kobietami...Wg. dokumentów - następnego dnia, jedna z nich popełniła samobójstwo. Bolszewicy wdrożyli nawet jakieś śledztwo w tej sprawie-wyników śledztwa nie znam... Tyle na ten temat w dużym skrócie ( oglądałem swego czasu kserokopie dokumentów dot. szturmu).

User is offline  PMMini Profile Post #16

iglak

IV ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 6.782

Stopień akademicki: GENERAl

post 1/07/2005, 9:14 Quote Post

A jak wyglądała rewolucja październikowa w Moskwie słyszałem że doszło tam do owiele poważniejszych walk niż w Piotrogrodzie ,słyszałem że bardzo ciężkie walki toczyły się o Kreml i o centrale telefoniczną .Wszyscy mówią że bolszewikom stawiało opór 900 junkrów i batalion kobiecy ale walczyli też przeciesz Białogwardziści i jak się niemylę chyba też Kozacy .

User is offline  PMMini Profile Post #17

Anakin

Premier RP wg Historyków.org
Grupa: Przyjaciel forum
Nr użytkownika: 1.334

post 1/07/2005, 11:11 Quote Post

a mnie przy okazji interesuje geneza pojęcia "Białogwardziści"

instynktownie czuje, że do samego przewrotu bolszewickiego nie ma zasasowania, ale chcialbym sie upewnić

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

Tengu

III ranga

post 1/07/2005, 12:45 Quote Post

QUOTE(iglak @ 1/07/2005, 10:14)
Wszyscy mówią że bolszewikom stawiało opór 900 junkrów i batalion kobiecy ale walczyli też przeciesz Białogwardziści i jak się niemylę chyba też Kozacy .

Mówiliśmy o Pałacu Zimowym a tam Kozaków nie było. Białogwardziści to nazwa ogólna wojsk wrogich bolszewikom.

User is offline  PMMini Profile Post #19

iglak

IV ranga

post 1/07/2005, 12:53 Quote Post

A czy kozacy wogóle walczyli w Piotrogrodzie mi się wydaje że tak ale nie o pałac zimowy.

User is offline  PMMini Profile Post #20

Tengu

III ranga

post 1/07/2005, 12:58 Quote Post

Może i walczyli, ale musiałbym sprawdzić. Mam jakieś źródła rosyjskie na ten temat w swojej zaplutej biblioteczce smile.gif

User is offline  PMMini Profile Post #21

iglak

IV ranga

post 1/07/2005, 14:51 Quote Post

To prawda że biali w Piotrogrodzie mieli 1 czy 2 czołgi? A co się działo na lotnisku w Piotrgrodzie słyszałem że było atakowane przez czerwonych.

User is offline  PMMini Profile Post #22

Klaudius

Nowicjusz
Nr użytkownika: 29.436

Klaudia
Zawód: uczen

post 8/03/2007, 12:10 Quote Post

jestem głabem i wogóle zapomniałam wszystko a na jutro mam do zrobienia prawie 40 stron cwiczen z historii mogłby mi ktoś pomóc ??

a wiec tak moze ja napisze polecenia
1. Napisz, jak na przewrót bolszewicki w Rosji zareagowały państwa Enatenty
2. Wymień skutki przewrotu bolszewickiego w Rosji
3. jaka była sytuacja Polaków i ziem polskich podczas 1 wojny swiatowej ?

prosze pomóżcie z góry dziekuje ;*

User is offline  PMMini Profile Post #23

Anakin

Premier RP wg Historyków.org
Nr użytkownika: 1.334

post 8/03/2007, 12:22 Quote Post

na jutro to troche krotki termin jak na tak obszerne tematy.

Haslowo podam pewne aspekty.

ad. 1) przewró bolszewicki to pewnie pewno ogolne określenie na trwałe przejęcie władzy przez zwolenników Lenina. Sam przewrót październikowy (listopadowy) wbrew legendzie "dni które wstrznąsneły światem" niew zmieniło tak bardzo oceny sytuacji. Jak przed przewrotem była dwuwładza w Rosji, tak jeszcze długo po przerocie trwała wojna domowa i "utrwalanie włdzy robotniczo-chłopskiej".

Jeśli już na coś Ententa zareagowała to na Pokój Brzeski, który było wyłmaniem sie ze koalicji i aktem śmiertelnie niebezpiecznych dla Aliantów (masy wojsk niemiekcich które można było przerzucić na front zachodni). W dalszym wymiarze czasowym chodziło już o obronę swych nacjonalizowanych kapitałów, czy obawa przed rozszerzeniem rewolucji na inne kraje (Niemcy, Węgry, Finlandia).

W praktyce reakcją była tzw "interwencja" czyli raczej niemrawe ekspedycje ograniczone do kilku punktów (Murmańsk, Sewastopol, porty Dalekiego Wschodu), wspieranie "białej" strony w wojnie domowej w tym Korpusu Czechosłwackiego, a także państw przez Rosję Radziecką zagrożonych agresją w tym Polskę.

ad 2) No tego sie nie da tak w trzech słowach smile.gif

ad 3) Nie wiem o jka sytuację chodzi. Ważne jest, że w zasadzie od samego początku ziemie polskie były pod okupacją niemiecka i austrowęgierską, z wyjątkiem krótkotrwałek w sumie ofensywy rosyjskiej w Galicji.

Inicjatywe polityczną miały tu Niemcy - Akt 5 listopada.
Oczywiście w przypadku klęski Niemiec istotne było stanowisko Ententy.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

magister

V ranga
Nr użytkownika: 12.494

Stopień akademicki: magister

post 7/06/2007, 10:53 Quote Post

Miedzy bajki należy włożyć,to ze strzał z Aurory oddał pijany matros w rocznice prywatnego święta,prawdą jest to ze toczył się spór czy strzał ma być sygnałem do ataku-strzał ślepakiem czy ostrą amunicją jako wsparcie,ostateczne lekceważąc przeciwnika wybrano pierwszą opcje.Druga sprawa nie wszyscy Kozacy byli przeciw tzw.czerwonym.Wiekszość marynarzy było zwolennikami anarchistów,eserowców-maxymalistów i lewicowych eserowców,bolszewicy w tym czasie mieli mniejsze poparcie. Do tzw. białych zaliczano równiez "prawicowych" eserowców i mienszewików a więc typową lewice.W Moskwie walki trwały kilka dni ponieważ zacięty opór stawiała anarchistyczna Czarna Gwardia i milicja "prawicowych" eserowców

User is offline  PMMini Profile Post #25

gusiakos

Nowicjusz
Nr użytkownika: 21.232

Agnieszka
Zawód: studentka

post 1/11/2007, 21:19 Quote Post

Witam miałabym do Panów prośbe. Interesuje mnie postać Mikołaja II. Może w związku z tym polecicie mi jakąs literature?
z góry dziekuje

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

Gronostaj

Dławiciel Brabancki
Grupa: Banita
Nr użytkownika: 31.572

Zawód: BANITA

post 2/11/2007, 9:36 Quote Post

QUOTE(gusiakos @ 1/11/2007, 22:19)
Interesuje mnie postać Mikołaja II. Może w związku z tym polecicie mi jakąs literature?
*

Warto przeczytać "Pamiętnik Mikołaja II" - Kutta Janusz, a także "OCALIĆ CARA MIKOŁAJA II" autorstwa pani Mcneal.

Pozdrawiam!

User is offline  PMMini Profile Post #27

Damian W.

Wieczny łowca książek
Nr użytkownika: 31.041

Damian W.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny

post 5/11/2007, 16:10 Quote Post

Mam pytanie Gronostaju. Czy te książki, można dostać w jakiejś księgarni, czy bibliotece? Być może, do nich zajrzę a potem znając życie
przeczytam smile.gif Ale pytam przede wszystkim, z tego powodu, że nigdzie mi się te książki nie rzuciły w oczy.

Pozdrawiam!

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

Gronostaj

Dławiciel Brabancki
Grupa: Banita
Nr użytkownika: 31.572

Zawód: BANITA

post 6/11/2007, 16:29 Quote Post

Pozycje te można kupić w księgarniach internetowych. O dostępności tych książek w zwykłych księgarniach nic nie wiem bo rzadko mam w takich okazję bywać, a jak już jestem to "poluję" na HB-ki.

Pozdrawiam!

User is offline  PMMini Profile Post #29

Damian W.

Wieczny łowca książek
Nr użytkownika: 31.041

Damian W.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny

post 7/11/2007, 14:19 Quote Post

Dziękuję Gronostaju, za podanie informacji i za dobre ukierunkowanie.
Nie omieszkam, skorzystać i "pogrzebać", w księgarniach.

Pozdrawiam!

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

3 Strony < 1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2018 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej