Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

4 Strony < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kozacy podczas Wojny Domowej

Gronostaj

Dławiciel Brabancki
Grupa: Banita
Nr użytkownika: 31.572

Zawód: BANITA

post 30/05/2008, 15:12 Quote Post

QUOTE(Damian W. @ 30/05/2008, 14:43)
QUOTE( Gronostaj @  30/05/2008, 14:34)
Nowe wydanie mam w swojej biblioteczce, a stare tylko przeglądałem, ale zauważyłem, że w obu są te same błędy. Oczywiście nie zmienia to faktu, że "Leksykon..." jest dobrą książką i warto go w swoich zbiorach posiadać.

Czyli tak, z tego wynika, że ta książka poza oprawą graficzną nic nie zmieniła wink.gif.
*

Zmieniła się pod tym względem, że dodano opisy kilkunastu bitew i konfliktów zbrojnych z czasów najnowszych ( do wojny w Iraku w 20003 r.).
Jednakże przypuszczam, że są prace bardziej wartościowsze i warte uwagi.
*

Z pewnością.
To ów ataman musiał, posiadać dość liczny oddział? Żeby takiego czynu ludobójstwa móc dokonać.
*

Nie wiem jak duże były jego oddziały, ale podejrzewam, że mogły liczyć nawet kilka tysięcy żołnierzy. Poza tym były chyba dość dobrze uzbrojone. Wskazuje na to fakt, że Annienkow dysponował pociągami pancernymi, które kursowały od Bajkału po Ural, siejąc śmierć i zniszczenie.

Pozdrawiam!

User is offline  PMMini Profile Post #31

Damian W.

Wieczny łowca książek
Grupa: Przyjaciel forum
Nr użytkownika: 31.041

Damian W.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny

post 30/05/2008, 20:10 Quote Post

QUOTE( Gronostaj @ 30/05/2008, 16:12)
Nie wiem jak duże były jego oddziały, ale podejrzewam, że mogły liczyć nawet kilka tysięcy żołnierzy. Poza tym były chyba dość dobrze uzbrojone. Wskazuje na to fakt, że Annienkow dysponował pociągami pancernymi, które kursowały od Bajkału po Ural, siejąc śmierć i zniszczenie.

Ale chyba oprócz mordowania ludności cywilnej, chyba zajmował się walką, z "czerwonymi? Jak nie to dziwi Mnie fakt, że nie został on prędko rozbity. Chociaż jak mówisz Gronostaju posiadał pociągi pancerne, być może to dzięki nim udało mu się tak, długo niezostać rozbitym?

Pozdrawiam!

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

Gronostaj

Dławiciel Brabancki

post 30/05/2008, 20:38 Quote Post

QUOTE(Damian W. @ 30/05/2008, 21:10)
Ale chyba oprócz mordowania ludności cywilnej, chyba zajmował się walką, z "czerwonymi?
*

Tak, ale tylko troszeczkę. ph34r.gif
QUOTE(Damian W. @ 30/05/2008, 21:10)
Jak nie to dziwi Mnie fakt, że nie został on prędko rozbity. Chociaż jak mówisz Gronostaju posiadał pociągi pancerne, być może to dzięki nim udało mu się tak, długo niezostać rozbitym?
*

Nie został rozbity tak szybko bo nie walczył na pierwszej linii, a na tyłach. Co do pociągów pancernych nie będę się wypowiadał, ponieważ wiem o nich tylko tyle, że je po prostu miał.

Pozdrawiam!

User is offline  PMMini Profile Post #33

Damian W.

Wieczny łowca książek

Damian W.

post 31/05/2008, 19:17 Quote Post

QUOTE( Gronostaj @ 31/05/2008, 21:38)
Tak, ale tylko troszeczkę. ph34r.gif

To może jednak walczył, z innymi frakcjami? Wątpię, aby chłopi przyglądali się tym zdarzeniom bezkarnie. Którym w końcu i tak musieli się przeciwstawić.

QUOTE( Gronostaj @ 31/05/2008, 21:38)
Nie został rozbity tak szybko bo nie walczył na pierwszej linii, a na tyłach. Co do pociągów pancernych nie będę się wypowiadał, ponieważ wiem o nich tylko tyle, że je po prostu miał.

Skoro jednak walczył na tyłach to i tak powinni go dorwać chłopscy partyzanci (różnych frakcji zapewne?), którzy rozwijali swoje siły właśnie na tyłach armii Kołczaka. A powód mieli ku temu bardzo stosowny, jeżeli ów ataman spalił i wymordował ich wioski, które mieli za swoje bazy wypadowe i nie tylko. Bardzo dziwi Mnie ten fakt.

Pozdrawiam!

Ten post był edytowany przez Damian W.: 31/05/2008, 20:34

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

Gronostaj

Dławiciel Brabancki

post 31/05/2008, 20:28 Quote Post

QUOTE(Damian W. @ 31/05/2008, 20:17)
To może jednak walczył, z innymi frakcjami?
*

Z "zieloną" partyzantką chłopską.

QUOTE(Damian W. @ 31/05/2008, 20:17)
Skoro jednak walczył na tyłach to i tak powinni go dorwać chłopscy partyzancki
*

O ile mnie pamięć nie myli to rozbili go właśnie chłopscy partyzanci.

Pozdrawiam!

User is offline  PMMini Profile Post #35

Damian W.

Wieczny łowca książek

Damian W.

post 31/05/2008, 20:37 Quote Post

QUOTE( Gronostaj @ 31/05/2008, 21:28)
Z "zieloną" partyzantką chłopską.

Odniósł nad nią jakieś sukcesy? Czy raczej dostawał od niej cięgi? Chociaż przypuszczam, że ta druga opcja jest bardziej prawdopodobna.

QUOTE( Gronostaj @ 31/05/2008, 21:28)
O ile mnie pamięć nie myli to rozbili go właśnie chłopscy partyzanci.

Czyli spotkał go ;os wielu "białych" oddziałów, które w końcu musiały ulec przewadze partyzantów różnorakich frakcji.

Pozdrawiam!

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #36

Gronostaj

Dławiciel Brabancki

post 1/06/2008, 10:29 Quote Post

QUOTE(Damian W. @ 31/05/2008, 21:37)
Odniósł nad nią jakieś sukcesy? Czy raczej dostawał od niej cięgi?
*

Nie wiem. Pewnie różnie to bywało. Fakt jest jednak taki, że w końcu przegrał.

Pozdrawiam!

User is offline  PMMini Profile Post #37

Damian W.

Wieczny łowca książek

Damian W.

post 13/06/2008, 15:15 Quote Post

QUOTE( Gronostaj @ 29/05/2008, 16:28)
Pozwolę sobie wkleić link, który wyjaśni Ci kim był ów znakomity generał:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Konstantin_Mamontow

Zostawmy już Gronostaju atamana Annienkowa i przejdźmy może do atamana Konstantina Mamontowa. Mógłbyś Gronostaju podać jakieś szersze szczegóły dotyczące tej postaci. Bo mówiąc szczerze link, z Wikipedii stanowi "dobrą" podstawę, jednakże nie pozwala zaspokoić ludzkiej ciekawości, jeśli ktoś chciałby poznać, szerzej tę postać. Za odpowiedź, z góry dziękuję!

Pozdrawiam!

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #38

emigrant

Antykomunista
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista

post 13/06/2008, 16:08 Quote Post

Polecam gorąco i z czystym sumieniem "Kontrę" Józefa Mackiewicza, jeśli nie największego, to na pewno jednego z największych pisarzy polskich XX wieku. Wielu z powodów politycznych przed i po 89 roku chciało go skazać na zapomnienie. Książka jest powieścią, nie monografią i czyta się ją z wypiekami na twarzy. Po jej lekturze już nigdy... Zresztą, sami sie przekonajcie.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #39

Damian W.

Wieczny łowca książek

Damian W.

post 13/06/2008, 16:39 Quote Post

QUOTE( emigrant @ 13/05/2008, 17:08)
Polecam gorąco i z czystym sumieniem "Kontrę" Józefa Mackiewicza, jeśli nie największego, to na pewno jednego z największych pisarzy polskich XX wieku. Wielu z powodów politycznych przed i po 89 roku chciało go skazać na zapomnienie. Książka jest powieścią, nie monografią i czyta się ją z wypiekami na twarzy. Po jej lekturze już nigdy... Zresztą, sami sie przekonajcie.

Można Cię prosić Emigrancie o krótkie przedstawienie tej książki? Gdyż mówiąc szczerze ani autor, ani tytuł wiele mi nie mówią. Za odpowiedź, z góry dziękuję!

Pozdrawiam!

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #40

emigrant

Antykomunista

post 13/06/2008, 17:25 Quote Post

Najlepszym chyba linkiem do Zycia i twórczości Józefa Mackiewicza(nie mylić ze Stanisławem "Cat" Mackiewiczem, jego młodszym bratem)jest: pl.wikipedia.org/wiki/Józef_Mackiewicz . Jest tam i o "Kontrze". Od siebie dodam, że książkę się czyta jednym tchem i włosy stają dęba. W Polsce co roku przyznaje się nagrodę lit. jego imienia z jego życiowym mottem: Tylko prawda jest ciekawa.( kapituła min.R. Ziemkiewicz,M.Nowakowski.S. Orłoś, W. Odojewski) Nike niech się schowa. Jako ciekawostkę dodam, że facet pisał w ankietach personalnych Zawód:kontrrewolucjonista, Narodowość: antykomunista, Miejsce urodzenia:Europa Środkowa. Ze swym młodszym bratem "Catem"(też pisarzem hist.) zerwał na zawsze stosunki po tym jak ten zaczął flirtować z komunistami w Polsce. Polecam jego wszystkie książki, zwłaszcza "Kontrę" i "Drogę do nikąd". Jeśli będziesz miał problemy ze znalezieniem str.,daj znać. Pozdrawiam serdecznie.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #41

pulemietczik

VII ranga
Nr użytkownika: 39.443

Stopień akademicki: dr
Zawód: wpisuje PESEL-e

post 13/06/2008, 18:01 Quote Post

Jest nowe wydanie (krajowe, nie emigracyjne) wszystkich dzieł J. Mackiewicza - w takich jednolicie czarnych okładkach.
Polecam Kontrę, "Lewa wolna" - to o rewolucji i wojnie 19-21, "Sprawa pułkownika Miasojedowa" - to o I WS. W tych książkach występują Kozacy to o nich piszę, o reszcie nie bo będzie off-top.
Zgadzam się z Emigrantem - to jedne z najlepszych książek jakie czytałem w życiu.

User is offline  PMMini Profile Post #42

emigrant

Antykomunista

post 13/06/2008, 18:12 Quote Post

To znaczyłoby, że proces o prawa autorskie z Niną Karsov jest zakończony. Dzięki za informację; nie wiedziałem o tym... Świetnie! Uruchamiam swoje kontakty w Polsce i ściągam całość. Jeszcze raz dziękuję!

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #43

pulemietczik

VII ranga
Nr użytkownika: 39.443

Stopień akademicki: dr
Zawód: wpisuje PESEL-e

post 13/06/2008, 18:13 Quote Post

Nina Karsov wyraziła zgodę na publikację. W przedmowie pisze, że wbrew woli JM, ale tylko w taki sposób mogła zachować prawa autorskie.

User is offline  PMMini Profile Post #44

emigrant

Antykomunista

post 13/06/2008, 18:29 Quote Post

Acha. Niech i tak będzie. Grunt, że Mackiewicz dostępny na rynku! Michnik się pewnie w Gazecie Wyborczej przewraca...

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #45

4 Strony < 1 2 3 4 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2018 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej