Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Stosunek żołnierzy AK do NSZ i AL
     
miazga182
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 21
Nr użytkownika: 49.046

 
 
post 25/05/2017, 1:08 Quote Post

Witam serdecznie,
Posiadam do was pytanie jaki był stosunek żołnierzy Armii Krajowej do Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Ludowej? Nie chodzi mi o stosunek kadr dowódczych a jedynie żołnierzy działających w podziemiu niepodległościowym.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
gtsw64
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.427
Nr użytkownika: 38.675

Zawód: st.sier¿.sztab
 
 
post 26/05/2017, 7:17 Quote Post

Gdy znajdę odpowiednią książkę to przedstawię pewną historię z cytatami.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Lord of Prussia
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 491
Nr użytkownika: 75.661

Adam Kowalczyk
Zawód: inzynier budowlany
 
 
post 26/05/2017, 14:09 Quote Post

Normalny, jak do kolegów. Czytałem o rodzinie gdzie trzech braci było w podziemiu. Jeden w AK, drugi w BCh a trzeci w AL. To nie był poziom na politykę.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Grapeshot
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.682
Nr użytkownika: 79.211

Steven Murphy
Zawód: Marine Engineer
 
 
post 26/05/2017, 22:51 Quote Post

CODE
Lord of Prussia
Normalny, jak do kolegów. Czytałem o rodzinie gdzie trzech braci było w podziemiu. Jeden w AK, drugi w BCh a trzeci w AL. To nie był poziom na politykę.


Miazga pytał o AK, NSZ i AL. Nawet gdyby podmienić NSZ na BCh, to AL śmierdzi nieco w tym trójkącie. Należało by tu raczej zapytać czy nie służbowe i nie ogniowe kontakty z AL były dla żołnierzy AK i NSZ w ogóle legalne.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 27/05/2017, 8:52 Quote Post

Prawo prawem a życie życiem. Według prawa armia była tylko jedna (AK) a reszta to partyjne bojówki, niektóre uznawane przez AK gdy przy scaleniu ich dowództwo sobie to zastrzegło (część NOW czy wyłoniona z BCh LSB). Z prawnego punktu widzenia to AL i NSZ były podobne; nie uznawały władz wojskowych (choć fakt faktem że część NSZ się scaliła ale taka Brygada Świętokrzyska już nie) ani cywilnych, ba nawet polityczne czapy jednych i drugich organizowały konkurencyjne struktury władzy wobec Delegatury Rządu.
Ale zasady zasadami a współżyć w terenie jakoś było trzeba.
 
User is online!  PMMini Profile Post #5

     
Grapeshot
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.682
Nr użytkownika: 79.211

Steven Murphy
Zawód: Marine Engineer
 
 
post 27/05/2017, 12:17 Quote Post

CODE
Ale zasady zasadami a współżyć w terenie jakoś było trzeba.


Problem w tym, że agentura sowiecka nijak tam ideologicznie nie pasowała.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Duncan1306
 

Milutki tygrysek lewakożerca
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.640
Nr użytkownika: 97.206

Wlodzimierz Sodula
Zawód: amator historii
 
 
post 27/05/2017, 12:54 Quote Post

QUOTE(Grapeshot @ 27/05/2017, 13:17)
CODE
Ale zasady zasadami a współżyć w terenie jakoś było trzeba.


Problem w tym, że agentura sowiecka nijak tam ideologicznie nie pasowała.
*


Trudno wymagać np. od małorolnych chłopów pełnego zrozumienia agenturalnego charakteru AL - no chyba że służyli w oddziałach dowodzonych np przez Cienia czy Przepiórkę gdzie po paru miesiącach nikt nie mógł mieć wątpliwości z kim walczą. Wielu wystarczyło -dają broń i walczą z Niemcami. Względy koleżeńskie też odgrywały rolę
A co do rodzinki ot Marian Spychalski i Józef Spychalski, Feliks i Władysław Dzierżyńscy itd.
W mojej rodzinie rozrzut był od NOW do GL-PPS(WRN)
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 27/05/2017, 16:53 Quote Post

QUOTE(Grapeshot @ 27/05/2017, 12:17)
CODE
Ale zasady zasadami a współżyć w terenie jakoś było trzeba.


Problem w tym, że agentura sowiecka nijak tam ideologicznie nie pasowała.
*


Ale była w związku z tym jak wyżej. Zresztą ciężko czasem dojść kto był kim, zwłaszcza w oczach przeciwnika.
Ot na przykład podległe Polskiemu Sztabowi Partyzanckiemu zgrupowanie Satanowskiego blisko współpracowało z 1 Batalionem Podlaskim BCh także na drodze wymiany idei. Organizowano polityczne pogadanki na które przychodzili członkowie drugiej formacji. I po którymś wystąpieniu "politruka" bechowców podszedł do niego partyzant z JPnZ i ze zgrozą na twarzy powiedział "Ale wy to komuniści jesteście".
 
User is online!  PMMini Profile Post #8

     
gtsw64
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.427
Nr użytkownika: 38.675

Zawód: st.sier¿.sztab
 
 
post 1/06/2017, 20:03 Quote Post

Jak tu wskazali przedmówcy tamte czasy i tematy są niejednoznaczne. To komuniści w czasach PRL starali się klasyfikować ruch partyzancki. Mieli ku temu powody a i środki. Chciałbym tu przytoczyć pewną historię opartą na wspomnieniach Józefa Wyrwy ps "Furgalski", Stary". pt: "Pamiętniki partyzanta" (wydanie drugie).
Krótki życiorys.
Swoją walkę o Polskę rozpoczął we wrześniu w batalionie Obrony Narodowej 4 Pułku Piechoty Legionów. Po powrocie do domu od razu nawiązuje współpracę z oddziałem mjr Hubala. Jako inspektor wojskowy koneckiego Okręgu ZWZ był łącznikiem z mjr Hubalem. Ta działalność trwała około dwa lata. W tym czasie ciągle się urywał ścigany przez Niemców. Z powodu konspiracji jego syn oraz córka również musieli się ukrywać, a żona musiała zmieniać miejsca zamieszkania.
Po dwóch latach skrajnie niebezpiecznej działalności zostaje przez Komendę Obwodu Koneckiego AK przeniesiony w stan spoczynku. Oczywiście, że nie mógł spokojnie wrócić do domu. Znali Go nie tylko Niemcy ale również i inne organizacje. Bardzo szybko zgłosili sie przedstawiciele BCH i NSZ. Wstępuje w szeregi NSZ i organizuje oddział partyzancki pod swoim dowództwem. W czerwcu 1944 roku wstępuje wraz z oddziałem w szeregi 25 PP AK. Po rozbrojeniu (razem z synem) ścigany i więziony przez UB nie widząc dalszej możliwości walki ucieka na zachód.

Na Jana Wyrwę zorganizowano zamach. Rozkaz zamachu wydała Komenda Obwodu AK w Końskich a jego wykonawcą został d-ca oddziały GL "Żbik" Wł. Staromłyński.
Fragmenty:
QUOTE
Żbik przybył do wsi sankami. Po zorientowaniu się w sytuacji rzucił się do ucieczki. W pościgu został ranny a następnie ujęty przez ludzi "Toma" (też ciekawa postać). Zawiadomił mnie specjalnie wysłany partyzant. Napad w Kaliszowach był ogólnie znany. Udałem się natychmiast do chałupy w której znajdował się "Żbik". Wyjawiłem kim jestem. Przypomniałem rannemu, że ma na sumieniu śmierć moich trzech ludzi, zamordowanych w Kaliszowach. "Żbik" nie zaprzeczył. "Wiem, że mnie rozłupiecie-oświadczył- nie potrzebuję usprawiedliwiać się kłamstwem, na nic by sie to przydało. Zasadzkę w Kaliszowach urządziłem na rozkaz "Wrony" który działał w porozumieniu z Komendą Obwodu AK w Końskich, możecie to sprawdzić".

QUOTE
Zakomunikowałem "Wronie" oświadczenie "Żbika" i zapytałem czy jest to zgodne z prawdą. "Wrona" zbladł. Wystraszona żona, nie mogą zapanować nad nerwami, uprzedziła męża w odpowiedzi."To nie prawda, proszę pana, mąż nie jest winien- wyjaśniła szybko- rozmowa męża ze "Żbikiem" toczyła się w naszym mieszkaniu, w mojej obecności, to był rozkaz z Końskich, Nie męża".

cdn
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
gtsw64
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.427
Nr użytkownika: 38.675

Zawód: st.sier¿.sztab
 
 
post 4/06/2017, 11:45 Quote Post

Niestety będzie piętrówka sad.gif
W nawiązaniu do poprzedniego postu, jeszcze jeden fragment wspomnień:
QUOTE
"Po wieli latach "Kruk" (Jan Maciążek) uczestnik wypadków w Kaliszowach: ... Natomiast "Mściwojowi" i "Prawdzicowi" (partyzanci Wyrwy) jak sie później okazało, połamano ręce, żebra i powybijano szczęki, wrzucając ich ciała następnie do stawu. Oprawcy okazali trudny do zrozumienia sadyzm i zwyrodnienie. Szef tych oprawców, "Żbik"- Władysław Staromłyński, był typowym bandziorem i głównym winowajcą zbrodni. Najbardziej denerwuje mnie fakt-podkreśla "Kruk"-że nazwisko tego zbrodniarza "Żbika" jest umieszczone na Tablicy Pamięci Narodowej na cmentarzu w Końskich, obok nazwisk prawdziwych bohaterów".
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
gtsw64
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.427
Nr użytkownika: 38.675

Zawód: st.sier¿.sztab
 
 
post 4/06/2017, 12:08 Quote Post

Teraz co mówi żołnierz NSZ o swoich kolegach z Brygady Świętokrzyskiej (też NSZ):
QUOTE
Moralnym inspiratorem Brygady Świętokrzyskiej moim zdaniem był "Tom". .... "Tom" służył Niemcom. Swój oddział stracił w Rudzisku. Tym bardziej był zainteresowany utworzeniem większej jednostki bojowej.

QUOTE
Brygada nie ma właściwie prawa podszywać się pod nazwę NSZ. Dokonała rozłamu w dobrze zorganizowanych Narodowych Siłach Zbrojnych, rozbiła ich solidarność, osłabiając w ten sposób jednolity front walki.Nie podporządkowała się naczelnemu dowództwu AK, wybrała natomiast współpracę z Niemcami.
Brygada dała komunistom niebezpieczną broń do ręki. Posiadając niezbite dowody współpracy brygady z Niemcami, nie trudno przyszło komunistom obarczyć odpowiedzialnością całe NSZ, a nawet AK. ..... Z winy brygady zginęło w więzieniu wielu wartościowych ludzi. Każdy członek NSZ był traktowany przez UB, jak kolaborant niemiecki.

Należy zaznaczyć, że brygada praktycznie w całym stanie z pomocą Niemców przedostała się do strefy amerykańskiej unikając jakichkolwiek represji UB a przede wszystkim NKWD.
"Tom" to Hubert Jura https://pl.wikipedia.org/wiki/Hubert_Jura

Ten post był edytowany przez gtsw64: 4/06/2017, 12:09
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Fuser
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.266
Nr użytkownika: 15.418

 
 
post 4/06/2017, 12:47 Quote Post

QUOTE(gtsw64 @ 4/06/2017, 13:08)
Należy zaznaczyć, że brygada praktycznie w całym stanie z pomocą Niemców przedostała się do strefy amerykańskiej unikając jakichkolwiek represji UB a przede wszystkim NKWD.
*


Ale to z tego co gdzieniegdzie czytałem ma o nich bardzo dobrze świadczyć.

Ten post był edytowany przez Fuser: 4/06/2017, 13:00
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
gtsw64
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.427
Nr użytkownika: 38.675

Zawód: st.sier¿.sztab
 
 
post 4/06/2017, 13:12 Quote Post

QUOTE(Fuser @ 4/06/2017, 12:47)
QUOTE(gtsw64 @ 4/06/2017, 13:08)
Należy zaznaczyć, że brygada praktycznie w całym stanie z pomocą Niemców przedostała się do strefy amerykańskiej unikając jakichkolwiek represji UB a przede wszystkim NKWD.
*


Ale to z tego co gdzieniegdzie czytałem ma o nich bardzo dobrze świadczyć.
*


Że poprzez kolaborację z faszystami "udało " im się przedostać do strefy amerykańskiej ma o "Nich" dobrze świadczyć confused1.gif
W jakim kontekście?
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Fuser
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.266
Nr użytkownika: 15.418

 
 
post 4/06/2017, 13:15 Quote Post

QUOTE(gtsw64 @ 4/06/2017, 14:12)
QUOTE(Fuser @ 4/06/2017, 12:47)
QUOTE(gtsw64 @ 4/06/2017, 13:08)
Należy zaznaczyć, że brygada praktycznie w całym stanie z pomocą Niemców przedostała się do strefy amerykańskiej unikając jakichkolwiek represji UB a przede wszystkim NKWD.
*


Ale to z tego co gdzieniegdzie czytałem ma o nich bardzo dobrze świadczyć.
*


Że poprzez kolaborację z faszystami "udało " im się przedostać do strefy amerykańskiej ma o "Nich" dobrze świadczyć confused1.gif
W jakim kontekście?
*


W tym, że "za pięć dwunasta" uniknęli strat zarówno z rąk niemieckich jak i sowieckich.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
gtsw64
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.427
Nr użytkownika: 38.675

Zawód: st.sier¿.sztab
 
 
post 4/06/2017, 13:25 Quote Post

QUOTE(Fuser @ 4/06/2017, 13:15)
QUOTE(gtsw64 @ 4/06/2017, 14:12)
QUOTE(Fuser @ 4/06/2017, 12:47)
QUOTE(gtsw64 @ 4/06/2017, 13:08)
Należy zaznaczyć, że brygada praktycznie w całym stanie z pomocą Niemców przedostała się do strefy amerykańskiej unikając jakichkolwiek represji UB a przede wszystkim NKWD.
*


Ale to z tego co gdzieniegdzie czytałem ma o nich bardzo dobrze świadczyć.
*


Że poprzez kolaborację z faszystami "udało " im się przedostać do strefy amerykańskiej ma o "Nich" dobrze świadczyć confused1.gif
W jakim kontekście?
*


W tym, że "za pięć dwunasta" uniknęli strat zarówno z rąk niemieckich jak i sowieckich.
*


To raczej tchórzostwo i cwaniactwo w stosunku do pozostałych w kraju kolegów nsz-owców, którzy z "Ich" powodu byli szczególnie maltretowani.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej