Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wilhelm Kube, Komisarz Generalny okręgu Białoruś
     
Keymann
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 168
Nr użytkownika: 19.712

Pawel
Stopień akademicki: Mgr historii
Zawód: historyk archiwista
 
 
post 29/06/2010, 1:47 Quote Post

jeśli ktoś chciałby zadać konkretne pytanie w sprawie tego pana, służę pomocą smile.gif)

wątek zakładam z racji małej ilości materiałów polskojęzycznych na temat Wilhelma Kube.

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Lwowiak
 

Granice nie są wieczne!
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.269
Nr użytkownika: 40.190

 
 
post 29/06/2010, 11:00 Quote Post

A i ja mam coś o tym funkcjonariuszu.
Nie wiem tylko czy ten wątek ma służyć rozwinięciu tematu czy tylko chodzi o zadawanie pytań ekspertowi .

Tak więc jeżeli chodzi o pytania :
-kto towarzyszy tu naszemu bohaterowi ,foto :Generalkommissariat Minsk (zał)?

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Keymann
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 168
Nr użytkownika: 19.712

Pawel
Stopień akademicki: Mgr historii
Zawód: historyk archiwista
 
 
post 29/06/2010, 12:19 Quote Post

QUOTE(Lwowiak @ 29/06/2010, 11:00)
A i ja mam coś o tym funkcjonariuszu.
*


ja również posiadam źródła przywiezione z Niemiec - jego autorstwa a także książkę wydaną w 1933, G. Ruhle "Wilhelm Kube"
QUOTE(Lwowiak @ 29/06/2010, 11:00)
Nie wiem tylko czy ten wątek ma służyć rozwinięciu tematu czy tylko chodzi o zadawanie pytań ekspertowi .
*


Tak naprawdę zależy mi i na rozwinięciu tego tematu, ponieważ w polskiej literaturze niewiele jest odnośnie tego pana, oraz istota dyskusji są ciekawe pytania:)

QUOTE(Lwowiak @ 29/06/2010, 11:00)
-kto towarzyszy tu naszemu bohaterowi ,foto :Generalkommissariat Minsk (zał)?
*


i tu mnie zaskoczyles, bo mysle mysle i nic mi do glowy nie przychodzi...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Bruno
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 208
Nr użytkownika: 12.162

 
 
post 19/10/2012, 19:22 Quote Post

Też coś mam.
Podam wam pewną ciekawostkę. Być może że nie wszystkim znaną.
Jak bowiem wiadomo, oddziały Wehrmachtu i SS wkraczające na tereny ZSRR były często witane prze ludność jako wyzwoliciele. Jednak później nastawienie ludności wyraźnie się zmieniło, a to za sprawą podążających za frontem specjalnych oddziałów Einsatzgruppen. Działanie takie przyniosło więc odwrotny skutek od zamierzonego. Terror wywołał jedynie opór przyjaźnie nastawionej ludności.
Zbrodnicza działalność Einsatzgruppen wpłynęła też na upadek gospodarki na zajętych terenach, na wskutek wymordowania żydowskich specjalistów, robotników i rzemieślników.
Nic nie było w stanie uchronić Żydów przed eksterminacją z rąk Einsatzgruppen, pomimo tego, że nieraz praca tych ludzi była wręcz niezbędna do wysiłku wojennego Niemiec.
Na tę sprawę zwrócił uwagę Komisarz Rzeszy na Białorusi Wilhelm Kube.
Interesował go jednak przede wszystkim los niemieckich Żydów, zamieszkujących teraz jego tereny. Wielu z tych Żydów służyło kiedyś w niemieckiej armii, podczas I wojny, wielu miało wysokie niemieckie odznaczenia wojskowe, za odwagę.
Wszystkich tych Żydów Kube otoczył swoją opieką, ustrzegając ich w ten sposób od egzekucji.
"W działaniu tym Kube Nie był nie był odosobniony, kilku innych komisarzy [ kierując się bardzo często różnymi pobudkami ] też zaczęło interweniować , by ratować swoich Żydów.
Na nieszczęście dla Żydów, a jakby na udowodnienie tez głoszonych przez Himmlera, Kube został zamordowany przez swoją rosyjską służącą, która współpracując z partyzantami podłożyła bombę w domu komisarza.
Pomimo tego szczęśliwego , na swój sposób dla Einsatzgruppen zdarzenia, aktywność ich działań prowadzonych bezpośrednio w terenie zaczęła wyraźnie się zmniejszać. Tak zwane ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej postanowiono przenieść do obozów koncentracyjnych "

cyt. z książki "Gwardia Adolfa Hitlera " Gordona Williamsona
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej