Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
10 Strony « < 8 9 10 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Marszałek Żukow
     
ku 250622
 

Unregistered

 
 
post 12/05/2014, 10:42 Quote Post

QUOTE(Gerhard @ 12/05/2014, 9:07)
Żukow nie brał czynnego udziału w "CYTADELI".

Żukow opuścił region Łuku Kurskiego i pojechał "koordynować" działania sąsiednich frontów w pierwszych godzinach ataku niemieckiego.

Trudno dyskutowac z kims kto nie odpowiada na poprzednie pytania i neguje wybiorczo wspomnienia sowieckie.
 
Post #136

     
Gerhard
 

podkułacznik
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.344
Nr użytkownika: 20.448

Zawód: Deweloper baz danych
 
 
post 13/05/2014, 6:43 Quote Post

QUOTE(Karghul @ 12/05/2014, 10:42)
QUOTE(Gerhard @ 12/05/2014, 9:07)
Żukow nie brał czynnego udziału w "CYTADELI".

Żukow opuścił region Łuku Kurskiego i pojechał "koordynować" działania sąsiednich frontów w pierwszych godzinach ataku niemieckiego.

Trudno dyskutowac z kims kto nie odpowiada na poprzednie pytania i neguje wybiorczo wspomnienia sowieckie.
*


Przepraszam - to z braku czasu.

Ostatnie pytanie skierowane do mnie było jakieś 5 stron temu i brzmiało: "Czym dowodził Żukow w czasie walk pod Stalingradem?"

Odpowiedzi bardzo szybko udzielili za mnie koledzy, więc nie czułem potrzeby się powtarzać.
Ale dla porządku:
Na jesieni 1942 roku Żukow dowodził drugą rżewsko-syczewską strategiczną operacją zaczepną, znaną pod kryptonimem "Operacja Mars". I podali link: Operacja Mars


Co do drugiego zarzutu: wybiórczo traktuje wspomnienia sowieckie.

Wybiórczo traktuje wyłącznie wspomnienia Żukowa. (Jak to ktoś napisał, "należy zamówić pieczątkę z napisem PRAWDY TU NIE MA" i przybijać na każdej stronie).

Wszystkie pozostałe wspomnienia traktuję KRYTYCZNIE. Czyli zastanawiam się na przykład kiedy były wydane? Kto był wtedy ministrem obrony ZSRR? Czy tekst dotyczy własnych przeżyć autora, czy jest urzędowym sloganem typu "wielkiej pomocy udzielił nam w tym czasie towarzysz/generał Chruszczow/Breżniew/Żukow poprzez telefoniczne/osobiste ..."?

Swego czasu przegrzebałem się przez dużą liczbę wspomnień sowieckich i te opisujące Bitwę na Łuku Kurskim są zasadniczo zgodne: Żukow w nocy z 5 na 6 lipca opuścił Łuk Kurski i przeniósł się "koordynować" walkę na Front Briański (na północ od Kurska).
Tam jednak nie dotarł - a przynajmniej jego wizyty nie zanotowali walczący tam dowódcy.

Dlatego uważam, że Żukowa nie było też na Łuku Kurskim i tego zwycięstwa nie można mu przypisać.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #137

     
ku 250622
 

Unregistered

 
 
post 13/05/2014, 7:33 Quote Post

QUOTE(Gerhard @ 13/05/2014, 5:43)
Odpowiedzi bardzo szybko udzielili za mnie koledzy, więc nie czułem potrzeby się powtarzać.

Koledzy niczego nie udzielili.

A czym to dowodzil w tym czasie Zukow ? Tylko konkretnie prosze.
QUOTE(Gerhard @ 13/05/2014, 5:43)
Ale dla porządku:
Na jesieni 1942 roku Żukow dowodził drugą rżewsko-syczewską strategiczną operacją zaczepną, znaną pod kryptonimem "Operacja Mars". I podali link: Operacja Mars


Pytanie bylo "konkretnie", bo sposob w jaki piszesz o niemieckiej operacji "Cytadela" dowodzi wybitnie, ze wyraz "koordynowac" jest sprytna wymowka. Dodatkowo nie odniosles sie do kwestii leningradzkiej.

QUOTE(Gerhard @ 13/05/2014, 5:43)
Dlatego uważam, że Żukowa nie było też na Łuku Kurskim i tego zwycięstwa nie można mu przypisać.

Tak dla rozszerzenia horyzontow zapytam czy Manstein nie byl glownym ojcem zwyciestwa nad Francja 1940r. ?
 
Post #138

     
mate21
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 830
Nr użytkownika: 17.255

Zawód: poszukiwacz prawdy
 
 
post 6/06/2014, 23:28 Quote Post

Czy jest ktoś w stanie określić ilu sowieckich żołnierzy zginęło na skutek wzajemnego ostrzału wojsk Żukowa i Koniewa? W końcu podczas bitwy berlińskiej doszło do incydentów takich jak ostrzelanie wojsk Rybałki przez żołnierzy Żukowa, czy ostrzeliwanie 28.04.1945 r. przez wojska Czujkowa stacji kolejowej Anhalt zajętej przez wojska Koniewa.
 
User is offline  PMMini Profile Post #139

     
mate21
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 830
Nr użytkownika: 17.255

Zawód: poszukiwacz prawdy
 
 
post 13/07/2014, 12:48 Quote Post

Bardzo ciekawie zapowiada się książka Geofrey'a Robertsa "Generał Stalina" sądząc po recenzji, z której wynika, iż autor książki dotarł do wersji, według której Żukow w uniżony sposób sam poprosił Stalina o zastąpienie go Szaposznikowem w kierowaniu Sztabu Generalnego. Według recenzji z książki Robersta wyłania Żukow, jako osoba będąca sługą generalissimusa.





Ten post był edytowany przez wysoki: 13/07/2014, 13:08
 
User is offline  PMMini Profile Post #140

     
Blisko Tokaju
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 76.705

 
 
post 14/09/2014, 22:45 Quote Post

Chciałbym prosić Was o opinię na temat historii, którą opisał kiedyś Daniel Rogov, izraelski krytyk winiarski, w latach pięćdziesiątych żołnierz US Marine Corps. Twierdził on, że w 1958 odwiedził z admirałem Shapleyem i grupą wojskowych amerykańskich ZSSR, gdzie Żukow urządził im wypasione przyjęcie, na którym podawano siedemnatowieczne tokaje. Ich opis jest z grubsza zgodny z tym, co wiadomo o kolekcji Fukierów, zrabowanej przez Niemców w Warszawie w 1939. Opowieść Rogova ma więc świadczyć, że te cenne wina przetrwały wojnę i wpadły w ręce Rosjan. Czy jednak opowieść ta jest wiarygodna? Czy Żukow w 1958 roku mógł przyjmować (zdaje się prywatnie) amerykańskich żołnierzy? Czy mógł mieć wśród nich znajomych (Shapley zdaje się działał głównie na Pacyfiku)? Czy Żukow zgromadził i mógł przechować do 1958 roku jakieś łupy wojenne, wśród których mogły znaleźć się stare wina?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #141

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 14/09/2014, 23:30 Quote Post

QUOTE(Blisko Tokaju @ 14/09/2014, 22:45)
Czy Żukow zgromadził i mógł przechować do 1958 roku jakieś łupy wojenne, wśród których mogły znaleźć się stare wina?
*

Mogł na pewno. choć wątpię czy by docenił, chyba, że ze snobizmu. W resztę, w to przyjmowanie amerykańskich żołnierzy, nie wierzę.
Co do reszty- nie wytrzymałem i kupiłem sobie biografię Żukowa Robertsa. Już po pierwszym przejrzeniu mnie zatelepało, ale wypowiem się dopiero po przeczytaniu całej książki...

Ten post był edytowany przez emigrant: 14/09/2014, 23:30
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #142

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.837
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 15/09/2014, 0:29 Quote Post

Prywatnie to na pewno nie mógł, zresztą po co. To musiała by być jakaś oficjalna wizyta - jaki Rogov miał wtedy stopień, że miał się załapać na popijawę z Żukowem?
Kto zacz ten admirał Shapley?
 
User is offline  PMMini Profile Post #143

     
Realchief
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 15.861
Nr użytkownika: 63.111

 
 
post 15/09/2014, 6:48 Quote Post

Alan Shapley to nie był admirał tylko generał USMC. W latach 1957-59 pełni rolę szefa rezerw USMC. Nie bardzo widzę tą jego wizytę w 1958 w ZSRR.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #144

     
Blisko Tokaju
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 76.705

 
 
post 15/09/2014, 7:50 Quote Post

QUOTE(wysoki @ 15/09/2014, 0:29)
Prywatnie to na pewno nie mógł, zresztą po co. To musiała by być jakaś oficjalna wizyta - jaki Rogov miał wtedy stopień, że miał się załapać na popijawę z Żukowem?
Kto zacz ten admirał Shapley?
*


Rogov wstąpił do USMC w kwietniu 1958. Miał być sekretarzem generała Shapleya. Czy Żukow w 1958 pełnił jakieś funkcje, które uzasadniałyby oficjalne spotkanie? Z tego co czytałem, wynikało, że był wtedy w odstawce.

QUOTE(Realchief @ 15/09/2014, 6:48)
Alan Shapley to nie był admirał tylko generał USMC. W latach 1957-59 pełni rolę szefa rezerw USMC. Nie bardzo widzę tą jego wizytę w 1958 w ZSRR.
*


Przepraszam za błąd. Ja też jestem sceptyczny, co do samej wizyty. Pytałem o nią w USMC History Division. Odpowiedzieli, że tak szczegółowych danych o działaniach Shapleya w 1958 roku nie posiadają.

QUOTE(emigrant @ 14/09/2014, 23:30)
Mogł na pewno. choć wątpię czy by docenił, chyba, że ze snobizmu. W resztę, w to przyjmowanie amerykańskich żołnierzy, nie wierzę.
*


No właśnie. Taka wyrafinowana impreza z pokazem starych win degustowanych na łyżeczkach z masy perłowej nie była chyba w jego stylu. smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #145

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 15/09/2014, 8:11 Quote Post

QUOTE(Blisko Tokaju @ 15/09/2014, 7:58)
QUOTE(emigrant @ 14/09/2014, 23:30)
Mogł na pewno. choć wątpię czy by docenił, chyba, że ze snobizmu. W resztę, w to przyjmowanie amerykańskich żołnierzy, nie wierzę.
*


No właśnie. Taka wyrafinowana impreza z pokazem starych win degustowanych na łyżeczkach z masy perłowej nie była chyba w jego stylu. smile.gif
*


Mogło się to natomiast odbyć gdyby to było oficjalne przyjęcie w ramach jakiejś zachodniej delegacji. Wtedy i wina pasują, choć pewnie marszał krzywił gębę przy toastach... tongue.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #146

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 5/05/2015, 15:20 Quote Post

Mam pytanie do Karghula. Masz w sygnaturce jako wypowiedź Żukowa coś takiego:

Historia Wielkiej Wojny Ojczyznianej jest calkowicie nieprawdziwa... Nie jest to historia, ktora miala miejsce, tylko ta napisana. Zgodna z duchem czasu. Tych co trzeba wynosi na cokoly, innych pomija milczeniem... Marszalek G.K. Zukow

Z czego to konkretnie jest?

Ten post był edytowany przez emigrant: 5/05/2015, 18:24
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #147

     
Fuser
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.265
Nr użytkownika: 15.418

 
 
post 8/06/2015, 16:51 Quote Post

Taka ciekawostka - nagranie filmowe z powrotu Żukowa z wizyty na Bałkanach w 1957 roku dosłownie na chwilę przed jego politycznym upadkiem: https://youtu.be/aG8a-6OMLBA?t=1h18m50s
Scena ta jest też opisywana w najnowszej książce W. Suworowa poświęconej Żukowowi pt. "Upadek".

Ten post był edytowany przez Fuser: 8/06/2015, 16:52
 
User is offline  PMMini Profile Post #148

     
Fuser
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.265
Nr użytkownika: 15.418

 
 
post 2/11/2016, 19:57 Quote Post

Żukow wraca do łask: Wicepremier Mołotow i marszałek Żukow przybyli do Polski - 1951 r.
 
User is offline  PMMini Profile Post #149

10 Strony « < 8 9 10 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej