Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wasilij Zajcew, postać fikcyjna czy prawdziwa ?
     
JS-2
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 353
Nr użytkownika: 17.733

 
 
post 18/07/2009, 8:16 Quote Post

Ciekawe są fragmenty opisu walk w Stalingradzie w książce pilota stukasów Hansa Rudla "Czas wojny" z punktu widzenia atakow lotniczych na pojedyncze cele w miescie.Zajcew musial być postacią autentyczną,bo otrzymal tytul "bohatera Związku Radzieckiego".Gdzieś w internecie znalazlem jego biografię,szkolił snajperów ,wojnę skończył w stopniu kapitana,potem był dyrektorem zakladów i zmarł w 76 roku.Ciekawe ,czy walczyl w Polsce?
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
Lelek
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 23
Nr użytkownika: 57.416

Marek Litwin
Zawód: student
 
 
post 18/07/2009, 10:05 Quote Post

No wiecie... dyskusje na temat autentyczności takich ludzi jak Wasilij Zajcew trochę mnie rozśmieszająwink.gif To tak jak ktoś na onecie też rozprawiał ostatnio o autentyczności postaci Zbigniewa Wassermana smile.gif Nie mam pojęcia, dlaczego Zajcewa nie uważać za postać historyczną, lub chociaż się nad tym zastanawiać.

QUOTE
w książce pilota stukasów Hansa Rudla "Czas wojny"

Nie czytałem, ale szczerze wątpię, żeby pilot sztukasa pisał o Zajcewie i jego szlaku bojowym...

QUOTE
zmarł w 76 roku

Słucham?! A nie w '91?

Podasz może link do tej "biografii"? Będzie się z czego pośmiać rolleyes.gif

QUOTE
prawdziwy jest nawet jego pojedynek z czołowym snajperem niemieckim

Bez komentarza. Piekałkiewicz, Beevor i dziesiątki innych uznanych historyków przedstawiają jasno sprawę, że ten pojedynek to kompletna bzdura, a ty twierdzisz, że to prawda?

QUOTE
(przedstawiony w pewnym hollywoodzkim filmie)

Jeżeli Wróg u bram (bo o tej szmirze chyba mowa) jest z Hollywood, to ja jestem świętym tureckim...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
Zielik
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 58.608

 
 
post 21/09/2009, 19:54 Quote Post

Zajcev istniał-to prawda.

QUOTE
prawdziwy jest nawet jego pojedynek z czołowym snajperem niemieckim
To jest drogi kolego propaganda. Może nie tyle co propaganda a legenda-mało prawdopodobna, jak to legenda. Czytałem w książce, że nazwisko jakie nosił ten oficer/generał nie istniało. Więc to jest zwykła prosta legenda.
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
AKMS
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.160
Nr użytkownika: 12.458

 
 
post 21/09/2009, 21:00 Quote Post

QUOTE
Zajcev istniał-to prawda


Nie istniał, a przynajmiej nie istniał w języku polskim

Istniał natomiast Wasilij Zajcew
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
remigius
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 63.178

remigiusz lebiedz
Zawód: operator koparki
 
 
post 13/02/2010, 19:57 Quote Post

Najsłynniejszym ze wszyskich snajperów, chociaż nie o największej liczbie trafień, był Zajcew w dywizji Batiuka(284 DP, złożona głównie z Sybiraków, w Salingradzie od ok. 18 września), który w okresie obchodów rocznicy rewolucji październkowej zwiekszył swoje konto do 149 zabitych Niemców. [...] Niektóre sowiecki źródła podają, że Niemcy sprowadzili szefa swojej szkoły snajperskiej, aby upolował Zajcewa, ale ten go przechytrzył[...]Teleskopowa luneta strzelby niemieckiego snajpera, podobno najcenniejsza zdobycz Zajcewa, wciąż znajduje sie na wystawie w moskiewskim muzeum sił zbrojnych, ale ta dramatyczna opowieść jest w istocie nieudokumentowana. Warto podkreślić,że nie ma absolutnie żadnej wzmianki w jakimkolwiek raporcie przekazanym Szczerbakowowi(szef Zarządu Politycznego Armii Czerwonej w Moskwie), chociaż o niemal każdym aspekcie "snajperstwa" donoszono z upodobaniem[...]. Fragmenty "Stalingrad" A. Beevor
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
Raiden
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 70.596

Zawód: uczeñ
 
 
post 18/01/2011, 22:14 Quote Post

Wasilij Zajcew z tego co mi się wydaje nie miał 400 trafień. W czasie wojny zabił ok 240 żołnierzy i nie wiem skąd bierze się liczba 400.
Co do Simo Häyhä - był on o wiele lepszy, ponieważ zabił ok. 750 żołnierzy w tym 500 z karabinu snajperskiego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
IndiTemplar
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 217
Nr użytkownika: 59.794

Dominik
Stopień akademicki: Najpierw matura !
Zawód: Wolnomularz
 
 
post 18/01/2011, 22:36 Quote Post

z tego co mi wiadomo to w Bitwie pod Stalingradem zabił ok 125. Niemców. Liczba 400 zabitych Niemców wydaje mi się bardzo zawyżona ze względu na propagandę Armii Czerwonej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
zajączek
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.639
Nr użytkownika: 3.463

 
 
post 18/01/2011, 22:42 Quote Post

QUOTE(IndiTemplar @ 18/01/2011, 22:36)
z tego co mi wiadomo to w Bitwie pod Stalingradem zabił ok 125. Niemców.  Liczba 400 zabitych Niemców wydaje mi się bardzo zawyżona ze względu na propagandę Armii Czerwonej.
*


Propaganda Armii Czerwonej nie nadała mu aż 400 trafień.
Tylko internet.
wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
mobydick1z
 

Błękitno-purpurowy Matuzalem
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.320
Nr użytkownika: 64.238

Braveheart
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Jakiś jest.
 
 
post 19/01/2011, 7:55 Quote Post

Sorry, że się wtrącę do rozmowy, ale jak czytam coś takiego...
Jeżeli [i]Wróg u bram (bo o tej szmirze chyba mowa) jest z Hollywood, to ja jestem świętym tureckim...[/I]

, to ręce opadają i nie tylko... Wróg u bram jest arcydziełem skrojonym na potrzeby przeciętnego widza. To nie jest film dokumentalny, Przynajmniej w jednym masz rację, bo to nie jest film z Hollywood. Nakręcił go Jean Jacques Annaud, a scenariusz skroił Alain Godard.
QUOTE(Raiden @ 18/01/2011, 22:14)
Wasilij Zajcew z tego co mi się wydaje nie miał 400 trafień. W czasie wojny zabił ok 240 żołnierzy i nie wiem skąd bierze się liczba 400.

To jest właśnie dziwne, że są takie różnice w podaniach historyków, ale zapewne jest to efekt radzieckiej propagandy i czczej paplaniny całej reszty.

Ten post był edytowany przez mobydick1z: 19/01/2011, 7:56
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
monx
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.038
Nr użytkownika: 34.919

Zawód: prawnik
 
 
post 19/01/2011, 13:22 Quote Post

A ja trafiłem na infomracje ze po wojnie nie był mnichem (tym był Jakow Pawłow ten od domu Pawłowa) a uwaga profesorem akademickim inżynierii na Uniwersytecie Kijowskim co przeczyłoby temu jak został przedstawiony w filmie (jako prostak co tu duzo kryc)
Dodatkowo Zajcew nie był z poboru dlatego prawdopodobnie nie był uczestnikiem sceny z poczatku filmu gdzie NKWD strzela w plecy jego towarzyszom - był ochotnikiem a trafił do Stalingradu z Floty Pacyfiku gdzie słuzył jako ksiegowy ( co tez przeczy brakowi wykształcenia)
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
adi007
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 233
Nr użytkownika: 70.308

Adrian Skrzypczak
Zawód: Student
 
 
post 19/01/2011, 19:37 Quote Post

Tak, to wszystko prawda. Wasilij Zajcew był wykształconym człowiekiem (co nieczęsto się zdarza u ludzi spod Uralu). I rzeczywiście we "Wróg u Bram" pokazano go jako typowego chłopa z talentem do strzelania... Myślę też, że to przez propagandę ZSRR i Armii Czerwonej. Jak wiemy, kariera typowego chłopa w wojsku była jak najbardziej na rękę komunistom.
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 19/01/2011, 19:42 Quote Post

QUOTE
Myślę też, że to przez propagandę ZSRR i Armii Czerwonej. Jak wiemy, kariera typowego chłopa w wojsku była jak najbardziej na rękę komunistom.
Ale tego filmu nie kręciła ACz ani komuniści, główną winę można więc śmiało zwalić na konsultantów, którym nie chciało się pogrzebać i na holiłud, który woli bohatera z ludu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
adi007
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 233
Nr użytkownika: 70.308

Adrian Skrzypczak
Zawód: Student
 
 
post 19/01/2011, 19:47 Quote Post

No tak, masz rację. Ale przez cały okres istnienia Związku Radzieckiego propaganda przedstawiała Zajcewa jako typowego, prostego chłopa z Uralu. I widac, że ludzie z zachodu to utrzymali.
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
zajączek
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.639
Nr użytkownika: 3.463

 
 
post 19/01/2011, 20:17 Quote Post

Skoro urodził się w chłopskiej rodzinie to kim niby był?
Nie miał więc wg Was chłopskiego pochodzenia?
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
kundel1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.735
Nr użytkownika: 47.745

Jacek Widor
Zawód: plastyk
 
 
post 19/01/2011, 20:51 Quote Post

QUOTE(lancelot @ 19/01/2011, 20:42)
[Ale tego filmu nie kręciła ACz ani komuniści, główną winę można więc śmiało zwalić na konsultantów, którym nie chciało się pogrzebać i na holiłud, który woli bohatera z ludu.
*



To była produkcja międzynarodowa z przewagą Europejczyków nad holiłódem, ale jak widać filmowi nic to nie pomogło, choć da się oglądać.
http://www.imdb.com/find?s=all&q=Enemy+at+the+gates
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

3 Strony < 1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej