Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Admirał Wilhelm Canaris, Tajemnicza postać szefa Abwehry
     
Net_Skater
 

IX ranga
*********
Grupa: Supermoderator
Postów: 4.753
Nr użytkownika: 1.980

Stopień akademicki: Scholar & Gentleman
Zawód: Byly podatnik
 
 
post 2/01/2005, 5:06 Quote Post

Ze wszystkich postaci z otoczenia Adolfa Hitlera, Wilhelm Canaris jest zagadka numer jeden. Zagadka, ktora wsrod najpowazniejszych historykow stanowi problem do sklasyfikowania. Ludzie znajacy Canarisa do konca nie potrafili okreslic jego motywow i intencji dzialania. Z jednej strony byl on protektorem i motywatorem przeciwnikow Hitlera; z drugiej strony to on przygotowywal podstawy do zaborczych dzialan III Rzeszy. W czasie Procesu Norymberskiego zostaly ujawnione uporczywe dzialania Canarisa majace na celu wstrzymanie morderczych akcji Einsatzgruppen Reinharda Heidricha na terenie ZSRR a takze jego bezposredni wplyw na ocalenie zycia setek Zydow. 10 wrzesnia 1939 r. w Bedzinie, Canaris byl naocznym swiadkiem mordu dokonanego przez SS na 20o polskich Zydach. Wstrzasniety tym co widzial, w dwa dni pozniej w bezposredniej rozmowie z Wilhelmem Keitlem, ostro zaprotestowal, podkreslajac, ze "na terenie Polski planuje sie masowe egzekucje polskiej inteligencji i kleru". Po obojetnej reakcji Keitla, Canaris zaczal przekazywac informacje o zbrodniach bezposrednio do Watykanu, uzywajac kontaktow siatki Abwehry. KIM BYL WILHELM CANARIS ??
Urodzil sie 1 stycznia 1887 w Aplerbeck kolo Dortmundu, w zamoznej rodzinie. W 1905 wstapil do Marynarki gdzie w 1911 zostal awansowany do stopnia porucznika. Poczatek I Wojny zastal Canarisa na pokladzie lekkiego krazownika "Dresden" ktory dolaczyl do eskadry admirala Maksymiliana Grafa von Spee. Po rozbiciu eskady w bitwie kolo Falklandow, uszkodzony "Dresden" szukal azylu w Chile i ostatecznie zostal zatopiony przez zaloge kolo wyspy Juan Fernandez. Zaloga zostala internowana ale Canaris zdolal uciec z obozu jenieckiego w sierpniu 1915 r. W pazdzierniku dotarl do Niemiec, gdzie zostal oddelegowany najpierw do wywiadu pracujacego dla U-bootow na srodziemnomorskim teatrze wojny.
Nastepnie, przez 12 miesiecy byl szpiegiem na terenie Wloch i Hiszpanii. W 1917 roku zostal dowodca U-boota. Po wojnie Canaris wstapil do Freikorps i bral udzial w berlinskim puczu Dra. Wolfganga Kappa w 1920 r. Wkrotce potem, zaangazowal sie w tajny program budowy lodzi podwodnych dla Kriegsmarine. W 1931 r. Canaris zostal awansowany do stopnia kapitana i objal dowodztwo pancernika "Schlesien". Dwa lata pozniej, zostal szefem wywiadu armi, Abwehry. W ciagu pieciu lat (1935-1940) awansowal z kontradmirala, na wiceadmirala i w koncu na admirala. Po objeciu wladzy przez Hitlera, Canaris musial wspolpracowac z Himlerem - a glownie z Reinhardem Heidrichem, szefem SD (Sieherheitsdienst). W czasie wojny domowej w Hiszpanii, Canaris, ktory gleboko nienawidzil komunistow, przekonal Hitlera aby udzielic szerokiej pomocy wojskom. gen. Franco.
W miare uplywu II Wojny, Canaris stracil zaufanie do Hitlera i zaangazowal sie w spisek von Sauffenberga. Niepowodzenie lipcowego zamachu w 1944 postawilo go w kregu bezposrednio podejrzanych o udzial. RSHA (Reihssicherheitshauptamt) - Glowny Urzad Bezpieczenstwa Rzeszy, weszlo w posiadanie jego tajnego dziennika, w ktorym znaleziono dowody na konspirowanie przeciwko Hitlerowi od 1938 roku. Razem z tysiacami innych, Canaris zostal aresztowany. Jego ostatnie tygodnie zycia przypadly na okres agonii III Rzeszy.
7 lutego 1945 r. Canaris zostal przewieziony do KL Flossenburg. Maltretowany przez straznikow SS, ciagle przesluchiwany, nie przyznal sie do niczego. Nie ujawnil tez - mimo, ze znal ich bardzo duzo -ani jednego nazwiska z licznej grupy przeciwnikow systemu nazistowskiego.
Jeden z wiezniow obozu, szef wywiadu Armii Dunskiej, plk. Lunding, siedzial w celi sasiadujacej z cela Canarisa. Wypukujac wiadomosc alfabetem Morse'a, Canaris przekazal informacje: "To juz koniec. Traktuja mnie zle. Mam zlamany nos. Wszystko co zrobilem, bylo dla Niemiec. Jesli przezyjesz, powiedz to mojej zonie ..."
W koncowych dniach III rzeszy, Himmler wyslal do obozu dwoch prawnikow z SS, celem zlikwidowania Canarisa i innych wiezniow. 9 kwietnia, SS-Obersturmbannfuehrer Huppenkothen i SS-Sturmbannfuehrer Thorbeckwere, po szybkim przewodzie sadowym, rozkazali wybudowanie szubienic i egzekucje. Wilhelm Canaris, D. Bonhoeffer, gen. Hans Oster, gen. Carl Sack, kpt. Ludwig Gehre zostali rozebrani, i doprowadzeni do miejsca kazni. Po krotkiej modlitwie, zostali powieszeni. Dwa tygodnie pozniej Flossenburg zostal wyzwolony przez Amerykanow. Na szubienicach znaleziono nagie ciala skazanych ...
Nie zaglebilem sie tutaj dokladnie w niektore aspekty zyciorysu Canarisa. Np. nie napisalem nic o jego wieloletniej "wojnie podjazdowej" z Himmlerem ktory w Abwehrze widzial ciaglego konkurenta. Nie wspominam o kontaktach Canarisa z Reinhardem Heidrichem - a byly one przez dlugie lata bardzo ozywione, zarowno na stopniu sluzbowym jak i prywatnym. Nie rozpisuje sie o zaangazowaniu Canarisa w Spisek Lipcowy. Zostawiam takze na uboczu wieloletnia i bardzo interesujaca dzialalnosc Abwehry. Wszystkie te cztery tematy sa bardzo bogate w wydarzenia i informacje i moga byc uzyte przy konstrukcji oddzielnych watkow.
Skoncentrowalem sie na postaci Wilhelma Canarisa, czlowieka bedacego w scislym otoczeniu decydentow III Rzeszy, ale zdecydowanie odbiegajacego charakterem i dzialalnoscia od ich wszystkich.
"Canaris nienawidzil nie tylko Hitlera i Himmlera - ale caly system III Rzeszy. Jako superszpieg, byl i wszedzie i nigdzie, gdziekolwiek podrozowal, pozostawial atmosfere tajemniczosci. Ten nie rzucajacy sie w oczy, cichy czlowiek, byl w rzeczywistosci naladowany energia. Bardzo oczytany, poliglota, wrazliwy - miejsce Canarisa bylo zawsze poza systemem."
(Hans Gisevius)
Historycy zachodni nadali mu przezwisko: The Decent Nazi.

Zrodla: Manwell&Fraenkel, The Canaris conspiracy.D.Irving, Hitler's War. A. Beevor, Berlin - The Downfall 1945. Axis History Forum. W.Shirer, The Rise and Fall of the III Reich

N_S
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
josip
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 244
Nr użytkownika: 3.146

 
 
post 9/02/2005, 15:04 Quote Post

Kiedy przeglądam czasami biografię admirała W.Canarisa widzę go jako "zwierzynę łowną" ściganą niemal bez przerwy przez jego nie przejednanego wroga i za razem myśliwego Reincharda Heidricha.Sam Himmler przyłączył się do tego "polowania" chyba raczej z natury swojego charakteru.Dla Himmlera wrogiem był każdy nad którym Himmler w kakikolwiek sposób nie był w stanie zapanować.Pewnie dla tego Heidrich nie miał większych trudności z przekonaniem Himmlera,że Canaris to wróg III Rzeszy i zdrajca.Na paradoks zakrawa fakt że Heidrich niemal od samego początku miał rację,jednak dużo musiał się namęczyć zanim to Canarisowi udowodnił.
Przecież przez lata Canaris w sposób wręcz mistrzowski unikał ciosów i sideł zastawianych na niego przez swoich prześladowców.Jego wrodzony spryt i inteligencja jaką Canaris wiele razy się wykazywał może budzić jedynie podziw nawet po stronie zapalczywych wrogów nazizmu.


QUOTE
Ze wszystkich postaci z otoczenia Adolfa Hitlera, Wilhelm Canaris jest zagadką numer jeden.


I owszem zgadzam się z tym całkowicie.Canaris był niewątpliwie zagadką nr.1.Jednak jego zagatkową postać można historyczie nie tylko w pewnym sensie wytłumaczyć,ale nawet w wielu przypadkach obronić.To pewnego rodzaju sukces Canarisa jako bądź co bądź nazisty.
Pozdrawiam: ph34r.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Adrian Mole
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 147
Nr użytkownika: 6.519

Zawód: Kibic
 
 
post 27/06/2005, 12:04 Quote Post

Słyszałem jeszcze, że powieszono go na strunie od fortepianu by bardziej cierpiał, oraz że po śmierci odcieto mu stopy i dłonie.
Hitler podobno puszczał potem film z egzekucji swoim oficerom a sam również się w nim lubował.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Net_Skater
 

IX ranga
*********
Grupa: Supermoderator
Postów: 4.753
Nr użytkownika: 1.980

Stopień akademicki: Scholar & Gentleman
Zawód: Byly podatnik
 
 
post 27/06/2005, 17:34 Quote Post

QUOTE
Słyszałem jeszcze, że powieszono go na strunie od fortepianu by bardziej cierpiał, oraz że po śmierci odcieto mu stopy i dłonie.
Hitler podobno puszczał potem film z egzekucji swoim oficerom a sam również się w nim lubował.

Fikcja. Tego rodzaju metoda egzekucji na pewno bylaby zarejestrowana w zrodlach historycznych. Canaris zostal stracony 9 kwietnia 1945 r. Dokumentacja filmowa z egzekucji nie istnieje. Gdyby istniala i gdyby "Hitler podobno puszczal potem film ..." to byloby to na pewno zarejestrowane w szeregu zrodel historycznych odtwarzajacych ostatnie tygodnie zycia Adolfa. Jest zreszta wysoce prawdopodobne, ze Hitler nie byl informowany o losie Canarisa; pamietajmy, ze egzekucja byla wynikiem rozkazow Himmlera.

N_S
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
DDR
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 61
Nr użytkownika: 4.168

 
 
post 27/06/2005, 21:49 Quote Post

Nigdy nie wiadomo, wiele filmów zostało zniszczonych w ostatnich dniach III Rzeszy. Nie wiadomo też czy nie powiadomowiono Hitlera o losie Canarisa, film mógł być nakręcony i pokazany Hitlerowi, a późiej zniszczony.

Tutaj jest coś ciekawego co może was zainteresować http://radiozet.wp.pl/POD,7,wid,30193,sensacje.html
można sciągnąc pliki mp3 i odsłuchac audycji radia Zet B. Wołoszańskiego na ten temat.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Net_Skater
 

IX ranga
*********
Grupa: Supermoderator
Postów: 4.753
Nr użytkownika: 1.980

Stopień akademicki: Scholar & Gentleman
Zawód: Byly podatnik
 
 
post 28/06/2005, 3:17 Quote Post

QUOTE
Nigdy nie wiadomo, wiele filmów zostało zniszczonych w ostatnich dniach III Rzeszy. Nie wiadomo też czy nie powiadomowiono Hitlera o losie Canarisa, film mógł być nakręcony i pokazany Hitlerowi, a późiej zniszczony.

To okreslenie jest czysta spekulacja nie poparta jakimikolwiek miarodajnymi zrodlami historycznymi. Ponadto, wyglada na to, ze uzytkownik Radek17Lipiny pomieszal pewne fakty. Nie bylo filmu z egzekucji Canarisa, natomiast istnial film z egzekucji czlonkow konspiracji 20 lipca (von Witzleben, Hoepner, Stieff, von Hase, Hagen, Klausing, Bernardis i von Wartenburg), ktora miala miejsce w wiezieniu Ploetzensee w dniu 8 sierpnia. Film ten, lacznie z filmem z procesu, byl ogladany przez Hitlera juz wieczorem dnia egzekucji. Wszystkie kopie tego filmu zostaly wkrotce na mocy rozkazu Hitlera - zniszczone.
Co do poinformowania Hitlera o egzekucji Canarisa - nie ma o tym jakiejkolwiek wzmianki w tekstach historycznych, czesto drobiazgowo informujacych o ostatnich tygodniach zycia Adolfa. Jezeli uzytkownik DDR poprze swoja teze miarodajnymi zrodlami historycznymi - to bede przekonany.

Zrodla: W.Shirer, The Rise and Fall of the III Reich; A.Dulles, Germany's Underground; A.Bullock, Hitler - A Study in Tyranny.

N_S
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Roger Ramjet
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 59
Nr użytkownika: 5.590

 
 
post 30/06/2005, 18:26 Quote Post

Ja, chcialbym na razie odejeść od tematu śmierci Canarisa.

Zastanawiam się, co spowodowało, że Canaris - w końcu nazista, zdecydował się na działania, po których mógł byc stracony nie w 1945, a już w 1938 czy w 1939 roku.

Znalazłem Ciekawe materiały:
Są to treści wystąpień z procesu w Norymberdze (w tym wypadku z przesłuchania pułkownika Amena):

"Co dotyczy politycznych motywów, albo zamiarów [Canarisa], nie byłem informowany. Mogę jedynie przedstawić w kolejności moje myśli, a byłem jednym z najbliższych współpracowników Canarisa. Jego stosunek do sprawy wpływał nie tylko na moje działania, ale także innych osób, o których wspomniałem wcześniej, a był następujący:

Nie udało nam się zapobiec tej agresji. Wojna oznaczała całkowite zniszczenie Niemiec i nas samych i jako taka byłaby wielkim nieszczęściem i katastrofą. Mimo to, jeszcze większą katastrofą i jeszcze większym nieszczęściem byłby triumf tego systemu [nazistowskiego]. Zapobieżenie temu było powodem i celem naszych działań"

Oprócz tego - dowiedziałem się o planowanych zamachach stanu w III Rzeszy w 1938 i 1939 roku. W 1938 roku, Hitler miał zostać odunięty od władzy za atak na Czechosłowację. W tamtym momencie to Chamberlain (paradoksalnie) uratował Hitlera podpisując dokument o poddaniu Czechosłowacji.

Zamachowcy zorganizowali nawet spotaknia z Chamberlainem w Londynie (dzięki pomocy Canarisa). Niestety, nic to nie dało.

Mój wniosek jest taki - oczywiście na podstawie materiałów, które posiadam, a które nie są zupełnie obiektywne - że opór wobec Hitlera wzrósł w niemieckiej armii od momentu, kiedy okazało się, że Hitler dąży do wywołania kolejnej wojny. Canaris był jednym z wielu, którzy podzielali te poglądy. Choć na tym tle niezrozumiałe są dla mnie późniejsze działania Canarisa - dlaczego był tylko "cichym" przeciwnikiem - tzn. pomógł z zapobieżeniu w inwazji na Gibraltar, pomógł Aliantom pod Anzio (to znam tylko hasłowo - nie wiem jeszcze, co pomoc pod Anzio, dokładnie oznaczała). Canaris spodziewał się porażki Niemiec już w 1943 roku - i taki był sens jego działania.

Ciekawe co by było, gdyby Canaris mógł pomóc zamachowcom z 20 lipca 1944 roku? (wówczas był już w areszcie domowym)

A jak Wam się wydaje?

Oprócz tego, dowiedziałem się o "Dziennikach" Canarisa, które (jak sobie później przypomniałem) w rękach Gestapo stanowiły niepodważalny dowód zdrady. Co się z nimi stało? Zostały zniszczone czy można je przeczytać? A może są utajnione?

Źródła:
http://www.nizkor.org/hweb/imt/tgmwc/tgmwc...-01-09-02.shtml
http://www.joric.com/Conspiracy/Canaris.htm - ciekawa strona!
http://www.joric.com/Conspiracy/September-1938.htm - na temat zamachu 1938 roku.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Adrian Mole
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 147
Nr użytkownika: 6.519

Zawód: Kibic
 
 
post 30/06/2005, 21:22 Quote Post

Weszłem na stronę http://pl.wikipedia.org/wiki/Wilhelm_Canaris#Egzekucja

Jest tam wyraźnie napisane" Egzekucja
5 kwietnia 1945 roku Hitler nakazał egzekucję Canarisa, choć wyrok formalnie zatwierdził Trybubał Ludowy. 9 kwietnia 1945 roku, tuż po godzinie 5:30, strażnicy SS zarzucili mu na szyję pętlę ze struny fortepianowej i dusili go powoli, by przedłużyć cierpienia. Po zdjęciu stryczka okazało się że Canaris jeszcze żyje, powieszono go zatem ponownie.Nastepnie odcieto mu dlonie i stopy. Ciało spalono."

Rzeczywiście nie było filmu, ale z tymi stopami i dłonmi i struną fortepianową miałem rację
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Net_Skater
 

IX ranga
*********
Grupa: Supermoderator
Postów: 4.753
Nr użytkownika: 1.980

Stopień akademicki: Scholar & Gentleman
Zawód: Byly podatnik
 
 
post 2/07/2005, 17:41 Quote Post

QUOTE
W koncowych dniach III rzeszy, Himmler wyslal do obozu dwoch prawnikow z SS, celem zlikwidowania Canarisa i innych wiezniow. 9 kwietnia, SS-Obersturmbannfuehrer Huppenkothen i SS-Sturmbannfuehrer Thorbeckwere, po szybkim przewodzie sadowym, rozkazali wybudowanie szubienic i egzekucje. Wilhelm Canaris, D. Bonhoeffer, gen. Hans Oster, gen. Carl Sack, kpt. Ludwig Gehre zostali rozebrani, i doprowadzeni do miejsca kazni. Po krotkiej modlitwie, zostali powieszeni. Dwa tygodnie pozniej Flossenburg zostal wyzwolony przez Amerykanow. Na szubienicach znaleziono nagie ciala skazanych ...

Nie wiem jakimi zrodlami posluzono sie w Wikipedia, ale zrodla ktore uzylem w moim watku z 1 stycznia jednoznacznie stwierdzaja w/w fakty. Takze, data 5 kwietnia jako czas wydania przez Hitlera rozkazu egzekucji Canarisa - wyglada mi podejrzanie. Sad Ludowy wydal wyrok jesienia 1944 roku, od tego zreszta czasu Canaris byl aresztowany. Nie sadze, aby Hitler pamietal o malej grupce jeszcze zyjacych konspiratorow zamachu 20 lipca. Tym, ktorym pamietal, byl (z wielu powodow) Himmler i to on wydal rozkazy egzekucji wiezniow w KL Flossenburg.

N_S
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Roger Ramjet
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 59
Nr użytkownika: 5.590

 
 
post 2/07/2005, 22:41 Quote Post

Canarisa aresztowano 24 lipca 1944 roku, jak juz wiemy na szafot poszedł 9 kwietnia 1945 roku. Ale stanowisko szefa Abwehry stracił już w lutym 1944 roku (został szefem Economic Warfare Department - wybaczcie, nie mam pojęcia jak to przetłumaczyć na polski).

"Admirał został skazany na śmierć, ale Himmler, z niewiadomych powodów, kazał wysłać go do obozu koncentracyjnego we Flossenburgu. Być może Canaris miał niepodwarzalne dowody, o których Himmler wiedział i nie chciał, aby dostały się w ręce Hitlera. Odroczenie kary było jednak tymczasowe."

http://aia.lackland.af.mil/homepages/pa/sp...02/heritage.cfm
http://auschwitz.dk/Canaris/id16.htm]http://auschwitz.dk/Canaris/id16.htm


Być może chodziło o próby zawarcia pokoju z Zachodem, nad czym Himmler i Schelenberg w tym czasie już pracowali?

Czy wiecie cos o losie pamietnikow Canarisa? Wiem, że w latach 60-ych pojawiły się "pamiętniki", ale udowodniono, że to fałszerstwo.
http://cte.jhu.edu/techacademy/fellows/Winaker/webquest/Irving.html
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Net_Skater
 

IX ranga
*********
Grupa: Supermoderator
Postów: 4.753
Nr użytkownika: 1.980

Stopień akademicki: Scholar & Gentleman
Zawód: Byly podatnik
 
 
post 3/07/2005, 1:31 Quote Post

QUOTE
... stanowisko szefa Abwehry stracił już w lutym 1944 roku (został szefem Economic Warfare Department - wybaczcie, nie mam pojęcia jak to przetłumaczyć na polski).

Uzytkownik Roger Ramjet: zgadza sie ! A jak do tego doszlo ? Cofnijmy sie do slynnej "Herbatki w rezydencji Frau Solf", ktora miala miejsce 10 wrzesnia 1943 r. Na tym spotkaniu towarzyskim wyzszych sfer zdarzylo sie duzo: mowiono glosno rzeczy ktorych nie powinno sie mowic, nawiazywano kontakty ktorych nie powinno sie nawiazywac, zawierzono osobom ktorym nie powinno sie zawierzac. Rezultatem bylo masowe aresztowanie wszystkich uczestnikow Tea Party. Jednym z aresztowanych byl Otto Kiep, wysoki urzednik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeszy. W sledztwie "wyduszono" z niego wszystko, lacznie z nazwiskami jego znajomych i przyjaciol, wielu z nich przeciwnikow systemu. Wsrod tych nazwisk wymienieni zostali Erich i Elisabeth Vermehren, agenci Abwehry rezydujacy w Istambule. Kiedy Gestapo, celem uzyskania zeznan w sprawie Kiepa wezwalo ich do Berlina - malzenstwo Vermehren wiedzialo czym to pachnie. Szybko wiec skontaktowali sie z ludzmi brytyjskiego Intelligence Service i w lutym 1944 roku przez Kair dostali sie do Anglii. Himmler podejrzewal, ze dwojka ta zabrala ze soba tabele szyfru uzywanego przez Abwehre. Zebrany material zostal przedstawiony Hitlerowi. To wystarczylo. 18 lutego 1944 r. Adolf rozwiazal wywiad Abwehry i przekazal wszystkie jej funkcje do RSHA (Glowny Urzad Bezpieczenstwa Rzeszy). Admiral Canaris otrzymal figurancka pozycje szefa Biura Wojenno - Ekonomicznego. Himmler wygral swoja dlugoletnia wojne podjazdowa i raz na zawsze pozbyl sie konkurencji. Teraz pozostalo mu tylko jedno: fizycznie zlikwidowac Canarisa.
Co spowodowalo, ze Canaris, aresztowany 24 lipca 1944 r,. znalazl sie w KL Flossenburg dopiero 7 lutego 1945 r. ? Otoz przez ten okres, osadzony w wiezieniu Canaris byl chroniony przed dlugimi rekami Gestapo przez nie kogo innego jak marszalka polnego Wilhelma Keitla. W tym samym okresie czasu, Himmler mial inne problemy na glowie, bedac mianowany glownodowodzacym Grupy Armii "Wisla". W lutym 1945 roku Himmler zostal zwolniony z tej funkcji i to pozwolilo mu na skoncentrowanie sie na wyrownywaniu najrozniejszych rachunkow.
Co do mozliwosci posiadania przez Canarisa informacji o zakulisowych negocjacjach Himmlera i Schellenberga z Aliantami zachodnimi - mozna zalozyc, ze jesli takowe istnialy w czasie kiedy Canaris byl szefem Abwehry, to mogl on o nich wiedziec. Ale gdyby tak bylo, to z jakiego powodu nie wyjawnil tych informacji w czasie brutalnego sledztwa w KL Flossenburg ? Proby negocjacyjne Himmlera mialy miejsce znacznie pozniej, 22 kwietnia 1945 r. (spotkanie z ksieciem Bernadotte w konsulacie szwedzkim w Lubece). W tym dniu Canaris juz nie zyl.
Co do dziennikow Canarisa - zaginely bez sladu.

Zrodlo: W.Shirer, The Rise and Fall of The III Reich

N_S
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Roger Ramjet
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 59
Nr użytkownika: 5.590

 
 
post 4/07/2005, 19:53 Quote Post

Dzisiaj w sklepie wacko.gif natknąłem się na książkę Johna Tollanda "Ostatnie 100 dni". Odruchowo sprawdziłem w skorowidzu nawisko Canarisa - oto, co mniej więcej o nim przeczytałem (nawiasem mówiąc historia tej książki zaczyna się 27 stycznia 1945 roku, więc o Canarisie jest tylko fragment).

Nazwisko admirała przewija się na tle człowieka o nazwisku Muller (także skazanego na karę śmierci). Do KL Flossenburg trafił z KL Dachau. W sumie, z książki, w pamięci zapadło mi tylko tyle, że w tamtym czasie (tj. marzec-kwiecien 1945) panował straszny balagan. Pisze o tym, jak Mullera postawiono pod szubienicą, a potem z powrotem odesłano do celi . Wśród straconych w tym czasie był także Canaris (może dlatego z egzekucją Canarisa zwlekano tak długo).

Ostatni akapit rozdzialu kończy się tym, że Muller wciąga nosem czyjeś zwęglone szczątki - być może Canarisa (czyli dowód na to, że zaraz po egzekucji ciało Canarisa spalono, a nie jak czytałem - zostawiono na szubienicy, aby zgniło)... na tym skończyłem (w sumie ciekawa książka - ale strasznie droga - sztywna oprawa itd.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Net_Skater
 

IX ranga
*********
Grupa: Supermoderator
Postów: 4.753
Nr użytkownika: 1.980

Stopień akademicki: Scholar & Gentleman
Zawód: Byly podatnik
 
 
post 5/07/2005, 22:02 Quote Post

QUOTE
Nazwisko admirała przewija się na tle człowieka o nazwisku Muller (także skazanego na karę śmierci). Do KL Flossenburg trafił z KL Dachau. W sumie, z książki, w pamięci zapadło mi tylko tyle, że w tamtym czasie (tj. marzec-kwiecien 1945) panował straszny balagan. Pisze o tym, jak Mullera postawiono pod szubienicą, a potem z powrotem odesłano do celi . Wśród straconych w tym czasie był także Canaris (może dlatego z egzekucją Canarisa zwlekano tak długo).
Ostatni akapit rozdzialu kończy się tym, że Muller wciąga nosem czyjeś zwęglone szczątki - być może Canarisa (czyli dowód na to, że zaraz po egzekucji ciało Canarisa spalono, a nie jak czytałem - zostawiono na szubienicy, aby zgniło)... na tym skończyłem (w sumie ciekawa książka - ale strasznie droga - sztywna oprawa itd.

Dr. Josef Mueller - adwokat z Monachium, praktykujacy Katolik, w pazdzierniku 1939 roku, z cichym poparciem plka. Ostera z Abwehry (adiutant adm. Canarisa), odbyl podroz do Rzymu i Watykanu, gdzie odbyl dyskretne spotkania z ambasadorem brytyjskim i Papiezem. Rezultatem tych spotkan byly decyzje na mocy ktorych dr. Mueller mial byc kontaktem pomiedzy rzadem brytyjskim a nowym rezymem w Rzeszy, ktory mial przejac wladze w przypadku pomyslnego dzialania tzw. "spisku Zossen". Aresztowany 5 kwietnia 1943 r.
Ksiazka Johna Tolanda "Ostatnie 100 dni" zostala wydana w 1965 roku. Jest doskonalym zrodlem opisujacym wiele waznych wydarzen z konca II Wojny - jak np. ujecie i egzekucja Mussoliniego. Stracenie Canarisa jest relacjonowane bardzo krotko, bez podania szczegolow. Jestem w tej chwili w trakcie zakupu (amamzon.com) kilku pozycji, w tym biografii szefa Abwehry. Zobaczymy co tam znajde.

Zrodla: J.Toland, The Last 100 Days. W.Schirer, The Rise and Fall of the III Reich.

N_S
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Net_Skater
 

IX ranga
*********
Grupa: Supermoderator
Postów: 4.753
Nr użytkownika: 1.980

Stopień akademicki: Scholar & Gentleman
Zawód: Byly podatnik
 
 
post 15/07/2005, 2:12 Quote Post

Uzytkownik Roger Ramjet:
QUOTE
Oprócz tego, dowiedziałem się o "Dziennikach" Canarisa, które (jak sobie później przypomniałem) w rękach Gestapo stanowiły niepodważalny dowód zdrady. Co się z nimi stało? Zostały zniszczone czy można je przeczytać? A może są utajnione?

Uzytkownik Net_Skater:
QUOTE
Co do dziennikow Canarisa - zaginely bez sladu.

Uzytkownik Radek17Lipiny:
QUOTE
5 kwietnia 1945 roku Hitler nakazał egzekucję Canarisa, choć wyrok formalnie zatwierdził Trybubał Ludowy.

Uzytkownik Net_Skater:
QUOTE
Nie sadze, aby Hitler pamietal o malej grupce jeszcze zyjacych konspiratorow zamachu 20 lipca

I na koniec, uzytkownik Net_Skater:
QUOTE
Jestem w tej chwili w trakcie zakupu (amamzon.com) kilku pozycji, w tym biografii szefa Abwehry. Zobaczymy co tam znajde.

I znalazlem - i czas na sprostowania:
Okolo 1 kwietnia 1945 r., general Walter Buhle, szef sztabu przy Oberkomando der Wehrmacht, sprawdzal przekazane mu pomieszczenia w centrum lacznosci Maybach II. Poprzednio, pomieszczenia te miescily biura Abwehry. W jednym z pokojow general - lub ktorys z jego oficerow - natknal sie na sejf zawierajacy kilka czarnych segregatorow. W kazdym z nich znajdowalo sie kilkaset kartek, z odrecznymi zapiskami i datami. General Buhle znalazl zaginiony dziennik admirala Wilhelma Canarisa ! Buhle,ktory byl ciezko zraniony w czasie zamachu 20 lipca, niezwlocznie zawiadomil Gestapo w osobie Brigadefuehrera SS Hansa Rattenhubera (szefa ochrony osobistej Adolfa) - i przekazal mu dziennik. Rattenhuber niezwlocznie dostarczyl caly material do RSHA (Glowny Urzad Bezpieczenstwa Rzeszy) i 5 kwietnia szef RSHA, Obergruppenfuehrer SS Kaltenbrunner w czasie narady w Kancelarii Rzeszy triumfalnie zaanonsowal znalezisko Fuehrerowi. Adolf zlustrowal kilka wybranych fragmentow dziennika i rozkazal obecnemu na naradzie Rattenhuberowi: niezwlocznie zlikwidowac spiskowcow ! Reszta jest opisana w poprzednich postach.
Co dalej stalo sie z dziennikiem Canarisa - nie wiadomo. Osobiscie nie sadze, zeby w goracych dniach kwietnia 1945 ktokolwiek z otoczenia Hitlera bral pod uwage wartosc informacyjno-historyczna dziennika i zachowal go dla potomnosci.
Podziekowania dla uzytkownikow Roger Ramjet i Radek17Lipiny za "zmuszenie mnie" do glebszego zbadania tematyki !

Zrodlo: H.Hohne, Canaris-Hitler's Master Spy.

N_S

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
mate21
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 830
Nr użytkownika: 17.255

Zawód: poszukiwacz prawdy
 
 
post 14/12/2011, 13:20 Quote Post

Niedawno trafiłem na książkę Droga acyszpiega i trochę dziwi mnie przedstawienie w niej Canarisa. Autor próbuje wmówić, że Canaris był bezwzględną postacią zmierzającą po trupach do celu, by piąć się wyżej w nazistowskiej hierarchii. Do tego zrobino z niego koniunkturalistę popierającego Hitlera, który następnie widząc jego nieudolność zaczyna spiskować, np. wg. autoro utworzono jednostkę Brandenburg, bo w dalszej perspektywie miała ona służyć obaleniu Hitlera. Poza tym, to chyba Canaris podczas pierwszych dni kampanii wrześniowej miał protestować przeciwko zbrodniom niemieckim popełnionym w Polsce. Do tego Canaris chyba raczej umyślnie działał na szkodę Abwehry wysyłając do Wielkiej Brytanii nieudolnych agentów. Poza tym nawiązał kontakt z Allanem Dullesem, czy też spotykał się z Klementyną Mańkowską, tak więc chyba od początku wojny na froncie zachodnim podważał sens niemieckiej polityki. Do tego dochodzi tajemnica agneta Franty. Na dobrą sprawę cała Abwehra była siedliskiem szpiegów i opozycjonistów wobec Hitlera.
Odnośnie zaś śmierci Canarisa w książce jest zmianka, iż więziony we Flossenburgu szef duńskiego wywiadu twierdził, iż podczas egzekucji Canarisa obecny był Kaltenbrunner, natomiast rzekomo francuski wywiad w 1947 r. twierdził, iź Canaris żyje sobie spokojnie w Argentynie.
Macie rację, że dla Himmlera Canaris był niewygodny i na pewno wiedział wiele więcej niż to, że rozmawiał on z aliantami poprzez Schellenberga. Być może posiadał jakieś dowody, na to kto stał za zamachem Elsera w monachijskiej piwiarni.
Na koniec mam też pytanie o to czy rzeczywiście Canaris był sprawcą zdekospirowania Maty Harii przez Franców wysyłając jej wiadomości poprzez kod znany aliackiemu wywiadowi i wiedząc, że z pewnością wiadomość ta zostanie odczytana.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej