Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Phillipe Petain
     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 18/09/2016, 15:47 Quote Post

Wobec Filipa Petaina nieomal popełniono zbrodnię sądową.
Wstyd dla Francji.


Ten post był edytowany przez Net_Skater: 18/09/2016, 16:48
 
User is offline  PMMini Profile Post #31

     
Glasisch
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 920
Nr użytkownika: 54.293

Michal Jarczyk
Zawód: germanista
 
 
post 19/09/2016, 13:17 Quote Post

Poldas, całkowicie się z Tobą zgadzam.

Notabene. De Gaulle wykazał się tzw. Fingerspitzengefühl, czyli taktem, czy odpowiednim wyczuciem, zmieniając mu karę śmierci na dożywotnie więzienie na wyspie Île d'Yeu, u zachodniego wybrzeża Francji – Bretani, zm. 23 lipca 1951 w Port-Joinville na wyspie Île d'Yeu)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Philippe_P%C3%A9tain

Ten post był edytowany przez Glasisch: 19/09/2016, 13:17
 
User is offline  PMMini Profile Post #32

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 20/09/2016, 23:42 Quote Post

W tym wątku mój podziw wzbudzają uwagi Żelaznobokiego (Ironside);
Równolegle kojarzę problem z Darlanem w Dakarze.
Republika Francuska została spacyfikowana przez Yankesów i Brytyjczyków.
Jednak w sposób bardziej łagodny, niż to, co stało się na zachód od Odry.
 
User is offline  PMMini Profile Post #33

     
Glasisch
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 920
Nr użytkownika: 54.293

Michal Jarczyk
Zawód: germanista
 
 
post 21/09/2016, 12:42 Quote Post

Poldas,
w wątku poświęconym tutaj Darlanowi, wspominałem, że został zamordowany na polecenie gaullistów przed świrniętego, a szczególnie zastanawia fakt, że pogrzebano go natychmiast wykonaniu wyroku, gdyż przed sądem, jak się okazało, stanąć nie mógł, bo zacząłby sypać, a tak do historii weszła bajka, że była to własna inicjatywa człowieka mającego problemy ze swoją psychika. Swoją opinię opieram na podstawie artykułu opublikowanym przez niemiecki DMZ, który przetłumaczyłem, ale nie wiem czy go tutaj wstawiłem. Zaproponowałem ten artykuł Okrętom wojennym i to już dawno, ale do tej pory nie zdecydowano się go opublikować. Pozdrawiam
MiJa

Jak chcecie to mogę to tłumaczenie tutaj wstawić, są ale sprawy praw autorskich, autor ukrył się pod anonimem... sam decydować nie chcę, aks już to na prywatne skrzynki, ewentualnie

Ten post był edytowany przez Glasisch: 21/09/2016, 13:05
 
User is offline  PMMini Profile Post #34

     
Fuser
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.265
Nr użytkownika: 15.418

 
 
post 22/08/2020, 8:38 Quote Post

Nowość na Youtube. Materiał filmowy z procesu P. Petaina. Świetna jakość:
1945 : Le procès du maréchal Pétain | Archive INA
Na marginesie, czemu nikt nie stworzy podobnego kanału z polskimi archiwaliami filmowymi?
 
User is offline  PMMini Profile Post #35

     
pawel76
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.140
Nr użytkownika: 51.860

 
 
post 22/08/2020, 20:27 Quote Post

Witam
Nie żebym marudził ale marsz.Petain był w chwili kapitulacji i póżniej LEGALNYM przywódcą najpierw w III Republice później Państwa Francuskiego , a gen. de Gaulle buntownikiem....
Pozdrawian
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #36

     
ku 250622
 

Unregistered

 
 
post 23/08/2020, 6:54 Quote Post

@pawel76
Problem jest taki, że to gen. de Gaulle był po stronie zwycięzców.
 
Post #37

     
pawel76
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.140
Nr użytkownika: 51.860

 
 
post 23/08/2020, 11:13 Quote Post

QUOTE(Karghul @ 23/08/2020, 6:54)
@pawel76
Problem jest taki, że to gen. de Gaulle był po stronie zwycięzców.
*



Witam
De fact gen. de Gaulleo był uzurpatorem i zdrajcą przyniesiony na bagnetach Herbaciarzy i Jankesów wink.gif.
Dodatkowo osądzony i skazany prawomocnym wyrokiem na KS.

A tak na poważnie jestem bardzo ciekaw czy były jakieś kanały komunikacyjne (łączność i kontakty) między Vichy a Wolnymi Francuzami ?
Pytam bo w literaturze spotkałem się z wypowiedzią iź,, de Gaulle by mieczem Francji, a Petain jej tarczą,, co może sugerować jakąś formą
coś było.
Pozdrawiam

Ten post był edytowany przez pawel76: 23/08/2020, 11:14
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #38

     
Drobnikow
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 367
Nr użytkownika: 105.189

Stopień akademicki: mgr
Zawód: doradca podatkowy
 
 
post 23/08/2020, 17:24 Quote Post

QUOTE(pawel76 @ 23/08/2020, 12:13)
A tak na poważnie jestem bardzo ciekaw czy były jakieś kanały komunikacyjne (łączność i kontakty) między Vichy a Wolnymi Francuzami ?
Pytam bo  w literaturze spotkałem się z wypowiedzią iź,, de Gaulle by mieczem Francji, a Petain jej tarczą,, co może sugerować jakąś formą
coś było.
Pozdrawiam
*



Matthew Cobb w "The Resistance: The French Fight Against the Nazis" twierdzi, że takich kanałów nie było. Problem polegał m.in. na tym, że Vichy i Wolni Francuzi mieli wykluczające się wizje Francji oraz - co nie mniej ważne - Ch. de Gaulle'a roli w takiej powojennej Francji.

Niekiedy - przypadkowo - akcje Vichy były zbieżne z akcjami Wolnych Francuzów. Ciekawą kartę zapisał tu np. kontrwywiad vichystowskiej Francji, który działał nielegalnie (na mocy aktu kapitulacji Nieokupowana Strefa nie mogła utrzymywać służb kontrwywiadowczych) i chwytał oraz likwidował niemieckich szpiegów. Dodatkowo, zarówno Vichy, jak i Wolni Francuzi chcieli zachowania dominującej pozycji Francji w koloniach. Stąd działania Vichy i Wolnych Francuzów były w sprawach kolonialnych zadziwiająco podobne.

Mogło to powodować wrażenie, że są one - V. i W.F. - dwiema połówkami tego samego modelu.

QUOTE(pawel76 @ 23/08/2020, 12:13)
De fact gen. de Gaulleo był uzurpatorem i zdrajcą przyniesiony na bagnetach Herbaciarzy i Jankesów wink.gif.
*



Tylko Brytyjczyków (a i to do pewnego czasu, tj. aż ogon nie odpadł). Amerykanie, a zwłaszcza F.D.R. ledwie tolerowali gen. Ch. de Gaulle'a i kiedy tylko nadarzyła się okazja, chcieli go wymienić na gen. H. Giraud'a.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #39

     
Fuser
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.265
Nr użytkownika: 15.418

 
 
post 6/11/2021, 18:15 Quote Post

Czy to prawda, że P. Petain podczas swojego procesu nazwał Ch. de Gauelle'a "prostym pułkownikiem" i "agentem Moskwy"? Tak miał pisać w swojej książce pt. "Eld upphör: Minnen 1942-1945" obserwujący ten proces szwedzki dziennikarz Sven Aurén, ale książki tej nie mam, więc nie mogę tego zweryfikować.
 
User is offline  PMMini Profile Post #40

3 Strony < 1 2 3 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej