Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wiktor Poliszczuk
     
jan42
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 8.500

 
 
post 24/08/2005, 9:16 Quote Post

Dzień dobry
Na wstępie rzeknę, że piszę tego posta ponieważ znaleźli się dobrzy Ukraińcy, którzy wypersfadowali dywisji SS Galizien rozstrzelanie mojej babci i innych Polaków.
Nie utożsamiam ludobójczej działalności OUN-UPA z całym narodem ukraińskim.
A co do Wiktora Poliszczuka to chciałbym usłyszeć opinię na temat jego prac.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
kwiczak
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 23
Nr użytkownika: 6.199

Stopień akademicki: mgr
Zawód: handlowiec
 
 
post 3/09/2005, 18:06 Quote Post

QUOTE(jan42 @ 24/08/2005, 11:16)
Dzień dobry
Na wstępie rzeknę, że piszę tego posta ponieważ znaleźli się dobrzy Ukraińcy, którzy wypersfadowali dywisji SS Galizien rozstrzelanie mojej babci i innych Polaków.
Nie utożsamiam ludobójczej działalności OUN-UPA z całym narodem ukraińskim.
A co do Wiktora Poliszczuka to chciałbym usłyszeć opinię na temat jego prac.
*


Liczne prace Wiktora Poliszczuka to druzgocąca, obszerna i dobrze udokumentowana krytyka ukraińskiego nacjonalizmu i jego zbrodniczych dokonań, zarówno wobec narodu ukraińskiego jak i polskiego. To także krytyka współczesnych "poprawnych politycznie historyków", relatywizujących fakty z zakresu polsko-banderowskich stosunków. W literaturze tematu trudno znaleźć poważnego historyka, który podważałby tezy Poliszczuka.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Filip II
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.011
Nr użytkownika: 3.493

 
 
post 3/09/2005, 18:31 Quote Post

user posted imageOdznaczony w 1998 r. przez Kongres Polonii Kanadyjskiej, Zarząd Główny, Złotą Odznaką Zasługi za działalność na rzecz Polonii. Urodził się 10 października 1925 r. w Dubnie, na Wołyniu z ojca Bartłomieja, Ukraińca i matki Janiny, Polki. Rodzice zawarli ślub w prawosławnej cerkwi i wychowali swe dzieci w duchu chrzescijańskim, patriotyzmu ukraińskiego, poszanowania członkow innych narodowości oraz lojalności wobec Polski.
W 1939 r. jego ojciec - wójt gminy Dubno zostal aresztowany przez bolszewików a w kwietniu 1940 r. rozstrzelany na podstawie decyzji Biura Politycznego WKP(cool.gif ze Stalinem na czele. Wiktor z matką i siostrami został deportowany na Sybir. Tam pracowal przy budowie kolei. W listopadzie 1944 r. rodzinę przetransportowano na tereny Wschodniej Ukrainy a stamtąd, w marcu 1946 r. do Polski.
Ukończył Liceum Pedagogiczne i pracował jako nauczyciel, a po ukończeniu w 1955 r. studiów prawniczych na Uniwersytecie Wrocławskim, pracował po kolei jako prawnik i adwokat. Obronił pracę doktorską na temat ideologii nacjonalizmu ukraińskiego.



Ja niestety miałem okazje czytac tylko " Gorzka Prawde ". Ksiazka bardzo dobrze napisana, na bardzo dobrym poziomie merytorycznym. Nie są to prace potępiajace OUN - UPA w stylu Edwarda Prusa... Przegladalem inne dziela Poliszczuka, juz na pierwszy rzut oka widac,ze sa wspaniale udokumentowane. Niestety nie stac mnie,...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Premagape
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 343
Nr użytkownika: 12.316

Stopień akademicki: magister
 
 
post 9/10/2007, 8:26 Quote Post

Na Ukrainie czasem można się spotkać z opiniami, że Wiktor Poliszczuk był tajnym współpracownikiem KGB. Przemawia po temu kilka poszlak, m.in. to że w czasach sowieckich miał dostęp do licznych archiwów, co dla historyka nie będącego członkiem partii i/lub agentem KGB graniczyło z możliwością. Ja nie podejmuję się tutaj rozstrzygać tej kwestii. Ale piszę to, co słyszałem od pewnego Ukraińca. Jeśli w istocie jest to prawda, to by wyjaśniało, czemu tak druzgocąco krytykował i krytykuje UPA. W końcu była to partyzantka najdłużej i najzacieklej walcząca z Sowietami.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
shunkaha
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 185
Nr użytkownika: 39.054

Stopień akademicki: BANITA
Zawód:
 
 
post 20/01/2008, 21:18 Quote Post

Premagape,nazywając UPA"partyzantką',podobnie jak jej apologeta,niejaki grzegorz motyka,profanujesz pamięc setek tysięcy ofiar tych gwałcicieli,podpalaczy,rezunów i dzieciobójcow,co wbijali dzieci na sztachety i przybijali do drzew.Jeszcze jeden niezorientowany albo tajny sympatyk tych bandziorów?
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
rower
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 711
Nr użytkownika: 40.288

Zawód: historyk
 
 
post 21/01/2008, 13:46 Quote Post

QUOTE(Premagape @ 9/10/2007, 8:26)
Na Ukrainie czasem można się spotkać z opiniami, że Wiktor Poliszczuk był tajnym współpracownikiem KGB. Przemawia po temu kilka poszlak, m.in. to że w czasach sowieckich miał dostęp do licznych archiwów, co dla historyka nie będącego członkiem partii i/lub agentem KGB graniczyło z możliwością. Ja nie podejmuję się tutaj rozstrzygać tej kwestii. Ale piszę to, co słyszałem od pewnego Ukraińca. Jeśli w istocie jest to prawda, to by wyjaśniało, czemu tak druzgocąco krytykował i krytykuje UPA. W końcu była to partyzantka najdłużej i najzacieklej walcząca z Sowietami.
*



Mysle, ze warto skupić się na tekście, który stworzył. to gdzie pracował nie ma dla historyka większego znaczenia...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
shunkaha
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 185
Nr użytkownika: 39.054

Stopień akademicki: BANITA
Zawód:
 
 
post 22/01/2008, 9:28 Quote Post

Rower,widzę ,że chociaz w tym temacie jesteśmy jednego zdania.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
rower
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 711
Nr użytkownika: 40.288

Zawód: historyk
 
 
post 22/01/2008, 10:06 Quote Post

QUOTE(shunkaha @ 22/01/2008, 9:28)
Rower,widzę ,że chociaz w tym temacie jesteśmy jednego zdania.
*



Jak dobrze piszesz, to trudno się nie zgodzić...smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Wątor
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 64
Nr użytkownika: 49.890

 
 
post 19/11/2008, 18:22 Quote Post

Niestety Wiktor Poliszczuk zmarł.

QUOTE
Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci wspaniałego człowieka i znakomitego naukowca - dr hab. Wiktora Poliszczuka. Zmarł po długiej i ciężkiej chorobie 17 listopada b.r. w Toronto w wieku 83 lat. Jego śmierć jest wielką, niepowetowaną stratą dla wszystkich świadomie walczących o prawdę o zbrodni ludobójstwa dokonanej przez nacjonalistów ukraińskich na narodzie polskim, dla środowisk kresowych, dla Polaków poszukujących dopiero wiedzy o tamtej zbrodni, wreszcie dla ludzi dobrej woli różnych nacji, którzy potrafili obiektywnie docenić Jego wielki wkład w wyświetlenie wszystkich aspektów kresowego genocydu i jego wykonawców. Pochodził z rodziny ukraińsko-polskiej, ale z wyboru był prawosławnym Ukraińcem. Dokonał rzeczy tak rzadkiej, że prawie niemożliwej. Zmierzył się z tragicznym dziedzictwem części narodu, do którego przynależność wybrał. Zmierzył się i zwyciężył. Jego Gorzka prawda - spowiedź Wiktora Ukraińca ma w sobie coś z ekspiacji za winy narodu, które przecież Jego osobiście w najmniejszym stopniu nie obciążały. Czuł, że tak trzeba, więc tak zrobił, odnosząc moralne zwycięstwo. I stała się rzecz ciekawa - wbrew podziałom narodowym utworzyły się dwa obozy - nienawidzący Go do żywego obóz banderowski na Ukrainie i na świecie, wspierany przez polskich fanatyków porozumienia z banderowcami przeciw Rosji oraz obóz, a w zasadzie, po prostu, grono przyjaciół, przede wszystkim w Polsce, ale także na Ukrainie i w Rosji. Będąc już w sile wieku rozwinął niezwykle płodną działalność wydawniczą i publicystyczną. Jego ksiązki stały się kanonem literatury banderoznawczej, zaś wydający swoje zakłamane pozycje zwolennicy ukraińskiej odmiany faszyzmu mogli być jednego pewni - że na pewno doczekają się szybkiej, celnej i doskonale udokumentowanej riposty ze strony Pana Wiktora. Za wojnę wypowiedzianą gigantycznemu kłamstwu spotkały Go nienawiść, obelgi, deprecjonowanie warsztatu, nazywanie agentem KGB, Moskwy, komuny, a nawet melnykowcem(?) itd., itp. Znamy to wszystko - nasi prymitywni wrogowie, kiedy tylko skończą się im ubogie argumenty, zawsze stosują ten sam arsenał epitetów, równie głupich jak oni sami. Pan Wiktor pozostawał obojętnym na poszczekiwanie stypendystów Adolfa Hitlera i innych popleczników banderowszczyzny. Pozostał tym samym, cichym, niepozornym starszym panem o ujmującym uśmiechu i serdeczności okazywanej nawet dopiero co poznanym ludziom. Takim dane mi było osobiście Go poznać i takim Go na zawsze zapamiętam. Niski wzrostem, ale wielki duchem, przemiły człowiek, a jednocześnie twardy szermierz walki o najwyższą wartość, jaką jest Prawda. Prawdziwy Chrześcijanin. Wymieniliśmy ze sobą wielką ilość maili (których dużą część straciłem niestety przy okazji awarii komputera). Okazało się, że nie tylko podzielamy poglądy na sprawy ukraińskie, ale także poglądy na współczesny świat, na mechanizmy nim rządzące, na zagrożenia dla Polski i dla świata. Z niepokojem wysyłałem Mu moje skromne teksty, obawiając się surowej oceny ze strony Mistrza, aby potem z radością odbierać wskazówki i korekty. Od pewnego czasu ludzie bliscy Mu sercem i duchem wiedzieli, że już nic więcej nie napisze, że Jego zegar życia wkrótce się zatrzyma, ale żyliśmy pocieszając się, że jeszcze jest wśród nas, wierni maksymie, że nadzieja umiera ostatnia...
Wiktor Poliszczuk pozostawił nam, jako swego rodzaju testament, swoje dzieła z ostatnim - "Nacjonalizmem" Doncowa w jego tłumaczeniu i opracowaniu. Tak więc pierwsza, fundamentalna dla ukształtowania się ukraińskiego nacjonalizmu pozycja, która położyła podwaliny pod gwałtowny rozwój tego ruchu i stała się drogowskazem i wykładnikiem wielkiej zbrodni lat 1939-1947, stała się jednocześnie, symbolicznie, ostatnią pozycją w katalogu Pana Wiktora. Niech jad nienawiści Doncowa przełożony na język polski przez Zmarłego uświadomi nam, że to nie tylko pozycja historyczna, niech będzie sygnałem ostrzegawczym, że tu i teraz, dzisiaj lub jutro wystarczy iskra, żeby zabrzmiało znów nad połoninami "Smert Lacham, smert ...". Winni jesteśmy Panu Wiktorowi, aby do tego nie dopuścić. Odpoczywaj w Pokoju!


Cześć jego pamięci.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
m4rsh4ll
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 45.984

 
 
post 6/12/2008, 20:55 Quote Post

Wiktor Poliszczuk ukraiński historyk nazywany ukraińskim sumieniem. O UPA pisał tak: - Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów była strukturą typu faszystowskiego,

- UPA z uwagi na cele i metody działania nie była formacją partyzancką i narodowowyzwoleńczą
- głównym celem powołania UPA było przeprowadzenie ludobójstwa na ludności polskiej
- OUN i UPA nie reprezentowały narodu ukraińskiego, lecz jego małą ale ekspansywną, skrajnie nacjonalistyczną część.

I wypowiadał się: Chcę siebie osobiście oraz moje dzieci oczyścić z hańby, która do nas przylgnęła wskutek działania OUN-UPA. Chcę, aby drogą tej prawdy zostały oczyszczone miliony Ukraińców, którzy nie wiedzieli...

Cześć jego pamięci !
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Czarny Smok
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.283
Nr użytkownika: 51.589

Zawód: BANITA
 
 
post 23/12/2008, 11:15 Quote Post

A ktoś zna opinię samych Ukraińców na temat prac Wiktora Poliszczuka?
(32)
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Wątor
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 64
Nr użytkownika: 49.890

 
 
post 24/01/2009, 16:37 Quote Post

Banderowska propaganda spowodowała, że Poliszczuk jest przez część historyków znienawidzony wręcz. Czytałem gdzieś, że ZUwP zastrzegał że przy polsko-ukraińskich konferencjach Poliszczuk nie miał prawa wstępu. Wywiad Żaryna z Poliszczukiem nie poszedł podobno w TV bo protestowała mniejszość ukraińska w Polsce.

A co do prac to nie wiem czy były na Ukrainie publikowane.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Tomasz Sobczuk
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 46
Nr użytkownika: 20.080

Tomasz Sobczuk
Stopień akademicki: magister
Zawód: Specjalista ds. adm.
 
 
post 24/01/2009, 17:27 Quote Post

Prace Ś.P. Dra Poliszczuka ukazują prawdę tamtych dni. Mimo narodowości ukraińskiej potrafił on pisać prawdę o zbrodniach ukraińskich nacjonalistów, przez co na Ukrainie niezbyt był lubianym. Myślę, że nie był on osamotniony w takim rozumowaniu, bo są Ukraińcy, jak też osoby wpisane w , którzy również nie pochwalali działań UPA, chociażby sam ideolog OUN Bulba - Borowieć, czy będący ówczesnym Greckokatolickim Arcybiskupem Lwowa Andrzej Szeptycki. Pamiętajmy, że nie wszyscy Ukraińcy byli w UPA, tak też jak nie wszyscy Polacy burzyli rusińskie cerkwie. Są mity, które trzeba burzyć i właśnie burzeniem mitów była praca Wiktora Poliszczuka.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 24/01/2009, 17:39 Quote Post

QUOTE
czy będący ówczesnym Greckokatolickim Arcybiskupem Lwowa Andrzej Szeptycki.

To jest akurat mocno dyskusyjna teza.

http://www.ivrozbiorpolski.pl/index.php?page=szeptycki
http://www.isakowicz.pl/index.php?page=news&kid=14&nid=38
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
janusz11
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 50
Nr użytkownika: 36.935

janusz jaworski
Zawód: przedsiebiorca
 
 
post 24/01/2009, 19:30 Quote Post

Poliszczuk był dosyć specyficznym historykiem. Obrał sobie za cel szukanie informacji, którymi mógłby „dołożyć” OUN lub UPA. Nic nie pisał o pozytywnych działaniach tych organizacji np. obronie ludności ukraińskiej. Przyjął taki styl, jego wola, wolno mu.



Ten post był edytowany przez Net_Skater: 24/01/2009, 23:51
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej