Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
5 Strony < 1 2 3 4 5 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Henryk VIII i jego dzieci
     
ku 030321
 

Unregistered

 
 
post 7/07/2006, 20:21 Quote Post

To : Gritzmann,7/07/2006, 21:13]
QUOTE
A co do Elzbiety ... to ona jest poza konkurencją smile.gif


Pewnie, że poza konkurencją.
Za jej rządów rozkwitło żeglarstwo, już choćby za to należy się jej chwała. Ale podwaliny - można powiedzieć stępkę - położył Henryk.
 
Post #31

     
ku 030321
 

Unregistered

 
 
post 7/07/2006, 20:23 Quote Post

QUOTE(Gryzio @ 7/07/2006, 21:19)
Ad Jur....ja ze Słowackiego to tylko Lille Wenede ...bo potwierdza hipotezę o irańskości naszej arystokracji plemiennej  wink.gif
*



No to widzisz, nie tylko Lilla Weneda. Cytowana przeze mnie Oda do Wolności to autentyk, nie żaden falsyfikat, Julek to naprawdę napisał. smile.gif
(Nie wiem, czy na trzeźwo, czy przedtem coś wypił ... rolleyes.gif )
 
Post #32

     
Eileen
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 10
Nr użytkownika: 19.600

Zawód: uczeñ
 
 
post 8/07/2006, 16:53 Quote Post

Co do podwalin potęgi Elżbiety, to można by się spierać... Jak by nie patrzeć w międzyczasie panowali jeszcze: Edward VI i Maria Krwawa < no i teoretycznie przez 9 dni Jane Grey >, panowanie Elżbiety zaczęło się blisko 12 lat po śmierci Henryka, w między czasie zaś przez Anglię przetoczyły się wojny religijne, rujnujące kraj. No i Anglia znalazła się w trudnej sytuacji... O ile Elżbieta kontynuowała linię obraną przez Henryka, to trudno mówić o podstawach potęgi stworzonych przez Henryka... To za co się go najbardziej chwali, a więc uwolnienie od Rzymu zostało zaprzepaszczone przez Marię i Elżbieta musiała to forsować od początku.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #33

     
mate21
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 830
Nr użytkownika: 17.255

Zawód: poszukiwacz prawdy
 
 
post 7/08/2006, 19:30 Quote Post

co do rządów krajem to raczej Henryk był dobrym władcą, z jednym wyjątkiem. Rozpad małżeństwa z Katarzyną mógł kosztować go wojnę z Hiszpanią. Jednak dla swoich żon niewątpliwie był tyranem. Czy nie mógł próbować do skutku z katarzyną i Anną Boleyn, a nie pozbywać się ich. To co zrobił nie powinno mieć miejsca w cywilizowanym państwie, jakim była Anglia. Jeśli chciał usunąć żony, mógł pozbyć się ich po cichu, a nie skazując jej na pokazowe procesy, których wynik był z góry przesądzony. Moim zdaniem Henryk był niewyrzytym erotomanem, nie umiejącym panować nad swoimi uczuciami. Przy odrobinie pecha za swoje zachowanie mógł zapłacić konfliktem z Hiszpanią. Jednak historia zrobiła mu na złość, to nie jego syn Edward, ale córka Elżbieta doprowadziła Anglię do rozkwitu i zapisała się w historii obok Wiktorii, jako jedna z najlepszych władców Anglii
 
User is offline  PMMini Profile Post #34

     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 8/12/2006, 20:03 Quote Post

Już mniej więcej moge powiedzieć że byl władcą rozsądnym. Lud go kochał i bardzo dobrze Anglii z tym było, rozwód z Rzymem jak wiemy dobrze dla Anglii się skończył. Wadą dla mnie jest to że za bardzo chciał mieć męskiego potomka co skończyło się tak: Edwardem VI który tak naprawdę nie rządził, potem Marią która była nie zbyt dobrym władcą, dopiero Elżbieta...
 
User is offline  PMMini Profile Post #35

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 9/12/2006, 16:06 Quote Post

QUOTE
Już mniej więcej moge powiedzieć że byl władcą rozsądnym.

Nie wiem, czy rozsądkiem i w ogóle zdrowiem psychicznym cechuje się ktoś, kto postępuje tak ze swoimi żonami, jak Henkryk VIII...
 
User is offline  PMMini Profile Post #36

     
Right Hon. Robert Walpole
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 45
Nr użytkownika: 25.981

Piotr Napierala
Stopień akademicki: magister
Zawód: Historyk
 
 
post 12/12/2006, 22:57 Quote Post

QUOTE(Rommel 100 @ 13/04/2006, 16:18)
Mam pytanie do was jak sądzicie Henryk VIII byl tyranem czy rozsądnym królem. Ja właśnie nie mogę sobie wyrobuić zdania na ten temat.
*



O wiele lepszym od niego władcą był jego ojciec Henryk VII, który zaoszczędził tyle funtów, ze synalka stać było na Boardside - tj. działa montowane rzedami na okretach (rewolucyjne zastosowanie) i na rzucanie ludowi pieniążkóww na ulicy przy różnych okazjach. Zapewniło mu to taką popularność, że choćby zabił wszystkie 6 żon i tak byłby poważany smile.gif
H VIII z kolei Był dobrym politykiem. Potrafił elegancko właczyć się do europejskiej polityki, nie przciażajac Anglii jeje skutkami. Zadowalał go ballance of power wiec nie byl chory z ambicji. Zerwanie z Rzymem było niezreczne i chyba niepotrzebne. Franciszkowi I wystarczył konkordat z 1517 r.
 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
Kytof
 

Kytof I Waza
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.266
Nr użytkownika: 27.423

 
 
post 21/01/2007, 0:21 Quote Post

Henryka VIII uważam za rozsądnego króla. Powstanie kościoła anglikańskiego było dla Anglii raczej dobre.
 
User is offline  PMMini Profile Post #38

     
August III Sas
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 130
Nr użytkownika: 36.678

Zawód: uczen
 
 
post 2/11/2007, 19:41 Quote Post

Henryk VIII moim zdaniem był rozsądnym królem. Co prawda miał bzika na punkcie swojego potomstwa, ale jako głowa państwa rzadził dobrze. Dbał o finanse, próbował ustabilizowac sytuacje w podzielonym politycznie i religijnie kraju, prowadził udane wojny kolonialne. Może troche namieszał, ale ogólnie wychodzi na plus. smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #39

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 3/11/2007, 14:42 Quote Post

QUOTE
Henryk VIII moim zdaniem był rozsądnym królem.

Nie wiem, czy ścinanie własnych żon jest objawem rozsądku...
QUOTE
prowadził udane wojny kolonialne.

A to ciekawe. Mógłbyś powiedzieć, jakie wojny kolonialne?
 
User is offline  PMMini Profile Post #40

     
Kytof
 

Kytof I Waza
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.266
Nr użytkownika: 27.423

 
 
post 3/11/2007, 17:38 Quote Post

QUOTE
Nie wiem, czy ścinanie własnych żon jest objawem rozsądku...


No, ale w polityce był chyba całkiem trzeźwy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #41

     
kolim
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 35.699

Zawód: uczeñ
 
 
post 3/11/2007, 19:50 Quote Post

Myśle że Henryk VIII był rozsądnym królem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #42

     
Lemonka
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 136
Nr użytkownika: 28.342

Stopień akademicki: coraz bli¿ej
Zawód: studentka
 
 
post 3/11/2007, 19:53 Quote Post

Wg mnie to i tak najlepsza była Elżbieta I biggrin.gif

Czytałam biografię Henryka VIII i mogę stwierdzić, że trudno Go jednoznacznie określić. Sposób jego rządów zmieniał się z wiekiem, tak jak jego charakter. Wydaje mi się, że gdyby nie jego rozdmuchane ego mógłby rządzić lepiej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #43

     
Agrawen
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 636
Nr użytkownika: 31.137

Micha³ Pluta
Stopień akademicki: magister historii
Zawód: belfer
 
 
post 4/11/2007, 10:48 Quote Post

W pytaniu są aż dwie kwestie
1. Czy Henryk był tyranem.
Był ale nie odbiegał od wzoraca przyjętego w tamtych czasach. Brutalnie łamał opozycję i niszczył ludzi, którzy z tego bądź innego powodu przestali być użyteczni - nie wyłączającc własnych osobistych przyjaciół. A jako, że rządził w okresie przełomu religijnego i początków absolutyzmu raczej innej drogi nie miał.
2. Efekty polityki są dla Anglii pozytywne. Dotyczy to przede wszystkim umocnienia pozycji na arenie międzynarodowej i położenia podwalin pod przyszłą potęgę morską (wystarczy tylko wspomnieć, ze jego córka Elżbieta kontynuowała większość zamierzeń).

Zagłosowałem za rozsądkiem bo saldo jest dodatnie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #44

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 4/11/2007, 10:51 Quote Post

Henio nie był tyranem - on był władcą absolutnym. Natomiast jego rządy oceniam bardzo pozytywnie. Przeprowadził konieczne reformy, przede wszystkim unię z Walią, ostatecznie pokazał Szkotom, gdzie ich miejsce na Wyspie, prowadził mądrą politykę zagraniczną, zwłaszcza lawirując sprytnie podczas wojen włoskich. Był sprytny i bezwzględny wobec przeciwników, potrafił zdusić wszelki bunt. Stworzył mocne podstawy pod późniejszą potęgę Anglii.
 
User is offline  PMMini Profile Post #45

5 Strony < 1 2 3 4 5 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej