Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
8 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> 1 Maja, Niech się święci
     
Sarissoforoj
 

Kwatermistrz Generalny
*******
Grupa: Supermoderator
Postów: 2.902
Nr użytkownika: 1.265

Stopień akademicki: mgr. inz.
Zawód: Emeryt
 
 
post 18/11/2006, 19:06 Quote Post

QUOTE
Co koleżanki i koledzy będą świętowali 1 maja?
Ciekaw jestem, z czym będzie się kojarzyło to święto za parę lat u naszych emigrantów pracujących w Wielkiej Brytanii czy też Irlandii lub im podobnych państwach Europy zachodniej. Czy tez będzie taki pejoratywny stosunek do niego jak u większości forumowiczów. W końcu zasili najbiedniejsze grupy społeczne a nie establishment.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
konto usunięte 051218
 

Unregistered

 
 
post 18/11/2006, 19:19 Quote Post

Dla mnie to rzecz oczywista - właśnie się rozpoczyna sezon wędkarski, i łowy na szczupaka !!!

pzdr.
 
Post #17

     
swatek
 

Czekam na Króla
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.555
Nr użytkownika: 7.721

 
 
post 18/11/2006, 19:31 Quote Post

QUOTE(Ludwik Götten)
Swatku,
Mam jeszcze do Ciebie pytanie odnośnie zdjęcia, które zamieściłeś w poście z 10.04. W nazistowskich Niemczech święto 1-go maja zostało oficjalnie uznane jako państwowe w 1933 roku, wiesz może co się stało 2-go maja tego samego roku?


2-go maja Niemcy zlikwidowali w III Rzeszy związki zawodowe(znalezione w Wikipedii wink.gif ).

To pokazuje, że tak naprawdę los i życie robotników obchodziło ideologów III Rzeszy tak samo jak i włodarzy PRL. Wystarczy zaznajomić się z polityką społeczną i gospodarczą lat 1945-56 i przyczynami 'niepokojów' w latach 69-70, 76 i 80-81.
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
gregski
 

Pirat of the Carribean
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.067
Nr użytkownika: 12.159

Stopień akademicki: mgr inz
Zawód: ETO
 
 
post 18/11/2006, 20:31 Quote Post

QUOTE
Dla mnie to rzecz oczywista - właśnie się rozpoczyna sezon wędkarski, i łowy na szczupaka !!!


ZGADZA SIĘ !!!

QUOTE
Czy tez będzie taki pejoratywny stosunek do niego jak u większości forumowiczów. W końcu zasili najbiedniejsze grupy społeczne a nie establishment.


Ja myślę, że stosunek do tego święta nie zależy od tego do jakiej grupy społecznej się należy (w sumie dziwne). Jest on raczej wypadkową doświadczeń jakie zebrała dana osoba.
Sam jestem pracownikiem najemnym i żyję z pracy rąk (oraz głowy), nie uważam jednak, że mój pracodawca jest mi wrogiem. Wprost przeciwnie, ja jestem potrzebny jemu a on mnie. Mamy "deal" ja pracuje na jego statkach w sposób go zadowalający, a on mi płaci za to pieniądze z których ja jestem zadowolony.
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
Sarissoforoj
 

Kwatermistrz Generalny
*******
Grupa: Supermoderator
Postów: 2.902
Nr użytkownika: 1.265

Stopień akademicki: mgr. inz.
Zawód: Emeryt
 
 
post 18/11/2006, 21:18 Quote Post

QUOTE(gregski)
Ja myślę, że stosunek do tego święta nie zależy od tego do jakiej grupy społecznej się należy (w sumie dziwne). Jest on raczej wypadkową doświadczeń jakie zebrała dana osoba.
Chyba jednak nie, poczucie niesprawiedliwości wynikające z niesprawiedliwego (nierównego) podziału dóbr było przyczyną powstania tego święta. Tyle, że nam Polakom to święto kojarzy się negatywnie z powodu wypaczenia jego charakteru przez komunistów. Zaś na Zachodzie tak negatywnych doświadczeń nie było. Dlatego zastanawiałem się, co się stanie gdy spotkają się w miejscu pracy te dwie opinie na temat jego charakteru.
QUOTE(gregski)
Sam jestem pracownikiem najemnym i żyję z pracy rąk (oraz głowy), nie uważam jednak, że mój pracodawca jest mi wrogiem. Wprost przeciwnie, ja jestem potrzebny jemu a on mnie. Mamy "deal" ja pracuje na jego statkach w sposób go zadowalający, a on mi płaci za to pieniądze z których ja jestem zadowolony.
I świetnie, ale nie wszyscy mają tak wspaniale. Wystarczy sobie popatrzeć na afery wstrząsające nasz kraj a związane z często niegodnym człowieka traktowaniem pracowników w marketach. I co wtedy, gdy praca w takim markecie jest jedynym źródłem utrzymania dla rodziny.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
tuxman
 

Hetman Polny imć Onufry Zagloba w służbie Forum!
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.264
Nr użytkownika: 4.809

 
 
post 18/11/2006, 21:37 Quote Post

QUOTE(Ludwik Götten @ 18/11/2006, 18:20)
Tym trudniej (w kontekście tego co pisze Tuxman) zrozumieć pomysł PIS. Skoro kościół szuka korzeni tego święta w swojej historii, daleko wykraczającej poza tradycję zorganizowanego ruchu robotniczego, a ten ostatni świętuje je by min. uczcić zdobycze ekonomiczne i socjalne (np. ośmiogodzinny dzień pracy) jakie stały się udziałem robotników w połowie XIX w, to idea jego likwidacji wydaje się pozbawiona sensu i nosi znamiona dość prymitywnego rewanżyzmu, popartego mizerną wiedzą historyczną. Konsekwencją takiej decyzji może być tylko dalsze pogłębienie się podziałów wewnątrz społeczeństwa i wyrzucenie na margines jego życia np. tych ludzi którzy poczuwają się do tradycji ruchów lewicowych, które rzeczywiście walczyły o prawa robotników, a nie strzelały im w plecy.


Drogi Ludwiku - dzięki i za ten głos rozsądku.

Kościół Katolicki nie jest odpowiedzialny za wystąpienia niektórych karierowiczów z PiS...

Osobiście nie mam ABSOLUTNIE nic przeciwko 1-mu Maja (może poniekąd dlatego że kończy się nam Listopad? i tęsknię do wiosennych miesięcy?) - jako świętu ludzi pracy.
Wiem kto to święto ustanowił i z jakiego powodu. Ponieważ tak jak wielkie korporacje - wygrał Etatyzm - jestem za 8-mio godzinnym dniem pracy (choć to i tak współcześnie li-tylko Pobożne życzenie...)
Wiem co zawdzięczamy ruchowi robotniczemu... Jednak pragnę zwrócić uwagę wszystkim robotnikom, że nie tylko ONI pracują...
Nie wszycy czują się robotnikami, są i tacy którzy nie "rabotają" ale pracują. Być może w trosce o tych właśnie, uzupełniając historię "święta robotniczego" - Koścół Katolicki (a raczej jego zwierzchnik imci Pius) wyznaczył w tym samym dniu św. Józefa pracownika?

To ukłon dla tych, którzy odwalając WIĘKSZOŚĆ podatków Państwu, wykluczeni zostali per walkę klasową z poczuwania się do prawa do odpoczynku w dniu 1-szego maja...

Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
mapano
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.725
Nr użytkownika: 10.081

 
 
post 18/11/2006, 21:56 Quote Post

To mój kalendarz (na 2006 rok) jest bardziej sprawiedliwy niż Kościół Katolicki, albowiem ja mam wpsiane Święto Pracy, czyli osób (mas) pracujących. smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
tuxman
 

Hetman Polny imć Onufry Zagloba w służbie Forum!
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.264
Nr użytkownika: 4.809

 
 
post 18/11/2006, 22:08 Quote Post

QUOTE(mapano @ 18/11/2006, 21:56)
To mój kalendarz (na 2006 rok) jest bardziej sprawiedliwy niż Kościół Katolicki, albowiem ja mam wpsiane Święto Pracy, czyli osób (mas) pracujących.  smile.gif

Rzekłbym, że masz "zakamuflowany" wink.gif kalendarz katolicki - jak zwał tak zwał...
A jak na majówkę będziesz jechał w AD 2007 - zwróć uwagę, że chronić cię za kółkiem bedzie św. Józef... smile.gif

Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
swatek
 

Czekam na Króla
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.555
Nr użytkownika: 7.721

 
 
post 30/04/2013, 17:36 Quote Post

Czy to święto ma jeszcze sens i jaki on jest?
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 30/04/2013, 17:44 Quote Post

QUOTE(swatek @ 30/04/2013, 17:36)
Czy to święto ma jeszcze sens i jaki on jest?
*


Taki ma sens, że się 2-gi maja bierze wolny i ma się trzy dni na leżenie kołami do góry, a przy dobrej koniunkturze datowej i tydzień dodatkowych wakacji.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
swatek
 

Czekam na Króla
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.555
Nr użytkownika: 7.721

 
 
post 30/04/2013, 18:09 Quote Post

QUOTE(emigrant @ 30/04/2013, 18:44)
QUOTE(swatek @ 30/04/2013, 17:36)
Czy to święto ma jeszcze sens i jaki on jest?
*


Taki ma sens, że się 2-gi maja bierze wolny i ma się trzy dni na leżenie kołami do góry, a przy dobrej koniunkturze datowej i tydzień dodatkowych wakacji.
*



Czyli takie świeckie święto na przywitanie wiosny? wink.gif rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
glasgower
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 354
Nr użytkownika: 72.452

tajemnica panstwowa
Stopień akademicki: tajemnica urzedowa
Zawód: tajemnica zawodowa
 
 
post 30/04/2013, 20:02 Quote Post

1 Maja - Święto Pracy.

Nie wiem, nad czym tu specjalnie deliberować. Nie jest to święto żadnych "robociarzy", lecz właśnie Święto Pracy. Chyba że komuś praca kojarzy się z robociarstwem (czemu zresztą w wielu przypadkach wcale się nie dziwię...).
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
master86
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.766
Nr użytkownika: 67.202

Robert
 
 
post 30/04/2013, 20:22 Quote Post

QUOTE(glasgower @ 30/04/2013, 21:02)
Nie wiem, nad czym tu specjalnie deliberować. Nie jest to święto żadnych "robociarzy", lecz właśnie Święto Pracy. Chyba że komuś praca kojarzy się z robociarstwem (czemu zresztą w wielu przypadkach wcale się nie dziwię...).
*


Tutaj raczej chodzi o to, że święto pracy kojarzy się z czasami PRL-u. Odnoszę wrażenie, że o to całe larum... W sumie bez sensu, ale ostatnimi laty wszystko, co związane z PRL-em (albo kojarzone z lewicą) jest krytykowane.
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
glasgower
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 354
Nr użytkownika: 72.452

tajemnica panstwowa
Stopień akademicki: tajemnica urzedowa
Zawód: tajemnica zawodowa
 
 
post 30/04/2013, 20:35 Quote Post

QUOTE(master86 @ 30/04/2013, 20:22)
QUOTE(glasgower @ 30/04/2013, 21:02)
Nie wiem, nad czym tu specjalnie deliberować. Nie jest to święto żadnych "robociarzy", lecz właśnie Święto Pracy. Chyba że komuś praca kojarzy się z robociarstwem (czemu zresztą w wielu przypadkach wcale się nie dziwię...).
*


Tutaj raczej chodzi o to, że święto pracy kojarzy się z czasami PRL-u. Odnoszę wrażenie, że o to całe larum... W sumie bez sensu, ale ostatnimi laty wszystko, co związane z PRL-em (albo kojarzone z lewicą) jest krytykowane.
*



Tak, to prawda. Takich Kuźniaków* aktualnie jedynie słusznego systemu (dziś neoliberalizmu) zawsze wszędzie pełno. Ma ich zresztą każdy system, przypuszczam że to ci sami (jeśli z przyczyn naturlanych nie biologicznie ci sami, to na pewno mentanie).

*Gość z serialu Dom.
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 30/04/2013, 21:01 Quote Post

QUOTE(glasgower @ 30/04/2013, 20:02)
1 Maja - Święto Pracy.

Nie wiem, nad czym tu specjalnie deliberować. Nie jest to święto żadnych "robociarzy", lecz właśnie Święto Pracy. Chyba że komuś praca kojarzy się z robociarstwem (czemu zresztą w wielu przypadkach wcale się nie dziwię...).
*



Święto pracy to święto robotników i pochodzi z odległych czasów ruchów proletariackich. Ostatni taki u nas był w czasach pierwszej Solidarności, a to i tak bardzo odległe czasy od początków XX wieku, kiedy to ruch proletariacki był żywy.
Dziś 1-maja to święto grilla o ile pogoda dopisze.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

8 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej