Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Zimna Przystań, bitwa
     
mariuszkarel
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 68.180

 
 
post 9/12/2010, 11:58 Quote Post

Spotkałem się w książce z bitwą nad zimną przystanią lecz żadnych konkretów nie znalazłem.

Wiem tylko że Grant wysłał oddziały na okopanych konfederatów i poniósł klęskę.

Czy ktoś mógł by napisać coś więcej o tej bitwie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Ciołek
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 873
Nr użytkownika: 9.200

 
 
post 9/12/2010, 12:50 Quote Post

Mariuszu,
trochę danych o walkach wokół Cold Harbor znajdziesz w tym temacie:
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=21018

Potrzebujesz bardziej szczegółowych informacji?

Drobna ciekawostka... Zdarzyło mi się korzystać z rękopisów pewnego oficera Unii, który brał udział we wspomnianych tu walkach i miejsce to nazywał Coal Harbor. Ciekawe, czy to zwykła pomyłka - w końcu w wymowie amerykańskiej Cold Harbor i Coal Harbor mogą brzmieć identycznie (a ten "mój" oficer nie był anglofonem przed przybyciem na kontynent amerykański w roku wybuchu wojny), czy może tak mu się to kojarzyło ze względu na określone cechy terenu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
lanciarius
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 711
Nr użytkownika: 47.290

 
 
post 9/12/2010, 13:40 Quote Post

QUOTE
Drobna ciekawostka... Zdarzyło mi się korzystać z rękopisów pewnego oficera Unii, który brał udział we wspomnianych tu walkach i miejsce to nazywał Coal Harbor. Ciekawe, czy to zwykła pomyłka - w końcu w wymowie amerykańskiej Cold Harbor i Coal Harbor mogą brzmieć identycznie (a ten "mój" oficer nie był anglofonem przed przybyciem na kontynent amerykański w roku wybuchu wojny), czy może tak mu się to kojarzyło ze względu na określone cechy terenu.


O pochodzeniu tej nazwy (Old Cold Harbor) wspomina Stephen W. Sears (To the Gates of Richmond. The Peninsula Campaign, s. 221):

The name of the place, a crossroads hamlet with but one principal structure, Burnett's tavern, puzzled the men in both armies. It was well away from any body of water, they said, and at least at this time of the year was not certainly not cold or even cool. The local people had various explanations for that name; one Union soldier was told, that an Indian had once frozen to death there. In fact the name dated from the early days of settlement and was English in origin, referring to an inn or tavern furnishing unheated shelter for travelers. New Cold Harbor, a mile and a half to the west and presumably settled more recently, also had tavern catering to travelers.

Ponoć najlepszym opracowaniem o tej bitwie jest czwarta część cyklu autorstwa Gordona C. Rhea (Cold Harbor: Grant and Lee, May 26-June 3, 1864) i chyba tam najlepiej byłoby poszukać szczegółowych informacji o przebiegu tej bitwy. Nie znam tej pozycji, ale pierwszy tom cyklu tegoż autora (poświęcony bitwie w Wilderness) jest moim zdaniem bardzo dobry; przy tym książka o Cold Harbor doczekała się wielu pochlebnych recenzji i planuję w przyszłości zainwestować w jej zakup.

Ten post był edytowany przez lanciarius: 9/12/2010, 13:51
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej