Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> 13 XII 1981 - jak wspominacie?
     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 8/02/2014, 11:14 Quote Post

QUOTE
W pewnym sensie, to zazroszczę pewnym kolegom, którzy mają wspomnienia z 13 XII 1981 jako dzieci. Ja byłem dorosłym człowiekiem i mieszkałem już od dłuższego czasu na stałe za granicą.

Szczerze nie masz czego , grzecznie sobie czekasz na Teleranek , a tu wchodzi Tato i mówi ze wybuchła wojna confused1.gif , naturalne skojarzenie dla 9 latka wychowanego na czterech tankistach i sabace , to Niemcy , a zaraz potem dla 9 latka co oglądał DTV amerykanie z Pershingami i nuke zagłada , niezbyt to mile sad.gif
 
Post #31

     
Jacpi
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 941
Nr użytkownika: 76.416

Jacek Piorecki
 
 
post 8/02/2014, 11:34 Quote Post

Osobiście nie mam żadnych traumatycznych wspomnień związanych z 13.12.1981. Ranek - zdziwienie, że nie ma telewizji i potem olśnienie , po przemówieniu Jaruzelskiego. Po południu zaczęły docierać plotki o strajku na Kombinacie i zabarykadowaniu się na kilku wydziałach. Przede wszystkim tlenowni . Następny dzień o znów plotki o rozbiciu strajku i wjeździe czołgów na Kombinat. Dla nieznających terminologii chodzi mi o Kombinat Metalurgiczny im. W.I Lenina w Nowej Hucie smile.gif Ferie owszem ale zaczęła się właśnie odwilż . Pamiętam w trójkę z kumplami wybraliśmy się a Rynek . Przy przejściu podziemnym koło Dworca zostaliśmy dokładnie wylegitymowani i pouczeni, że chodzenie w większej grupie może się skończyć na komisariacie. Pouczeniem gdyż legitymowali nasz członkowie ROMO. Natomiast lepiej zapamiętałem późniejsze wydarzenia i regularne demonstracje oraz zadymy w okolicach kościoła w Bieńczycach.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
Danielp
 

born in the PRL
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.501
Nr użytkownika: 1.267

 
 
post 8/02/2014, 12:25 Quote Post

Roztrzęsionego dziadka, który wrócił z porannej mszy św po której proboszcz poinformował wiernych o wprowadzeniu Stanu Wojennego. Nerwowe dyskusje przy niedzielny śniadaniu "co to będzie ???".
 
User is offline  PMMini Profile Post #33

     
Napoleon7
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.975
Nr użytkownika: 58.281

 
 
post 17/02/2014, 20:55 Quote Post

Przyznaję, że 13 grudnia był dla mnie szokiem. W pierwszej kolejności udało mi się skontaktować z rodzicami mojej dziewczyny i wyekspediować ją do domu. Potem przewiozłem swe rzeczy z akademika do krewnych i pojechałem z kumplami do Nowej Huty (ku naszemu zdziwieniu - bo byliśmy przygotowani na diabli wiedza co - dotrzeć można było bez większych problemów). Nie przyjęto nas na strajk (nikogo nie przyjmowali - nie mieli jedzenia ani rzeczy do spania), więc tylko pobraliśmy tyle ulotek ile się dało i potem przez cały dzień rozprowadzaliśmy je po autobusach (tak było bezpiecznie - wsiadamy w czwórkę, rozglądamy się, przed przystankiem szybko rozdajemy i wychodzimy). Adrenalina się uszami wylewała smile.gif (ma się tę kombatancką przeszłość - a jak! wink.gif ). Tyle, że ulotki szybko się skończyły a nas wkrótce wywalili z akademika. Więc pojechałem do domu i to było tyle.

"Ciekawsze" wspomnienia może mieć mój inny kumpel, którego dziewczyna (w zasadzie wtedy to już zona) była w ciąży i miała termin wyznaczony dokładnie na 13 grudnia 1981! Z wrażenia urodziła dopiero 31 grudnia, przy czym do szpitala jechała milicyjną suką (taką dużą ciężarówką ZOMO-wską). Ani ona ani kolega do końca życia tego nie zapomną...

Ten post był edytowany przez Napoleon7: 17/02/2014, 21:00
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

     
ku140820
 

Unregistered

 
 
post 17/02/2014, 23:00 Quote Post

ZOMO-wcy ich "zgarnęli" czy po prostu byli "przy okazji", gdy zaczęła rodzić?
Skądinąd ciekawy przyczynek do badań nad postawami społecznymi "bijącego ramienia partii"...

Ten post był edytowany przez Darth Stalin: 17/02/2014, 23:01
 
Post #35

     
pogezan
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.103
Nr użytkownika: 78.883

 
 
post 18/02/2014, 8:32 Quote Post

To co pierwsze zobaczyłem za oknem to SKOTA stojącego za oknem na skrzyżowaniu. Taki obrazek; ciemny SKOT na tle śniegu. Śnieżący telewizor, potem przemówienie Jaruzelskiego, ulga w rodzinie że to tylko stan wojenny, że "nie weszli". Jakoś krótko przed 13 grudnia, do mojego dziadka przyjechał wujek, wtedy szef sztabu w jednej z pilskich jednostek. Słyszałem ich rozmowę, wujek mówił dziadkowie żeby zbierał żywność, bo jak wejdą (sowieci) to będzie wojna. I dziadkowie zbierali żywność, między innymi suszyli chleb.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #36

     
Napoleon7
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.975
Nr użytkownika: 58.281

 
 
post 18/02/2014, 9:28 Quote Post

QUOTE
ZOMO-wcy ich "zgarnęli" czy po prostu byli "przy okazji", gdy zaczęła rodzić?


Dziewczyna zaczęła rodzić, a ponieważ nijak nie można było zorganizować taksówki, kumpel w desperacji wyszedł z domu i pierwszy patrol poprosił o pomoc. No i mu pomogli "organizując" sukę. Tak czy inaczej - przyzycia mieli niezapomniane. Jego syn zaś (bo syn sie urodził) może spokojnie powiedzieć, że jest prawdziwym "dzieckiem stanu wojennego"! smile.gif

Ten post był edytowany przez Napoleon7: 18/02/2014, 9:29
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #37

     
Net_Skater
 

IX ranga
*********
Grupa: Supermoderator
Postów: 4.753
Nr użytkownika: 1.980

Stopień akademicki: Scholar & Gentleman
Zawód: Byly podatnik
 
 
post 18/02/2014, 10:07 Quote Post

Post # 22

http://www.ebadania.pl/8b29febf01775f1f
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #38

     
LongTom
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 163
Nr użytkownika: 82.393

LongTom
Stopień akademicki: magister
Zawód: urzêdnik
 
 
post 18/02/2014, 20:38 Quote Post

Ja byłem wtedy dzieckiem i uczyłem się w podstawówce.
Pamiętam wujka przychodzącego do domu w mundurze ORMO. Z jego ówczesnych relacji (w zimie 1981 r,) wynikało, że został wpisali do ORMO zaraz po wojsku w końcu lat 70-tych bez jego zgody. Może nie protestował???
W czasie stanu wojennego patrolował z kolegami ulice miast wielkopolski, gdzie było wtedy spokojnie. Mówił rodzicom, że z kolegami nigdy nie zabierali załadowanych magazynków do broni, bo nie mają zamiaru do nikogo strzelać. Opowiadał, że w czasie pasterki weszli do kościoła się ogrzać i pomodlić. Ludzie w środku na początku się na nich patrzyli - umundurowani ormowcy z bronią długą...

Dla mnie oprócz braku Teleranka nie było problemu - dużo śniegu koledzy, zabawy na świeżym powietrzu...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #39

     
pogezan
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.103
Nr użytkownika: 78.883

 
 
post 18/02/2014, 21:39 Quote Post

QUOTE(LongTom @ 18/02/2014, 20:38)

Pamiętam wujka przychodzącego do domu w mundurze ORMO. Z jego ówczesnych relacji (w zimie 1981 r,) wynikało, że został wpisali do ORMO zaraz po wojsku w końcu lat 70-tych bez jego zgody.


Chyba chodzi o ROMO.
CODE
Rezerwowe Oddziały Milicji Obywatelskiej (ROMO) – oddziały zwarte formowane w początkowych latach 80. XX wieku (podczas stanu wojennego w Polsce) głównie z żołnierzy rezerwy Wojsk Ochrony Pogranicza (WOP), jednostek wojskowych podległych MSW oraz z żołnierzy wojska polskiego, których powoływano na podstawie kart mobilizacyjnych do czasowego przeszkolenia w milicji. Powołanie następowało na podstawie art. 100 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony. Niekiedy wcielenie do oddziałów ROMO było formą represji wobec osób przeciwnych panującym wówczas warunkom. Dowódcami tych oddziałów byli funkcjonariusze MO, czasowo do nich oddelegowywani.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Rezerwowe_Odd...i_Obywatelskiej



 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #40

     
Napoleon7
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.975
Nr użytkownika: 58.281

 
 
post 18/02/2014, 23:03 Quote Post

QUOTE
Post # 22

Ankietę wypełniłem, ale z mieszanymi uczuciami. Moim zdaniem robiła ją bowiem osoba nieco nierozgarnięta... Przy niektórych pytaniach ręce opadają...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #41

     
Mercator
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 379
Nr użytkownika: 82.695

Stopień akademicki: posiadam
Zawód: wolny (jak ptak)
 
 
post 19/02/2014, 11:30 Quote Post

Jeśli chodzi o stan wojenny to zwróciłbym uwagę na dwie sprawy.

Pierwsza to kompletny brak wiarygodnych informacji w pierwszych dniach. Wiadomo było tyle, że na wiadukcie obok osiedla na, którym mieszkałem stoją dwa Skoty i jest coś w rodzaju punktu kontrolnego. Brat był na strajku na politechnice. Nie było z nim żadnego kontaktu. Wieczorem włączyłem radio żeby posłuchać Wolnej Europy w nadziei, że oni na pewno wszystko wiedzą. Jaka jest reakcja Solidarności ? Co się dzieje w Gdańsku ? Co się dzieje w dużych zakładach i na uczelniach ? No i czego się dowiedziałem z Wolnej Europy 13 grudnia ? Prawie niczego. Jakieś pogadanki, cykliczne programy wg ustalonej ramówki a na temat bieżącej sytuacji krótka wzmianka w wiadomościach. W zasadzie powtórzenie tego co można się było dowiedzieć z oficjalnych dzienników telewizyjnych. To tylko potęgowało plotki i domysły. Jakieś strzępy informacji zaczęły się pojawiać dopiero w następnych dniach.

Druga sprawa to dość ciekawe zjawisko dotyczące żołnierzy służby zasadniczej, którzy trafili do wojska przed strajkami z lata 1980 roku. Chodzi głównie o pobór wiosna 1979, jesień 1979, wiosna 1980. Ci ludzie, kiedy wracali do cywila byli jak przybysze z innej planety. Nadawali na całkowicie innych falach. Zupełnie nie czuli tego co się dzieje. Między innymi w jakiś czas po wprowadzeniu stanu wojennego do cywila wrócił mój kuzyn. Przytrzymali go w woju trochę dłużej ze względu na ogólną sytuację. Po powrocie dosłownie nie dało się z nim dogadać. To był szok zarówno dla jednej jak i drugiej strony. Jemu się wydawało, że wylądował jakby w innym świecie, wśród jakichś dziwnych ludzi. Z kolei nam się wydawało, że kolesiowi zupełnie mózg wyprali. No ale po paru miesiącach rekonwalescencji zaczął roznosić ulotki i malować znaczki Solidarności na murach.
 
User is offline  PMMini Profile Post #42

     
LongTom
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 163
Nr użytkownika: 82.393

LongTom
Stopień akademicki: magister
Zawód: urzêdnik
 
 
post 19/02/2014, 20:37 Quote Post

QUOTE(pogezan @ 18/02/2014, 22:39)
QUOTE(LongTom @ 18/02/2014, 20:38)

Pamiętam wujka przychodzącego do domu w mundurze ORMO. Z jego ówczesnych relacji (w zimie 1981 r,) wynikało, że został wpisali do ORMO zaraz po wojsku w końcu lat 70-tych bez jego zgody.


Chyba chodzi o ROMO.
CODE
Rezerwowe Oddziały Milicji Obywatelskiej (ROMO) – oddziały zwarte formowane w początkowych latach 80. XX wieku (podczas stanu wojennego w Polsce) głównie z żołnierzy rezerwy Wojsk Ochrony Pogranicza (WOP), jednostek wojskowych podległych MSW oraz z żołnierzy wojska polskiego, których powoływano na podstawie kart mobilizacyjnych do czasowego przeszkolenia w milicji. Powołanie następowało na podstawie art. 100 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony. Niekiedy wcielenie do oddziałów ROMO było formą represji wobec osób przeciwnych panującym wówczas warunkom. Dowódcami tych oddziałów byli funkcjonariusze MO, czasowo do nich oddelegowywani.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Rezerwowe_Odd...i_Obywatelskiej
*



Z opisu wynika, że Masz rację. Nie zajmuję się stanem wojennym. Opisałem moje wrażenia z końca 1981 r., gdy ledwie czytałem litery. Później nie rozmawiałem z Wujkiem na ten temat, bo był wstydliwy - był z religijnej rodziny, a jej część była w Solidarności.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #43

     
memex
 

VI ranga
******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.264
Nr użytkownika: 1.184

Stopień akademicki: N/D
Zawód: kalkulator mocy
 
 
post 19/02/2014, 20:53 Quote Post

Ankietę wypełniłem smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #44

     
konto usunięte 051218
 

Unregistered

 
 
post 19/02/2014, 21:29 Quote Post

Też ją wypełniłem, ale jest tendencyjna.
 
Post #45

4 Strony < 1 2 3 4 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej