Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> 13 XII 1981 - jak wspominacie?
     
Gaweł II
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 860
Nr użytkownika: 22.080

 
 
post 12/12/2006, 16:54 Quote Post

Witam!
W niedzielę, 13 grudnia obudziłem się dość późno. Chciałem z rano wysłuchać audycję „60 minut na godzinę”. Coś zatrzeszczało i nic. Radio nie działa. Teściowa mówi, że telefon się zepsuł. Potem stwierdziliśmy, że i telewizor nie działa. W końcu telewizor zaczął działać i pojawił się znany wszystkim dziennikarz telewizyjny w mundurze i zaczął czytać coś o wojnie. Mówiąc szczerze to nie bardzo rozumieliśmy, co się dzieje. Ale zaraz sobie przypomniałem, że to właśnie tego dnia żona z synem miała wracać z Niemiec. Więc się ubrałem i wyszedłem do autobusu. Ulice były nieodśnieżone. Na skrzyżowaniach koksowniki, żołnierze i czasami transportery opancerzone SKOTY. W autobusie był tłok, ale ludzie nic nie mówili, a jedynie badawczo przyglądali się mijanym żołnierzom. Na dworcu jak zwykle tłoczno. Zapowiedziano przyjazd pociągu z Berlina. Pędzę na peron. Biegam od początku do końca składu, a tu nic. Ludzie się juz rozeszli a ja sam na pustym peronie. Ani żony, ani dziecka. Daniel miał wtedy 4 latka.
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
syrenka
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 555
Nr użytkownika: 6.375

 
 
post 13/12/2006, 0:54 Quote Post

13.12.1981 r. miałam dokładnie dwa tygodnie życia i wszystko w... pieluszce wink.gif
Moi rodzice natomiast przeżyli niezły stres - Tata pracował wtedy na kolei, właśnie miał kurs w nocy 12/13 grodnia - po pracy jego i paru innych maszynistów zatrzymano - do dzis nie wiadomo dlaczego. Powiedziano im tylko, że zostali postawieni w "stan gotowości" (kolejarze???). Rozpuszczono grupę po paru(nastu) godzinach - Bogu dzięki, bo moja Mama zdenerwowała się nielicho...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
adamos2006
 

Crusader
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.518
Nr użytkownika: 19.582

Zawód: technik
 
 
post 13/12/2006, 2:03 Quote Post

QUOTE(syrenka @ 13/12/2006, 0:54)
Tata pracował wtedy na kolei, właśnie miał kurs w nocy 12/13 grodnia - po pracy jego i paru innych maszynistów zatrzymano - do dzis nie wiadomo dlaczego. Powiedziano im tylko, że zostali postawieni w "stan gotowości" (kolejarze???).
*



Nie dziw sie,kolej w PRL-u byla zakladem zmilitaryzowanym,a kolejarze byli umundurowani.Poza tym to nie byla praca,to byla słuzba.Ojciec zawsze mowil,ze jedzie na słuzbe,a nie do roboty.
A tamtego dnia nie pamietam,za to potem starszy brat mnie straszyl,ze jak bede niegrzeczny to przyjda Ruskie.Nie bardzo wiedzialem co to za jedni,ale niechec do nich pozostala mi do dzis.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
syrenka
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 555
Nr użytkownika: 6.375

 
 
post 13/12/2006, 8:31 Quote Post

Tak, dokładnie też sobie tak to tłumaczyłam. Że to służba mundurowa.
O wiele ciekawsze wsapomnienia ma mój Dziadek z 28 czerwca 1956 - też kolejarz.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
Coobeck
 

Moderator IV 2004 - IV 2014
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 6.350
Nr użytkownika: 696

 
 
post 13/12/2006, 16:52 Quote Post

Vitam
Ja miałem 10,5 roku i jedyne co dzisiaj pamiętam to poranne zdziwienie że telewizor się zepsuł; przedpołudniowe zdziwienie że przed pocztą stoi żolnierz z pistoletem maszynowym i wieczorną dziką radość jak się dowiedziałem że mam ferie aż do początku stycznia smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 14/12/2006, 11:11 Quote Post

Ja też coś w tych okolicach miałem. Bardziej pamiętam zimno i mróz, jak się szło do kościoła, brak Teleranka, jakiś teatrzyk dla dzieci w TV po południu, jako, ze cała wies prowadziła bujne życie towarzyskie, grupki ludzi kryjące się wieczorami za drzewami przy ulicy, wkurzenie, ze nie było czytanego przez mnie świata młodych, martyrologii raczej zadnej, choć kilka razy w ramach protestu cała wieś wstrzymywała się z odwożeniem mleka do zlewni, tylko jeden partyjny sie wyłamywał, ale to nic nie dało, bo aby cysterny mleko mogły zabrać, musiało go być okreslona ilość, zdziwienie, gdy któregoś dnia na podwórku rano pjawił sie znikąd samochód (po południu zgłosił sie włściciel, który bał się jechać po godzinie milicyjnej), to, ze ojciec słuchał Głosu Ameryki to nie było nic nadzwyczajnego, bo słuchał od zawsze, Solidarnośc popierał, ale raczej sie nie angazował, próbowali go wciągnąć do NSZZ S RI, ale po kilku zebraniach doszedł do wniosku, że z miastowymi nie ma o czym gadać o związek zdechł, bo większośc zaproszonych miała podobne zdanie. Teczki nikt mu nie założył, tak samo zresztą jak wększości działaczy Solidarności, co boli ich do dziś - nie byli az tak ważni.
No i pamiętam ćpunów, którzy się w makowiny zaopatrywali, płacąc forsa i kartkami na mięso. Miejscowy agronom zaś chodził nocami i wyrywał mak ze zboża
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
anasoc
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 88.303

Ada
Zawód: socjolog
 
 
post 6/02/2014, 22:08 Quote Post

Witam.
Zwracam się z prośbą do użytkowników Forum, o wypełnienie krótkiej ankiety dotyczącej Stanu Wojennego w Polsce. Jestem studentką UAM w Poznaniu i zajmuję się tematem pamięci społecznej. Piszę pracę magisterką o pamięci społecznej o stanie wojennym w Polsce.
Uprzejmie dziękuję za pomoc,
pozdrawiam Ada.

http://www.ebadania.pl/8b29febf01775f1f

Badanie trwa do 16.03. 2014

Ten post był edytowany przez anasoc: 6/02/2014, 22:08
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
pogezan
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.103
Nr użytkownika: 78.883

 
 
post 6/02/2014, 22:18 Quote Post

QUOTE(anasoc @ 6/02/2014, 22:08)
Witam.


Wypełniłem smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
anasoc
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 88.303

Ada
Zawód: socjolog
 
 
post 6/02/2014, 22:19 Quote Post

Bardzo dziękuję! smile.gif

...i proszę o więcej wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
korten
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.633
Nr użytkownika: 1.663

 
 
post 7/02/2014, 5:49 Quote Post

Wyprłniłem, ale dalej nie wiem o co chodzi
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
pletwal
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 85.450

Dawid R.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: historyk
 
 
post 7/02/2014, 12:06 Quote Post

13 grudnia pamietam jak całą "bandą" zebralismy sie na górce z sankami oburzeni, że nie było Teleranka. Oburzenie zelżało, gdy ktos powiedział, że następnego dnia nie będzie szkoły. I to sa moje pierwsze wspomnienia ze stanem wojennym.

PS Ankieta wypełniona, aczkolwiek jest mocno tendecyjna.

Ten post był edytowany przez pletwal: 7/02/2014, 12:08
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
anasoc
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 88.303

Ada
Zawód: socjolog
 
 
post 7/02/2014, 12:37 Quote Post

QUOTE(pletwal @ 7/02/2014, 12:06)

PS Ankieta wypełniona, aczkolwiek jest mocno tendecyjna.
*



Dziękuję bardzo.
Ankieta niestety musiała taka być, gdyby była obszerniejsza i bardziej szczegółowa, niewiele osób dotarłoby do końca. Tak przynajmniej twierdzi mój promotor wink.gif

Posłuży ona do prostej analizy ilościowej, badania zostaną rozszerzone o badania jakościowe, m.in. wywiady, które na pewno wzbogacą wyniki. Temat nie jest prosty i co jest przerażające, nieznany młodszym pokoleniom, np. licealistom.

Jeszcze raz dziękuję,
pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 7/02/2014, 13:57 Quote Post

Wypełniłem
 
Post #28

     
Phouty
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.146
Nr użytkownika: 81.932

 
 
post 8/02/2014, 1:58 Quote Post

Ja też wypełniłem ankietę.

W pewnym sensie, to zazroszczę pewnym kolegom, którzy mają wspomnienia z 13 XII 1981 jako dzieci. Ja byłem dorosłym człowiekiem i mieszkałem już od dłuższego czasu na stałe za granicą.
Jednak wspomnienia z tą datą mam i są one związane ze stanem wojennym, chociaż pośrednio.
(Na przykład nie było sygnału, gdy dzwoniło się na jakikolwiek numer telefoniczny w Polsce. Kompletna cisza w telefonie. Wogóle nie było sygnału. Dziwne uczucie).
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.907
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 8/02/2014, 2:30 Quote Post

QUOTE(Phouty @ 8/02/2014, 1:58)
Ja też wypełniłem ankietę.
I ja.

Co do wspomnień- zimno, niewiadoma, raczej ciekawość niż strach i... radość z powodu wprowadzonych kilku wolnych tygodni od szkoły od zaraz.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

4 Strony < 1 2 3 4 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej