Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
8 Strony « < 3 4 5 6 7 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Król(owa) Jadwiga Andegaweńska, Trochę o życiu pierwszego króla-kobiety
     
Jan II CR
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 42
Nr użytkownika: 40.151

Jan Kaczmarek CR
Stopień akademicki: magister
Zawód: zakonnik
 
 
post 11/04/2008, 14:43 Quote Post

Witam. Skoro pojawił sie juz temat o królowej, to mam pytanie związane z informacją, kótra pojawiła się jakis czas temu w sieci na temat fimlu o niej, który miałby kręcić Krzysztof Zanussi.
http://www.film.gildia.pl/newsy/archiwum/2...zanussi_jadwiga
Podobne informacje można też znaleźć na interii. Ciekawe dlaczego jakoś cicho wokół tego tematu.
Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini Profile Post #61

     
McCornick
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 237
Nr użytkownika: 25.450

Robert
Stopień akademicki: magister
Zawód: inzynier
 
 
post 11/04/2008, 21:42 Quote Post

Czy to ten film z Dodą?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #62

     
Jan II CR
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 42
Nr użytkownika: 40.151

Jan Kaczmarek CR
Stopień akademicki: magister
Zawód: zakonnik
 
 
post 12/04/2008, 10:13 Quote Post

Z Dodą?!!! Z tego co słyszałem to jakaś komedia ma być. Tymczasem te informacje, o których pisałem wyżej pojawiły się w pierwszej połowie 2007 roku. Potem wszystko ucichło. Ciekawe dlaczego. Chyba ostatnio nie mamy szczęścia do "obrazów" historycznych w filmach: milczenie w sprawie "Królowej Jadwigi", dziwna cisza wokół "Victorii", że nie wspomnę o poprzednich "produkcjach" opisujących nasze dzieje, które chwały nam nie przynoszą.
 
User is offline  PMMini Profile Post #63

     
masti
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 100
Nr użytkownika: 44.001

Stopień akademicki: dr
Zawód: historyk
 
 
post 12/04/2008, 11:01 Quote Post

Ja zajmuje się życiem codziennym w średniowieczu. I nie wiem czy wiecie że Jadwiga zmarła z powodu zakażenia spowodowanego nie dbaniem o higienę osobistą.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #64

     
Temperantia
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 76
Nr użytkownika: 44.546

.
Zawód: .
 
 
post 21/04/2008, 6:07 Quote Post

QUOTE(Paweł Gajtkowski @ 20/12/2004, 16:26)
Ludzie, małe pytanie o Jadwigę - jak wyglądała? Czy rzeźba z grobowca na Wawelu przedstawia jej twarz, czy to tylko wyobrażona, przybliżona fantazja artysty?
*





Kiedy w 1887 roku odkryto kryptę Jadwigi na Wawelu przeprowadzono badania antropologiczne szczątków kostnych i ustalono, że była ona wysoką blondynką (175-182), rosłą i silnie zbudowaną.

[w:] S.A.Sroka - "Królowa Jadwiga", Kraków 2002, s. 39.





 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #65

     
AGroszek
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 28
Nr użytkownika: 45.880

 
 
post 30/05/2008, 12:09 Quote Post

Odsyłam do tematu: http://www.historycy.org/index.php?showtopic=2823
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #66

     
Whatsername
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 49.552

Zawód: uczen
 
 
post 24/10/2008, 18:34 Quote Post

QUOTE(Gabrielle deMornay @ 30/05/2005, 17:03)
co do Jagiełły, to znowuż pono taki brzydki nie był


a ja dodam: "O wiele od niej [Jadwigi] starszy Jagiełło budził w niej strach. Postanowiła wyslać na jego spotkanie gońca, który miał jej zdać relację na temat wygladu władcy Litwy. Jak pisze Długosz: "Książę Jagiełło (...) przyjął posła życzliwie. Ażeby lepiej zobaczyl nie tylko jego postac, ale i poszczegolne ksztalty ciala, poprowazil go ze sobą do łaźni" wiec nie musialo byc tak źle xD

Ja mam pytanie. Które źródło mówi nam o tym, że Jadwiga była królem? Długosz cały czas nazywa ją królową, ale wszyscy wiemy, jak Długoszowi mozna w niektorych sprawach ufać wink.gif Więc...?

Bo znalazlam takie informacje: "Jej tytuł królewski brzmiał: Hedvigis dei gracia Regina Polonie, necnon terrarum Cracovie, Sandomirie, Syradie, Lancicie, Cuyavie, Pomeranieque domina et heres, tłumaczenie: Jadwiga z Bożej łaski królowa Polski, pani i dziedziczka ziemi krakowskiej, sandomierskiej, sieradzkiej, łęczyckiej, Kujaw i Pomorza." , wprawdzie źródło niekompetentne, ale myślę, że nazwy łacińkiej nie zmieniono i rzeczywiście taka ona była.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #67

     
kundel1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.735
Nr użytkownika: 47.745

Jacek Widor
Zawód: plastyk
 
 
post 25/10/2008, 20:19 Quote Post

QUOTE(Jan II CR @ 11/04/2008, 14:43)
Ciekawe dlaczego jakoś cicho wokół tego tematu.
Pozdrawiam.
*


To jest właśnie szukany dowód na istnienie Boga, który nie dopuścił do spaprania przez mistrza Zanussiego tego tematu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #68

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.533
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 25/10/2008, 20:29 Quote Post

QUOTE
Jakże odmiennie przedstawia się znany przypadek Gniewosza z Dalewic pozwanego przez Jaśka z Tęczyna i 12 innych rycerzy w związku z pomówieniem przez dalewickiego pana żony panującego Władysława Jagiełły- Jadwigi o zdradę w roku 1389. Cała sprawa wydaje się być nacechowana rysem raczej politycznym niż moralno- obyczajowym, żywa bowiem była wciąż kwestia planowanego małżeństwa Jadwigi z Wilhelmem Habsburgiem (wówczas już z resztą pogrzebana1), tym bardziej, że sama spotwarzona znana była z prowadzenia niezwykle pobożnego żywota
Pozwoliłem sobie zacytować samego siebie ale moim zdaniem to ciekawy epizod.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #69

     
Biruta
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 83
Nr użytkownika: 47.416

 
 
post 1/11/2008, 22:56 Quote Post

A ja pozwolę sobie napisać, że ten epizod wogóle nie miał miejsca. Powody mojego założenia opierają się na lekturze książek biograficznych o Jadwidze, w których podniesiono trzy sprawy:
1. W prawie polskim nie przewidziano dla oszczerców kary wymierzonej Gniewoszowi.
2. Sprawie przeczy nadanie temuż Gniewoszowi w roku następnym urzędu podkomorzego krakowskiego;nawet jeżeli Jagiełło byłby w stanie wybaczyć taką zniewagę wobec żony i w sumie siebie też(w co wątpię, przypomnijmy, jaki był los biskupa Jana Kropidły, który zawinił pokrewieństwem z Opolczykiem), to szczerze wątpię, czy Jadwiga by mu wybaczyła, a ona potrafiła swoją wolę w takich sprawach przeprowadzić, no i jeszcze mamy radę koronną.
3. Nie było żadnych wspominków w kronikach krzyżackich o czymś takim, a kto jak kto, ale Krzyżacy potrafiliby taki proces w Polsce świetnie wykorzystać przeciwko unii. Chyba że ktoś się uprze, że sprawa była tajna?
Nie najgorszym argumentem przeciw byłoby tutaj zapytanie, dlaczegóż to akurat Jaśko z Tęczyna miałby Gniewosza przed sąd pozywać. Nie było wtedy "neminem captivabimus", król mógł spokojnie Gniewosza zamknąć w wieży bez sądu. Zważywszy na zarzuty mu postawione raczej nikt krzyku by nie podniósł, nie byłoby to też złamanie prawa, przecież oskarżenia rzucane przez pana z Dalewic trącały o obrazę majestatu, zważywszy na pozycję Jadwigi. Czasem mi się wydaje, że tu chodziło być może o jakieś opowiadanie z morałem i przykładem albo pouczenie dla przyszłych panujących, jak funkcjonował przywilej Jagiełłowy, podobnież jak opowiadanie, gdy to Łokietek na łożu śmierci prosił możnowładców o wybór jego syna Kazimierza na króla, chociaż za czasów Łokietka syn dziedziczył po ojcu automatycznie niejako.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #70

     
michall216
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 846
Nr użytkownika: 53.727

Michal
 
 
post 20/09/2009, 20:00 Quote Post

Tak dokładnie Jadwiga miała wielkie poważanie u nawet zwykłych zbójów.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #71

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.533
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 20/09/2009, 20:28 Quote Post

Nie jestem w stanie udowodnić tezy, że zdarzenie miało fdaktycznie miejsce ale (nie mogę również sprawdzić, na czym opierał się autor od którego opis zaczerpnąłem) ale :
QUOTE
W prawie polskim nie przewidziano dla oszczerców kary wymierzonej Gniewoszowi.
nie twierdziłem, że była to prawem przewidziana kara, raczej forma poniżenia oszczercy.
QUOTE
Krzyżacy potrafiliby taki proces w Polsce świetnie wykorzystać przeciwko unii.
rzecz w tym, że do procesu nie doszło, owo wyzwanie na pojedynek i jego przebieg miał właśnie proces zastępować a tak skończyło się na odwołaniu oskarżenia.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #72

     
ciekawy_uczeń
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 192
Nr użytkownika: 45.760

M.M.
Stopień akademicki: Tales z Miletu
Zawód: uczen 1 gim
 
 
post 13/10/2009, 15:54 Quote Post

Czy można ufać opisowi końca życia i śmierci Jadwigi przedstawionemu w "Krzyżakach" Sienkiewicza? Niestety nie mam przy sobie książki, więc nie zacytuję, ale proszę o odp. smile.gif

M.M.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #73

     
Kamil865
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 248
Nr użytkownika: 48.871

Kamil Radomski
 
 
post 9/05/2010, 16:55 Quote Post

QUOTE
Sama zaś Jadwiga znacznie interesowała się sprawami nauki. Do jej sukcesów w tej dziedzinie należy: zorganizowanie odrębnego kolegium przy Uniwersytecie Praskim dla Litwinów oraz (jak wszyscy wiemy) odnowienie Uniwersytetu Krakowkiego. Fundowała także kościoły, opiekowała się klasztorami, upiększała wawelską katedrę, interesowała się budową szpitali. Zmarła mając jedynie 26 lat wraz z nowo narodzoną córeczką.

aldemus@interia.pl

Bibliografia
Topolski "Dzieje Polski"
Kosman "Władysław Jagiełło"
Wielka Historia Polski


1) Na wzorze, której książki powstał ten fragment?
2) Jaki był zakres władzy Jadwigi? To ona miała główne prawo do trzepania krajem, a może tylko Jagiełło?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #74

     
PatriotaŁucznik
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 425
Nr użytkownika: 65.964

Dominik Lucznik
Stopień akademicki: uczen
Zawód: Lucznik
 
 
post 2/06/2010, 19:18 Quote Post

Jadwiga z Bożej łaski król Polski, pani i dziedziczka ziemi krakowskiej, sandomierskiej, sieradzkiej, łęczyckiej, Kujaw i Pomorza
To wspaniała młoda dama która poświeciła swoje życie dla chrystianizacji Litwy tak to fakt. Czytałem świetną książkę współczesną "Na dworze Jadwigi i Jagiełły " przedstawiono tak Jadwigę jako skromną osobę którą kochał lud smile.gif
Jadwiga nie lubiła się ubierać jak inne królowe miała kilka skromnych sukien prowadziła bardzo skromny jak i religijny tryb życia pościła w święta posty a ponadto każdej środy każdego piątku i każdej soboty , soboty ponieważ na jej dworze przebywało wielu prawosławnych sam brat Jagiełły był "schizmatykiem" i ona szanowała ich obyczaje i wierzenia. Szanowała ludzi poddanych dwór i oni ją także strasznie szanowali, możliwe że z czasem pokochała męża Jagiełłę. Jedno jest pewne często spotykała się z nim w Zamku w Nowym mieście Korczynie ponieważ Jagiełło nie lubił przebywać na Wawelu ponadto wraz ze swoim dworem jeździł po Królestwie Polskim i Wielkim Księstwie Litewskim smile.gif
Jadwiga codziennie uczestniczyła we Mszy Św. , przyczyniła się do długiego pokoju z Krzyżakami ale nie bała się wytknąć błędów Wielkiemu Mistrzowi Krzyżackiemu, uznawała że wojna między Chrześcijanami nie ma sensu. Tak poza tym przyczyniła się do odnowy Uniwersytetu. Przekazała swoje osobiste klejnoty oraz w testamencie poprosiła Władysława Jagiełłę o dokończenie dzieła odnowy Akademii. niewątpliwie wspaniała kobieta i zasługuje na miano świętej smile.gif
Zapomniał bym jak to w 1387 stanęła na czele wyprawy w celu odzyskania Rusi tzn wypędzeniu rycerstwa Węgierskiego okupującego Rus smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #75

8 Strony « < 3 4 5 6 7 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej