Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Słynne cytaty, aforyzmy, powiedzenia
     
OverHaul
 

duc
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.361
Nr użytkownika: 15.760

 
 
post 17/04/2006, 17:03 Quote Post

To jest fajne:
"Przepych zbroi i stroju łączy się u nich z poczuciem wielkiej wygody: wielu z nich ma przytroczony do siodła pod udem długi na 4-6 stóp rożen, a pod gołym niebem obozując, wielce zręcznie złapany i oskubany drób wszelki na nim pieką"
Tak wypowiadał się o husarii Piotr Lorraine w swoim piśmie o bardzo długim tytule smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
isydor
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 16.714

Andrzej Norek
Zawód: student
 
 
post 18/04/2006, 13:29 Quote Post

"Policzym ich, jak ich pobijem" - Chodkiewicz przed bitwą pod Kircholmen.
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
igusiek
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 146
Nr użytkownika: 3.198

Zegota of Mazovia
Stopień akademicki: podstawowy
Zawód: Hetman polny koronny
 
 
post 18/04/2006, 14:22 Quote Post

"Nadzieja w męstwie, ratunek w zwycięstwie. Czyńcie swoją powinność!" - hetman Stanisław Żółkiewski przed bitwą pod Kłuszynem A.D. 1610 smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
tuxman
 

Hetman Polny imć Onufry Zagloba w służbie Forum!
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.264
Nr użytkownika: 4.809

 
 
post 18/04/2006, 14:37 Quote Post

"Z Wołoszynami poczciwey rozmowy nie masz, bo plemię złodzieyskie, tedy wszelką gadkę zaczynay dawszy wprzódy w pysk".

To pochodzi z praktycznych porad dla m.in. Husarzy "Instrukcya, iako z różne nacye gadać" z dziełka "Tarcza Żołnierza y Rycerza Ziemie Koronney" wydanego anonimowo w Książnicy Zamojskiej (Zamość, 1669).
Niezle zalecenie nieprawdaż? I adekwatne wspólcześnie - jeno WOloszynów na inkszych oponentów sobie zamiencie i już gra...

I jeszcze co zwykli Towarzysze o samych sobie mawiać:

"Niech by na nas runeło niebo to podtrzymamy je swymi drzewami"

Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
OverHaul
 

duc
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.361
Nr użytkownika: 15.760

 
 
post 18/04/2006, 18:01 Quote Post

O, widzę, że stronka http://www.husaria.jest.pl cieszy się wśrod forumowiczów niezłą popuarnością smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
rotmistrz
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 191
Nr użytkownika: 6.612

Zawód: uczen
 
 
post 18/04/2006, 18:17 Quote Post

"Bóg wpoił w moją naturę przemożną żądzę wywalczenia sobie szczęścia orężem"

"Za pomocą żelaza, którego nam przyroda nie poskąpiła możemy zaopatrzyć się w złoto"

Karol X Gustaw
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
Hetman Suliński
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 15.882

Mariusz Sularz
Zawód: Uczeñ
 
 
post 19/04/2006, 21:55 Quote Post

Jako ze trylogie niedawno sobie przeczytalem , zapodaje kilka ciekawych moim zdaniem cytatow:

Nie wylewaj waćpan wina - Jan Skrzetuski

Choć są różne nacje na świecie, przecie Bóg naszą sZczególnie w miłosierdziu swoim przyozdobił - bodajze Zagloba

Ja jestem Kowalski a to jest pani Kowalska innej nie chcę - Roch Kowalski o swojej szabli

Sklepu z rozumem nie założysz, bo go na sprzedanie nie posiadasz - Zagloba chyba do Wolodyjowskiego ale pewien nie jestem smile.gif

PS Ostatnio znalazlem ksiazke w swoim zbiorze K. Gliński - Cecora , czytal ja ktos moze ? Warto sie zabierac ?
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
igusiek
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 146
Nr użytkownika: 3.198

Zegota of Mazovia
Stopień akademicki: podstawowy
Zawód: Hetman polny koronny
 
 
post 20/04/2006, 16:31 Quote Post

"Nie posiłkowali nasi. Odjął Pan Bóg rozum i męstwo dla grzechów" - pamiętnikarz Stanisław Wierzbowski o niechęci Polaków do walki ze sprzymierzonymi, po nieudanym ataku 1200 husarii dowodzonej przez kniazia pisarza polnego litewskiego Aleksandra Hilarego Połubińskiego w bitwie pod Warszawą 29 VI 1656
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
OverHaul
 

duc
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.361
Nr użytkownika: 15.760

 
 
post 20/04/2006, 18:23 Quote Post

"Póki tą szablą i tą ręką ruchać mogę" smile.gif Słowa Kmicica dowiadującego się o śmierci panny Wołodyjowskiego- początek "Pana Wołodyjowskiego"
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
Grocal
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.483
Nr użytkownika: 13.002

Stopień akademicki: student
 
 
post 20/04/2006, 18:35 Quote Post

"Dobry żart tymfa wart" - odniesienie do tymfu, wiadomo ile "dobrego" zrobiły dla Rzplitej te srebrne złotówki wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
rotmistrz
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 191
Nr użytkownika: 6.612

Zawód: uczen
 
 
post 29/04/2006, 8:24 Quote Post

"Gdybym miał 30 tysięcy wojska kazałbym posłowi(szwedzkiemu) głowę uciąć a z nim Karolowi i wszystkim Szwedom"

Jan Kazimierz w geście protestu przeciwko wstąpieniu na tron szwedzki Karola Gustawa.

"Królestwo ma tę wojnę z winy króla, który nie chce iść za radą senatorów i zrzec się tytułu króla szwedzkiego"

Jerzy Lubomirski na temat najazdu Szwedów.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
indigo
 

Ad maiorem Historycy.org gloriam!
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 4.522
Nr użytkownika: 488

Stopień akademicki: magister
 
 
post 29/04/2006, 10:11 Quote Post

Krol Batory do jednego z biskupow - "Dziwny jest biskup, ktory po lacinie nie potrafi mowic"
Biskup do krola - "Jeszcze dziwniejszy jest krol Polski, ktory po polsku nie potrafi mowic"
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
Konstanthinos
 

Basileus kai Autokrator ton Romaion
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.927
Nr użytkownika: 14.581

K.
Stopień akademicki: student historii
Zawód: Basileus Oikumene
 
 
post 29/04/2006, 11:58 Quote Post

"Sto Niemców naszych kiedy strzeli, jednego zabiją, kiedy Kozaków sto strzeli, nieomylna, że 50 trafią" - słowa wojewody Adama Kisiela o piechocie polskiej cudzoziemskiej i kozackiej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
Hetman Suliński
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 15.882

Mariusz Sularz
Zawód: Uczeñ
 
 
post 30/04/2006, 20:12 Quote Post

Chroń mnie Bóg, aby z mej przyczyny pokój Rzeczypospolitej miał się odwlekać! - książe Jerzy Zbaraski podejmujac decyzje z hetmanem Żółkiewskim o spaleniu Berszady.

Amen - piękny czyn waszmość panu historia zapisze na kartach swoich ...
- hetman Żółkiewski w odpowiedzi do księcia Zbaraskiego.

Niskiego rodu człek, Grek czy Serb , nie wiadomo, ale chrześcijanin i do spowiedzi chodzi. Uważajcie no panie Jasinowski, bo to prawdziwa skazka. Niskiego rodu jako rzekłem; urodził sie w Stambule i tam handel prowadził, a potem do klejnotów wziął się jeżdżąc po dworach pańskich i sprzedając. Razu pewnego dobrze mu targ poszedł. Obładowany pieniędzmi, które za klejnoty od wielkiego księcia toskańskiego zdobył, do Liworny się udał, gdzie ujrzał jeńców tureckich ładowanych na okręty cudzoziemskie. Coś mu do głowy strzeliło - targ w targ, Turków wykupił i sułtanowi do Stambułu w prezencie przywiózł. To tak rozrzewniło sułtana Achmeda, że chrześcijanin nad Turkami litość miał, iż w nagrodę zrobił go gubernatorem Naksu i Bizancji, później posłem do cesarza Macieja, a teraz ... o hospodarstwie wołoskim zamyśla dla niego... Bohdan Chmielnicki o nijakim Grazzianim.

Niech się nauczy młodzieniec naprzód słuchać starego wodza, a potem sam rozkazywać ! - hetman Żółkiewski do jednego z gońców Zamojskiego który przynosił wieść że Zamojski legnie pod Oryninem

QUOTE
Konstantinthos napisal :
"Ty uchodź, na lepsze czasy dla Rzeczypospolitej czekaj, a ja tu nieprzyjacielowi drogę do Ojczyzn własnym ciałem zawalę." - hetman Stanisław Żółkiewski pod Mohylowem do przyjaciół.


W oryginale brzmiał ten cytat tak : Meliori fortunae na usługę Rzeczypospolitej serva te, a ja swym tułowem do ojczyzny nieprzyjacielowi niech drogę zawalę !

Meliori fortunae serva te - zachowaj do lepszej doli.


edit: Moj blad zapedzilem sie byl to Jerzy Zbaraski
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
Konstanthinos
 

Basileus kai Autokrator ton Romaion
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.927
Nr użytkownika: 14.581

K.
Stopień akademicki: student historii
Zawód: Basileus Oikumene
 
 
post 30/04/2006, 22:03 Quote Post

Dzięki za wyjaśnienie - ja słyszałem i czytałem ten cytyt w wersji, którą zapisałem. Co do Jana Zbaraskiego - mógłbyś może coś o nim więcej powiedzieć, bo raczej nic o nim nie słyszałem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

3 Strony < 1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej