Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
10 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Od Scytów do Kozaków, Historia stepów na przestrzeni wieków
     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.108
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 10/05/2012, 14:35 Quote Post

Rozważania głupie:
Ta forma Dżat może być po prostu pochodną (Massa)Get - o ile oczywiście to -get kest jakimś samodzielnym rdzeniem (chyba jest bo jeśli dobrze pamiętam poza Massagetami byli jeszcze inni z analogiczną nazwą). G przed przednimi samogłoskami (E, I i podobne) lubi się na skutek zmiękczenia zmieniać w dźwieki typu DŻ, DŹ, Ż, Ź i podobne jak to miało miejsce we francuskim (Gerard czytane Żerard) czy słowiańskich (liteswskie geltinas vs. polskie żółty). W sumie może też przechodzić w J (ang. yellow vs. niemieckie gelb), więc i ci Jassowie/Jazygowie teoretycznie też mogą być z tej bajki (z tym że proces jest rzadszy i dużo mniej prawdopodobny, było też sporo mniej czasu).Wszystko pod warunkiem, że oczywiście odpowiednie zmiany w odpowiednich językach zaszły smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #31

     
josejose
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 82
Nr użytkownika: 77.928

Jose
Stopień akademicki: magister
Zawód: mened¿er
 
 
post 10/05/2012, 15:01 Quote Post

Wcale nie głupie!

Twórcze!!!!

Kopernikowi tez mówili, że zwariował!
 
User is offline  PMMini Profile Post #32

     
Rawa
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 805
Nr użytkownika: 492

 
 
post 10/05/2012, 19:31 Quote Post

QUOTE(kmat @ 10/05/2012, 14:35)
Jassowie/Jazygowie teoretycznie też mogą być z tej bajki (z tym że proces jest rzadszy i dużo mniej prawdopodobny, było też sporo mniej czasu).Wszystko pod warunkiem, że oczywiście odpowiednie zmiany w odpowiednich językach zaszły smile.gif
*


Spotkałem opinie iż Jat/Get oznaczało rodzaj federacji plemion, natomiast jak wiemy Asi, As, Oss były etnonimami wschodnich irańczyków. W przypadku Jassów byłbym za alano-sarmackim etnonimem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #33

     
josejose
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 82
Nr użytkownika: 77.928

Jose
Stopień akademicki: magister
Zawód: mened¿er
 
 
post 10/05/2012, 20:25 Quote Post

Cześć Rawa!

Jestem tu nowy ale juz słyszałem, że Ty jestes tu największym ekspertem od stepowych koczowników.
Sorzystam z okazji i ponownie zadam pytanie o :
1)kres Masaagetów
2)Scytowie, Sakowie, Massageci- jakie były miedzy niemi związki? Chodzi i o nazewnictwo a także o pokrewieństwo i lokalizacje ( tj. np.jak sie ma państwo Scytów na Krymie do krolestwa Indo-Scytyjskiego)?

Bardzo proszę o oświecenie!
 
User is offline  PMMini Profile Post #34

     
bachmat66
 

vaquero
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.948
Nr użytkownika: 7.402

Dario TW
Stopień akademicki: Juris Doctor
Zawód: wolny
 
 
post 12/05/2012, 18:36 Quote Post

QUOTE(Rawa @ 10/05/2012, 13:31)
QUOTE(kmat @ 10/05/2012, 14:35)
Jassowie/Jazygowie teoretycznie też mogą być z tej bajki (z tym że proces jest rzadszy i dużo mniej prawdopodobny, było też sporo mniej czasu).Wszystko pod warunkiem, że oczywiście odpowiednie zmiany w odpowiednich językach zaszły smile.gif
*


Spotkałem opinie iż Jat/Get oznaczało rodzaj federacji plemion, natomiast jak wiemy Asi, As, Oss były etnonimami wschodnich irańczyków. W przypadku Jassów byłbym za alano-sarmackim etnonimem.
*


Uszta te,
gdzie sie wasc spotkales z tymi opiniami?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
josejose
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 82
Nr użytkownika: 77.928

Jose
Stopień akademicki: magister
Zawód: mened¿er
 
 
post 12/05/2012, 23:59 Quote Post

Pewnie na wakacjach w Kazachstanie smile.gif

Ja dalej pytam wszystkich- Gdzie sie podziali Massageci? Kto zna jakiekolwiek źródło lub ma swoja prawdopodobną hipoteze?

Czy na tym forum jest jakiś ekspert, który potrafi powiedzieć cos więcej niż można znaleźć u Herodota i jego, często, na pół legendarnych opowieści?

Ten post był edytowany przez josejose: 13/05/2012, 21:54
 
User is offline  PMMini Profile Post #36

     
Vergilius
 

le duc de Rivoli
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.395
Nr użytkownika: 55.739

Dawid Sienkiewicz
Stopień akademicki: mgr
Zawód: radca prawny
 
 
post 13/05/2012, 0:41 Quote Post

QUOTE
Ja dalej pytam wszystkich- Gdzie sie podziali Massageci? Kto zna jakiekolwiek źródło lub ma swoja prawdopodobną hipoteze?


Nie chcę być dla kolegi nieuprzejmy, proszę też tego jako nieuprzejmości nie traktować, ale ktoś chyba musi to powiedzieć: rozumiem ciekawość, żądzę wiedzy, ale skoro się za przeproszeniem truje pupe od kilku dni z tym samym pytaniem, pomimo że udzielono już kilku odpowiedzi, mniej lub bardziej rzeczowych, to chyba warto sobie dać spokój. Posty Antracyta, Rawy oraz Kmata zdają się, imho, w możliwie najszerszy sposób wyjaśniać interesującą Cię kwestię Massagetów. Prawdopodobnie nie istnieją w ogóle jakieś źródła dotyczące Massagetów, napisanych bezpośrednio przez nich.

Warto poszukać na uniwersytetach jakichś specjalistów, profesorów, z tego co wiem, zbyt wiele tu nie zagląda.

Na angielskiej wiki jest wykaz książek: http://en.wikipedia.org/wiki/Massagetae

Może w nich warto poszperać?

QUOTE
Czy na tym "naukowym" forum jest jakiś ekspert, który potrafi cos więcej niż cytowanie Herodota i jego na pół legendarnych opowieści?


Jak się nie podoba, to nikt na siłę nie trzyma.

Nie deprecjonowałbym akurat tutaj Herodota. A jeśli już, robiłbym to mając jakieś sensowne podstawy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
josejose
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 82
Nr użytkownika: 77.928

Jose
Stopień akademicki: magister
Zawód: mened¿er
 
 
post 13/05/2012, 8:26 Quote Post

Racja jest po Twojej stronie.



Ten post był edytowany przez josejose: 13/05/2012, 21:55
 
User is offline  PMMini Profile Post #38

     
josejose
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 82
Nr użytkownika: 77.928

Jose
Stopień akademicki: magister
Zawód: mened¿er
 
 
post 14/05/2012, 21:26 Quote Post

Znalazłem chyba odpowiedź na jedno z pytań, którymi katuję ostatnio tutejszych forumowiczów.

Pytałem się jakie są zależności-powiązania w nazewnictwie i pokrewieństwie Scytów, Saków i Masasagetów.

Na odpowiedź składają się wypowiedzi dwóch autorów:

Najpierw Bogdan Składanek w swojej "Historii Persji" pisze:

"Granicą Scytów zachodnich, czyli właściwych, oddzielającą ich od Scytów wschodnich, tj. Saków, był Don".

a następnie można przytoczyć słowa Bobodżana Gafurowa z "Dziejów i kultury ludów Azji Centralnej":

"Sakowie dzielili się na dwa duże związki skonfederowane : Saka Haumawarga/Saka Amyrgijsch ( południowo-wschodnia grupa ciążąca ku Baktrii i Indiom) oraz Saka Tigrachauda/Ortokaribanci-Massageci ( grupa północno-wschodnia związana z Chorezmem)."


Można więc przyjąć, że Scytowie dzielili sie na zachodnich ( tj. właściwych Scytów europejskich) i wschodnich (tj. azjatyckich nazywanych Sakami). Sakowie stanowili z kolei konfederację różnych plemion, z którym jednym byli interesujący mnie Massageci a innym np. Wu-sunowie.

Bardzo byłbym rad z opinii i komentarzy do mojego wywodu smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #39

     
massageta
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 78.085

 
 
post 15/05/2012, 9:51 Quote Post

Prawdopodobnie było tak:

Ariowie, na przełomie II i I tys. p.n.e. wędrowali z Europy południowo-wschodniej w kierunku Azji Środkowej tą tzw. stepową autostradą. Część prawdopodobnie wczesniej skręciła na południe. W każdym bądź razie wiekszość znalazła się na stepach Azji Centralnej. Wtedy nastapił kolejny podział: cześć ruszyła na południowy wschód-to protoplaści Indu. Druga część południowy zachód- to protoplaści Persów i Medów. Reszta została na stepach Azji Środkowej-to byli pierwotni Scytowie. W ramach tej konfederacji plemion nastąpiły kolejne podziały. Jedno z plemion pod naciskiem drugiego-ruszyło z powrotem w kierunku Europy-to Scytowie zostali odepchnięci przez Massagetów. Z kolei na południowy-wschód ruszyło drugie plemie-Sakowie.
Sakowie również sie przemieszczali tworząc nowe odlamy m.in. Wu-sun czy Yuhezi.

taka hipoteza
 
User is offline  PMMini Profile Post #40

     
Rawa
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 805
Nr użytkownika: 492

 
 
post 15/05/2012, 12:01 Quote Post

Yuezi nie byli odłamem Saków, byli Tocharami.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #41

     
Arheim
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.984
Nr użytkownika: 70.627

Stopień akademicki: MS
 
 
post 15/05/2012, 12:39 Quote Post

QUOTE
Można więc przyjąć, że Scytowie dzielili sie na zachodnich ( tj. właściwych Scytów europejskich) i wschodnich (tj. azjatyckich nazywanych Sakami). Sakowie stanowili z kolei konfederację różnych plemion, z którym jednym byli interesujący mnie Massageci a innym np. Wu-sunowie.

Scytowie-Skyty-Stity, moze to jest nazwa pochodząca od tarcz lub jakiegos innego zabezpieczenia,Stit po slowiansku Tarcza.
Staroperska nazwa Scytow to Skuca więc moze ogólnie był to jakiś konglomerat różnych ludów?
 
User is offline  PMMini Profile Post #42

     
josejose
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 82
Nr użytkownika: 77.928

Jose
Stopień akademicki: magister
Zawód: mened¿er
 
 
post 15/05/2012, 19:25 Quote Post

Na pewno Scytowie nie byli w pełni jednorodnym, we współczesnym rozumieniu, narodem. Podział, który podałem jest jednakże logiczny i wydaje mi się, że w świetle dotychczasowych odkryć naukowych -ostateczny.

Natomiast jeśli chodzi o Yuhezi- na pewno byli to koczownicy wschodnioirańscy. Prawdopodobnie byli więc jednak odłamem Saków, który w ramach jednego z podziałów, przeniósł sie na północny-wschód z Azji Środkowej-podobnie zresztą jak Wu-sunowie oraz Tocharowie(czy Tocharowie to Yuezhi nie jest w 100% pewne, ale jeśli tak to Tocharów tez można by uznać za jedno z wczesnych plemion Saków- bo jak innaczej wytłumaczyc ich obecność w Azji?), a następnie wrócił do pierwotnych siedzib- zajmując grecką Baktrię.
 
User is offline  PMMini Profile Post #43

     
antracyt
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 596
Nr użytkownika: 4.698

 
 
post 15/05/2012, 20:01 Quote Post

O Skitach jeszcze nie słyszałam a internet pełny jest kombinacji słownych o Scytach w różnych językach.

W świetle badań? Najstarsze ślady Scytów są na Syberii a mumie z Taklamakan zwane Tocharami są starsze od jakichkolwiek wzmianek i śladów Scytów. Nazwano ich Tocharami ale przecież się nie podpisali. Z zachodniej strony Euroazji widziano najwcześniej nomadów Kimmerow. Dochodzi do tego pętające się po Azji DNA R1a, w którym wszyscy upatrują Ariów ale aryjski szkielecik z archeologicznym DNA to się nie trafił i pewnie nie trafi, bo przecież się nie podpisał. wink.gif

A po czym dzielić Saków czy Scytów? Różnice w zwyczajach, kurhanach? Czy tylko po wzmiankach historycznych? Mogli ulegać na różnych terenach wpływom innych kultur.

Jak człowiek umarł z powodu choroby to Massageci go nie jedli tylko palili, bo się bali jego choroby. Tak miał napisać Herodot. Rzeczywiście mieli inne zwyczaje bo albo jedli albo palili a widocznie nie grzebali w kurhanie. Chociaż może przynajmniej swoich władców grzebali. Styl zoomorficzny scytyjskiego złotka z kurhanów i zwyczaje grzebania tych zwanych Scytami lub Sakami są jednak bardzo podobne od Ukrainy po Ałtaj. Lusterko z brązu leżało po lewej stronie głowy Amazonki z okolic Donu i w tym samym miejscu przy szkieletach w Arzanie w Ałtaju. Tysiące kilometrów różnicy a taki drobiazg się zgadza.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #44

     
josejose
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 82
Nr użytkownika: 77.928

Jose
Stopień akademicki: magister
Zawód: mened¿er
 
 
post 15/05/2012, 21:12 Quote Post

Nie bardzo rozumiem to zdanie i jego kontekst w tej wypowiedzi?

"Z zachodniej strony Euroazji widziano najwcześniej nomadów Kimmerow".


O ile wiem to pochodzenie Kimmerów nie zostało wyjaśnione?

Ten post był edytowany przez josejose: 15/05/2012, 21:13
 
User is offline  PMMini Profile Post #45

10 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej