Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
12 Strony « < 10 11 12 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Jak zmarl Aleksander Wielki ?
     
krak21
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 74.694

Zawód: student
 
 
post 9/10/2011, 23:24 Quote Post

Wracając do tematu śmierci Aleksandra, przy takiej dyskusji zawsze przypominają mi się słowa mojego znakomitego profesora i badacza starożytności. Powiedział kiedyś, że jeżeli chodzi o starożytność to niczego nie można być pewnym.

Moim zdaniem Aleksander dzięki swojej wyprawie na wschód zafundował własnemu organizmowi niesamowity wysiłek. Według mnie był on zbyt duży jak na syna macedońskiego króla, który od urodzenia był pod opieką zbyt troskliwej matki. Uważam, że jego organizm po zakończonej wyprawie był niezwykle podatny na wszelkiego rodzaju infekcje itp. A w takiej sytuacji nie ważne czy to był dur, malaria czy nawet katar... Organizm nie wytrzymał i się poddał. Aleksander stał się ofiarą własnej niepohamowanej żądzy władzy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #166

     
Michal291295
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 74.733

Michal Hawryl
 
 
post 12/10/2011, 17:15 Quote Post

Możliwa jest śmierć z wykończenia, pamiętajmy jednak ,że jego wojska odmówiły mu dalszego marszu na wschód. Prawdopodobne więc jest ,że został zamordowany przez opozycje, możliwe że otruty. Działanie trucizny mogłoby np. być ogólnie uznane za jakąś nieznaną europejczykom chorobę z tąd też wersja ,ze zmarł na gorączkę krwotoczną czy inną chorobę. (albo rzeczywiście zmarł na którąś z nich)tak jak jest napisane w poprzednim poście niczego nie możemy być pewni...
 
User is offline  PMMini Profile Post #167

     
Cezarski
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 26
Nr użytkownika: 74.466

Cezary Sron
Zawód: Technik
 
 
post 12/10/2011, 18:24 Quote Post

Ja myślę że było to wycieńczenie organizmu licznymi chorobami, ranami i jak wspominał Coobeck
QUOTE
dobił go alkohol, bo nie poradził sobie psychicznie z problemem utrzymania w całości imperium.


Ogólnikowo stwierdzając Aleksandrowi organizm nie wydolił i padł, a wokoło od razu narosły "jak grzyby po deszczu" mity, legendy i teorie spiskowe.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #168

     
punisher14
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 75.289

grzesiek
Stopień akademicki: jestem uczniem
Zawód: uczeñ
 
 
post 15/11/2011, 17:10 Quote Post

Aleksander zmarł z wyczerpania w drodze z Imperium Perskiego do Grecji smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #169

     
mikorashy
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 78.774

mateusz
Stopień akademicki: ñ
Zawód: uczeñ
 
 
post 18/07/2012, 15:51 Quote Post

Został zamordowany przez swoich generałów i hefajstion został otruty ale hefajstion został 1 bo jak by aleksander został zabity 1 to by zdąrzył wyznaczyćswojego następce czyli hefajstion a jak hefajstion został zabity a potem aleksander nie miał kogo wyznaczyć kasander 7 lat po śmirci króla zarał ściąć olimpias a z upływame 12 wyniczył cały ród aleksandra i roxanne i jej syna prawowitego dziedzica korony.

PO śmirci króla imperium zostało podzielone na 4 cześci.

i raz już próbowali otruć króla i po za tym generałom nie podobało się to że aleksander podbite ziemie oddawał podbitym władcą żeby później z nimi mieć sojusz ludzie mówili że aleksander oszalał.

i też się nie podobało to że poślubił roxanne.

i też że prosił ich o 1 miesiąc jak ruszył na indie.

więc mieli powody do zabójstwa 1 godzine przed śmiercią zostały zbudowane okręty nie wiadomo na czyi rozkaz a pochowano go w 2 skrzyniach (złota i srebna jedna waży 30ton) archolodzy twierdzą że ciało spoczywa gdzieś egipcie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #170

     
Vergilius
 

le duc de Rivoli
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.395
Nr użytkownika: 55.739

Dawid Sienkiewicz
Stopień akademicki: mgr
Zawód: radca prawny
 
 
post 18/07/2012, 18:05 Quote Post

Bardzo bym prosił o przeredagowanie tego posta jeszcze raz, bo nie jestem w stanie zrozumieć całości. Pomimo tego faktu, udało mi się zrozumieć gdzieś 10% tekstu i na tej podstawie jestem prawie pewien, że tezy te są błędne. Wolałbym jednak, aby całość została w pełni odcyfrowana...

QUOTE
więc mieli powody do zabójstwa 1 godzine przed śmiercią zostały zbudowane okręty nie wiadomo na czyi rozkaz a pochowano go w 2 skrzyniach (złota i srebna jedna waży 30ton) archolodzy twierdzą że ciało spoczywa gdzieś egipcie.


Skąd ta jedna godzina?
 
User is offline  PMMini Profile Post #171

     
Mobutu
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 83
Nr użytkownika: 59.666

Stopień akademicki: doktor
Zawód: historyk
 
 
post 18/07/2012, 21:25 Quote Post

Bzdura, że został otruty. Najlepszy dowód, to fakt, że nikt nie był przygotowany na jego śmierć. Zaskoczyła ona wszystkich, a najbardziej jego generałów. Powstał chaos. Gdyby istniał spisek, jego autorzy byliby już gotowi na przejęcie władzy, jak to miało miejsce z Filipem. Trzeba po prostu przyjąć wersję oficjalną, bo nie ma żadnych wyraźnych poszlak przeciwko niej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #172

     
ChochlikTW
 

W trakcie uczłowieczania
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.427
Nr użytkownika: 98.976

Stopień akademicki: magister
 
 
post 17/02/2019, 17:13 Quote Post

Pojawiła się nowa hipoteza na temat przyczyn śmierci Aleksandra Wielkiego.

Chociaż umarł ponad 2.300 lat temu, wygląda na to, że tajemnica jego śmierci dopiero teraz została rozwiązana, a to dzięki Katrin Hall z nowozelandzkiego Otago University. Dr Hall -lekarka i wykładowczyni w Szkole Medycznej Dunedin uważa, że władca nie umarł ani w wyniku infekcji, ani pod wpływem alkoholu, nie został też zamordowany, jak twierdzą niektórzy. Jej zdaniem, Aleksander Wielki zszedł z tego świata w wyniku neurologicznych niedomagań zwanych syndromem Guillaina- Barrégo.

Zdaniem dr Hall, wszystkie dotychczasowe teorie na temat śmierci monarchy w 323 roku p.n.e. są nieprawdziwe.

- Jak dotąd, nikomu nie udało się pozyskać kompleksowej wiedzy mogącej dać odpowiedź na pytanie, dlaczego ciało Aleksandra nie wykazywało żadnych symptomów rozkładu jeszcze sześć dni po śmierci, mówi Hall zauważając, że starożytni Grecy brali to za dowód boskości Aleksandra.

- Mój artykuł jako pierwszy daje rzetelną odpowiedź, podkreśla.

Teoria dr Hall opublikowana została w „Biuletynie Historii Starożytnej“.

Oprócz braku symptomów rozkładu ciała po śmierci, ważne jest również, że 32-letni monarcha zanim odszedł miał gorączkę, bolał go żołądek, cierpiał na postępujący paraliż i był przytomny, pisze Science Daily. Dr Hall uważa, że to były właśnie objawy zespołu Guillaina- Barrégo pojawiającego się po infekcji helikobakterią.

Większość teorii dotyczących śmierci Aleksandra Wielkiego skupia się na gorączce i bólu żołądka, ale jak mówi pani doktor, nikt nie zwrócił uwagi na to, że przed śmiercią władca był trzeźwy i przytomny. Zdaniem dr Hall, Aleksander Wielki cierpiał na taką odmianę zespołu Guillaina- Barrégo, która prowadza do paraliżu, ale bez splątania i utraty świadomości.

- Ustalenie przyczyny śmierci Aleksandra dodatkowo komplikują trudności, z jakimi borykali się starożytni medycy rozpoznając zgon. W tej kwestii, ówczesna medycyna bardziej skupiała się na oddechu niż na pulsie, mówi dr Hall.

Paraliż i zmniejszone zapotrzebowanie na tlen mogły dawać symptomy ustawania oddechu. Prawdopodobna niemożność regulacji temperatury przez organizm również przemawia za tym, że brak rozkładu ciała nie był cudem, ale że monarcha tylko wyglądał na umarłego.

Chciałam zapoczątkować dyskusję, może nawet napiszę książkę o tym, że zejście Aleksandra Wielkiego miało miejsce sześć dni później, niż przyjęło się to uważać. Śmierć Aleksandra to najbardziej znany przypadek pseudo-śmierci, jaki kiedykolwiek został zauważony, podkreśla lekarka.


https://historia.plportal.pl/node/867
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #173

12 Strony « < 10 11 12 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej