Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Historia Świdnika
     
Awitus
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 21
Nr użytkownika: 84.347

 
 
post 26/10/2013, 7:16 Quote Post

Robię prace na temat Świdnika i okolic i potrzebuję jak najwięcej informacji na temat powstania Świdnika i jego historii poza tymi które można znaleźć w internecie.Wszystkim odgórnie bardzo dziękuję.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Lwowiak
 

Granice nie są wieczne!
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.269
Nr użytkownika: 40.190

 
 
post 26/10/2013, 9:09 Quote Post

1.Przede wszystkim nie obciążałbym na miejscu autora postu innych użytkowników zadaniem poszukiwania jakie to informacje na temat Swidnika nie znajdują się "w internecie".
2.
a.Swidnik nie jest jeden ;znaleźć inne Swidniki w okolicy,od których poszła nazwa tego najbardziej znanego.
b.Zbadać jedyny chyba obiekt na terenie miasta o charakterze poniekąd zabytkowym tj budynek dawnej stacyjki kolejowej "Swidnik",który znajduje się kilkaset metrów na zachód od obecnego.
c.Swidnik jako kolejne obok pobliskiego Kraśnika Fabrycznego czy Nowej Huty miasto gdzie nie udało się wykreować na bazie robotniczo-chłopskiej zaplanowanej ateistycznej,ogłupiałej ,komunistycznej społeczności.
Do kościoła ludzie musieli np jeździć do Lublina,lub chodzić parę kilometrów do Kazimierzówki(przy trasie S17).I chodzili.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Awitus
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 21
Nr użytkownika: 84.347

 
 
post 26/10/2013, 9:14 Quote Post

a więc tak chodzi mi o świdnik koło lublina i szczególnie o pierwsze wzmianki na jego temat.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.532
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 26/10/2013, 9:19 Quote Post

QUOTE
Do kościoła ludzie musieli np jeździć do Lublina,lub chodzić parę kilometrów do Kazimierzówki(przy trasie S17).I chodzili.
Tak to zapewne najistotniejszy aspekt, nieważna jest np. szkoła przyzakładowa, która niemal "z automata" dawaął zatrudnienie, ważnyjest kościół
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
teemem
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 778
Nr użytkownika: 56.334

teemem
Stopień akademicki: mgr inz.
Zawód: konkretny
 
 
post 26/10/2013, 9:57 Quote Post

QUOTE(Awitus @ 26/10/2013, 8:16)
poza tymi które można znaleźć w internecie

Rozwój Świdnika obserwuję niemalże od jego powstania. Służę wspomnieniami, ale pisać eseju nie mam czasu. Zapraszam na priv.
Przejrzyj stare mapy, począwszy od trzyworstówki z 1839, coś starszego chyba jeszcze mam (ale to w internecie jest).
QUOTE
jedyny chyba obiekt na terenie miasta o charakterze poniekąd zabytkowym

Nieco starsze są wille letniskowe, kilka się zachowało. A całkiem najstarszy jast dawny szlak Lublin-Zamiość/Lwów, dziś tylko ulica Struga i Skośna, za mojej pamięci jeszcze kilka kilometrów.
QUOTE
miasto gdzie nie udało się wykreować na bazie robotniczo-chłopskiej zaplanowanej ateistycznej,ogłupiałej ,komunistycznej społeczności

Ciekawość, czy gdzieś się udało... Bez podtekstu, jestem ciekaw po prostu.
QUOTE
ważny jest kościół

Ważny - nieważny, ale akurat ta Kazimierzówka to trauma starożytnych świdniczan. Boże Ciało ok, ale pasterka...
A nawiasem, niby stary drewniany kościół w Kazimierzówce powstał po ostatniej wojnie.
QUOTE
pierwsze wzmianki na jego temat

To akurat najłatwiej wyszperać. Z czasów Jagiełły, tyle że Świdnik Duży.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Awitus
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 21
Nr użytkownika: 84.347

 
 
post 26/10/2013, 17:54 Quote Post

ok dzięki
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Lwowiak
 

Granice nie są wieczne!
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.269
Nr użytkownika: 40.190

 
 
post 26/10/2013, 19:19 Quote Post

ad teemem:
Co się dzieje z tym drewnianym kościółkiem? Przenieśli czy zniszczyli?
Dalszą ciekawostką jest też, że wikarym tam, a więc i wikarym świdnickim na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych był ks. Piotr Hemperek,późniejszy znany biskup .
I jeszcze pytanie : gdzie jest ulica Struga? Skośną znalazłem.
A jeszcze napisali,że interesujący nas kościółek powstał w 1937 roku.

Ten post był edytowany przez Lwowiak: 26/10/2013, 19:40
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
teemem
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 778
Nr użytkownika: 56.334

teemem
Stopień akademicki: mgr inz.
Zawód: konkretny
 
 
post 26/10/2013, 21:15 Quote Post

QUOTE(Lwowiak @ 26/10/2013, 20:19)
Przenieśli czy zniszczyli?

Przenieśli.
Nie pamietam dokąd, podobnie jak nie pamiętam gdzie wyczytałem o powstaniu kościoła w Kazimierzówce. Na pewno w internecie - przeszukuję.
Na mapie wig z 1937 kościół zaznaczono po drugiej stronie S17, tam był jakiś ośrodek dobroczynny prowadzony przez zakonnice, z kaplicą. A w miejscu dzisiejszego i drewnianego kościoła stoi wiatrak.
Coś mi się wydaje że te kościoły są mylone - sprawdzam.
Na tejże mapie stary szlak jeszcze prowadzi przez dzisiejszy Świdnik, do ul. Kusocińskiego, i tak było do lat 60-tych. Resztę na wschód zaorali przed pierwszą wojną - został do dziś kawałek w Wierzchowiskach. Ulica Struga - od Lotników koło szpitala na pn-zach do przejazdu kolejowego, Skośna kilometr dalej. Szlak skręcał bardziej na zachód przy nie istniejącej karczmie Biskupie (dzisiejsza Mełgiewska) i po minięciu zwariowanego zakrętu na Zadębiu - on tam zawsze był - prosto jak strzelił do karczmy Budzyń, stoi do dziś. Dalej groblą i przez most na Słomiany rynek... Stop, bo dojadę do Wołomina.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Awitus
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 21
Nr użytkownika: 84.347

 
 
post 28/10/2013, 15:46 Quote Post

dzięki chyba już zamknę temat


Ten post był edytowany przez Awitus: 28/10/2013, 20:04
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
konrad.strzelecki
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 84.620

Konrad Strzelecki
Zawód: web developer
 
 
post 29/10/2013, 7:43 Quote Post

Codex Diplomaticus Poloniae - pierwsza wzmianka o Świdniku.

Drewniany kościółek trafił najpierw z Pawłowa do Lublina. A później...
"Z chwilą rozpoczęcia budowy na Bronowicach murowanego kościoła parafialnego kościółek-kaplica został ponownie rozebrany i przeniesiony w 1937 r. do Kazimierzówki pod Lublinem. Tam przez kilka lat służył tamtejszym wiernym. Z chwilą wybudowania z cegły nowego kościoła w Kazimierzówce „pawłowski” drewniany kościółek rozebrano a drewniane elementy już w bardzo złym stanie zostały zużyte na opał. 1) Mitem okazały się więc, zachowane wśród niektórych mieszkańców Pawłowa, przekazy sugerujące o kolejnej wędrówce drewnianego kościoła na teren powiatu zamojskiego."

Źródło: niedziałająca obecnie strona parafii w Pawłowie
Przypis 1) Relacja ks. Eugeniusza Kościółki Proboszcza Parafii MB Częstochowskiej w Kazimierzówce w posiadaniu autora


@teemem
Prowadzę stronę www.historia.swidnik.net. Chętnie nawiążę z Panem korespondecję smile.gif

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
teemem
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 778
Nr użytkownika: 56.334

teemem
Stopień akademicki: mgr inz.
Zawód: konkretny
 
 
post 29/10/2013, 10:48 Quote Post

QUOTE(konrad.strzelecki @ 29/10/2013, 8:43)
Chętnie nawiążę z Panem korespondecję smile.gif

Jestem do dyspozycji.

Strona parafii św. Michała Archanioła w Lublinie (Bronowice) również twierdzi, że w 1937. Budowę kościoła na Bronowicach ("ave") rozpoczęto w 1930, w 1938 konsekrowano, ale w stanie surowym. Możliwe, że był już w stanie pozwalającym na odbywanie nabożeństw i likwidację drewnianego. Niemniej na żadnej mapie z lat 1937-1947 kościół w Kazimierzówce nie figuruje.
Po drugiej stronie szosy, teraz pod węzłem "Świdnik" ok.1937 pojawiła się kaplica w zakładzie dobroczynnym prowadzonym przez szarytki. Na mapach jest zaznaczona jak kościół.
Nie mam podstaw, żeby nie wierzyć relacjom, ale wolałbym zobaczyć kościół w Kazimierzówce na mapie albo zdjęciu.
Być może jakaś internetowa strona wprowadziła mnie w błąd - szukam jaka.

PS
QUOTE
www.historia.swidnik.net

Świetna strona, często zaglądam.

Ten post był edytowany przez teemem: 29/10/2013, 10:50
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Lwowiak
 

Granice nie są wieczne!
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.269
Nr użytkownika: 40.190

 
 
post 3/11/2013, 12:47 Quote Post

1.A ja nie wiedziałem ,że były w Swidniku robione też takie cuda..
To jest helikopter PZL Swidnik BZ-4 Zuk.
2.Czy pozostały ślady po Szkole Pilotów LOPP?
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
teemem
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 778
Nr użytkownika: 56.334

teemem
Stopień akademicki: mgr inz.
Zawód: konkretny
 
 
post 3/11/2013, 13:41 Quote Post

QUOTE(Lwowiak @ 3/11/2013, 13:47)
2.Czy pozostały ślady po Szkole Pilotów LOPP?
*


W zasadzie tylko fundamentów.
http://www.swidnik.pl/nasze-miasto/item/99...2y-pilot%C3%B3w
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Lwowiak
 

Granice nie są wieczne!
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.269
Nr użytkownika: 40.190

 
 
post 13/11/2013, 11:45 Quote Post

Jest tu parę obrazów dokumentujących historię tej Szkoły.
Czy ten niebieskofrontowy hangar nie pochodzi z tamtego okresu?
A te duże obiekty w budowie były przedstawiane jako powstanie wsk przez tamtą kłamliwą propagandę.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
konrad.strzelecki
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 84.620

Konrad Strzelecki
Zawód: web developer
 
 
post 29/12/2013, 15:57 Quote Post

"Niebieski" hangar Aeroklubu został przeniesiony po wojnie do Świdnika z Krzesin, ale stoi na posadzce przedwojennego, południowego hangaru. Nawiązując do tego, o czym pisał @teemem o ulicy Skośnej i Struga jako częściach dawnego traktu. Naniosłem trójwiorstówkę na mapę wpółczesną http://www.historia.swidnik.net/mapa/1840/ Mam nadzieję, że się przyda. Dużo tych dawnych wspomnień w relacji p. Kozioła w artykule "Biała plama" http://www.historia.swidnik.net/text-1576

QUOTE("teemem")
Nie mam podstaw, żeby nie wierzyć relacjom, ale wolałbym zobaczyć kościół w Kazimierzówce na mapie albo zdjęciu.

"Projekt budowy kościoła drewnianego w kolonji Kazimierówka pow. lubelskiego (przeniesienie kościoła pod wezwaniem Św. Michała z Bronowic)." Projekt z 1937 roku.

Dorzucę jeszcze zdjęcie lotnicze Świdnika z 21-22 sierpnia 1944 również nałożone na współczesną mapę: http://www.historia.swidnik.net/lotnicze-sierpien-1944/ Szkoła Pilotów zrównana z ziemią, a lotnisko już obsadzone przez Sowietów. Doliczyłem się ponad 100 istriebitieli i kilku większych, którymi wywożono AK-owców wgłąb ZSRR.

P.S. @Lwowiak - te zdjęcia zostały skopiowane stąd: http://www.historia.swidnik.net/fotografie...la-pilotow-lopp

Ten post był edytowany przez konrad.strzelecki: 29/12/2013, 16:54
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej