Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Podległość lenna księstw śląskich za Habsburgów, Lenno Królestwa Czech czy Cesarstwa?
     
Essequibo
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 73.938

Gabriel
Zawód: informatyk
 
 
post 7/08/2011, 13:28 Quote Post

Cześć. Historykiem jestem raczej niedzielnym, więc obecnie przede wszystkim czytam Wikipedię i internet.

Interesuje mnie mianowicie, sposób sprawowania władzy w księstwie opolsko-raciborskim (moje strony) i reszcie Śląska w XVI-XVIII wieku. Zazwyczaj mówi się, że księstwo opolskie było pod panowaniem Habsburgów.

Przeglądając listę władców na Wikipedii zauważyłem jednak nazwisko Gabriela (Gábora) Bethlen - księcia w latach 1622-1624. Drążąc dalej imiona władców zauważyłem, że nie zawsze cesarz niemiecki był królem Czech. Przykładowo, Rudolf II, przed śmiercią w 1612, oddawał po kolei władzę swemu bratu, Maciejowi (w Czechach w 1611), pozostawiając sobie tytuł cesarski. Podobnie, Maciej, aby zapewnić swemu synowi, Ferdynand II, sukcesję w Czechach, abdykował z tronu czeskiego w 1617.

Zastanawiam się w związku z tym, kto był seniorem na terenie księstw śląskich w XVII wieku. Czy władzę sprawowano w imieniu króla Czech, czy bezpośrednio cesarza? Wiadomo, że cesarz nosił tytuł księcia Górnego i Dolnego Śląska, ale nie wiem, czy to znaczy, że w Opolu i Raciborzu wydawano na przykład wyroki w jego imieniu, czy w imieniu Króla Czech. Na historycznych mapach Królestwa Czech, zazwyczaj Śląsk jest zazwyczaj pomijany, ale może przez to, że Śląsk był lennem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 7/08/2011, 17:58 Quote Post

Śląsk był częścią Czeskiej Korony i księstwa śląskie podlegały królowi czeskiemu, który władzę sprawował zwykle za pośrednictwem namiestników.
Ponieważ Korona Czeska była częścią Świętego Cesarstwa Rzymskiego, najwyższym suzerenem księstw śląskich był Cesarz.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Essequibo
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 73.938

Gabriel
Zawód: informatyk
 
 
post 7/08/2011, 20:04 Quote Post

Dzięki smile.gif Tak sądziłem. W praktyce wychodziło przez większość czasu na to samo, ale jednak zawsze to dokładniej niż kiedy się czyta "pod panowaniem Habsburgów".
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
ku 030321
 

Unregistered

 
 
post 25/09/2011, 11:03 Quote Post

QUOTE(Ramond @ 7/08/2011, 17:58)
Śląsk był częścią Czeskiej Korony i księstwa śląskie podlegały królowi czeskiemu, który władzę sprawował zwykle za pośrednictwem namiestników.
Ponieważ Korona Czeska była częścią Świętego Cesarstwa Rzymskiego, najwyższym suzerenem księstw śląskich był Cesarz.
*


W roku 1653 zmarła Elżbieta Lukrecja i Księstwo Cieszyńskie przejął w bezpośrednie władanie Ferdynand IV Habsburg, jako ówczesny król czeski.
W roku 1722 Karol VI Habsburg przekazał Księstwo Cieszyńskie Leopoldowi Lotaryńskiemu.
Czy to oznacza, że w roku 1722 został zerwany związek Księstwa Cieszyńskiego z Koroną św. Wacława, a samo księstwo stało się jedną z samodzielnych prowincji cesarstwa?
Konstytucja z 4 marca 1849 wymienia księstwa, tworzące Śląsk Austriacki, jako osobną prowincję.
Tekst konstytucji tu http://dokumentation.htu.tugraz.at/mensche...kat0020&rub=kat

Ten post był edytowany przez jur: 25/09/2011, 11:17
 
Post #4

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 25/09/2011, 18:29 Quote Post

QUOTE
W roku 1722 Karol VI Habsburg przekazał Księstwo Cieszyńskie Leopoldowi Lotaryńskiemu.
Czy to oznacza, że w roku 1722 został zerwany związek Księstwa Cieszyńskiego z Koroną św. Wacława, a samo księstwo stało się jedną z samodzielnych prowincji cesarstwa?
Konstytucja z 4 marca 1849 wymienia księstwa, tworzące Śląsk Austriacki, jako osobną prowincję.
Tekst konstytucji tu http://dokumentation.htu.tugraz.at/mensche...kat0020&rub=kat
jur

Po 1806 roku nominalne Królestwo Czeskie zostało ograniczone tylko do prowincji czeskiej. Pozostałe kraje Cesarstwa Austriackiego były mniej więcej mu równe, jak województwa w Polsce. Istniało na przykład osobne Margrabstwo Morawskie. Śląsk Cieszyński nie był więc tu wyjątkiem. Podobnie odrębne od Królestwa Galicji i Lodomerii było Wielkie Księstwo Krakowskie, Kraków więc nigdy częścią Galicji nie był. Mówienie więc o stanie de iure po 1806 roku i przekładanie tego na stan de iure przed 1806 rokiem nie ma sensu. Nie mówię tu jednak na stan de facto, który był zupełnie inny, ale nie o to chodzi.

Co do zaś przekazanie Księstwa Cieszyńskiego Leopoldowi to nie zrywało ono związku Cieszyna z państwem czeskim. Nominalnie Leopold panował w Księstwie Cieszyńskim jako wasal króla czeskiego, który z kolei uznawał za swojego suwerena cesarza świętego cesarstwa chociaż była to ta sama osoba.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
ku 030321
 

Unregistered

 
 
post 25/09/2011, 19:53 Quote Post

QUOTE(Arbago @ 25/09/2011, 18:29)
Nominalnie Leopold panował w Księstwie Cieszyńskim jako wasal króla czeskiego, który z kolei uznawał za swojego suwerena cesarza świętego cesarstwa chociaż była to ta sama osoba.
*


W XVIII wieku jeszcze składano hołdy lenne?

Zainteresował mnie ten temat, bo tu
http://de.wikipedia.org/wiki/Herzogtum_Teschen
piszą, że Księstwo Cieszyńskie zostało odłączone, oderwane (trennte ab) od Czech i przekazane Leopoldowi.
Źródłem tej informacji jest najprawdopodobniej pozycja:
Gottlieb Biermann: Geschichte des Herzogthums Teschen. Verlag und Hofbuchhandlung Karl Prochaska. Teschen 1894.

Ten post był edytowany przez jur: 26/09/2011, 7:47
 
Post #6

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 26/09/2011, 18:07 Quote Post

QUOTE
W XVIII wieku jeszcze składano hołdy lenne?
jur

Nie, ale uznawano hierarchię władzy monarszej.

Myślę, że chodzi tu o oderwanie w sensie rozszczepienia władców, a nie w oderwanie, w sensie wyłączenia z korony czeskiej. Księstwo Pruskie też miało osobnego władcę, a podlegało koronie polskiej, podobnie było przez pewien czas z Mołdawią.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej