Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Maksymilian I Papieżem, gdzie to wyczytałem?
     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.529
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 27/06/2009, 16:03 Quote Post

Mam w pamięci informację na temat kaisera Maksymiliana I. Miał on pod konioec życia wpaść na pomysł obrania się papieżem. Czy jest to wytwór mojej fantazji, czy faktycznie miało to miejsce (jeśli tak, to gdzie mogłem to znależć?)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
marszalek113
 

Król-Lew
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 903
Nr użytkownika: 54.021

Slawek
Stopień akademicki: Dopiero w 2017r. :D
Zawód: BANITA
 
 
post 27/06/2009, 16:32 Quote Post

A chodzi o kaisera Meksyku, czy kaisera rzym-niem.? wink.gif
Domniemam, że o tego drugiego. Na Wiki czytamy, że chciał posłużyć się Lutrem w przetargach z papieżem. Nie wiem, czy to ma jakiś związek, bo poza tą wzmnianką nie znalazłem nic, co wiązałoby się z nim i papiestwem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.529
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 27/06/2009, 16:55 Quote Post

O tego drugiego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
friedrich
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 353
Nr użytkownika: 115

 
 
post 27/06/2009, 18:09 Quote Post

QUOTE(lancelot @ 27/06/2009, 17:03)
(jeśli tak, to gdzie mogłem to znależć?)


W języku polskim mogłeś to znaleźć w wydanej przez PIW biografii angielskiego króla Henryka VIII autorstwa A.F. Pollarda (w egzemplarzu jaki mam - a jest to drugie polskie wydanie książki z 1988 r. - jest o tym krótka wzmianka na stronie 69).

Nieco szerzej wspomina o sprawie THE NEW CAMBRIDGE MODERN HISTORY z 1957 r, dostępna tu:

http://www.archive.org/stream/newcambridge...282mbp_djvu.txt

Zacytuję dotyczący sprawy fragment:

"When Julius fell seriously ill in August 1511, Maximilian, being again a widower, even entertained the bizarre project of putting himself forward for election as pope. Although she knew her father well, the Archduchess Margaret must have gasped when she read his letter informing her of this intention 1. The level-headed lady replied that she would far rather see her father married to Mary Tudor than adding the problems of the Papacy to those which already harassed him. Also the almighty Fugger would not finance the project. And anyhow Pope Julius suddenly recovered his health and vigour. And Maximilian forgot his other ecclesiastical ideas in due course."

Jedynka to odesłanie do tego przypisu:

"The humorous tone of Maximilian's letter to Margaret of 18 September 1511 has thrown doubt on the seriousness of Maximilian's project. But another of his letters, of 16 September, to the Landmarschall of Tirol, Paul von Liechtenstein, of which we have only a copy, bears no traces of joking and deals with methods for raising the money necessary for Maximilian's election campaign for the Papacy. It is printed in Pastor's History of the Popes, vol. vi, appendix 90. See Schulte, Kaiser Max. I als Kandidatfur d. papstlichen Stuhl (1906); Nagle, 'Hat Kaiser Max. I im Jahre 1507 Papst werden wollen?', Hist. Jahrb. d. Gorres-Gesellschaft, 1907; Ulmann (op. cit. vol. n, p. 440) thought that Maximilian was
considering, as in 1507, only the acquisition of the temporal rule of the Papal States; contrary to the apparent meaning of the emperor's words."

Ten post był edytowany przez friedrich: 27/06/2009, 18:11
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.529
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 27/06/2009, 18:14 Quote Post

Dzieki za odpowiedź!
szczególnie interesujacy jest ten fragment:
QUOTE
Also the almighty Fugger would not finance the project.
świadczy to o tym, jak wazne było natchnienie ducha świetego czuwającego nad konklawe.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Valeria
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 103
Nr użytkownika: 44.955

Renata Valeria
 
 
post 11/09/2009, 9:02 Quote Post

QUOTE(lancelot @ 27/06/2009, 17:03)
"Mam w pamięci informację na temat kaisera Maksymiliana I. Miał on pod konioec życia wpaść na pomysł obrania się papieżem. Czy jest to wytwór mojej fantazji, czy faktycznie miało to miejsce (jeśli tak, to gdzie mogłem to znależć?)"44
*


Możesz też poszukać w pracach o Habsburgach ogólnie (na pewno Andrew Wheatcroft). I dodam, że pomysł Maxa, dziś uchodzący za co najmniej ekstrawagancję, w jego koncepcji był bardzo sensowny - chciał połączyć władzę świecką i kościelną, a tym samym zbliżyć się do ideału władcy uniwersalnego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej