Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Najpiękniejsza sztuka starożytna?
 
Która wg Was jest najpiękniejszą sztuką?
Egipska [ 10 ]  [11.76%]
Mezopotamska [ 4 ]  [4.71%]
Grecka [ 45 ]  [52.94%]
Rzymska [ 10 ]  [11.76%]
Chińska [ 3 ]  [3.53%]
Japońska [ 4 ]  [4.71%]
Mezoameryka [ 4 ]  [4.71%]
Inne [ 5 ]  [5.88%]
Suma głosów: 85
Goście nie mogą głosować 
     
Anglik
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 180
Nr użytkownika: 19.138

Bartek Kuzma
Zawód: uczen
 
 
post 2/07/2006, 10:20 Quote Post

Oczywiście proszę o głosowanie i uzasadnienie swojego wyboru(Co czyniło daną sztukę taką piękną).

P.S.
Pod pojęciem sztuki biorę pod uwagę całokształt, literaturę, malarstwo, architekturę, muzykę, sztukę charakterystyczną dla danej cywilizacji (np. teatr), obrzędy pogrzebowe.

 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Eumenes
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 400
Nr użytkownika: 4.431

Zawód: student
 
 
post 2/07/2006, 11:42 Quote Post

Hmmm... Według mnie sztuki różnych okresów są nieporównywalne w kategoriach lepszy-gorszy. Każda sztuka odpowiadała na określone, głebokie potrzeby twórców i odbiorców. Części tych potrzeb - jak potrzeba hierarchicznego przedstawienia porządku świata, charakteryzująca sztukę egipską, człowiek współczesny już nie odczuwa.

Z konieczności sztuki klasycznej starożytności są nam bliskie, jako, że z nich rozwinął się całokształt późniejszej sztuki europejskiej. Z kolei sztuki obcych nam kręgów kulturowych mają dla nas wartość, bo przedstawiają świat z zupełnie innej perspektywy, są dla nas "odświeżeniem".

W sumie ankieta bezsensowna.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Agnieszka Wiktoria
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 19.018

Agnieszka
Zawód: uczeñ
 
 
post 2/07/2006, 21:35 Quote Post

zgodzę się z Eumenesem" sztuki różnych okresów są nieporównywalne w kategoriach lepszy-gorszy".
każda z nich jest jedyna w swoim rodzaju, niepowtarzalna i piękna.nie możemy porównywać na tej zasadzie państw( dorobku ludzkiego umysłu i wrażliwości), gdyż rozwijały sie one w różnych "okolicznościach"


zagłosowałam jednak na Egipt, dlaczego?. gdyz ten "świat" bardzo mnie interesuje. i był moją pierwszą pasją ( nadal nią jest smile.gif )
POZDRAWIAM
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
chomik
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 485
Nr użytkownika: 7.754

Zawód: rysownik
 
 
post 2/07/2006, 22:58 Quote Post

Myślę, że pytanie nie jest takie złe, bo może być niezłą prowokacją, bodźcem do zastanowienia się nad własnym gustem, ale nie da się na nie sensownie odpowiedzieć w kilku zdaniach - zwłaszcza że pytanie dotyczy "całokształtu". Wydaje mi się, że rzadko zdarza się, żeby komuś się podobała (albo nie podobała) jakaś kultura w całości. To jest raczej temat na grubą książkę z mnóstwem kolorowych ilustracji, może wywiad-rzekę z jakąś bardzo kompetentną, bardzo mądra osobą, a może kilkoma takimi osobami.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Anglik
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 180
Nr użytkownika: 19.138

Bartek Kuzma
Zawód: uczen
 
 
post 3/07/2006, 11:55 Quote Post

W takim razie sprecyzuję trochę swoje pytanie:

Jaka sztuka/kultura podobała się wam najbardziej??

Pozdrawiam, Anglik
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Agnieszka Wiktoria
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 19.018

Agnieszka
Zawód: uczeñ
 
 
post 4/07/2006, 15:09 Quote Post

powtarzam sie już( przepraszam)------ smile.gif sztuka amarnejska
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Buszmen
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 367
Nr użytkownika: 4.491

 
 
post 4/07/2006, 16:20 Quote Post

QUOTE
powtarzam sie już( przepraszam)------  sztuka amarnejska


Chyba amarneńska?
swoja drogą ja tam wole już amrańską!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Agnieszka Wiktoria
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 19.018

Agnieszka
Zawód: uczeñ
 
 
post 4/07/2006, 22:11 Quote Post

przepraszam -------- wink.gif literówka( "n" za blisko 'j' leży smile.gif )
często strzelam takie błędy, sad.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Lara Croft
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 131
Nr użytkownika: 15.235

Lara Croft
Zawód: licealistka
 
 
post 20/07/2006, 20:43 Quote Post

Większość oddała swój cenny głos na sztukę egipską.Fakt jest taki,że sztuka starozytnego egiptu jest bardzo urozmaicona.Liczne grobowce są pięknie ozdobione,nie pisząc już o światyniach.Wspomnę też o piramidach-to tez piękno tego świata stworzone rękami ludzkimi.Jadnak ja zagłosowałam na sztukę mezoameryki.Zawsze tamte tereny mnie fascynowały.Może dlatego,że są nam najmniej znane.Ksiązki od historii są wręcz przeciążone pieknymi,kolorowymi obrazkami przedstwiającymi sztukę grecji(która jest uważana ze kolebkę sztuki i kultury-moim zdanie przekreklamowana) oraz egiptu.O kulturze Majów,Inków czy Azteków rzadko sie wspomina w szkolnych podręcznikach.Jedynymi informacjami do jakich ograniczają się wydawnictwa to wiadomości o Kolumbie,Indianach prześladowanych przez konkwistadorów.Ówczesnym usprawiedliwieniem konkwisty była walka z niewiernymi (muzułmanie) oraz nawracanie nowych ludów na katolicyzm. De facto sprowadzało się to do rozszerzania władztwa monarchii obu krajów. Przyczyny konkwisty są dość szerokie. Po zakończeniu toczonej na Półwyspie Iberyjskim przeciwko Maurom rekonkwisty. Zarówno Portugalia jak i połączone unią Kastylia i Aragonia szukały dalszych dróg ekspansji. Dla bezrobotnej od pewnego czasu szlachty konkwista oznaczała nowe zajęcie, dawała jednocześnie szansę szybkiego awansu społecznego rzeszom niższych warstw społecznych, które w Nowym Świecie szukały lepszego życia - przykładem takiej kariery może być jeden ze znaczniejszych konkwistadorów (hiszp. dosłownie zdobywców) Francisco Pizarro, pierwotnie pasterz świń z Ekstremadury.
Większośc skarbów wysoko rozwiniętych cywilizacji Ameryki zostało zniszczone.A przecież w Tepexpan czy Tlapacoya w Meksyku oraz w jaskini Pikimachay koło Ayacucho znajduja się ślady datowane na 20 tysięcy lat p.n.e. Zazwyczaj przyjmuje się, że pierwsi ludzie na tereny Ameryki przybyli z Azji, przez Cieśninę Beringa, około 25-30 tysięcy lat temu. Rozwój różnych kultur tego obszaru uważa się za niezależny od rozwoju kultur Euroazji. Jednak nasza wiedza o początkach i źródłach rozwoju nadal jest niewielka. Pewnym jest, że zapoczątkowała ją chwila przejścia z koczowniczego trybu życia na osiadły, podjęcie uprawy kukurydzy oraz ziemniaka (Peru). Najstarsze cywilizacje obszaru Ameryki związane są z rytmem uprawy kukurydzy. Kalendarz świąt, odprawianych rytuałów, składania ofiar opiekuńczym bogom, podporządkowane były różnym etapom wzrostu tej rośliny. Mity interpretowały rzeczywistość, wyjaśniały zdarzenia towarzyszące życiu człowieka. Sztuka obrazująca mity miała za zadanie stworzyć wyobrażenie bogów, potrzebne przedmioty kultu. Jej twórcami byli przedstawiciele stanu kapłańskiego. Dzieła tworzone były w izolacji, przy zachowaniu niezbędnych rytuałów. Tkwiła w nich magiczna siła symbolu, wyrażona przez kolor, użyty materiał (np. jadeit był kamieniem przynoszącym szczęście, z niego wykonywano symboliczne serce posągów; kolor czerwony należało boga deszczu Tlaloca a czarny do Tezcatlipoki, użycie czarnego i czerwonego razem znaczyło wiedzę).
Na całym obszarze Ameryki przedkolumbijskiej sztuka ma gł. charakter religijny, jej zadaniem było tworzenie wyobrażeń bogów i przedmiotów niezbędnych dla kultu; nie była tworzona, aby zaspokoić potrzeby estetyczne, wizerunki bogów nie miały się podobać, ale wstrząsać i przerażać swym widokiem; także kolor nie miał znaczenia estetycznego, ale przekazywał informacje symboliczne. Na wszystkich trzech obszarach sz.p. powstawały budowle sakralne w kształcie schodkowych piramid, o ściętym wierzchołku, z sanktuarium na szczycie; na wszystkich też trzech obszarach występuje monumentalna rzeźba kamienna; malarstwo ścienne rozwijało się wspaniale na płn., słabo na płd.; na najwyższym poziomie była ceramika z obszaru środk., gdzie istniało także centrum najstarszego w Ameryce złotnictwa (terytorium ob. Kostaryki); złotnictwo rozwijało się też na terenie Peru (w górach k. Andahuaylas odkryto warsztat złotniczy w warstwie datowanej na 1490 p.n.e.), tam też na najwyższym poziomie stały techniki obróbki i wyrób przedmiotów z brązu i miedzi.
Rzeźba w drzewie należała do specjalności Majów, wyrób posążków traktowano niezwykle poważnie. Wycinano je z cedrowego drzewa, a następnie skrapiano krwią i nasycano zapachem żywicy z drzew tropikalnych. Praca ta mogła się odbywać tylko w określonym miesiącu, po odpowiednich modłach i postach, w domu specjalnie na ten cel przeznaczonym i pilnie strzeżonym. Mimo stosowania takich środków ostrożności, rzeźbiarze wierzyli, że jeden z nich musi umrzeć, jako ofiara należna bóstwom.
Artyści, którzy projektowali architekturę wspaniałych świątyń malowidłami i rzeźbami, byli niezwykle utalentowani i biegli w swej sztuce. Chłopcy wykazujący uzdolnienia plastyczne musieli przechodzić długi okres szkolenia. Rysunek Majów nie był odtworzeniem natury, lecz rozwijał się przez kopiowanie motywów występujących w sztuce poprzednich pokoleń. Mamy tu znów doczynienia z sztuka umowna, polegająca na stosowaniu pewnych prawideł i niewzruszonych konwencji. Tego rodzaju rysunek stworzył dzieła tak odbiegające od rzeczywistości, że obecnie trudno się domyślić, co miały oznaczać te lub inne ornamenty i postacie. Jedno z takich trudnych zagadnień to często występujący symbol pierzastego węża, którego umowna, wystylizowana forma staje się często niemożliwa do odcyfrowania. Zabytki sztuki malarskiej uległy przeważnie zniszczeniu na skutek wilgoci i zarastającej budowle dżungli, a wiatry, deszcze i słonce pozbawiały rzeźbionych murów pięknych barw. Ale szczęśliwym trafem niektóre ściany wewnętrzne zawaliły się w ten sposób, że ani deszcz, ani słonce nie miały dostępu do zdobiących ich malowideł.
Przedstawiały one krajobrazy morskie, gdzie dziwne stwory lądowe i wodne, domy, drzewa i statki oraz ludzie mieszają się ze sobą w gorączkowym zamęcie. Inny fresk przedstawia wojowników zdobywających miasto. Odziani w hełmy i zbroje, wkraczają pod osłoną tarcz do mniejszych od siebie domów i świątyń. Kapłani w czarnych, obrzędowych szatach wiodą pojmanych jeńców na ofiarę. Jeszcze inne malowidło ukazuje na tle leśnego krajobrazu sceny, które rozgrywały się być może w rajskim ogrodzie Majów.
W świątyniach Majów, wyrastających wysoko ze swych podstaw w kształcie piramid, oddawano cześć bóstwom i odprawiano nabożeństwa, ale nie były one miejscem zebrań, jak w wielu kościołach katolickich. Tylko kapłani mieli wstęp do przybytków, gdzie wznosili modły i składali ofiary. Szerokie, wiodące do nich schody były także miejscem uroczystości religijnych. Przybrani w malowane maski i strojni w różnobarwne pióra, przy blasku pochodni i w dymach kadzideł, kapłanie musieli się wydawać bogom podobni, kiedy ukazywali się tłumom wiernych, zebranych pokornie na placach u stóp piramid. Niektóre świątynie były obserwatoriami astronomicznymi i jakby olbrzymimi zegarami słonecznymi. Wiele z nich tak usytuowano, że gdy pewne planety wschodziły za nimi, kapłani wiedzieli, że nadszedł czas siewów.

Nawet najstarsze budowle majów wykazują znakomity poziom sztuki architektonicznej. Świątynie i pałace były często zgrupowane wokół wielkiego placu, a w okolicach górzystych architekci wykorzystywali naturalne wyniosłości terenu jako podstawy piramid, osiągając w ten sposób mniej schematyczne ugrupowania. Możnaby stwierdzić,że były to nie tylko ośrodki przeznaczone do obrzędów religijnych,lecz początki teatru.
Opisałam tylko kulturę Majów-gdyz jest mi ona najbliższa,jednak stwierdzam,że wszystkie cywilizacje mezoameryki były wspaniałe i zostawiły odcisk swej szlachetnej stopy na innych cywilizacjach.
Jednak tak jak już wcześniej napisali koledzy z którymi się zgadzam -nie da się porównać dwóch obcych sobie cywilizacji-np.egipskiej z mezoameryką-gdyż stworzyły one na przestrzeni wieków kulturę odpowiadającą ich potrzebom.Każdy ma inny gust,inny smak,inne potrzeby wizualne-jedym się podoba to-drugim to.Dlatego nalezy dopisąć na końcu postu-wszystkie są piękne-bo historia jest piękna!
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Zainteresowany
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 18
Nr użytkownika: 23.615

Zawód: uczen
 
 
post 27/10/2006, 19:32 Quote Post

Mnie najbardziej podoba się sztuka grecka, bo jest bardzo proporcjonalna i symetryczna.Po prostu piękna...
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
corrine_32
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 20.624

Zawód: uczeñ
 
 
post 27/10/2006, 20:04 Quote Post

ja się zgadzam z przedmówcą wink.gif Sztuka Grecka rlz!!
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Sewer
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.178
Nr użytkownika: 14.030

Stopień akademicki: coś tam wiem :)
 
 
post 3/02/2007, 18:08 Quote Post

Sztuka Asyryjska najbardziej mi odpowiada. Przestawienia polowań i bitew. smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Gabrielle deMornay
 

Duchesse de Montebello
*****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 742
Nr użytkownika: 4.112

Stopień akademicki: mgr
Zawód: tropicielka staroci
 
 
post 17/07/2008, 11:41 Quote Post

Trudny wybór. Faktycznie to byłby dobry materiał na własną 'analizę psychologiczno-estetyczną', co komu się podoba i dlaczego, czy podoba się całość epoki czasowo-przestrzennej czy jej fragment, a może fragmenty sztuki kilku epok. Dlaczego akurat ta część epoki, a nie jej całość? smile.gif
Subiektywnie postawiłabym na kilka okresów artystyczno-historycznych: okres archaiczny i hellenistyczny starożytnej Grecji - za Grobowiec w Halikarnasie, dynamizm, skomplikwoanie formy hellenistycznej, sztuka minojska i mykeńska - za dekoracje pałacu w Knossos, sztuka Asyrii - za wspomniane już lwy i polowania z Nimrud oraz sztuka egipska ogólnie, a także sztuka etruska - za Grobowiec Lamparta w Tarquinii i Apollona z Veii.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Gronostaj
 

Dławiciel Brabancki
*********
Grupa: Banita
Postów: 5.155
Nr użytkownika: 31.572

Zawód: BANITA
 
 
post 20/07/2008, 21:29 Quote Post

Ciężko było mi się zdecydować. Ostatecznie zagłosowałem na Egipt, ale oceniałem tylko same malowidła. Część z Was pewnie słyszała o wspaniałym fresku, który przedstawia myśliwego z gepardem na smyczy z czasów XVIII Dynastii . Grafika ta jest dla mnie idealna. Odznacza się ona genialną, lekka tonacją jasnych, łagodnych kolorów, stanowi odzwierciedlenie rzeczywistych realiów zoologicznych, wokół niej można wyczuć pewną aurę tajemniczości. Poza tym owy fresk jest bardzo ciekawy również ze względów historycznych, proszę sobie wyobrazić, że kot w ogóle nie ma na sobie kapturka. To niesamowite! Mistrzowie łowów gepardzich Indusi zwykle nie mogli się bez tego urządzenia obejść jeszcze w XVII wieku, tymczasem poddani faraonów wyruszali na polowania bez tego typu akcesoriów! Wreszcie owe malowidło jest ewenementem motywów łowieckich ikonografii starożytnej, z wielką dozą pewności możemy stwierdzić, że zwierzę tam przedstawione nie jest w żadnym wypadku lampartem. I tu znów wracamy do sztuki i widzimy po raz kolejny wielki kunszt anonimowego rysownika sprzed czterech tysiącleci.

QUOTE(Sewer @ 3/02/2007, 19:08)
Sztuka Asyryjska najbardziej mi odpowiada. Przestawienia polowań i bitew.  smile.gif
*


Mnie tam rozszyfrowywanie asyryjskich malowideł dotyczących polowań zwykle doprowadza do szału, a wtedy jest już naprawdę niebezpiecznie. wink.gif

PS. Czemu w tej ankiecie pominięto Indie?

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Gabrielle deMornay
 

Duchesse de Montebello
*****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 742
Nr użytkownika: 4.112

Stopień akademicki: mgr
Zawód: tropicielka staroci
 
 
post 21/07/2008, 15:31 Quote Post

QUOTE
PS. Czemu w tej ankiecie pominięto Indie?
Może dlatego, że Indie są stosunkowo mało 'eksploatowane' w nauce polskiej (poza teksatmi nt sanskrytu, hindi oraz religii) i potocznie myśląc o sztuce starożytnej pierwsze skojarzenia to Grecja, Rzym, Mezopotamia itp.? smile.gif Dobrze, że zawsze można zaznaczyć opcję: inne.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej