Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Maria Walewska
     
__Cold_Fire
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 34
Nr użytkownika: 47.584

Zawód: Licealista
 
 
post 29/12/2008, 1:29 Quote Post

Im więcej czytałem na ten temat tym coraz bardziej się dziwiłem jak skrajnie przedstawiane są opinię.

Czytając 'prywatne życie Napoleona' - Aubriego, można mieć wrażenie, że Napoleon był w Walewskiej po uszy zakochany. Że do ślubu nie doszło tylko dlatego, że nie miała tytułu cesarzowej. Ba! Ona też go kochała!

W podobnym duchu wypowiada się Łysiak.

Kieniewicz mówi zupełnie inaczej. Według niego Napoleon, który przecież słynął z romansów, wręcz wykorzystał Walewską.

Opinia Daviesa jest jeszcze bardziej radykalna..

I komu tu wierzyć?
Ja osobiście nie wierzę, że była to wielka miłość. Walewska może i liczyła, że uda jej się wywalczyć coś dla sprawy Polskiej, wszak pochodziła z patriotycznej rodziny, ale Napoleon używał tylko pięknych słów by (co nie przyszło mu wcale łatwo w tym wypadku) zwabić do łóżka kolejną Damę. Postarał się to przyspieszyć mówiąc jej o niepodległej Polsce
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
OverHaul
 

duc
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.361
Nr użytkownika: 15.760

 
 
post 29/12/2008, 2:06 Quote Post

QUOTE
Walewska może i liczyła, że uda jej się wywalczyć coś dla sprawy Polskiej,

Jakieś źródła twierdzące, że z jej strony był to romans "dla wyższych celów"?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
yakov
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 37.965

Jakub Gierszyñski
Zawód: student
 
 
post 29/12/2008, 3:25 Quote Post

Napewno romans, czy raczej bardziej przemyślany flirt i to ze strony Walewskiej?? Możemy się tylko domyślać i prześcigać się w badziej lub mniej racjonalnych sądach na ten temat. Czy Maria chciała "ugrać coś dla kraju", czy może zainteresowana była (raczej była) jakimiś kożyściami z tego płynącymi dla własnej osoby.
Mimo wszytko gdy Napoleon rozmyślał i przypominał sobie Polskę to pewnie dzięki pani Walewskiej pojawiy mu się przyjemniejsze skojarzenia wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
Bonapartystka
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 28
Nr użytkownika: 35.848

Stopień akademicki: brak
Zawód: uczen
 
 
post 29/12/2008, 3:35 Quote Post

burza hormonów w podeszłym wieku, ot co.
Chęć odreagowania na stres-w wypadku Napoleona.
W wypadku Marii-być może chęć pochwalenia się przed koleżankami "spałam z Cesarzem"

wink.gif

Czy każda kobieta idąc z nim do łóżka musiała mieć w tym swój jakiś cel?
<no, może zły przykład>

Spodobali się sobie więc to zrobili.
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
__Cold_Fire
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 34
Nr użytkownika: 47.584

Zawód: Licealista
 
 
post 29/12/2008, 11:36 Quote Post

OverHaul - 'prywatne życie Napoleona' - Aubriego
Z tego co pamiętam, autor przekonywał, że właśnie "wyższe cele" ostatecznie przekonały Walewską do tego romansu.

 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
Lwowiak
 

Granice nie są wieczne!
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.269
Nr użytkownika: 40.190

 
 
post 30/12/2008, 11:26 Quote Post

Jednak właśnie ci wszyscy autorzy "gdybają" tylko . Czy znane są jakieś spisane przez samą Walewską informacje , a może przez Napoleona , a może chociażby przez kogoś kto słyszał o tym od któregoś z nich ?
Jeśli nie , to można każdą z tych tez tak samo wspierać lub odrzucać bez uzasadnienia .

Koleżanka Bonapartystka ujęła sprawę dosyć prosto i może to też być prawdą , ale niestety nie dowiemy się raczej tego.

Brak tu jeszcze jakże częstego motywu interesowności . Przecież ze sprawą urodzenia dziecka postaci tak wpływowej mogą się wiązać najrozmaitsze przywileje oraz profity (delikatnie poruszył to yakov). Jednak prawdą jest , że jeśli nie wiadomo o co chodzi to znaczy , że chodzi o pieniądze .

I jeszcze jedno, Kolega Cold Fire pisze
QUOTE
Że do ślubu nie doszło tylko dlatego, że nie miała tytułu cesarzowej. Ba!

Jeżeli przyjmiemy , że cesarzowa jest żoną cesarza to po pierwsze to chyba nie jest tytuł , a poza tym skąd cesarz miałby brać żonę jeśli musiałaby to być żona innego cesarza ?
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
torzym
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 73.363

 
 
post 23/06/2011, 9:12 Quote Post

Witam was!

Napierw bym sie przeprosila, ze bede miala napewno duzo bledow w pismie....

ja mieszkam w niemczech i sie sama nauczylam pisac po polsku... smile.gif

ja mam takie pytanko......ja robie dla mojej i mojego chlopaka dzewo genealogiczne naszych rodzin....

czy ktos moze mi powiedziec,gdzie ja moge sie dowiedziec, gdzie znajde dzewo geneal. od marii waleskiej?

w niemczech niczego nie moge znalesc.... ja wiem, ze ona miala trojke dzieci.....jednego od Anastasius Colonna Walewicz-Walewskiego, jednego od napoleona i jednego od Philippe-Antoine d'Ornano..... i dalej nie wie.....jak sie dowiem, czy te syny tez mieli dzieci itd. ???????

mozo to ktos od was wie......

ja tylko wiem, ze prababia mojego chlopaka lub praprababcia (tak dokladnie nie wiem) byla przez swojego ojca "wydzidzicona?!?", bo wysla za maz za kogos ktorego kochala a nie za szlachtnego.....bo jej rodzina byla bardzo bogata.....


mam nadzieje, ze ktos z was moze mi pomoc i mnie zrozumial biggrin.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
torzym
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 73.363

 
 
post 26/06/2011, 12:29 Quote Post

confused1.gif confused1.gif confused1.gif confused1.gif

nikt????
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej