Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Łapiński Franciszek, Jedna czy dwie osoby
     
Tomorek
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 90.925

Wojciech Tomorowicz
Stopień akademicki: mgr in¿.
Zawód: informatyk
 
 
post 5/04/2014, 20:37 Quote Post

Witam, mam wątpliwości czy Franciszek Łapiński, kapitan, dowódca 2-giej kompanii lekkiej 1 Brygady Artylerii Pieszej w latach 1826-1831 i Franciszek Łapiński, major a następnie od 14-07-1831 podpułkownik już w 1-szej kompanii to jedna osoba czy też dwie różne osoby. Znam biografię podaną w "Słowniku biograficznym.." R. Bieleckiego z której wynika, że to jedna i ta sama osoba.
Moja wątpliwość bierze się z informacji zawartych w dokumentach metrykalnych z nim związanych. Otóż jak wynika z aktu ślubu zawartego w 1830 roku jest on kapitanem, dowódcą 2-giej kompanii lekkiej stacjonującym w garnizonie w Radomiu (następcą Ignacego Walewskiego swego szwagra)- w październiku 1832 chrzcząc swoją pierworodną córkę również podaje, że jest kapitanem w 2-giej kompanii. W innych dokumentach metrykalnych z lat 1834 - 1845 gdzie występuje jako świadek/zgłaszający jest określony jedynie jako dziedzic swoich dóbr dziedzicznych bez informacji o służbie wojskowej. Tenże Franciszek Łapiński urodził się w Warszawie ok 1792 roku.
Jestem jego potomkiem i chciałbym rzetelnie odtworzyć biografię swego przodka. Bardzo proszę o pomoc w rozwianiu moich wątpliwości.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
DAVOUT
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 39
Nr użytkownika: 3.909

 
 
post 14/12/2014, 16:44 Quote Post

Witam, to ta sama osoba. Możesz to jeszcze potwierdzić w Artylerii Królestwa Polskiego autorstwa Romana Łosia. No i nie dziw się, że po przegranym powstaniu nie posługiwał się stopniem przyznanym przez "buntowników". Rosjanie nie uznawali tych stopni.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej