Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Getto Warszawskie 1943 - T. Kubicki
     
Gajusz Mariusz TW
 

Ambasador San Escobar
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 6.282
Nr użytkownika: 98.326

M.
Stopień akademicki: Korvettenkapitan
Zawód: Canis lupus
 
 
post 14/03/2017, 0:56 Quote Post

Zakładam temat gdyż książka już fizycznie w moich rękach a Rafał chyba działa już tylko w dziale Napoleona.

Zacznę od spisu treści:

Prolog...............................................................................5
Wstęp................................................................................7
Na postrzępionym skrawku nadziei. Emigracja Żydów europejskich w przededniu wojny...13
Wojna. Polacy i Żydzi. Holocaust....................................................43
Powstać to znaczy walczyć o każdy skrawek ziemi. Przebieg walk.....................102
Powstanie w getcie warszawskim: żydowskie Westerplatte?............................181
Zakończenie........................................................................241
Epilog.............................................................................245
Wykaz ilustracji...................................................................251
Bibliografia.......................................................................253
Indeks osób........................................................................259

Mapa jest jedna: Getto centralne 1943

Jedna wkładka z 14 współczesnymi zdjęciami miejsc upamiętniających opisywane wydarzenia. Ani jednej ilustracji ze znanej serii niemieckich zdjęć upamiętniającej "dokonania" okupantów podczas likwidacji getta, co stanowi dla mnie pewne zaskoczenie.


https://ksiegarnia.bellona.pl/?c=ksiazka&bid=8958

Ten post był edytowany przez wysoki: 16/03/2017, 14:48
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
arturus.miłośnik historii
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.372
Nr użytkownika: 93.614

Artur G
Stopień akademicki: inzynier
Zawód: ostatni rzymianin
 
 
post 14/03/2017, 7:45 Quote Post

Co do braku ilustracji niemieckich dokonań podczas likwidacji getta,to widocznie widać że nie chciano drażnić strony niemieckiej na czele z panią kanclerz Angelą Merkel, po owocnej wizycie tej pani w Warszawie i przed wyborem przewodniczącego UE wink.gif smile.gif .
A teraz na poważnie,po spisie treści widać teoretycznie bo praktycznie nie wiem bo jej jeszcze nie mam że, autor dobrze rozmieścił przedstawienie tematu tragedii Żydów polskich,oraz stosunków polsko-żydowskich z ,,ostatecznym rozwiązaniem ''stosowanym przez nazistów .
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Filipdan
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 369
Nr użytkownika: 82.788

Stopień akademicki: mgr
Zawód: prawnik
 
 
post 14/03/2017, 10:35 Quote Post

Dzięki Gajuszu za podanie spisu treści. Zapowiada się ciekawie. Jak piszesz, zdjęcia jedynie współczesne? To dośc ciekawa koncepcja wydawnictwa. Nowatorska jak dotąd w serii. Może jednak ma to logikę. Na tego ha-beka czekałem. Swoją drogą to zamówiłem sobie w księgarni wysyłkowej lecz tam bedzie w sprzedaży od 23.03. Poczekam te kilka dni, apetyt się zaostrzy. Swoją drogą to gdzie jest Wysoki?? Od kilku tygodni jakaś posucha w tym dziale. Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Gajusz Mariusz TW
 

Ambasador San Escobar
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 6.282
Nr użytkownika: 98.326

M.
Stopień akademicki: Korvettenkapitan
Zawód: Canis lupus
 
 
post 14/03/2017, 11:58 Quote Post

Filipdanie, ja zamówiłem w poprzedni piątek w Świat Książki a wczoraj odebrałem jadąc do pracy na Zielonej 4. Tak ze względu na cenę jak i szybkość, polecam (przynajmniej jeżeli chodzi o HB-eki) https://www.swiatksiazki.pl/ksiazki/getto-w...ubicki-4940380/

Rafał,co nie jest tajemnicą, wycofał się z moderacji większości działów -> http://www.historycy.org/index.php?showtopic=150823&st=15 post nr 29. Czekamy, może ktoś nas przygarnie? smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
AlbertWarszawa
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.138
Nr użytkownika: 33.799

Stopień akademicki: magister
 
 
post 14/03/2017, 13:59 Quote Post

Czy autor pisze o ŻZW (jeśli tak to na ile szczegółowo) czy tylko o ŻOB?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.873
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 16/03/2017, 14:47 Quote Post

QUOTE
Czekamy, może ktoś nas przygarnie?

Przecież nie jestem jedynym modem w tym dziale wink.gif.
Jest jeszcze przede wszystkim Shaun, a w razie czego Net jako supermod ma dostęp do wszystkiego.

Gdyby zaś była potrzeba, zorganizuje się nabór.

Natomiast jakby jakiś temat zalegał to jak najbardziej będzie miło, kiedy ktoś wesprze i go założy, dając najwyżej "zgłosia" aby go edytować do właściwych liter.



 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Gajusz Mariusz TW
 

Ambasador San Escobar
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 6.282
Nr użytkownika: 98.326

M.
Stopień akademicki: Korvettenkapitan
Zawód: Canis lupus
 
 
post 16/03/2017, 16:16 Quote Post

QUOTE(AlbertWarszawa @ 14/03/2017, 13:59)
Czy autor pisze o ŻZW (jeśli tak to na ile szczegółowo) czy tylko o ŻOB?


Nie wertuję dokładnie by mnie nie korciło dać fory nowym książkom w poczekalni więc tak na szybko znalazłem dwudziesto siedmio stronicowy podrozdział: Powstanie ŻOB i ŻZW. Bojownicy getta. Dużo więcej jest o tej pierwszej organizacji.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Piner
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 160
Nr użytkownika: 99.876

Pawel Jez
Zawód: Kasjer
 
 
post 21/03/2017, 16:29 Quote Post

Ja z zakupem poczekam do kwietnia, niemniej liczę na jakieś w miarę szczegółowy opis powstania. Ciekawi mnie też czy pojawi się coś odnosnie grupy powstańców ,,działających'' w getcie do czerwca 1943 roku.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
AlbertWarszawa
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.138
Nr użytkownika: 33.799

Stopień akademicki: magister
 
 
post 22/03/2017, 8:10 Quote Post

QUOTE(Gajusz Mariusz TW @ 16/03/2017, 17:16)
QUOTE(AlbertWarszawa @ 14/03/2017, 13:59)
Czy autor pisze o ŻZW (jeśli tak to na ile szczegółowo) czy tylko o ŻOB?


Nie wertuję dokładnie by mnie nie korciło dać fory nowym książkom w poczekalni więc tak na szybko znalazłem dwudziesto siedmio stronicowy podrozdział: Powstanie ŻOB i ŻZW. Bojownicy getta. Dużo więcej jest o tej pierwszej organizacji.
*



Dziękuję. Gdyby ktoś czytał książkę, proszę o konkretniejsze informacje, ile jest o ŻZW. Moim zdaniem to jeden z ważniejszych aspektów odnośnie wartościowości tej publikacji. O ile wiem, "za komuny" niemal o ŻZW nie pisano, bo, co ciekawe, to ŻOB była popierana zarówno przez komunistów, jak i rząd na uchodźstwie. ŻZW był natomiast prawie całkiem przemilczany. Dopiero w ostatnich latach pojawiły się jakieś książki i artykuły. Dlatego warto by było poświęcić ŻZW podobną ilość stron co ŻOB-owi. Fakt, że znowu więcej jest o ŻOB jest niepokojący, ale poczekam na konkrety. Zwróćcie, proszę, na to uwagę.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 22/03/2017, 9:30 Quote Post

Weź pod uwagę, że o ŻOB jest sporo bo paru bojowców przeżyło i jakieś źródła były a co wiadomo o ŻZW to w sumie niepewne informacje z drugiej ręki. Różnica wynika raczej z braku wiarygodnych źródeł a nie ideowych i inklinacji.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
AlbertWarszawa
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.138
Nr użytkownika: 33.799

Stopień akademicki: magister
 
 
post 22/03/2017, 11:08 Quote Post

QUOTE(1234 @ 22/03/2017, 10:30)
Weź pod uwagę, że o ŻOB jest sporo bo paru bojowców przeżyło i jakieś źródła były a co wiadomo o ŻZW to w sumie niepewne informacje z drugiej ręki. Różnica wynika raczej z braku wiarygodnych źródeł a nie ideowych i inklinacji.
*



Kompletnie nikt z ŻZW nie przeżył? To raczej niemożliwe. Nie wiem, temat znam bardzo słabo, po prostu swego czasu miałem trochę styczność z członkami warszawskiej gminy żydowskiej i jedną z ciekawszych rzeczy, o których się dowiedziałem był właśnie ŻZW, który był celowo pomijany w większości publikacji, a nawet jego dokonania przypisywano ŻOB-owi. Sprawa nie jest więc czysta.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Lord Mich
 

Capitaine
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.516
Nr użytkownika: 15.415

Michal Piekarski
Zawód: :)
 
 
post 22/03/2017, 14:34 Quote Post

Z tego wynika, że nie:
QUOTE
Początkowo jego członkowie toczyli zaciekłe walki w rejonie ul. Muranowskiej i pl. Muranowskiego. Wziął w nich udział oddział OW KB, pod dowództwem Henryka Iwańskiego „Bystrego” (1903-1978), który już od kilku miesięcy współpracował z ŻZW oraz niósł pomoc Żydom po „stronie aryjskiej”. Podczas tej akcji został śmiertelnie ranny jego szesnastoletni syn, Roman Iwański. Potem żołnierze ŻZW opuścili getto tunelem. Część z nich została wydana po „stronie aryjskiej” w Warszawie; bojowcy zginęli, broniąc się pod dowództwem Frenkla (mieli się wysadzić w powietrze). Druga grupa – również w wyniku denuncjacji – została otoczona przez Niemców, w czasie podróży w kierunku Otwocka. Jej członkowie polegli w walce w lesie k. Michalina. W obu wypadkach odpowiedzialność za te wydarzenia – wedle wszelkiego prawdopodobieństwa – ponosi nacjonalistyczna organizacja „Miecz i Pług”.

http://www.jhi.pl/psj/Zydowski_Zwiazek_Wojskowy_(ZZW)
Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 22/03/2017, 15:48 Quote Post

No właśnie; Iwański. To jedyne źródło na temat ŻZW. I powiedzmy sobie średniej jakości. Przy czym nie mówię że ŻZW nie było czy było grupą nieistotna. Mówię że jest mało wiarygodnych źródeł.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
AlbertWarszawa
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.138
Nr użytkownika: 33.799

Stopień akademicki: magister
 
 
post 22/03/2017, 15:56 Quote Post

Według Wikipedii (wiem, wiem, średnie to źródło informacji) z samego dowództwa ŻZW przeżyły wojnę 3 osoby, więc ogółem mogło być ich więcej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 22/03/2017, 16:18 Quote Post

Czyli kto? Ba, dokładnie to nawet nie wiadomo kto tam był. Frenkiel na pewno ale taki Apfelbaum to nawet nie wiadomo czy w ogóle istniał.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej