Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
7 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Piłsudskiego: rozstrzelać !
     
Piro
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.723
Nr użytkownika: 8.580

Stopień akademicki: mgr
Zawód: Dokladajacy do Kotla
 
 
post 29/12/2006, 11:33 Quote Post

QUOTE
Ponadto nadużycia i łamanie prawa przy wtrącaniu do Berezy kartuskiej były na porządku dziennym. Na papierze może to ładnie wyglądało, ale co z tego jak praktyka była zupełnie inna.

To nawet na papierze ładnie nie wyglądało- w Berezie lądowało się BEZ WYROKU SĄDOWEGO - na podstawie decyzji administracyjnej- wystarczył podpis wojewody.Dochodziło do częstych nadużyć - pomyłka z nazwiskiem,kogoś wysłano za niepłacenie podatków,ogólnie za zły stosunek do sanacji.

Mało kto dziś pamięta,że nieznani sprawcy to nie wymysł PRL-u,lecz twórcza adaptacja sanacyjnych praktyk."Po mordzie" zebrali i Dołęga-Mostowicz(to była zła inwestycja senatorów- w Karierz Nikodema Dyzmy wziął "krwawy" odwet na całym obozie) jak i nieszczęsny docent z Wilna pobity przez umundurowanych oficerów z obrazę czci marszałka.A dowódca wileńskiego garnizonu - niesłąwnej pamięci Dąb B nie dostrzegł potrzeby wszczynania śledztwa.

QUOTE
Pułki wielkopolskie i pomorskie docierały już do Warszawy, gdyby nie panika Wojciechowskiego zmiotłyby waszego marszałka z powierzchni ziemi.

Siła (liczebna)grupy ożarowskiej jest dyskutowana (w bitność i walory moralne poznańskich i pomorskich pułków nie radził bym zwolennikom marszałka wątpić-moi przodkowie byli wówczas w Ożarowie i wspominali,że gdyby padł rozkaz,to pognali by legunów...) ale pozostaje faktem,że rząd miał jeszcze spore rezerwy- Śląsk ,Lwowski OK ,a piłsudczycy rzucili do walki wszystko.To rząd wstrzymał się z decyzją o podjęciu wojny domowej,a wszak zaczęto już formować Armię Ochotniczą.
Jak ocenić człowieka który PODJĄŁ ryzyko wojny domowej???
Kto złamał PRAWO?
Jaka była skala korupcji aby podjąć takie kroki- ilu ludzi po maju osądzono i za co???Czy warte to było setek poległych w BRATOBÓJCZEJ wojnie?
Tego Piłsudskiemu nigdy nie zapomnę!!!
Kto tu myślał o POLSCE,a kto tylko o postawieniu na swoim?Dmowski stanął w tych dniach na wysokości zadania, a marszałek?
Proszę o szczegółową odpowiedź zwolenników marszałka(Wy pierwsza brygada,Piłsudskiego dziada co polskę okrada...a trzos,za trzos,za trzos...- jak śpiewali moi dziadkowie- niewątpliwie endecy?)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #31

     
Marko Ramius
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 291
Nr użytkownika: 20.865

Zawód: student
 
 
post 29/12/2006, 13:42 Quote Post

QUOTE
A to jemu nie chodziło wtedy o mentalność? Bo o ile dobrze pamiętam to oto chodziło, a nie o kwestie narodowościowe.


Właśnie to zasugerowałem w mojej wypowiedzi wyżej.

QUOTE
To nawet na papierze ładnie nie wyglądało- w Berezie lądowało się BEZ WYROKU SĄDOWEGO - na podstawie decyzji administracyjnej- wystarczył podpis wojewody.Dochodziło do częstych nadużyć - pomyłka z nazwiskiem,kogoś wysłano za niepłacenie podatków,ogólnie za zły stosunek do sanacji.

Mało kto dziś pamięta,że nieznani sprawcy to nie wymysł PRL-u,lecz twórcza adaptacja sanacyjnych praktyk."Po mordzie" zebrali i Dołęga-Mostowicz(to była zła inwestycja senatorów- w Karierz Nikodema Dyzmy wziął "krwawy" odwet na całym obozie) jak i nieszczęsny docent z Wilna pobity przez umundurowanych oficerów z obrazę czci marszałka.A dowódca wileńskiego garnizonu - niesłąwnej pamięci Dąb B nie dostrzegł potrzeby wszczynania śledztwa.


W Polsce nie da się inaczej rządzić żeby był porządek. Zobaczcie jak skończyła się Demokracja Szlachecka, co było w IIRP do 1926 roku, co jest w IIIRP (jak kto chce to co było w IIIRP i co jest w IVRP). Marszałek Piłsudski po 1926 roku zrobił choć trochę porządku.
Taki obóz jak był w Berezie Kartuskiej to i dzisiaj by się przydał, żeby wysłać tam co niektórych.
Piłsudski umiał żądzić Polakami, bo Polakami trzeba żądzić, poniewarz sami sie żądzić nie umiemy.

QUOTE
Kto tu myślał o POLSCE,a kto tylko o postawieniu na swoim?Dmowski stanął w tych dniach na wysokości zadania, a marszałek?


Rząd i Prezydent Wojciechowski niewątpliwie pomyśleli o Polsce, tylko, że za późno, gdyby nie zależało im na władzy, a wyłącznie na Polsce to ustąpili by na Moście Poniatowskiego, i też nie było by setek ofiar.
Marszałek również stanął na wysokości zadania i stanął do walki, jak i poprzednio z głównym złem państwa: panowaniem rozwydrzonych stronnictw i partii nad Polską, zapominaniem imponderabiliach, a pamiętaniu tylko o groszu i korzyści
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
Rycerz1984
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 46
Nr użytkownika: 26.133

Maciej Starzynski
Zawód: student
 
 
post 29/12/2006, 14:12 Quote Post

QUOTE
W Polsce nie da się inaczej rządzić żeby był porządek.

Gratuluję opini. Jeżeli wtrącanie niewinnych ludzi do obozu koncentracyjnego, tylko dlatego, że ośmielą się mieć inne poglądy od jaśniepanującego marszałka nazywasz umiejętnością rządzenia, to chyba nawet nie ma sensu tego komentować.

QUOTE
Rząd i Prezydent Wojciechowski niewątpliwie pomyśleli o Polsce, tylko, że za późno, gdyby nie zależało im na władzy, a wyłącznie na Polsce to ustąpili by na Moście Poniatowskiego, i też nie było by setek ofiar.

Tym stwierdzeniem pojechałeś po całości. Zaprzysiężony prezydent wybrany wolą narodu, miał twoim zdaniem oddać władzę awanturnikowi, bo on akurat miał taki kaprys. No powiedz co takiego zrobił wielkiego twój marszalek po przewrocie majowym? Dorobek marszałka zaowocował we wrześniu 1939 roku.

QUOTE
Marszałek Piłsudski po 1926 roku zrobił choć trochę porządku.

Prześladowanie takich ludzi jak Witos, Sikorski, Rozwadowski, Haller, Dubois, Korfanty to twoim zdaniem robienie porządku? Łamanie konstytucji, ograniczenie wolności słowa, bezprawne uwięzienia, mordy polityczne. Tak twoim zdaniem należy postępować z Polakami. Gratuluję poglądów.


 
User is offline  PMMini Profile Post #33

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 29/12/2006, 14:14 Quote Post

Jedna uwaga co do roku 1920: nawet jeśli to Rozwadowski był autorem planu uderzenia znad Wieprza, to i tak wodzem naczelnym był Piłsudski. On musiał ten plan zaaprobować, podpisać i własnym nazwiskiem odpowiadać za jego wykonani. Zarówno przed współczesnymi, jak i historią.

A cały spór o "narodowość" Piłsudskiego uważam za dość... mhm... głupkowaty... A CHOĆBY BYŁ NAWET KUKUJEM. Co ma piernik do wiatraka?? Od kiedy to kryterium wyróżniajacym bohaterów narodowych jest narodowość rozumiana etnicznie (czy nawet kulturowo)??? Czyż nie są polskimi bohaterami narodowymi Berek Joselewicz i Francesco Nullo? Czy Chilijczycy nie czczą po dziś dzień Domeyki a Peruwiańczycy Malinowskiego??
 
User is offline  PMMini Profile Post #34

     
Piro
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.723
Nr użytkownika: 8.580

Stopień akademicki: mgr
Zawód: Dokladajacy do Kotla
 
 
post 29/12/2006, 14:45 Quote Post

QUOTE
Rząd i Prezydent Wojciechowski niewątpliwie pomyśleli o Polsce, tylko, że za późno, gdyby nie zależało im na władzy, a wyłącznie na Polsce to ustąpili by na Moście Poniatowskiego, i też nie było by setek ofiar.

QUOTE
Marszałek również stanął na wysokości zadania i stanął do walki, jak i poprzednio z głównym złem państwa: panowaniem rozwydrzonych stronnictw i partii nad Polską, zapominaniem imponderabiliach, a pamiętaniu tylko o groszu i korzyści


Ponowię pytanie : Kogo i za co skazano prawomocnym wyrokiem sądu po maju????
Kto pamiętał tylko o groszu i korzyściach,co tylko imputowano,a co UDOWODNIONO???
Proszę o 5 przykładów,sam osobiście znam tylko 3 sprawy karne- nieco mało jak na obraz zepsutego państwa kreowany przez piłsudczyków przed majem i kilkuset ofiar złożonych na ołtarzu jego uzdrawiania???

QUOTE
Jedna uwaga co do roku 1920: nawet jeśli to Rozwadowski był autorem planu uderzenia znad Wieprza, to i tak wodzem naczelnym był Piłsudski. On musiał ten plan zaaprobować, podpisać i własnym nazwiskiem odpowiadać za jego wykonani. Zarówno przed współczesnymi, jak i historią.


To jego i nikt mu tego nie zabierze!!!Nie uciekł,nie strzelił sobie w ...,a że miał chwile załamania- w tak trudnej sytuacji to raczej norma...
Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
Rycerz1984
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 46
Nr użytkownika: 26.133

Maciej Starzynski
Zawód: student
 
 
post 29/12/2006, 15:37 Quote Post

Tak, wszystko zawdzięczamy Piłsudskiemu. Najpierw przepędził zaborców i dał nam niepodległość. Później rozprawił się z bolszewikami. Następnie z polską hołotą. Po 1926 roku, Polska stawała się prawdziwym tygrysem europejskim, jeszcze trochę a prześcignęłaby wszystkich. Pech chciał, że wielki wódz zakończył swój żywot, gdyby nie to z pewnością w 1939 roku na czele kawalerii z szablą w ręku poprowadziłby naród do zwycięstwa nad III Rzeszą. Zatrzymałby się aż w Berlinie. Potem najechałby Stalina i Koronował się w Moskwie na imperatora Europy Środkowo-Wschodniej. Ach, że też musiał umrzeć w tym 1935 roku.

Nie ważne jest to, że gdy stawała się Polska Piłsduski zamiast na czele siły, którą tworzył siedział w Magdeburgu. Nie wazne jest to, że w nosie miał Wielkopolskę, Pomorze i Śląsk. Nie ważne jest to, że tuż przed bitwą warszawską podał sie do dymisji i wyjechał z Warszawy pozostawiając wszystko na głowie gen. Rozwadowskiemu. Nie ważne, że wszytkie rozkazy operacyjne były pisane przez Rozwadowskiego, bądź widniał na nich jego podpis. Nie ważne jest to, że Aleksandra Piłsudska pisała o przygotowaniach do wyjazdu do Szwajcarii i załamaniu męża. Nie ważne, że o załamaniu Piłsudskiego i braku wiary w zwycięstwo pisali Witos, Rataj, Kycia. Nie ważne, że po 1926 roku dopuszczał się faszystowskich metod w rządzeniu. Te fakty najlepiej przemilczeć, bądź przekręcić, a mówić tylko o jego zasługach. Nie wiem, czy kiedykolwiek doczekam się obiektywnej oceny Piłsudskiego, sam może dlatego jestem tak negatywnie do niego nastawiony, bo wiedząc o jego podłych występkach mam dosyć tego uwielbienia jakim się go darzy. Co zrobił dobrego, to zrobił, ale wyrządził też Polsce sporo zła, ale o tym już się nie mówi.
 
User is offline  PMMini Profile Post #36

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 30/12/2006, 13:02 Quote Post

Rycerzu, wybacz te słowa, ale - CO TY OPOWIADASZ?? Pokaż mi choć jeden cytacik z którego kolwiek z rozmówców, który by przypisywał Piłsudskiemu choćby 10% z tych "zasług", które w swym zjadliwym poście podkreślasz?!?!?

I TY śmiesz pisać o obiektywnej ocenie Piłsudskiego - sam przecież podajesz fakty (bądź też nawet fakty niezweryfikowne) skrajnie wręcz wybiórczo! Nie wspomniałeś ani słowem o innych faktach, które można zapisać mu na korzyść. I na dodatek nie masz chyba pojęcia, jak wygląda faszyzm.
Nikt z nas nie neguje tego, że Piłsudski przeprowadził zamach stanu, że był Brześć i była Bereza (moim zdaniem akurat dość pożyteczna instytucja - zwłaszcza, gdy siedzieli tam głównie komuniści). Natomiast Ty zdajesz sie zaprzeczać temu, że charyzma Piłsudskiego porwała do walki tłumy, że mimo posiadania absolutnej włądzy po 1926 nie odniósł z niej żadnych korzyści osobistych, że jego córki jeździły do szkół komunikacją miejską. I tak dalej.
PIŁSUDSKI to bilans tego wszystkiego. A Ty ograniczasz go do rzekomej ucieczki do Szwajcarii. I jeszcze mamsz czelność oskarżać nas o subiektywizm...
 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
Rycerz1984
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 46
Nr użytkownika: 26.133

Maciej Starzynski
Zawód: student
 
 
post 30/12/2006, 15:20 Quote Post

QUOTE
na dodatek nie masz chyba pojęcia, jak wygląda faszyzm.

Ironside jesteś piłsudczykiem i nigdy mnie nie zrozumiesz, tak samo jak ja nie zrozumię ciebie. Dla mnie ograniczenie wolności słowa, łamanie prawa, pobicia i bezprawne uwięzienia, inwigilacja i prześladowania opozycji, a także prześladowania mniejszości narodowych (Ukraińców i Białorusinów) są metodami faszystowskimi.

QUOTE
Bereza (moim zdaniem akurat dość pożyteczna instytucja - zwłaszcza, gdy siedzieli tam głównie komuniści).

Ja nie twierdzę, że sama idea utworzenia obozu w Berezie nie miała pewnych uzasadnień, nawet słusznych. Niestety w obozie odsetek komunistów nie był wcale taki duży. W większości siedzieli tam ukraińscy chłopi, przeciwnicy polityczni sanacji i osoby skonfliktowane z lokalną administracją.

QUOTE
w swym zjadliwym poście podkreślasz?!?!?

Wy zwolennicy Piłsudskiego też na tym forum posuwaliście sie do sarkazmu i kpiny, więc dlaczego jesteś taki oburzony jak ja sobie szydzę ze ślepego uwielbienia marszałka. Nie mówię, że ty go ślepo wielbisz, ale w Polsce buduje się kult Piłsudskiego, z czego mam prawo być niezadowolony.

QUOTE
mimo posiadania absolutnej włądzy po 1926 nie odniósł z niej żadnych korzyści osobistych

To, że nie opływał w luksusie nie znaczy, że nie był żądny władzy. Nic mu nie brakowało, a wiesz są ludzie, którym przepych nie odpowiada, marszałek do takich należał.

QUOTE
Ty ograniczasz go do rzekomej ucieczki do Szwajcarii
Widzisz dla ciebie próba wyjazdu marszałka do Szwajcarii jest rzekoma, dla mnie rzekome jest to, że Piłsudski wygrał bitwę warszawską.
 
User is offline  PMMini Profile Post #38

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 30/12/2006, 16:26 Quote Post

Ironside jesteś piłsudczykiem

Ileż to się ciekawych rzeczy można o sobie dowiedzieć! wink.gif
Nie, nie jestem piłsudczykiem, ani nawet fanem Piłsudskiego. Piłsudczykiem był mój pradziadek, żołnierz 1 Brygady i pułków legionowych w 1920.
Ja uważam Piłsudskiego za JEDNEGO z TWÓRCÓW niepodległej Polski. Twórcę pierwszoplanowego, z którym na równi można postawić chyba jedynie Dmowskiego. Obok są jeszcze Paderewski, Witos, Daszyński. Oczywiście ta "hierarchia" nie u każdego może wyglądać tak samo.

ale w Polsce buduje się kult Piłsudskiego, z czego mam prawo być niezadowolony.

- na właśnie ja sie jakoś nie mogę dopatrzeć tego kultu. Ani w edukacji, ani nawet w oficjalnych przemówieniach 11 listopada każdego roku. Pomniki może Piłsudski ma w Wwie dwa - tyle, co Paderewski.

I na koniec:
Dla mnie ograniczenie wolności słowa, łamanie prawa, pobicia i bezprawne uwięzienia, inwigilacja i prześladowania opozycji, a także prześladowania mniejszości narodowych (Ukraińców i Białorusinów) są metodami faszystowskimi.

- niech będzie. Zapominasz jednak o cholernie ważnym kontekście geopolitycznym. II Rzeczpospolita była (podobnie jak niemal wszystkie państwa tej części Europy w 20leciu) skazana na dyktaturę. Jestem święcie przekonany, ze byłwybór właśnie między sanacją, a wojną domową, a co najmniej totalnym chaosem. Nie znaczy to oczywiście usprawiedliwiania błędów i przestępstw sanacji - ale na pewno jest to dla nich wytłumaczenie.
Powiem więcej - nie było w ówczesnej Europie kraju, gdzie dobrze by traktowano mniejszości narodowe. Dyktatury w Rumunii czy Grecji były daleko brutalniejsze niż w Polsce. Jedyna Czechosłowacja obyła się jakimś cudem bez autorytaryzmu, ale Czechosłowacja nie miała 3/4 tych problemów, co Polska.

I jeszcze parę słów na temat pojęcia "faszyzm" - otóż oprócz wymienionych przez Ciebie kilku cech charakterystycznych państwa faszystwoskiego, istnieje kilka innych, daleko ważniejszych. I dopiero one konstytuują nam państwo faszystowskie. A są to przede wszystkim:
- oficjalna ideologia państwowa
- monopartyjność
- korporacjonizm: jak najliczniejsze rzesze obywateli są wcielane do zuniformizowanych organizacji państwowych, monopolizujących życie od żłobka do nagrobka
Żaden z tych trzech elementów nie występowałw sanacyjnej Polsce choćby w sladowej postaci. Stąd prosty wniosek, że nazywanie piłsudczykowskiego reżimu faszystowskim jest raczej demagogiczna zagrywką i nie ma wiele wspólnego z prawdą historyczną. Bo tak naprawdę nawet ekstremy (bynajmniej nie piłsudczykowskie) w stylu oNR były co najwyżej organizacjami faszyzującymi, bo na pewno nie faszystowskimi.
 
User is offline  PMMini Profile Post #39

     
Marko Ramius
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 291
Nr użytkownika: 20.865

Zawód: student
 
 
post 30/12/2006, 16:36 Quote Post

Rycerz1984, jeśli dla Ciebi rządy Sanacji i Marszałka to faszyzm to zastanów się jak mogły by wyglądać rządy Narodowej Demokracji i Dmowskiego (zasłużonego dla niepodległości równie wielce jak Piłsudski)?
Wtedy moglibyśmy mieć prawdziwy faszyzm.
Ale z Marszałkiem tak już jest, dla lewicy to faszysta, a dla prawicy lewicowiec. A marszałek wsadzał do Berezy "porówno" i ludzi z lewicy i z prawicy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #40

     
general lee
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 150
Nr użytkownika: 26.565

 
 
post 30/12/2006, 16:38 Quote Post

Duza przyczyna zwyciestwa Pilsudzkiego jest odmowa kolejerzy do transportu wojsk rzady z Poznan bodajze do Warszawy.Jakby te wojska dotarly do Warszawy do Przewrot Majowy skonczylby sie calkiem inaczej
 
User is offline  PMMini Profile Post #41

     
Rycerz1984
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 46
Nr użytkownika: 26.133

Maciej Starzynski
Zawód: student
 
 
post 30/12/2006, 16:48 Quote Post

QUOTE
Piłsudczykiem był mój pradziadek

Widzisz pewne sympatie naszych dziadków mają wpływ na nasze postrzeganie historii. Mój pradziadek w latach 1918-1919 bronił Lwowa i nigdy nie zapomniał Piłsudskiemu nie udzielania pomocy walczącemu miastu. Na szczęście mieli wtedy wodza, który utrzymał Lwów pomimo beznadziejnego położenia, a był nim gen. Rozwadowski.

QUOTE
ja sie jakoś nie mogę dopatrzeć tego kultu.

Mylisz się, indoktrynacja trwa od najmłodszych lat. W szkole podstawowej małym dzieciom kładzie się do głów teksty w stylu Piłsudski wielkim wodzem był, stawia się go za wzór. Zdaję sobie sprawę, że Piłsudski jest jednostką wybitną, ważną dla naszej ojczyzny, ale bynajmnie nie chcę żeby ktokolwiek moim dzieciom stawiał go za wzór. Akurat 11 listopada w przemówieniach to tylko Piłsudski, czasem wspomni się role KNP (która była wazniejsza niż marszałka, bo ja też nie zgadzam się z poglądami Dmowskiego, ale jego zasługi dla niepodległości Polski stawiam wyżej niż Piłsudskiego).

QUOTE
I jeszcze parę słów na temat pojęcia "faszyzm"

Ja nigdzie nie napisałem że Polska za sanacji była krajem faszystowskim, bo takim nie była, powiedziałem tylko, że Piłsudski w czasie swych rządów niejednokrotnie posuwał się do faszystowskich metod.
 
User is offline  PMMini Profile Post #42

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 30/12/2006, 17:06 Quote Post

Ja nigdzie nie napisałem że Polska za sanacji była krajem faszystowskim, bo takim nie była, powiedziałem tylko, że Piłsudski w czasie swych rządów niejednokrotnie posuwał się do faszystowskich metod.

- Racja. Wybacz - zagalopowałem się.

Liceum skończyłem raptem 2,5 roku temu. Moja siostra jest w klasie maturalnej. Bardzo dużo dzieci krewnych i znajomych do szkół uczęszcza. Widziałem bardzo różne podręczniki do historii, widziałem dziesiątki gazetek szkolnych na 11 listopada, słyszałem wielu szkolnych historyków. I doprawdy, nigdy nie dopatrzyłem sie najmniejszych śladów jakiejkolwiek indoktrynacji. Bądź że łaskaw podać jakieś przykłady, a nie stwierdzasz autorytatywnie, że indoktrynacja trwa od najmłodszych lat. W szkole podstawowej małym dzieciom kładzie się do głów teksty w stylu Piłsudski wielkim wodzem był, stawia się go za wzór. W świetle moich doświadczeń i doświadczeń ludzi, z którymi sie stykam, jest to co najmniej nieprawda. Poza tym od lata się podkreśla, że jedną z głownych bolączek poslkiej edukacji jest brak stawiania jakichkolwiek wzorców osobowych, a co dopiero mówić o jakiejś indoktrynacji!
 
User is offline  PMMini Profile Post #43

     
Piro
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.723
Nr użytkownika: 8.580

Stopień akademicki: mgr
Zawód: Dokladajacy do Kotla
 
 
post 30/12/2006, 19:51 Quote Post

QUOTE
Ale z Marszałkiem tak już jest, dla lewicy to faszysta, a dla prawicy lewicowiec. A marszałek wsadzał do Berezy "porówno" i ludzi z lewicy i z prawicy.


I zupełnie niewinnych też,wystarczy,że nie kochali sanacji
(patrz- znany publicysta)

QUOTE
Marszałek również stanął na wysokości zadania i stanął do walki, jak i poprzednio z głównym złem państwa: panowaniem rozwydrzonych stronnictw i partii nad Polską, zapominaniem imponderabiliach, a pamiętaniu tylko o groszu i korzyści


Ludzie marszałka także publicznym groszem nie gardzili.Przypomnę sprawę Czechowicza- przekazanie pieniędzy państwiwych na fundusz wyborczy BBWR w 1928r- Piłsudski oficjalnie wziął na siebie odpowiedzialność za to przed sejmową komisją śledczą?
JAK TO NAZWAĆ???!!!
Co do kultu Piłsudskiego w szkołach to fakt,mam takie odczucia,a próby sprostowań są traktowane jako relikt komuny

QUOTE
Rycerz1984, jeśli dla Ciebi rządy Sanacji i Marszałka to faszyzm to zastanów się jak mogły by wyglądać rządy Narodowej Demokracji i Dmowskiego (zasłużonego dla niepodległości równie wielce jak Piłsudski)?
Wtedy moglibyśmy mieć prawdziwy faszyzm.

Niestety , już nie zobaczymy
Co do Piłsudskiego i sanacji to były raczej formy władzy autorytarnej- często zbliżone do faszyzmu,ale z nim nie tożsame.
Wyjątkami demokratycznymi w Europie pozostała też Skandynawia ,Francja ,Angliai i Szwajcaria,ta ostatnia wieloetniczna i pod naciskami..Ogólnie chyba większość...

Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #44

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 30/12/2006, 20:02 Quote Post

Wyjątkami demokratycznymi w Europie pozostała też Skandynawia ,Francja ,Angliai i Szwajcaria,ta ostatnia wieloetniczna i pod naciskami..Ogólnie chyba większość...

- miło siedowiedzieć, że Skandynawia, Anglia, Francja i Szwajcaria leżą w Europie Środkowej i Wschodniej, były w latach 20ych młodymi, świerzo wybitymi na niepodległość i popapranymi państwami z wariującą gospodarką, chaosem wewnętrznym i ponad 30% mniejszości narodowych tongue.gif Oto mi chodziło: ze wszystkich nowoutworzonych po I wojnie światowej państw, tylko Czechosłowacja zachowała pełną demokrację przez cały okres 20lecia.
 
User is offline  PMMini Profile Post #45

7 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej