Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Hełmy legionistów
     
Sewer
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.178
Nr użytkownika: 14.030

Stopień akademicki: coś tam wiem :)
 
 
post 9/02/2006, 14:11 Quote Post

sleep.gif Potrzebuję nazw i opisów hełmów legionistów od republiki do 3 w. p.n.e. Ostatnio czytałem w przypisach do wojny Galickiej, że legioniści używali skórzanych hełmów to prawda?
-------------------
Przepraszam chodzi mi od republiki do naszej ery.



Łączenie postów przez Ponurego Żniwiarza i edytowanie ortografii (sześć błędów!).

Ten post był edytowany przez Ponury Żniwiarz: 20/02/2006, 17:02
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 13/02/2006, 21:01 Quote Post

http://www.larp.com/legioxx/helmets.html

Tu jesyt troche.
Pozdro

http://www.adiutrix.za.pl
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Sewer
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.178
Nr użytkownika: 14.030

Stopień akademicki: coś tam wiem :)
 
 
post 14/02/2006, 11:11 Quote Post

Dzięki Theodorus za pomoc smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 14/02/2006, 21:05 Quote Post

Nie ma sprawy smile.gif Polecam się na przyszłość.

http://www.adiutrix.za.pl
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 19/09/2008, 9:41 Quote Post

http://www.romancoins.info/MilitaryEquipment-Helmet.html

Kilka typów współcześnie rekonstruowanych jest tu - http://www.adiutrix.cba.pl
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
cornelius marcylus
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 82
Nr użytkownika: 21.670

Stopień akademicki: magister equitum
 
 
post 6/11/2008, 10:58 Quote Post

mozecie dodać coś w temacie hełmów ? ale chodzi mi o rzymskie hełmy oficerskie czy różniły się od stosowanych przez legionistów? jakie stosowano w okresie cesarstwa? a jakie w republice pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 6/11/2008, 11:40 Quote Post

http://romanmilitaryequipment.co.uk/figures.htm - ogólnie sprzęt

http://www.curlesnewstead.org.uk/index.htm - trzeba poszukać

http://www.flickr.com/photos/16263737@N00/ - cuś z helmów jest

http://www.romanhideout.com/armamentarium.asp - dla poglądu

Mamy malo helmów identyfikowanych jako na 100% oficerskie. Większość to plaskorzeźby.
Tak to mamy np Galijsko-Cesarski I - z resztą taki sobie zamówilem i w nim biegam tongue.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
cornelius marcylus
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 82
Nr użytkownika: 21.670

Stopień akademicki: magister equitum
 
 
post 6/11/2008, 16:03 Quote Post

dzięki
a czy jesteś w stanie zidentyfikować jaki typ hełmu był wzorcem dla twórców kostiumów w filmach , praktycznie w każdym (wszytkie quo vadisy po zywot briana) Rzymianie noszą taki sam hełm z duzym "piuropuszem, "ozdobną blachą na czole , widziałem coś takiego na zdjęciu płaskorzeźby w jakimś ospreyu ale co to za hełm?

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 7/11/2008, 9:47 Quote Post

Fantasy typ miliard tongue.gif
Wzorowane na plaskorzeźbie pretorian z II w ne (chyba Hadrian). Nie ma znalezist na ten typ, dlatego jest to dość hipotetyczna rekonstrukcja.
Mam jedną refleksją. Zaczynając odtwarzać legionistę, następnie centuriona, myślalem że jestem strzasznie mroczny i zacofany w tym co robię względem zachodu. mój sprzęt jako bojowy, w którym tlukę się i ze starożytnymi na metal jak i wczesnymi, dzialal i dziala i jest wzorowany na znaleziskach. Na zachodzie wszyscy na zdjęciach wyglądali ladnie, bluszcząco i mieli 10 razy więcej oporządzenia... To dolowalo. Teraz dzięki temu, że i pracuję przy produkcji sprzętu wszelakiego zawodowo, wiem już że na zachodzie mają sprzety glównie fantasy, nie mające wiele wspólnego z historią. Tak samo na filmach. Zalożenie jest by wyglądać tak jak powinni wyglądać rzymianie, a nie jak wyglądali smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
lanciarius
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 711
Nr użytkownika: 47.290

 
 
post 7/11/2008, 10:48 Quote Post

QUOTE
Fantasy typ miliard
Wzorowane na plaskorzeźbie pretorian z II w ne (chyba Hadrian). Nie ma znalezist na ten typ, dlatego jest to dość hipotetyczna rekonstrukcja.


Ten "typ" pojawia(ł) się najczęściej w różnego rodzaju filmach z gatunku "płaszcza i sandałów" i nieodmiennie kojarzy się z wyżej wspomnią przez Theodorusa tendencją do ukazywania Rzymian tak, jak powinni wyglądac, a nie jak wyglądali.

Niemniej jednak nie można całkowicie skreślic istnienia tego rodzaju hełmu. Płaskorzeźba o której była mowa to zapewne ta z Luwru przedstawiająca grupę pretorian z orłem. Podobne hełmy występują także na kolumnie Marka Aureliusza, Łuku Septymiusza Sewera na innych płaskorzeźbach. Wszystko to można by oczywiście wyjaśnic artystyczną manierą przedstawiania żołnierzy w "klasycznym" (niekiedy hellenistyczny) sprzęcie przez artystów.
Jedynym chyba hełmem znalezionym przez archeologów, który (w kontekście rzymskim) odpowiada tym przedstawieniom, jest egzemplarz sklasyfikowany przez Russela Robinsona jako Imperial Italic A (z Pompejów), a ten z kolei przypomina egezmplarze italskie (samnickie) z IV-III w.p.n.e.

Opcje są więc moim zdaniem trzy:
1) hełm istniał w śladowych ilościach i jesgo popularnośc to kwestia artystycznej maniery
2) używany był w gwardii, kohortach miejskich itp. (na płaskorzeźbie z Luwru I/II w.n.e. żołnierze mają republikańskie owalne scuta - dowód na archaiczny sprzęt w oddziałach gwardii ?)
3) był całkiem powszechny wcześniej, a egzemplarz z Pompejów to jeden z ostatnich jakie przetrwały w użyciu w Italii wink.gif

Pozdrawiam

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 7/11/2008, 12:13 Quote Post

http://www.romancoins.info/MilitaryEquipment-Helmet.html - dawalem już. Tu masz bardziej podobny smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
cornelius marcylus
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 82
Nr użytkownika: 21.670

Stopień akademicki: magister equitum
 
 
post 14/11/2008, 14:46 Quote Post

Theodorusie mam jeszcze jedno pytanie do ciebie jako noszącego takie hełmy prawie na codzień. Pod hełmem noszono zapewne czapeczki aby nie wytrzeć sobie wszystkich włosów, (przynajmniej w programie o rekonstrukcji życia legionistów na via sat history takowe mieli) ale czy wewnętrzne strony osłon policzków były wyściełane jakimś materiałem, czy obijane skórą. w trakcie marszu taka osłona zapewne potwornie ocierała policzki a jeśli nie to to co z zimą ? przy solidnym mrozie przytulanie się do kawałka metalu nie jest zbyt miłe.

a nawiązując do zachodnich grup rekonstrukcyjnych i tego jak Rzymianie mają wyglądać a jak wyglądali nie widziałem żeby ktoś wdział na siebie hełm taki jak na zdjęciach nawet jeśli odgrywa legata.

[Wzorowane na plaskorzeźbie pretorian z II w ne (chyba Hadrian).

Płaskorzeźba o której była mowa to zapewne ta z Luwru przedstawiająca grupę pretorian z orłem. Podobne hełmy występują także na kolumnie Marka Aureliusza, Łuku Septymiusza Sewera na innych płaskorzeźbach. w użyciu w Italii wink.gif

są też podobne choć skromniejsze na kolumnie antoninusa piusa

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 14/11/2008, 15:25 Quote Post

Czapeczka z filcu wystarczy. W zimie też mi się zdaża biegać w helmie, ale specjalnie jakoś mnie nie chlodzą policzki. Kwestia mocowania do nich materialu. Jak sięprzynituje, to po zużyciu sporo zachodu z wymianą. Jak kleić to na co? Jak mają zwisać luźno z czapki, to jaka gwarancja, że nagle na oczy nie wlezą ?!

"a nawiązując do zachodnich grup rekonstrukcyjnych i tego jak Rzymianie mają wyglądać a jak wyglądali nie widziałem żeby ktoś wdział na siebie hełm taki jak na zdjęciach nawet jeśli odgrywa legata."
Ja widzialem na zdjęciach z AAlen i Kalkriese.

Wiem, że to ta z Luwru, a chyba odnosilo siędo datowania. Kiedyś datowano na Hadriana, teraz już na Klaudiusza smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
cornelius marcylus
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 82
Nr użytkownika: 21.670

Stopień akademicki: magister equitum
 
 
post 9/12/2008, 15:08 Quote Post

[quote=Theodorus,14/11/2008, 16:25]
Czapeczka z filcu wystarczy. W zimie też mi się zdaża biegać w helmie, ale specjalnie jakoś mnie nie chlodzą policzki.
kwestia temperatury ponizej zera zapewne do spoconego policzka przy -20Cpewnie przywarłby metal??

Kwestia mocowania do nich materialu. Jak sięprzynituje, to po zużyciu sporo zachodu z wymianą. Jak kleić to na co? Jak mają zwisać luźno z czapki, to jaka gwarancja, że nagle na oczy nie wlezą ?!

w jednym z osprey'ow ( Late Roman Cavalryman AD 236-565???)ale nie jestem pewien , był taki rysunek na którym wyglądało to jakby do osłon policzków przynitowano od wewnętrznej strony kawałki materiału lub skory

Ja widzialem na zdjęciach z AAlen i Kalkriese.-dawaj z jedno


 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 9/12/2008, 15:12 Quote Post

Pracowałem w fimie robiącej sprzęt historyczny, tam miałem zdjęcia. Nie pracuję już, więc nie mam dojścia :/ Późno się zgłosiłeś, niestety.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej