Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kłopoty z Morosinim, Dwóch czy trzech ?
     
fodele
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 674
Nr użytkownika: 31.925

 
 
post 18/07/2010, 16:01 Quote Post

1. Francesco Morosini - gubernator Krety, człowiek który w 1628 ufundował mieszkańcom Candii przepiękną Fontannę z Lwami.

2. Francesco Morosini - bratanek (lub siostrzeniec) wspomnianego gubernatora, ostatni obrońca obleganej przez 21 lat (1648-1669) twierdzy Candii.

3. Francesco Morosini - 26 września 1687 r. dzięki celnemu strzałowi w Partenon (wypełniony przez Turków materiałami wybuchowymi), skutecznie i niemal doszczętnie niszczy symbol Aten.

Czy zacny obrońca Candii i destruktor świątyni Ateny, to jedna i ta sama osoba? Niestety, czasowo jest to możliwe. A może (na co mam nadzieję) nazwisko to było bardzo popularne w XVII-wiecznej Wenecji i Morosinich było co najmniej trzech?

smile.gif

Ten post był edytowany przez fodele: 18/07/2010, 16:29
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.129
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 18/07/2010, 16:52 Quote Post

Witam, nr 2 i 3 to ta sama osoba smile.gif Wybitny dowódca wenecki, w końcu aż do swojej śmierci doża w l. 1688 - 1694, zmarł w Nauplio (ciągle miasto to przewija się w naszych postach smile.gif ). Za zasługi otrzymał od senatu weneckiego tytuł Il Peloponnesiaco.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
fodele
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 674
Nr użytkownika: 31.925

 
 
post 18/07/2010, 17:02 Quote Post

Szapurze II, czy możesz mi podać źródła tej niemiłej dla mnie wiadomości ? dry.gif
Wprawdzie czytałam, że Morosini (podobnie jak Koenigsmark) bardzo ubolewał nad zniszczeniem Partenonu, ale i tak ciężko będzie mi mu to wybaczyć...

QUOTE(szapur II @ 18/07/2010, 18:52)
...ciągle miasto to przewija się w naszych postach smile.gif...
*



Fakt wink.gif I mam nadzieję, że jeszcze nie raz się w nich pojawi.

 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.129
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 18/07/2010, 17:11 Quote Post

Cóż stosunkowo najszybciej i najprościej znaleźć (w lipcową niedzielę po południu) informacje o Francesco Morosinim na włoskiej wiki:
http://it.wikipedia.org/wiki/Francesco_Morosini
Poniekąd zniszczenie Partenonu to również wina Turków, którzy założyli sobie tam arsenał. Słyszałem, że Morosini specjalnie nie ubolewał nad strzałem, uważał że wykonał dobrą robotę sad.gif, z punktu widzenia militarnego dla Wenecjan napewno byl to "szczęśliwy strzał"...

Ten post był edytowany przez szapur II: 18/07/2010, 17:22
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
fodele
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 674
Nr użytkownika: 31.925

 
 
post 18/07/2010, 17:19 Quote Post

Że też tak proste rozwiązanie nie przyszło mi do głowy smile.gif To pewnie przez ten upał.

O udrękach moralnych Morosiniego czytałam w Sztuce greckiej V w.p.n.e. M.L Bernhard. Wprawdzie Koenigsmark był bardziej zdruzgotany zniszczeniem Partenonu, gdyż to on ponad 30 lat wcześniej publicznie krytykował Ottomanów za zły stan Aten. Ale ponoć i Morosini w liście do doży wyrażał żal z powodu zniszczenia starożytnej budowli. Choć - jak pisze pani Bernhard - jednocześnie przemyśliwał nad zrównaniem Aten z ziemią... Zapewne z bólem serca i jedynie w celach strategicznych wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.129
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 18/07/2010, 17:26 Quote Post

Widać po Morosinim również to, że Wenecjanom jakoś we krwi zostało wywożenie z Grecji m.in. posągów, jego zasługą jest wywiezienie tego oto lwa z Pireusu -
http://commons.wikimedia.org/wiki/Category...ient_Greek_lion
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
fodele
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 674
Nr użytkownika: 31.925

 
 
post 18/07/2010, 18:11 Quote Post

Drugi z lwów zdobiących Pałac Dożów rownież przywieziony został przez Morosiniego i pochodzi z wyspy Delos.
Morosini wsławił się niestety także tym, że po zdobyciu Akropolu usiłował zdjąć z tympanonu Partenonu konie z zaprzęgu Ateny. Jego robotnicy robili to bardzo nieudolnie. Konie spadły i roztrzaskały się na drobniutkie kawałki.

Cóż, widocznie nikt, nawet bohater obrony Candii, nie jest wyłącznie pozytywną postacią.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej