Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Identyfikacja herbu Nałęcz
     
pacia30
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 64.086

Patrycja
 
 
post 16/03/2010, 17:54 Quote Post

Witam,
Szukam herbu mojej rodziny. Sprawdzałam pod nazwiskiem dziadka (KĘSICKI). Na jednej stronie pojawił się komunikat, że nie ma herbu. Poszukałam na innej i moim oczom ukazało się takie coś:

http://www.genealogia.okiem.pl/glossary/gl...ition=K%EAsicki

1.Proszę o wyjaśnienie czy to oznacza, że herbu nie ma ?? Czy jest to coś związane z herbem NAŁĘCZ??

2. Jeśli macie jakieś ciekawsze strony z herbami byłabym wdzięczna za umieszczenie ich tutaj. Albo jakieś wskazówki jak mogę znaleźć mój herb. Może mam patrzeć pod innymi nazwiskami??
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
SAS Sandomierski
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 248
Nr użytkownika: 47.339

grzes
Stopień akademicki: jak leci
Zawód: "histeryk" amator
 
 
post 16/03/2010, 18:18 Quote Post

Napisz pozostałe nazwiska w twojej rodzinie
pzd
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
pacia30
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 64.086

Patrycja
 
 
post 16/03/2010, 20:56 Quote Post

Pozostałe nazwiska: Łuczak, Śleboda, Wasielewska.
Poszperałam trochę przez ten czas i czy to jest możliwe by Kęsiccy mieli kilka herbów: Nałęczów i Syrokomle? I teraz który jest ten WŁAŚCIWY?

Coraz bardziej mi się wszystko zgadza. Ale jak udowodnić czy to byli ci herbowni? smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
jack333
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 74.500

jack333
 
 
post 24/09/2011, 17:32 Quote Post

Jestem w stanie pomöc (w miare mozliwosci)jesli chodzi o linie Nałęcz! Möj dziadek Hrabia Marian Kęsicki herbu Nałęcz, matka Hrabina Maria Alicja Kęsicka her.Nałęcz. Jesli chodzi o linie Syrokomla nie wiem nic! Oczywiscie potrzebuje wiecej danych o Twoim dziadku, a glöwnie z jakiego regionu pochodzil lub gdzie sie urodzil!Pozdrawiam
Ps.znalezienie swoich przodköw zajmuje lata...

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
mc_herbarz
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 106
Nr użytkownika: 50.356

 
 
post 27/09/2011, 21:05 Quote Post

Jest pewien szkopuł. Otóż rodzina pieczętująca się herbem Nałęcz, która posługiwała się w pewnym okresie tytułem hrabiowskim nosiła nazwisko KĘSZYCKI, a nie KĘSICKI.
Z tych Kęszyckich herbu Nałęcz, hrabią tytułował się wyłącznie Marcin (1834-1900), właściciel dóbr Dźwiniączka, syn Józefa i Józefiny z Horodyskich. Otrzymał on tytuł hrabiowski w 1875 roku od papieża Piusa IX. Był on żonaty z Heleną de domo Rey (z tych Reyów, którzy wydali Mikołaja ojca literatury polskiej) i zmarł nie zostawiwszy potomstwa. Tak więc wraz z jego śmiercią tytuł hrabiowski w rodzinie Kęszyckich wygasł. Nie ma możliwości, że po 1900 roku występował jakiś hrabia Kęszycki, ponieważ przedstawiciele tego rodu należący do innych gałęzi nie mieli prawa posługiwać się tym tytułem.
Jeżeli chodzi o rodzinę KĘSICKICH lub też KĘSZYCKICH herbu Syrokomla odmienna, to nie mieli oni nic wspólnego z Kęszyckimi herbu Nałęcz, ani też tytułem hrabiowskim. Posługiwali się jedną z wielu odmian herbu Syrokomla, która wyglądała tak jak na rysunku nr 1 zamieszczonym do mojego postu.
Wracając do herbu jakim posługiwali się hrabiowie Kęszyccy, to był nim udostojniony herb Nałęcz, dodatkowo wyposażony w hrabiowską koronę rangową, jak na rysunku nr 2.
Sygnet, którego zdjęcie załączyłeś do swojego ostatniego postu jest ewidentnie ozdobiony herbem Nałęcz, ale chyba bez udostojnień. Mógł być on użytkowany przez jakiegoś Kęszyckiego, który nie posiadał tytułu. Co do nazwiska, to z biegiem lat mogło ono zmienić formę, czyli zamiast pierwotnego Kęszycki przyjęto Kęsicki. Dość typowa pomyłka pisarska. Ale skąd ci się wziął herb Syrokomla, skoro posiadasz pamiątkę rodzinną z herbem Nałęcz confused1.gif .
Reasumując wygląda na to, że twój dziadek Marian Kęsicki vel Kęszycki (jeżeli to jest jego sygnet) posługiwał się herbem Nałęcz, jednak nie był hrabią, ponieważ jak już wcześniej napisałem należał do innej nieutytułowanej gałęzi swojej rodziny.

Ten post był edytowany przez mc_herbarz: 27/09/2011, 21:37

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
jack333
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 74.500

jack333
 
 
post 29/09/2011, 17:37 Quote Post

To interesujace ale te wszystkie wiadomosci takze posiadam, ktöre umiesciles na forum! Ale bardzo mi milo, ze zainteresowal sie tym tematem expert to jesli nadaza sie okazja wykozystam te chwile i zapytam o bardzo nurtujaca mnie sprawe czyli kolejna pamiatka rodzinna jaka jest takze sygnet(posiada go möj ojciec-przy nastepnym pobycie w polsce zrobie takze fotografie), a wyglada PRAWIE identycznie jak obrazek z prawej strony zalaczeny przez Ciebie-pozwalam sobie na zwracanie sie peer TY, gdyz Ty takze uzywasz takiej formy)czyli .....najlepiej zalacze takze obrazek, no i wreszcie pytanie jak to wytlumaczyc, ze widnieje na sygnecie mojego wuja(brata matki) dodatkowa duza korona nad tarcza - oprócz malej - u stöp panny wodnej,ktöra jak wiemy oznacza tytul hrabiowski?!serdecznie pozdrawiam i licze na pomoc
ps. "czlowiek cale zycie sie uczy i w niewiedzy umiera"Załączony obrazek,przepraszam ale nie posiadam polskich znaköw na pc,z tad brak "Ą Ę ...."itd

Ten post był edytowany przez jack333: 29/09/2011, 18:18
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
mc_herbarz
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 106
Nr użytkownika: 50.356

 
 
post 29/09/2011, 20:43 Quote Post

Napisałem, że sygnet przedstawia herb Nałęcz, ale wielkość obrazka nie pozwala mi dostrzec, czy pomiędzy tarczą z herbem a przyłbicą jest korona hrabiowska. Może jest, a jeżeli tak to jest to herb Nałęcz, którym mogła się posługiwać rodzina hrabiowska. Ale nie w tym jest problem. Jak napisałem już wcześniej z rodziny Kęszyckich pochodził tylko jeden hrabia. A był nim Marcin (1834-1900). Zakładam, że Twój wuj dysponował sygnetem z wizerunkiem herbu Nałęcz z odmianą hrabiowska. W takim wypadku kluczowe jest wyjaśnienie kwestii skąd taki sygnet miał. Zlecił jego wykonanie ? Odziedziczył po przodkach ?
Ponadto należałoby wyjaśnić kwestię wzajemnego pokrewieństwa (o ile ono zachodziło) pomiędzy twoim wujem, a wspomnianym przeze mnie wcześniej Marcinem.
Mogła być taka sytuacja, że jakiś twój przodek noszacy nazwisko Kęszycki vel Kęsicki herbu Nałęcz wiedząc, że jeden z członków jego rodziny dysponował tytułem hrabiowskim zlecił wykonanie takiego sygnetu, w celu podkreślenia, że on także aspiruje do używania tego tytułu.
Niezależnie od moich wcześniejszych dywagacji należy stwierdzić, że o ile Twoja rodzina nosząca nazwisko Kęsicki vel Kęszycki mogła mieć prawo do używania herbu Nałęcz, to z całą pewnością nie była upoważniona do używania tytułu hrabiowskiego.

Ten post był edytowany przez mc_herbarz: 29/09/2011, 20:45
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej