Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Potop Szwedzki - dysproporcja sił walczących
     
pseudomiles
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.540
Nr użytkownika: 38.593

 
 
post 6/11/2012, 13:42 Quote Post

QUOTE
Stąd aż mi się nie chce wierzyć w twierdzenie Gordona, że Wittenberg po drodze między Szczecinem a Koninem kazał wykonać egzekucje aż na 470 swoich żołnierzach
Zapewne jakoś ukarał tych 470, z czego tylko niektórych śmiercią.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
Kadrinazi
 

Łowca ODB'ów
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.004
Nr użytkownika: 62.793

Stopień akademicki: magister
 
 
post 6/11/2012, 13:58 Quote Post

QUOTE(pseudomiles @ 6/11/2012, 12:42)
Zapewne jakoś ukarał tych 470, z czego tylko niektórych śmiercią.


Jak sądzę ktoś Gordonowi bajek naopowiadał - napisał że o 470 skazanych na śmierć 'wie z dobrego źródła' ('I have had it from sure hands') wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
danil
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.402
Nr użytkownika: 70.199

 
 
post 6/11/2012, 15:35 Quote Post

Na dłuższą metę kto wie, czy nie lepiej byłoby Szwedom zaatakować Państwo Moskiewskie - bardziej odizolowane dyplomatycznie od nas - co mogłoby zaowocować trwałymi zdobyczami i utrzymaniem szwedzkiej pozycji w Europie.

nie patrzal by na Moskali az tak z wysoka.. smile.gif Uwazno badalem kompanje choc by 1609 r.i baczylem tam wielkie problemy z moskalami..(u polakow i litwinow)..Ich kleski od wojsk polsko-litewskich wychodzili raczej od tego ze nie wypracowali methodow walk z jazda RP. a w otwartym polu taki sami problemy miali by i ejropejczycy ,nie tlko moskale.

Jak tylko Skopin z porad instruktorow zachodnich poczal szeroko stosowac umocnenia polowe i wypracowal method walk -sintez tradicij zachodnich i wschodnich, tak i poczali sie wielkie problemy u pol-litw.

do tego rosjanie zawsze byli cenione z obrony twierdz..a wlasnie ..ostrozki,, Skopina to ci sami twierdze..takze moskale miali ogromny zapas konie i jazdy dla wypadow,dywersji i t.p. kozacy w 1812 takze ustepowali i francuzom,i polakom,ale dla innych zadan byli nie zle i zrobili wielki wklad..
nawet ci sami Strzelcy,choc i ustepowali piechurom zachodnim moze w sile ognia,ale walka wrecz bierdyszem nie latwa sprawa..wymaga treningu.. tym czasem piechota Gustawa Adolfa pod Gniewiem w 1626 w walce wrecz byla duze slaba..
nie wiem jak w 1655..
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
danil
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.402
Nr użytkownika: 70.199

 
 
post 6/11/2012, 18:09 Quote Post

Stąd aż mi się nie chce wierzyć w twierdzenie Gordona, że Wittenberg po drodze między Szczecinem a Koninem kazał wykonać egzekucje aż na 470 swoich żołnierzach-


cos i mnie watpliwe..to yuz jakas Katyn wobec swoich zolnierzy
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
ziuk76
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 641
Nr użytkownika: 70.783

Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 17/12/2012, 15:31 Quote Post

Witam!

U L. Podhorodeckiego ("Wazowie w Polsce") znalazłem informację, że w 1656 r. szwedzkie siły okupacyjne sięgały 60 tys. żołnierzy. Do tego trzeba doliczyć ( w I- VII 1657 r.) 25-tysięczną armię siedmiogrodzką.
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej