Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Zamach w Teheranie, Plan zabicia Roosevelta
     
Morgan Ghost
 

Wodzu
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 792
Nr użytkownika: 2.205

 
 
post 24/03/2005, 12:54 Quote Post

Niemcy przyszykowali się do zamachu na Roosevelta w Teheranie. Planowo konferencje miały się odbywać kolejno w każdej ambasadzie: radzieckiej, angielskiej i amerykańskiej. Ambasada radziecka i angielska leżały pare przecznic od siebie, ale amerykańska bardzo daleko, gdzieś na drugim końcu miasta. Niemieccy komandosi mieli z pancerfaustów wysadzić samochód Roosevelta. Gdyby zamach doszedł do skutku, następca Roosevelta wycofał by zapewne kraj z wojny. Samotni Anglicy na froncie wschodnim musieli by się wycofać. Plan dobry, ale ktoś zawiódł... Podobno jakiś szpieg radziecki przekazał informacje o planowanym zamachu w Teheranie. Stalin oczywiście szybko ten fakt wykorzystał. Prezydent Roosevelt uprzedzony przez Stalina o rzekomym zamachu został w ambasadzie radzieckiej. Jeden szpieg, zaważył na losach operacji...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 24/03/2005, 13:34 Quote Post

QUOTE(Morgan Ghost @ Mar 24 2005, 01:54 PM)
Samotni Anglicy na froncie wschodnim musieli by się wycofać.
*



o jaki tu dokładnie froncie mowa?

Nawiązując do całości, gdzies jak sobie dobrze przypominam, widziałem, słyszełem czy czytałem, że faktyczna proba zamachu lub też domniemana stała się pretekstem dla Stalina by Roosvelta gościć we włąsnej rezydencji.

Ale nie dam głowę, że chodziło wtedy może o Jałte... rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Morgan Ghost
 

Wodzu
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 792
Nr użytkownika: 2.205

 
 
post 24/03/2005, 16:31 Quote Post

No front zachodni w Europie. Jaką władzę miał prezydent USA w kraju i nad przebiegiem wojny?? Jezeli dużą to może inwazja nie doszła by do skutku?? Nowy prezydent mógły mieć inne "wizje" poprowadzenia wojny...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Sokal
 

IV ranga
****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 302
Nr użytkownika: 862

Stopień akademicki: juz magister
Zawód: bartender
 
 
post 24/03/2005, 18:04 Quote Post

Widzę, że nie tylko ja oglądałem spektakl o Oberleutancie Siebercie wink.gif. Miałem kiedyś w ręce "Tygryska" o planach tegoż zamachu na życie amerykańskiego prezydenta, pewnie gdzieś go tam jeszcze mam ... Jakkolwiek, nie uważam, aby nowy prezydent wycofał USA z wojny ... bo niby jak ? przestaliby walczyć z Japonczykami ? :| no ale pewnie chodzi o front europejski ... ;P, ale tutaj też mi się to nie widzi smile.gif zbyt dużo wojsk amerykańskich było na wyspach, w Afryce ... to zaszło zbyt daleko, aby się wycofać. Wracający do domów lotnicy amerykańscy opowiadali by o okrucieństwach niemieckiego blitzu ... to nie wpyłynęlo by dobrze na Amerykanów, którzy mimo wszystko czuli jakieś więzi z Brytyjczykami ...

Nowy prezydent mógły mieć inne "wizje" poprowadzenia wojny... - Morgan Ghost

Ba, to jest niemal pewne smile.gif, a najważniejszą jego decyzją byłoby zapewne wycofanie się z Land-Leasu (nigdy nie pamiętam jak to się pisze ;P ) no i myślę, że poparłby plan Churchilla o lądowaniu na Bałkanach.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
rebon
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 37
Nr użytkownika: 4.248

 
 
post 25/03/2005, 12:21 Quote Post

QUOTE
Widzę, że nie tylko ja oglądałem spektakl o Oberleutancie Siebercie . Miałem kiedyś w ręce "Tygryska" o planach tegoż zamachu na życie amerykańskiego prezydenta, pewnie gdzieś go tam jeszcze mam ... Jakkolwiek, nie uważam, aby nowy prezydent wycofał USA z wojny ... bo niby jak ? przestaliby walczyć z Japonczykami ? :| no ale pewnie chodzi o front europejski ... ;P, ale tutaj też mi się to nie widzi  zbyt dużo wojsk amerykańskich było na wyspach, w afryce ... to zaszło zbyt daleko, aby się wycofać. Wracający do domów lotnicy amerykańscy opowiadali by o okrucieństwach niemieckiego blitzu ... to nie wpyłynęlo by dobrze na Amerykanów, którzy mimo wszystko czuli jakieś więzi z Brytyjczykami ...

Nowy prezydent mógły mieć inne "wizje" poprowadzenia wojny... - Morgan Ghost

Ba, to jest niemal pewne , a najważniejszą jego decyzją byłoby zapewne wycofanie się z Land-Leasu (nigdy nie pamiętam jak to się pisze ;P ) no i myślę, że poparłby plan Churchilla o lądowaniu na Bałkanach.


Popieram Sokal'a, Amerykanie nie wycofaliby się z Europy, proszę pamiętać także o późniejszym 'wyścigu': Amerykanie+Anglicy vs. ZSRR.

QUOTE
że poparłby plan Churchilla o lądowaniu na Bałkanach
no i może przez 50 lat nie cofalibyśmy się gospodarczo, politycznie, ekonomicznie.

-------->
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Akir
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 49
Nr użytkownika: 3.596

 
 
post 25/03/2005, 22:15 Quote Post

No tak temat zaczerpnięty z sensacji XX wieku ...
Ale za bardzo nie wiem o czym toczy sie rozmowa.
Napewno nowy prezydent miałby nowy pomysł na wojne a Roosvelt był pozytywnie nastawiony do Stalina i ten jeden człowieczek zmienił losy wojny (chodzi mi o szpiega radzieckiego) bo przeciez pierwsze plany podziału Europy na strefy wpływów zostały omowione w Teheranie....
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
CZECZOS
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 198
Nr użytkownika: 12.027

zastrzezone
Zawód: Student UWr
 
 
post 10/01/2006, 22:36 Quote Post

Ja dodam tylko, ze zamachem kierowal Otto Skorzeny!
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Net_Skater
 

IX ranga
*********
Grupa: Supermoderator
Postów: 4.753
Nr użytkownika: 1.980

Stopień akademicki: Scholar & Gentleman
Zawód: Byly podatnik
 
 
post 11/01/2006, 2:57 Quote Post

Posty w tym watku zawieraja spekulacyjne teorie "co by bylo gdyby ...". Czas to zmienic bo watek nie jest zlokalizowany w dziale "Historia Alternatywna" - a wiec licza sie wylacznie fakty. Dlatego tez dyskutanci w tym watku sa proszeni o przedstawianie informacji popartych solidnymi materialami zrodlowymi.

MODERATOR
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
U C H I
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 23
Nr użytkownika: 3.398

Stopień akademicki: Naukowy naukowiec
Zawód: Uczen
 
 
post 23/01/2006, 14:44 Quote Post

A więc za wszystkim miał stać Otto Skorzenny.Przygotował specjalną grupę zadaniową, opracował już nawet plan, lecz dzięki rosyjskiemu agentowi [ Nikołaj Kuzniecow ], który odkrył, że niemcy planują jakąś operację w Teheranie, czyli prawdopodbnie zamach. . .Stalin wykorzystał to po mistrzowsku, gdyż zaprosił Roosevelta d siebie do ambasady, dzięki czemu mógł z nim rozmawiać o planach inwazji, bez Churchilla.W tym towarzystwie Franklin nie wiedział po czyjej stronie być, dlatego Józef przekonał go na swoją stronę.I dlatego u nas rządziło lewicowe dziadostwo :/.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
mate21
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 830
Nr użytkownika: 17.255

Zawód: poszukiwacz prawdy
 
 
post 29/07/2006, 12:37 Quote Post

szkoda że SAkorzennemu nie udało się zabić Roosvelta, przynajmniej Thruman miałby coś do powiedzenia w sprawie Polski i otwarcia drugiego frontu

Napisalem to w styczniu 2006:
Posty w tym watku zawieraja spekulacyjne teorie "co by bylo gdyby ...". Czas to zmienic bo watek nie jest zlokalizowany w dziale "Historia Alternatywna" - a wiec licza sie wylacznie fakty. Dlatego tez dyskutanci w tym watku sa proszeni o przedstawianie informacji popartych solidnymi materialami zrodlowymi.
Prosba nie dziala - a wiec stosujemy inna metode: od dzisiaj posty bez faktografii beda wywalane bez ostrzezenia.
MODERATOR N_S


Ten post był edytowany przez Net_Skater: 29/07/2006, 12:56
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Yakubek
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 81
Nr użytkownika: 3.336

Stopień akademicki: Virtuti Militari
Zawód: Gimnazjalista
 
 
post 30/07/2006, 10:30 Quote Post

Dr Władysław Korowajczyk - pełnomocnik Prezydenta Miasta Łodzi, rzecznik osób niepełnosprawnych twierdzi, że Stalin nastraszył Roosevelta, iż przygotowywany jest zamach na niego i bezpieczniej będzie, kiedy prezydent USA zamieszka w radzieckiej ambasadzie naszpikowanej aparaturą podsłuchową i agentami smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Qindi
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 22.455

Edmund Gondek
Stopień akademicki: licencjat
Zawód: ekonomista
 
 
post 3/10/2006, 20:57 Quote Post

Otto Skorzeny w swej książce "Moje operacje specjalne" stanowczo zaprzecza swemu udziałowi w przygotowaniu zamachu w Teheranie i wręcz twierdzi, że zamach to wymysł Rosjan, którego celem było "zaciągnięcie" Roosevelta do ich ambasady, po to, by Stalin łatwiej mógł go "zmiękczyć".
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
marcinito
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 44.710

 
 
post 23/04/2008, 2:21 Quote Post

Według rosjan (nie sowietów) plan zamachu faktycznie istniał i nie ograniczał się jedynie do Roosevelta, lecz do całej Wielkiej Trójki. Informacje na ten temat można znaleźć (co ciekawe - tylko) na rosyjskich stronach, lecz w języku angielskim. Operacja nazywała się Weitsprung i w rzeczy samej, wygląda na to, że jej przygotowaniem kierował Otto Skorzeny, który miał też objąć dowodzenie grupy uderzeniowej.

Niemcy dowiedzieli się o planowanej konferencji, jak również o jej lokalizacji, jeszcze w październiku. Hitler miał jakoby wydać rozkaz przeprowadzenia zamachu. O tym z kolei bardzo szybko dowiedzieli się sowieci, za sprawą towarzysza Kuzniecowa, działającego w owym czasie na terytorium Ukrainy szpiega, który przyjął tożsamość oberleutnanta Paula Sieberta. Kuzniecow zaprzyjaźnił się tam ze Sturmbahnfuhrerem Ulrichem von Ortelem i często urządzali sobie gęsto zakrapiane libacje. Podczas jednej z nich von Ortel się wygadał.

W efekcie sowiecki wywiad podjął zdecydowane kroki w celu zapobieżenia tragedii. Do Teheranu wysłano zaledwie 19 letniego (??) agenta o nazwisku Gevork Vartanian, który szybko zajął się czyszczeniem miasta z niemieckich agentów, których w owym czasie jednak trochę się nazbierało. Wkrótce dotarła do niego wiadomość, iż pierwsza grupa niemieckich zamachowców już przedostała się do Teheranu i nawiązała łączność z niemieckim dowództwem. Vartanianowi i jego ludziom udało się ich wytropić i przechwycić wysyłane komunikaty. Jako, że niemcy nie byli w ciemię bici, zdali sobie sprawę z tego procederu i ostrzegli dowództwo, że są obserwowani, w wyniku czego uznano iż operacja została skompromitowana i zaniechano wysłania grupy uderzeniowej, tej na czele której stanąć miał Skorzeny.

źródła:
http://www.fas.org/irp/world/russia/teheran43.html
http://en.rian.ru/analysis/20071016/84122320-print.html
http://en.rian.ru/analysis/20071016/84122320.html

pozdrawiam i witam wszystkich - to mój pierwszy post na tym forum.

P.S. pod pierwszym adresem znajdziecie jeszcze bardzo ciekawą historię:

"Stalin was a very observing person and a very circumspect person. It's just a little touch to help you understand what was happening at that time. Once he noticed that President Roosevelt had sent some note on a small piece of paper to Churchill who was sitting next to him. Stalin gave an instruction to Ivan Ivanovich Agayants, our intelligence agent in Iran, to get that note, not just to find out what was in it, but to get the note itself. This story was published in one of the newspapers last year. I used it in my work. I cited the source, of course. But the fact is that Ivan Ivanovich did get a copy of the note.

In the note Roosevelt wrote to Churchill, Sir, your fly is open. On the same note Churchill replied, The old eagle will not drop out of the nest."
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej