Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
13 Strony « < 11 12 13 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Błędy wywiadu niemieckiego w ZSRR, wg Suworowa
     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.873
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 29/01/2015, 21:40 Quote Post

Ja podrzucę coś w temacie czołgów, bo w sumie na tym się tutaj koncentrujemy. Z zeszytu o KW - w marcu 1941 r. radziecki wywiad donosi, iż Niemcy właśnie zakończyli prace nad budową czołgu o pancerzu nieprzebijalnym dla żadnej radzieckiej armaty i wozy te wkrótce wejdą na wyposażenie jednostek. Radzieccy żołnierze, jeśli ich przed tym ostrzeżono, też się pewnie już w czerwcu zaczęli dziwić, tylko oni mogli pytać gdzie one są.
 
User is offline  PMMini Profile Post #181

     
czarny piotruś
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.638
Nr użytkownika: 77.765

 
 
post 30/01/2015, 8:16 Quote Post

podejrzewam, że wywiadowi sowieckiemu udało się coś dowiedzieć o programie czołgów ciężkich(DW 1/2 i VK 3001), coś usłyszeli, coś dopisali i ot jest sukces? Jest smile.gif Tak naprawdę czołgi ciężkie(takie w rozumieniu sowieckim) Niemcy zaczęli na poważnie rozwijać dopiero póżniej. Przedtem "ciężki" to był PzKw IV bo najbardziej istotnym parametrem była manewrowość a nie jakiś super pancerz.
 
User is offline  PMMini Profile Post #182

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.873
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 30/01/2015, 10:34 Quote Post

QUOTE
podejrzewam, że wywiadowi sowieckiemu udało się coś dowiedzieć o programie czołgów ciężkich(DW 1/2 i VK 3001), coś usłyszeli, coś dopisali i ot jest sukces? Jest

Ale tu istotną wieścią jest ta, że już zakończono badania i czołgi wchodzą na uzbrojenie. A te wymienione to jeszcze deski kreślarskie. Generalnie poddaje się domysł, że może wywiadowi radzieckiemu udało się trafić na jakąś informację o wprowadzeniu do służby francuskich CharB1 z pancerzem 60 mm.
Ale tak naprawdę jak wiemy jest to tylko potwierdzenie do mojej żartobliwej tezy o strasznej wtopie wywiadu radzieckiego, która wywołała lęk Stalina przed Niemcami wink.gif.
Już teraz mają 10 000 czołgów a wkrótce będą mieli jeszcze czołgi ciężkie z pancerzem, którego nie przebije żadna armata radziecka. Stąd i kwietniu (nie pamiętam dokładnie) pomysł KW-3 z armatą 107 mm (a i T-34 w wersji istriebitiel), aby się jakoś tym niemieckim monstrom przeciwstawić.
 
User is offline  PMMini Profile Post #183

     
Piro
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.723
Nr użytkownika: 8.580

Stopień akademicki: mgr
Zawód: Dokladajacy do Kotla
 
 
post 16/01/2016, 21:55 Quote Post

QUOTE(wysoki @ 30/01/2015, 10:34)
QUOTE
podejrzewam, że wywiadowi sowieckiemu udało się coś dowiedzieć o programie czołgów ciężkich(DW 1/2 i VK 3001), coś usłyszeli, coś dopisali i ot jest sukces? Jest

Ale tu istotną wieścią jest ta, że już zakończono badania i czołgi wchodzą na uzbrojenie. A te wymienione to jeszcze deski kreślarskie. Generalnie poddaje się domysł, że może wywiadowi radzieckiemu udało się trafić na jakąś informację o wprowadzeniu do służby francuskich CharB1 z pancerzem 60 mm.
Ale tak naprawdę jak wiemy jest to tylko potwierdzenie do mojej żartobliwej tezy o strasznej wtopie wywiadu radzieckiego, która wywołała lęk Stalina przed Niemcami wink.gif.
Już teraz mają 10 000 czołgów a wkrótce będą mieli jeszcze czołgi ciężkie z pancerzem, którego nie przebije żadna armata radziecka. Stąd i kwietniu (nie pamiętam dokładnie) pomysł KW-3 z armatą 107 mm (a i T-34 w wersji istriebitiel), aby się jakoś tym niemieckim monstrom przeciwstawić.
*



Jak już cytowałem na naradzie zimowej 1940/41 w szeregach najwyższej kadry oficerskiej RKKA
panowało przekonanie o posiadaniu przez Niemców czołgów z armatą 105mm JUŻ W CZASIE KAMPANII WE FRANCJI.
Nerition RKKA w przededniu najcięższej próby

Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #184

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.873
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 16/01/2016, 22:41 Quote Post

QUOTE(Piro @ 16/01/2016, 22:55)
QUOTE(wysoki @ 30/01/2015, 10:34)
QUOTE
podejrzewam, że wywiadowi sowieckiemu udało się coś dowiedzieć o programie czołgów ciężkich(DW 1/2 i VK 3001), coś usłyszeli, coś dopisali i ot jest sukces? Jest

Ale tu istotną wieścią jest ta, że już zakończono badania i czołgi wchodzą na uzbrojenie. A te wymienione to jeszcze deski kreślarskie. Generalnie poddaje się domysł, że może wywiadowi radzieckiemu udało się trafić na jakąś informację o wprowadzeniu do służby francuskich CharB1 z pancerzem 60 mm.
Ale tak naprawdę jak wiemy jest to tylko potwierdzenie do mojej żartobliwej tezy o strasznej wtopie wywiadu radzieckiego, która wywołała lęk Stalina przed Niemcami wink.gif.
Już teraz mają 10 000 czołgów a wkrótce będą mieli jeszcze czołgi ciężkie z pancerzem, którego nie przebije żadna armata radziecka. Stąd i kwietniu (nie pamiętam dokładnie) pomysł KW-3 z armatą 107 mm (a i T-34 w wersji istriebitiel), aby się jakoś tym niemieckim monstrom przeciwstawić.
*



Jak już cytowałem na naradzie zimowej 1940/41 w szeregach najwyższej kadry oficerskiej RKKA
panowało przekonanie o posiadaniu przez Niemców czołgów z armatą 105mm JUŻ W CZASIE KAMPANII WE FRANCJI.
Nerition RKKA w przededniu najcięższej próby

Pozdrawiam
*


I jak rozumiem nie chodziło o NbFz?
 
User is offline  PMMini Profile Post #185

     
Piro
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.723
Nr użytkownika: 8.580

Stopień akademicki: mgr
Zawód: Dokladajacy do Kotla
 
 
post 17/01/2016, 20:47 Quote Post

Z tekstu wynika dla mnie jednoznacznie,że chodziło o CZOŁGI
Jak wydobędę książkę - zacytuję dokładnie
Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #186

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.873
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 17/01/2016, 21:00 Quote Post

QUOTE(Piro @ 17/01/2016, 21:47)
Z tekstu wynika dla mnie jednoznacznie,że chodziło o CZOŁGI
Jak wydobędę książkę - zacytuję dokładnie
Pozdrawiam
*


Przepraszam, wydawało mi się, ze skrót będzie powszechnie zrozumiały a dałem go dla własnej wygody.
W moim pytaniu chodziło o Neubaufahrzeug: https://pl.wikipedia.org/wiki/Neubaufahrzeug w wersji z działem 105 mm.
Co prawda nie pamiętam (książeczka o tym typie gdzieś mi się zapodziała) czy faktycznie tak jak piszą na wiki ów model uzbrojono w działo takiego kalibru, ale przynajmniej było to w planach.
Stąd moje pytanie uściślające, czy na pewno nie chodziło o ten typ czołgu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #187

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.873
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 14/02/2016, 13:25 Quote Post

Znalazłem artykuł Mariusza Skotnickiego o Nb.Fz. w "Poligonie" nr 2, kwiecień-czerwic 2008.
Tam mamy tak - wg niektórych źródeł w r. 1937 projetowano przebudowę tych czołgów na czołgi zadymiania, i w związku z tym przezbrojenie ich w działo 105 mm.

Natomiast potem ciekawe dane o nich z punktu widzenia wywiadów zagranicznych.
Amerykański Handbook on German Military Forces z 1941 informował, że czołgi te noszą oznaczenie Pz. VI i są uzbrojone w działo 105 oraz 37 mm. Miału mieć masę 45 ton oraz pancerz 75 mm.
Z kolei brytyjska broszura More Pictures of the German Army, także z 1941 r. (z listopada), przedstawiała ich zdjęcie z Norwegii wraz z informacją, ze są uzbrojone w działa 105 lub 75 mm oraz 37 mm, mają masę 36 ton i pancerz 60 mm.


 
User is offline  PMMini Profile Post #188

13 Strony « < 11 12 13 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej