Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wojna religijna: koncept
     
Sewer
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.178
Nr użytkownika: 14.030

Stopień akademicki: coś tam wiem :)
 
 
post 3/05/2009, 15:59 Quote Post

Według mnie trzeba chyba uściślić, pojęcie "wojny religijnej". Wojna religijna jest konfliktem który ma na celu narzucenie danej religii(lub jej obrony) danej społeczności. Lub wychodzi on z doktryny tej religii. A nie wtedy kiedy religia jest tylko pretekstem do ekspansji.
1.Czy wszystkie krucjaty można nazwać wojnami religijnymi ? Według mnie nie, nawet bym powiedział że większość (nawet wszystkie ?) nie miały charakteru wojny religijnej.
2. Bardziej do wojny religijnej pasuje mi np. wojny między luteranami a katolikami w XVI wieku.
3. Wychodzące z dogmatu religii mogą pasować tu wojny Kwietne prowadzone przez Azteków. Według mnie do tej kategorii należ taż dżihad z VII/VIII/IX wieku.

Wydaje mi się że w historii często nadużywa się tego terminu. Co czasami doprowadza do nieporozumień.

Zapraszam do dyskusji.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
swatek
 

Czekam na Króla
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.555
Nr użytkownika: 7.721

 
 
post 3/05/2009, 17:36 Quote Post

Czy pacyfikacja Wandei miała cechy wojny religijnej, a wojna w Hiszpanii 1936r?
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 3/05/2009, 20:55 Quote Post

QUOTE
Czy pacyfikacja Wandei miała cechy wojny religijnej, a wojna w Hiszpanii 1936r?

Co do Wandei, to bym się zastanawiał, natomiast co do wojny domowej na Półwyspie Iberyjskim w latach 1936 - 1939, to raczej nie mam większych wątpliwości: kolejne pronunciamento, uzupełniane dla odmiany przez anarchistyczne i anarchosyndykalistyczne ruchawki, równie do tej pory pospolite przecież w Hiszpanii, co bunty wojskowych, przerodziło się antykomunistyczną cruzadę, w walkę między Chrystusem a Leninem, jak to określił monsignore Pizzardo swego czasu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej