Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
5 Strony < 1 2 3 4 5 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Apostazja, można oficjalnie wystąpić z Kościoła
     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.907
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 1/05/2012, 17:35 Quote Post

QUOTE(balum @ 1/05/2012, 16:19)
QUOTE
mnie bardzo ciekawi jak to wygląda według prawa Polskiego.

W ustawie o ochronie danych osobowych zrobiono wyjatek dla kościoła. Jak inne podmioty nie maja prawa, tak on ma gromadzic dane na twój temat bez twej wiedzy i zgody.
Jakich danych?
QUOTE
W parafiach maja prawo gromadzic dane o kim chca i jakie chcą.
A osoby prywatne nie mają prawa gromadzić danych osobowych?

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #31

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 1/05/2012, 17:38 Quote Post

Tu np. masz pełny tekst ustawy:
http://ochrona-danych-osobowych.pl/ustawa-...ekst-jednolity/
 
User is offline  PMMini Profile Post #32

     
Świętosław
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.556
Nr użytkownika: 28.302

 
 
post 22/07/2013, 8:08 Quote Post

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,1...osiadanych.html
Proszę bardzo, w końcu.
Oczywiście zobaczymy co z tego wyniknie, ale jest to dobry znak.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #33

     
Ryszard Lwie Serce
 

الشيطان
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.405
Nr użytkownika: 24.473

Zaurak
Stopień akademicki: magister iuris
Zawód: Mlot na Fiskusa
 
 
post 22/07/2013, 9:33 Quote Post

QUOTE
Proszę bardzo, w końcu.
Oczywiście zobaczymy co z tego wyniknie, ale jest to dobry znak.

Znak czego? Sprawa dotyczyła tylko gościa, któy nie mógł się dopomnieć o to, aby KK odnotował jego apostazję.

Jeśli chodzi o afery dotyczące przetwarzania danych osobowych, to kompletna paranoja. Prawdopodobnie dzisiaj niewiele byśmy wiedzieli o historii, a tym bardziej historii lokalnej oraz genealogii, gdyby nie przetrwarzanie danych osobowych, którego Kościół regularnie dokonywał, prowadząc księgi parafialne.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

     
MGora78
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 577
Nr użytkownika: 62.918

 
 
post 22/07/2013, 10:26 Quote Post

QUOTE(Ryszard Lwie Serce @ 22/07/2013, 9:33)
Jeśli chodzi o afery dotyczące przetwarzania danych osobowych, to kompletna paranoja. Prawdopodobnie dzisiaj niewiele byśmy wiedzieli o historii, a tym bardziej historii lokalnej oraz genealogii, gdyby nie przetrwarzanie danych osobowych, którego Kościół regularnie dokonywał, prowadząc księgi parafialne.
*


To, że przepisy są bzdurne to wie chyba każdy kto chociaż zgłaszał bazę danych do GIODO. Sam połowy pytań nie rozumiałem i rozwiązywałem jak test (na chybił-trafił), ale to mnie nie zwolniło od obowiązku przestrzegania prawa i bazę zarejestrowałem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
Świętosław
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.556
Nr użytkownika: 28.302

 
 
post 27/07/2013, 12:47 Quote Post

QUOTE
Jeśli chodzi o afery dotyczące przetwarzania danych osobowych, to kompletna paranoja.


Nie jest paranoją to że, w końcu może bedzie prawo działać tak samo dla kk i zwykłych ludzi i organizacji.


QUOTE
Prawdopodobnie dzisiaj niewiele byśmy wiedzieli o historii, a tym bardziej historii lokalnej oraz genealogii, gdyby nie przetrwarzanie danych osobowych, którego Kościół regularnie dokonywał, prowadząc księgi parafialne


I czemu mnie nie dziwi taki argument, który mógł mieć sens 300 czy może nawet 200 lat temu, a teraz kiedy państwo zajmuje się przetrzymywaniem takich danych, nie ma potrzeby żeby kościół też to robił.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #36

     
czarny piotruś
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.638
Nr użytkownika: 77.765

 
 
post 27/07/2013, 13:00 Quote Post

Dla kościoła potrzeba gromadzenia takich danych jest jak najbardziej potrzebna bo bez tego nie mógłby zwyczajnie funkcjonować. I jakoś mam nieodparte wrazenie ,że księgi parafialne są dość bezpiecznym miejscem na takie dane bo jakoś nie znajduje się ich na śmietniskach,w zagubionych przez urzędników laptopach itp...Nie słyszałem także by kościoły takie czy inne sprzedawały je w celach komercyjnych co zdarza się różnym firmom czy urzędom.
 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.532
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 27/07/2013, 13:04 Quote Post

Księgi parafialne to błogosławieństwo dla historyków...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #38

     
Świętosław
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.556
Nr użytkownika: 28.302

 
 
post 27/07/2013, 13:09 Quote Post

QUOTE
Dla kościoła potrzeba gromadzenia takich danych jest jak najbardziej potrzebna bo bez tego nie mógłby zwyczajnie funkcjonować


A dlaczego to nie mógłby funkcjonować ?
I nie rozumiem dlaczego nikt nie potrafi po prostu stwierdzić, że kościół ma uprzywilejowaną pozycje.
Co jest złe, bo naprawdę nie ma dla tego żadnego powodu, szczególnie że kolega balum, wcześniej zauważył że kk może zbierać dane osobowe o wszystkich także niekatolikach wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #39

     
czarny piotruś
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.638
Nr użytkownika: 77.765

 
 
post 27/07/2013, 13:20 Quote Post

Z powodów ,które nakłada na niego własne prawo a także prawo państwowe. Od chrztu poprzez komunie,bierzmowanie aż do zawarcia związku małżeńskiego na mocy prawa ( a kościół ma takie prawo) potrzebne są takie właśnie dane osobowe.Czy to tak trudno zrozumieć ? Zresztą wszystkie organizacje religijne takie dane zbierają i przetwarzają bo takie ich prawo i tyle. Dla mnie fakt zaistnienia w księgach parafialnych nie stanowi żadnego problemu .
 
User is offline  PMMini Profile Post #40

     
Świętosław
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.556
Nr użytkownika: 28.302

 
 
post 27/07/2013, 13:47 Quote Post

Tylko że ja nie postuluje tego żeby nie zbierali danych osobowych, ale żeby nie zbierali danych osobowych apostatów, szczególnie że do niedawna nie można nawet było z tym pójść do sądu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #41

     
czarny piotruś
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.638
Nr użytkownika: 77.765

 
 
post 27/07/2013, 13:57 Quote Post

Ale występując z KK w akcie apostazji nie można domagać się usuniecia danych potwierdzających chrzest,ślub czy jakiekolwiek inne zdarzenie mające miejsce w przeszłości a zapisane w księgach parafialnych.To tak jakbyś zrezygnował z obywatelstwa RP by ubiegać się o inne(są kraje ,które taki wymóg stawiają) i zażądał usuniecia wszelkich wpisów na Twój temat we wszelkich archiwach urzędowych RP. Moim zdaniem to jakaś paranoja.
 
User is offline  PMMini Profile Post #42

     
Świętosław
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.556
Nr użytkownika: 28.302

 
 
post 7/10/2016, 12:25 Quote Post

http://wyborcza.pl/1,75398,19664447,latwie...-procedury.html
kościół w końcu uprościł procedury apostazji.
Czyli jakoś mogą zmieniać swoje tradycje.

Co ciekawe dowiedziałem się o tym dopiero ostatnio bo jakoś niespecjalnie było gdzieś o tym.
A pomyślał by ktoś że gazeta by o tym przez miesiąc pisała.

Ciekawi mnie też z jakiego powodu KK to zrobił? bo w jego dobrą wole nie wierzę.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #43

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 7/10/2016, 12:50 Quote Post

Tu jeszcze jedna kwestia jest;
QUOTE
Sprawa jest bardzo trudna i trudno jest wyważyć interesy. Z całą pewnością należy zrozumieć osoby, które chcą wystąpić z Kościoła, i ich prawa. Z drugiej strony - mamy przepisy konkordatu, konstytucji, ustawę o gwarancjach wolności sumienia i wyznania oraz ustawę o stosunku Kościoła do państwa - mówiła w uzasadnieniu orzeczenia sędzia Jolanta Rudnicka.
Tyle rozumiem że w sprawach wyznaniowych dał się "wkręcić" Naczelny Sąd Administracyjny.
To, gdzie ktokolwiek figuruje jako wyznawca czegokolwiek nie powinno mieć dla władzy świeckiej znaczenia w myśl art. 53 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.
Miałem osobiście taki przypadek, że pod moim adresem, w sprawie cywilnej, zarzucono mnie iż nie uczestniczyłem w pewnej praktyce religijnej. Ówczesny wiceprezes Sądu Okręgowego w Nowym Sączu dopuścił ten zarzut do protokołu.
Dopiero mój protest i powołanie się na Konstytucję, spowodował wycofanie tego zarzutu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #44

     
Świętosław
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.556
Nr użytkownika: 28.302

 
 
post 7/10/2016, 13:00 Quote Post

QUOTE(poldas372 @ 7/10/2016, 12:50)
Tyle rozumiem że w sprawach wyznaniowych dał się "wkręcić" Naczelny Sąd Administracyjny.
To, gdzie ktokolwiek figuruje jako wyznawca czegokolwiek nie powinno mieć dla władzy świeckiej znaczenia w myśl art. 53 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

*


Powinien mieć jeśli dana instytucja utrudnia ci jej opuszczenie, a to ze jest religijna nic nie zmienia.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #45

5 Strony < 1 2 3 4 5 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej