Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Obcy element, O. Zakirow
     
Luj
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 224
Nr użytkownika: 3.539

Stopień akademicki: magister
Zawód: wymarzony
 
 
post 3/07/2010, 8:01 Quote Post

Świeżo wydana książka pt. "Obcy element" O. Zakirowa jest bezapelacyjne warta uwagi. Jest to ciekawy, nieznany epizod w sprawie katyńskiej. Mamy historię człowieka, który był całe życie niepokorny. Wstąpił do KGB, bo chciał walczyć z korupcją. Został zesłany karnie do KGB w Smoleńsku, gdzie zainteresował się mordem katyńskim. Znalazł świadków, ustalił sprawców, nawet porobił oględziny w terenie. Wyleciał za to z KGB. Emigrował do Polski. Był bezrobotnym. Nasz kraj nie potrafił zadbać o takiego człowieka. Skończył żebrząc na ulicy w Łodzi....

Polecam tą książkę. Początek nudny, jakieś dzieciństwo rodem z "Plastusiowego Pamiętnika", ale potem książka wciąga jak diabli.
Życie Zakirowa to gotowy scenariusz na film... skąd ten facet miał w sobie tyle odwagi, aby drążyć temat katynia w ramach pracy w KGB ZSRR, nawet za cenę pracy i życia?

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 3/07/2010, 12:43 Quote Post

QUOTE(Luj @ 3/07/2010, 8:01)
Życie Zakirowa to gotowy scenariusz na film... skąd ten facet miał w sobie tyle odwagi, aby drążyć temat katynia w ramach pracy w KGB ZSRR, nawet za cenę pracy i życia?

Czytałem wywiad z nim w Rzepie. Mocny gość. Mam nadzieję, że zarobi na tej książce bo wart tego i został prawie bez środków do życia.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Samuel Łaszcz
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.202
Nr użytkownika: 57.477

 
 
post 3/07/2010, 18:37 Quote Post

QUOTE(emigrant @ 3/07/2010, 13:43)
QUOTE(Luj @ 3/07/2010, 8:01)
Życie Zakirowa to gotowy scenariusz na film... skąd ten facet miał w sobie tyle odwagi, aby drążyć temat katynia w ramach pracy w KGB ZSRR, nawet za cenę pracy i życia?

Czytałem wywiad z nim w Rzepie. Mocny gość. Mam nadzieję, że zarobi na tej książce bo wart tego i został prawie bez środków do życia.
*



Też czytałem. Gdzie się w dzisiejszym zepsutym świecie tacy ludzie uchowali? A na dodatek Polska nie dała mu żadnej pomocy. Ponoć musiał nawet żebrać.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Karol XII
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 549
Nr użytkownika: 49.163

 
 
post 3/07/2010, 20:45 Quote Post

Marny to kraj,który nie dba o swoich przyjaciół,a ma ich przecież tak niewielu poza granicami. Książkę na pewno kupię,po to choćby,żeby wspomóc tego człowieka.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 3/07/2010, 21:17 Quote Post

QUOTE(Karol XII @ 3/07/2010, 20:45)
Marny to kraj,który nie dba o swoich przyjaciół,a ma ich przecież tak niewielu poza granicami. Książkę na pewno kupię,po to choćby,żeby wspomóc tego człowieka.
*


Kolega dał mi dobry przykład... też się zobowiązuję kupić. Chętnie choć w ten sposób mu pomogę no i temat ciekawy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 16/07/2010, 19:31 Quote Post

No i już do mnie książka dotarła. Twarda okładka, solidnie wydana przez Rebis, zdjęcia też są. Jak tylko czas pozwoli zabieram się do lektury...

Ten post był edytowany przez emigrant: 16/07/2010, 19:32
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Karol XII
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 549
Nr użytkownika: 49.163

 
 
post 16/07/2010, 20:26 Quote Post

Z niecierpliwością będę czekał na Twoją mini-recenzję(oczywiście po przeczytaniu książki)emigrancie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 4/08/2010, 13:20 Quote Post

No, przeczytałem. Książkę się czyta jednym tchem, jest fascynująca.
Dzieli się na rozdziały tak jak życie Zakirowa. Pierwsze dotyczą jego dzieciństwa i lat młodzieńczych spędzonych w Uzbekistanie.(Zakirow miał matkę Rosjankę i ojca Uzbeka) Pełne są humoru ale i grozy. Są dobrą odtrutką dla tych którzy uważają, że za sojuza żyło się biednie, ale uczciwie oraz, że nie decydowały pieniądze.
Potem są części o jatach uniwersyteckich i początkach pracy w KGB. Dla mnie niespodzianką do pewnego stopnia były stosunki panujące w resorcie- trzeba przeczytać.
Dalej jest opis jego dwuletniej służby w Afganistanie- też niespodzianka (przynajmniej dla mnie)co tam się wyrabiało w szeregach "armii wyzwolicielki". No a potem jest historia przeniesienia Zakirowa do KGB w Smoleńsku i jego zetknięcie się ze sprawą katyńską (Trochę nieścisłe, bo Zakirow został przeniesiony do Smoleńska, usłyszał o Katyniu (nie wiedział co to za sprawa i zaraz wyjechał do Afganistanu, potem wrócił kontynuował swoje śledztwo).
Tu zaczyna się najciekawsze: jego walka o ujawnienie prawdy katyńskiej aż do ucieczki ze Smoleńska (właściwie spod kuli) do Polski. Można wyciągnąć wnioski co do putinowskiej Rosji... Polecam zwłaszcz tym, którzy twierdzą, że za Putina jest tam normalne demokratyczne państwo.
Ostatni rozdział dotyczy pobytu Zakirowa w Polsce i jest najsmutniejszy. Ja czytałem go, muszę przyznać, ze wstydem.
Ogólnie: książka fascynująca i świetnei się ją czyta. pokazuje dobitnie, że człowiekiem można zostać w każdym warunkach, choć często jest to niełatwe.
Polecam bardzo.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Luj
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 224
Nr użytkownika: 3.539

Stopień akademicki: magister
Zawód: wymarzony
 
 
post 19/08/2010, 11:57 Quote Post

Czy ktoś ma jakiś kontakt do autora? Chciałbym podziękować mu za to, co zrobił i w jakikolwiek sposób pomóc!
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 19/08/2010, 12:53 Quote Post

Gratuluję koledze pomysłu. Wydaje mi się, że przez redakcję Rzeczpospolitej kontakt byłby możliwy. Swego czasu (parę miesięcy temu) ukazał się na jej łamach obszerny wywiad z Zakirowem.
Chciałem tez nadmienić, że (niestety w tej chwili nie mogę zacytować, bo książkę pożyczyłem)o ile pamiętam w ostatnim rozdziale jest zdanie w którym Zakirow pisze, że najgorszy czas, jeśli chodzi o sytuację finansową już minął. ale nie rozpisuje się na ten temat.
Jak tylko odzyskam egzemplarz Obcego elementu, znajdę odpowiedni fragment i umieszczę go na forum.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Miltiades
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 147
Nr użytkownika: 59.039

 
 
post 29/08/2010, 13:14 Quote Post

Nono, pozycja obowiązkowa. Właśnie zamówiłem swój egzemplarz. Podzielę się również swoimi refleksjami dot. książki.


Nawiązując do pomysłu złożenia podziękowania Autorowi, jestem jak najbardziej "ZA" smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Luj
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 224
Nr użytkownika: 3.539

Stopień akademicki: magister
Zawód: wymarzony
 
 
post 9/09/2010, 11:28 Quote Post

QUOTE(Miltiades @ 29/08/2010, 13:14)
Nawiązując do pomysłu złożenia podziękowania Autorowi, jestem jak najbardziej "ZA" smile.gif
*



Tylko jak? Redakcja "Rz" na mejle niestety nie odpowiada. Może poprzez Rebis? Kto jest z Łodzi? Może ma jakiś kontakt do bohatera?
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 26/04/2017, 10:37 Quote Post

Z internetu:
Zmarł Oleg Zakirow, b. oficer KGB, który prowadził swoje prywatne śledztwo katyńskie jeszcze przed 1989 rokiem. Zdradził Rosję , zarówno tą sowiecką jak i postsowiecką... przeszedł na naszą stronę. III RP dała mu obywatelstwo i jakieś medale... i zupełnie o nim zapomniała. Nie miał żadnej pracy... Bywało, że żebrał na ulicach Łodzi, przeszukiwał śmietniki... Kiedyś zrobiłem z nim wywiad dla TVN do reportażu o skandalicznym traktowaniu pamiątek z dołów śmierci w Katyniu, Charkowie i Miednoje... trafiały na bazar, do prywatnych "kolekcji", i niszczały pochowane wówczas w kazamatach Muzeum Wojska Polskiego. Materiał decyzją szefów TVN zdjęto po interwencji MON ( kadencja B.Klicha) w dniu emisji. Ale zanim to się stało kolaudanci w TVN zażądali wycięcia wypowiedzi O.Zakirowa, bo śmiał źle wyrażać się o Wajdzie, M.Łozińskim, który gdy Zakirov był jeszcze w Rosji, odwiedzał go i korzystał z jego pomocy....
Z Zakirowem umówiliśmy się w słynnym barze Anna zaraz obok Piotrkowskiej... Był mocno zabiedzony i rozgoryczony tym co spotkało go w Polsce. Był obcym tu elementem jak sam mówił i taki tytuł nosi jego jedyna książka... A teraz umarł w zapomnieniu...


Niech spoczywa w Pokoju. [*] Wobec tego człowieka mój Kraj zachował się jak szmata. Tym bardziej smutne. Mam nadzieję, że chociaż wobec jego rodziny zachowa się odpowiednio.

Ten post był edytowany przez emigrant: 26/04/2017, 12:23
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej