Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Publikacja pracy magisterskiej w formie artykułu,
     
drjekyll
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 44
Nr użytkownika: 1.347

 
 
post 1/04/2006, 10:38 Quote Post

Witam!

Mam prośbę i zarazem pytanie do tych forumowiczów, którzy mięli już okazję publikować swoje prace historyczne - naukowe.

Otóż…
Jestem studentem V roku historii na UW-M w Olsztynie. Właśnie pracuję nad swoją magisterką. Część już mam napisane. Obecnie poszukuję możliwości opublikowania jej w formie artykułu naukowego lub popularnonaukowego. Nie wiem tylko gdzie spojrzano by przychylnym okiem na artykuł studenta i chciano go opublikować. Planuje brać się niedługo za doktorat, zależy mi więc aby ten artykuł wliczał mi się do pełnoprawnych publikacji naukowych.
Oczywiście znane są mi najważniejsze polskie pisma naukowe. Mam jednak wrażenie (może niesłuszne), że przebić się tam zwykłemu studentowi będzie raczej trudno

Tytuł magisterki: Kat w Rzeczypospolitej w XVI-XVIII wieku.
Tytuł rozdziału: Katowski fach, katowskie rzemiosło.

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Crassus
 

Pater Patriae
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.363
Nr użytkownika: 7.891

Marcus Licinius Crassus Dives
Stopień akademicki: Optimates
Zawód: triumvir
 
 
post 1/04/2006, 13:57 Quote Post

Niestety studenci mają spory problem i nieudogodnień w tej kwestii. Najłatwiejszym sposobem jest wybranie się na konferencje studencką, która publikuje najlepsze referaty z danej konferencji(oczywiście dany referat musiałby zostać wybrany smile.gif ). Innym sposobem jest zorientowanie się w zasadach wydawniczych różnych wydawnictw uniwersyteckich publikujących artykuły studenckie typu "Studenckie Teki Historyczne"

Pozdrawiam i życzę powodzenia
Crassus
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Belfer historyk
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.525
Nr użytkownika: 8.375

Pawel
Stopień akademicki: posiadam
Zawód: patrz nick
 
 
post 1/04/2006, 14:17 Quote Post

A co z możliwością publikacji w czasopiśmie uniwersytetu, na którym studiujesz? Na pewno istnieje jakieś czasopismo (typu Zeszyty czy Studia UW-M) związane z historią więc taka możliwość istnieje. Porozmawiał ze swoim promotorem, może będzie mógł ci pomóc i dzięki jego prośbie umieszczą twój artykuł w numerze czasopisma uczelnianego. To zdaje się najlepsza i często jedyna droga dla nieznanego studenta, który pragnie zacząć coś publikować.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Primo!
 

ex moderator
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.066
Nr użytkownika: 2.660

Marcin ...
 
 
post 1/04/2006, 16:32 Quote Post

W pełni zgadzam się z sugestiami Belfra historyka. Największe szanse na publikację artykułu naukowego będziesz miał w uniwersyteckim periodyku naukowym, korzystając z "protekcji" swojego promotora.

Twoje wrażenia związane z najważniejszymi pismami naukowymi w Polsce są niestety zgodne z prawdą. W czołowych periodykach (Kwartalnik Historyczny, Przegląd Historyczny, Studia Historyczne, Zapiski Historyczne) możliwości publikacji artykułu przez studenta/absolwenta lub doktoranta są niewielkie. Te pisma są "obstawione" przez kadrę naukową z ośrodków akademickich, w których są wydawane (Warszawa, Kraków, Toruń).

Temat, którym się zajmujesz jest ciekawy. Spróbuj napisać artykuł popularnonaukowy do "Mówią Wieki". Redakcja tego czasopisma przyjmuje do druku teksty przysłane przez studentów ostatnich lat studiów, choć od razu ostrzegam konkurencja jest spora...

A może po udanej obronie pracy magisterskiej zdecydujesz się na jej publikację w postaci monografii naukowej (oczywiście po dokonaniu niezbędnych korekt i uzupełnień)? To też jest jakiś pomysł... smile.gif

Jeszcze na koniec drobna uwaga, artykuł jest wliczany do listy Twoich publikacji w chwili zaakceptowania go przez redakcję i przyjęcia do druku w jednym z najbliższych numerów czasopisma naukowego (w praktyce tekst złożony dziś wink.gif , może zostać opublikowany nawet za 2-3 lata).

Pozdrawiam i życzę powodzenia, Primo! rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
drjekyll
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 44
Nr użytkownika: 1.347

 
 
post 2/04/2006, 23:16 Quote Post

Witam!

Dzięki za odzew. Wasze wypowiedzi nie tchną zbytnim optymizmem ale nie robiłem sobie specjalnie nadziei.

QUOTE
typu "Studenckie Teki Historyczne"

Rozważałem ta możliwość. Będę musiał do nich napisać.

QUOTE
Na pewno istnieje jakieś czasopismo (typu Zeszyty czy Studia UW-M)

Zgadza się istnieją "Echa przeszłości". Tu niestety też nie jest łatwo.

QUOTE
W czołowych periodykach (Kwartalnik Historyczny, Przegląd Historyczny, Studia Historyczne, Zapiski Historyczne) możliwości publikacji artykułu przez studenta/absolwenta lub doktoranta są niewielkie. Te pisma są "obstawione" przez kadrę naukową z ośrodków akademickich, w których są wydawane (Warszawa, Kraków, Toruń).

To niestety potwierdza moje najgorsze obawy. Spróbuję jeszcze w czasopiśmie "Czasy Nowożytne".

QUOTE
Spróbuj napisać artykuł popularnonaukowy do "Mówią Wieki"

Będę musiał spróbować. Tyle, że publikacja w "Mówią Wieki" raczej nie będzie mi się liczyć do dorobku naukowego. Niemniej lepszy rydz niż nic.smile.gif W każdym razie jest to myśl godna uwagi - dzięki.

QUOTE
A może po udanej obronie pracy magisterskiej zdecydujesz się na jej publikację w postaci monografii naukowej (oczywiście po dokonaniu niezbędnych korekt i uzupełnień)? To też jest jakiś pomysł...

Myślę o tym poważnie. Promotor też mi to sugerował. Tyle, że do tego jeszcze daleka droga a chciałbym juz coś "mieć na koncie" przed rozpoczęciem doktoratu.

Serdeczne dzięki za sugestie. Zbadam dwa tropy: "Mówią Wieki" i "Czasy Nowożytne".
Gdyby wpadły Wam jeszcze jakieś ciekawe pomysły to proszę o dalsze sugestie.

P.s. A może już ktoś z Was publikował i zna procedury, te formalne i te mniej formalne?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Primo!
 

ex moderator
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.066
Nr użytkownika: 2.660

Marcin ...
 
 
post 2/04/2006, 23:46 Quote Post

QUOTE(drjekyll @ 3/04/2006, 0:16)
P.s. A może już ktoś z Was publikował i zna procedury, te formalne i te mniej formalne?
*


Pamiętaj, abyś czasem nie złożył jednocześnie tego samego tekstu w dwóch różnych redakcjach... Mój kolega zastosował taką "zagrywkę", składając recenzję książki w 2 znanych czasopismach naukowych. Pech chciał, że w obu byli zainteresowani jej publikacją. Oczywiście musiał zrezygnować ze współpracy z jednym z nich, a wówczas otrzymał od tej redakcji wyraźną sugestię, żeby już nigdy nie wysyłał do nich swoich tekstów...

Pozdrawiam! rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Guest
 

Unregistered

 
 
post 17/07/2006, 12:39 Quote Post

Ja polecam serwisy typu: http://www.eioba.com - artykuł może zostać od razu oceniony przez szeroką grupę użytkowników.
 
Post #7

     
Maciej448
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 100.366

 
 
post 16/10/2016, 12:15 Quote Post

Kilka lat temu napisałem pracę magisterską z zakresu historii starożytnej - "Funkcja literacka opisów obyczajów i zwyczajów ludów orientalnych w "Dziejach" Herdodota".

I tak zastanawiam się, czy taki temat miałby szansę na ujrzenie szerszego świata dziennego, czyli wydania w jakimś wydawnictwie bądź czasopiśmie historycznym.

Jak myślicie, może ktoś zna jakieś adres, pod które warto się zwrócić..?
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
kalki
 

IV ranga
****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 422
Nr użytkownika: 61.064

Krzysztof
Stopień akademicki: mgr
Zawód: SHEQ
 
 
post 16/10/2016, 15:08 Quote Post

QUOTE(Maciej448 @ 16/10/2016, 12:15)
Kilka lat temu napisałem pracę magisterską z zakresu historii starożytnej - "Funkcja literacka opisów obyczajów i zwyczajów ludów orientalnych w "Dziejach" Herdodota".

I tak zastanawiam się, czy taki temat miałby szansę na ujrzenie szerszego świata dziennego, czyli wydania w jakimś wydawnictwie bądź czasopiśmie historycznym.

Jak myślicie, może ktoś zna jakieś adres, pod które warto się zwrócić..?
*



Czy tak trudno odnaleźć czasopismo branżowe? Ja swoją opublikowałem w formie artykułów w Białoruskich Zeszytach Historycznych, bo dotyczyła panowania Wł. Jagiełły.

Warto próbować.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej