Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

5 Strony « < 2 3 4 5 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Zbrodnie wojenne w czasie wojny domowej 1944-47, Podziemie

adambal21

III ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 82.519

post 5/09/2013, 10:18 Quote Post

Czy może ktoś coś wie o mordach w Horeszkowicach,w Petrykozach,Przedborzu,Żelechowie przypisywanych NSZ.

Marek Edelman wspomina że ok 200 osób padło ofiarą tzw. akcji pociągowej, czy była taka akcja, czy odpowiadają za nie grupy podziemia czy bandy rabunkowe.

Czy za rabunki w Parczewie odpowiada partyzantka czy ludność cywilna ?

User is offline  PMMini Profile Post #46

Kamaz73

Pancerny Inseminator
Nr użytkownika: 22.254

Robert
Stopień akademicki: mgr in¿.
Zawód: zolnierz zawodowy

post 9/02/2016, 23:23 Quote Post

Rosjanie przez przypadek odtajnili dokumenty dotyczące tzw "obławy augustowskiej":
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,IPN...l?ticaid=116740
Niedługo może będziemy wiedzieć znacznie więcej... ponoć ofiar było 611.

User is offline  PMMini Profile Post #47

foxtrout

II ranga
**
Nr użytkownika: 72.741

Andrzej
Stopień akademicki: mgr

post 26/02/2016, 0:09 Quote Post

QUOTE(adambal21 @ 5/09/2013, 10:18)
Czy może ktoś coś wie o mordach w Horeszkowicach,w Petrykozach,Przedborzu,Żelechowie przypisywanych NSZ.

Marek Edelman wspomina że ok 200 osób padło ofiarą tzw. akcji pociągowej, czy była taka akcja, czy odpowiadają za nie grupy podziemia czy bandy rabunkowe.

Czy za rabunki w Parczewie odpowiada partyzantka czy ludność cywilna ?
*

O wydarzeniach w Parczewie świetnie przyjętą książkę wydał Mariusz Bechta, tutaj artykuł przybliżający temat: http://radzyninfo.pl/aktualnosci/mariusz-b...ycznym-rezimem/

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #48

Kalasanty

I ranga
*
Nr użytkownika: 71.420

post 26/02/2016, 20:12 Quote Post

Wywodzę się (częściowo) z prawosławnej mniejszości na Podlasiu, i wszystko co mogę powiedzieć na ten temat to to że bardzo dobrze czyniono dokonując egzekucji takich śmieci jak Bury. Pożal się Boże "bojownicy o wolność" pacyfikują białoruskie wsie, a potem ktoś w ogóle się dziwi, że Białorusini wolą komunistów? A niby z jakiej racji mieliby tęsknić za "niepodległą" Polską? Pradziadek opowiadał mi jakim "rajem na ziemi" była II RP. Jeśli było się Białorusinem zazwyczaj nawet nie miało się szans na podjęcie lepszej pracy. Babka mówiła jak to partyzanciki chodzili po wojnie po wsiach i zabierali ludziom dobytek. Pradziadek musiał się chować w stodole, bo samotnym kobietom czasem odpuszczali... gentlemani od siedmiu boleści.

O czym tu w ogóle jest mowa? Nawet IPN stwierdza jasno o "znamionach ludobójstwa". Roma locuta, causa finita.

User is offline  PMMini Profile Post #49

konto usunięte 051218

Unregistered

post 26/02/2016, 20:18 Quote Post

QUOTE(Kalasanty @ 26/02/2016, 21:12)
Wywodzę się (częściowo) z prawosławnej mniejszości na Podlasiu, i wszystko co mogę powiedzieć na ten temat to to że bardzo dobrze czyniono dokonując egzekucji takich śmieci jak Bury. Pożal się Boże "bojownicy o wolność" pacyfikują białoruskie wsie, a potem ktoś w ogóle się dziwi, że Białorusini wolą komunistów? A niby z jakiej racji mieliby tęsknić za "niepodległą" Polską? Pradziadek opowiadał mi jakim "rajem na ziemi" była II RP. Jeśli było się Białorusinem zazwyczaj nawet nie miało się szans na podjęcie lepszej pracy. Babka mówiła jak to partyzanciki chodzili po wojnie po wsiach i zabierali ludziom dobytek. Pradziadek musiał się chować w stodole, bo samotnym kobietom czasem odpuszczali... gentlemani od siedmiu boleści.

O czym tu w ogóle jest mowa? Nawet IPN stwierdza jasno o "znamionach ludobójstwa". Roma locuta, causa finita.
*

Może faktycznie lepiej by ci było na Białorusi ? Tam bat'ko Łukaszenka by cię wyedukował, dowiedziałbyś o "polskich panach" gnębiących (mordujących) białoruski naród. Pozostaje tylko współczuć, ze historię Polski znasz tylko z bajań i klechd sąsiadów oraz pradziadków (chowających się po stodołach). Może warto by było jednak sięgnąć po jakieś publikacje naukowe ?

Post #50

Kalasanty

I ranga
*

post 26/02/2016, 20:44 Quote Post

QUOTE(ciekawy @ 26/02/2016, 20:18)
Może faktycznie lepiej by ci było na Białorusi ? Tam bat'ko Łukaszenka by cię wyedukował, dowiedziałbyś o "polskich panach" gnębiących (mordujących) białoruski naród. Pozostaje tylko współczuć, ze historię Polski znasz tylko z bajań i klechd sąsiadów oraz pradziadków (chowających się po stodołach). Może warto by było jednak sięgnąć po jakieś publikacje naukowe ?

Twierdzisz, że nawet IPN bredzi? Jestem pewien, że historię mniejszości białoruskiej znasz lepiej niż sami jej przedstawiciele... jakie publikacje naukowe masz na myśli? Jedyne słuszne zakładam, coś o przedmurzu chrześcijaństwa, państwie bez stosów i mlekiem oraz miodem płynącej ojczyźnie tolerancji? No i oczywiście, gdyby do ciebie zapukała grupa uzbrojonych bandytów ty byś im pokazał gdzie raki zimują rolleyes.gif

Ten post był edytowany przez Kalasanty: 26/02/2016, 20:51

User is offline  PMMini Profile Post #51

konto usunięte 051218

Unregistered

post 26/02/2016, 21:17 Quote Post

QUOTE(Kalasanty @ 26/02/2016, 21:44)
QUOTE(ciekawy @ 26/02/2016, 20:18)

Twierdzisz, że nawet IPN bredzi? Jestem pewien, że historię mniejszości białoruskiej znasz lepiej niż sami jej przedstawiciele... jakie publikacje naukowe masz na myśli? Jedyne słuszne zakładam, coś o przedmurzu chrześcijaństwa, państwie bez stosów i mlekiem oraz miodem płynącej ojczyźnie tolerancji? No i oczywiście, gdyby do ciebie zapukała grupa uzbrojonych bandytów ty byś im pokazał gdzie raki zimują rolleyes.gif
*

Przede wszystkim pisząc:
Babka mówiła jak to partyzanciki chodzili po wojnie po wsiach i zabierali ludziom dobytek.

Musisz być pewnym, że ktoś zada ci pytanie: kto chodził ? Gdzie dokładnie chodził ? Jaki oddział ? Pseudonimy, dowódcy ? Bo wybacz, ale bez takiej informacji twoje opowieści są bajaniem z serii "a ktoś mi coś kiedyś opowiedział ...", a ich wartość historyczna jest zerowa.
jakie publikacje naukowe masz na myśli?

Np. http://oddzialpartyzanckinerwa.blogspot.co...elski-1968.html

Post #52

Kalasanty

I ranga
*

post 26/02/2016, 22:01 Quote Post

QUOTE(ciekawy @ 26/02/2016, 21:17)
Musisz być pewnym, że ktoś zada ci pytanie: kto chodził ? Gdzie dokładnie chodził ? Jaki oddział ? Pseudonimy, dowódcy ? Bo wybacz, ale bez takiej informacji twoje opowieści są bajaniem z serii "a ktoś mi coś kiedyś opowiedział ...", a ich wartość historyczna jest zerowa.

Wybacz, babcia nie prosiła by się wylegitymowali. Pewnie była zbyt zajęta błaganiem, by nie okradali jej rodziny. rolleyes.gif Twierdzisz więc, że Bury był jedynym zgniłym jabłkiem, a reszta była patriotami o kryształowym charakterze? Że prześladowania mniejszości białoruskiej w tamtych czasach to "bajania Łukaszenki"?

Jedyne co jestem ci w stanie powiedzieć, to że było to w podbiałostockich Baciutach. Znalazłem źródło (zaraz pewnie usłyszę, że nieobiektywne, ale chyba nie powinien tego mówić ktoś kto jako źródło podaje opracowanie wydane przez KUL), które mówi, że "II wojna światowa również kompletnie zdezorganizowała życie parafialne [w Topilcu]. Po jej zakończeniu znaczna ilość parafian zmuszona była do ewakuacji na wschód, inni emigrowali do Białegostoku. Należy podkreślić, iż czas wojny i lata powojenne to niezwykle trudny okres dla wyznawców prawosławia tych terenów. Zbrojne bandy grasujące na terenie parafii bezlitośnie przepędzały ludność wyznania prawosławnego, stosując okrutne metody, aby osiągnąć swój cel. Ich działania przebiegały pod osłoną nocy, chcąc w ten sposób zachować bezkarność i anonimowość. Członkowie oddziałów partyzanckich, które skutecznie urządzały czystki, byli ludźmi mieszkającymi na tych terenach od niedawna, przeważnie repatriantami z utraconych przez Polskę terenów. Zajmowali oni opuszczone przez prawosławnych siedliska po bieżeństwie z roku 1915 i 1939".
http://orthodox.bialystok.pl/public/data/r...62-1-2010-4.pdf
Jeśli chodzi ci o to, czy byli to "oficjalni" przedstawiciele podziemia, czy też zwyczajni bandyci narodowości polskiej dokonujący rabunków na mniejszości białoruskiej tylko dla tego, że jest białoruska to nie mam pojęcia. Nie ma to jednak dla mnie znaczenia - rozbój to rozbój, czy to strzela i rabuje żołnierz wyklęty czy zwyczajny bandyta. Nawet moja babka twierdzi, że nie ma nic przeciwko podziemiu per se, ale właśnie tym, którzy podpierali się jakimiś szlachetnymi ideałami by usprawiedliwić swe niecne uczynki.

Ten post był edytowany przez Kalasanty: 26/02/2016, 22:22

User is offline  PMMini Profile Post #53

El Muerte

V ranga
Nr użytkownika: 66.246

Stopień akademicki: magister

post 27/02/2016, 3:50 Quote Post

QUOTE(Kalasanty @ 26/02/2016, 22:01)
Nie ma to jednak dla mnie znaczenia - rozbój to rozbój, czy to strzela i rabuje żołnierz wyklęty czy zwyczajny bandyta.

100% sluszne stwierdzenie, rozboj to rozboj.
Tylko jest roznica kto, bo moze twoja babke przesladowal wlasnie zwykly bandyta (Polak, Niemiec, Bialorusin, Rosjanin???), ktory nie mial nic wspolnego z zolnierzami wykletymi? Badz co badz sam napisales ze "...babcia nie prosila zeby sie wylegitymowali". Wiec to mogl byc ktokolwiek.I tu zgadzam sie z Ciekawym, pachnie to troche "ktos mi cos kiedys powiedzial...".

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #54

Kalasanty

I ranga
*

post 27/02/2016, 5:56 Quote Post

Właśnie dlatego od samego początku pisałem o "takich jak Bury", nie zaś o "takich jak żołnierze wyklęci". O "partyzancikach", nie o partyzantach, którzy dowodów bohaterstwa dawali walcząc zawsze z prawdziwym, uzbrojonym po zęby wrogiem, nie prześladując bezbronnych cywili.

User is offline  PMMini Profile Post #55

Bartłomiej Rychlewski

naczelny opluwacz , wróg ludzkości postępowej
Nr użytkownika: 7.736

Stopień akademicki: mgr nauk tajemnych
Zawód: prawnik oprawca

post 27/02/2016, 13:02 Quote Post

QUOTE(Kalasanty @ 26/02/2016, 21:12)

*

Po pierwsze zmień język .Po wtóre zastanów się i odpowiedz sobie na pytanie czy ci ,,Biedni Białorusini" ( nie piszę o wszystkich) byli gnębieni przez polską partyzantkę tak bez powodu czy mieli może ,,troszku za pazurami" ( przedwojenna działalność antypaństwowa, zachowanie podczas wojny obronnej i podczas okupacji niemieckiej a także zachowanie po wejściu Sowietów i podczas montowania ,,władzy ludowej" - jeżeli potrzeba Ci bardziej szczegółowego opisu nielojalnych , zdradliwych zachowań to napiszę o co mi chodzi- ale myślę , że wiesz.

Po wtóre ,,IPN nie stwierdza jasno" tylko jeden jego prokurator i to po śledztwie prowadzonym dość nieudolnie i w dokumencie nie mającym żadnego znaczenia ( bo to nie jest wyrok )

Cztery ostatnie posty przeniesione do merytorycznie wlasciwego watka.
Moderator N_S

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 27/02/2016, 13:19

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #56

Net_Skater

VIII ranga
Grupa: Supermoderator
Nr użytkownika: 1.980

Stopień akademicki: Scholar & Gentleman
Zawód: Byly podatnik

post 27/02/2016, 13:26 Quote Post

Kalasanty:
Właśnie dlatego od samego początku pisałem o "takich jak Bury", nie zaś o "takich jak żołnierze wyklęci".

Tego rodzaju kwalifikowanie wydaje sie byc przedwczesne. W poprzednich postach nie byles w stanie podac jakiegokolwiek konkretu. Wyraznie stwierdziles, ze:
Jeśli chodzi ci o to, czy byli to "oficjalni" przedstawiciele podziemia, czy też zwyczajni bandyci narodowości polskiej dokonujący rabunków na mniejszości białoruskiej tylko dla tego, że jest białoruska to nie mam pojęcia.

"Nie mam pojecia" ... W tej sytuacji wszelkie argumenty "za i przeciw" beda czysto akademickie. Nie wiemy kto ale na podstawie wlasnych przekonan kwalifikujemy tych zagadkowych "ktosiow" do tej lub innej kategorii. To nie jest prawidlowe.

N_S

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #57

Pomorski Wilk

IV ranga
Nr użytkownika: 98.859

Pepper
Stopień akademicki: Mgr in¿.
Zawód: In¿ynier

post 27/02/2016, 16:17 Quote Post

QUOTE(Kalasanty @ 26/02/2016, 20:12)

Równie dobrze babcia mogła Ci wspominać dziewiczy wieczór. Na podstawie jednego wyczynu Burego oceniasz całe Polskie Podziemie?

Poza tym tak okrutnie się składa, że kiedy debatowano nad granicą polsko-radziecką w 1921 roku, mieszkańcy pogranicza chcieli trafić do Polski. I ruch imigracyjny nie był z Polski do ZSRR, tylko tysiące ludzi uciekało przed komunistyczną władzą.

Ogólnie jeśli Rusinom nie odpowiada Polska, to niech wracają na Białoruś czy Ukrainę. Zawsze się dziwię tym, którzy osiedlają się w Polsce i jednocześnie na nią plują.

User is offline  PMMini Profile Post #58

krzysztof0401

I ranga
*
Nr użytkownika: 48.510

krzysztof licholat
Zawód: urzednik panstwowy

post 28/02/2016, 12:29 Quote Post

Nowożytni "historycy". Na piedestał wciągacie odwiecznie katów, ofiary są wam obce. Nie ważne kto mordował, jak i dlaczego, nie ważne że dźgano bagnetami kobiety i dzieci, nie ważne że powodem ich bestialskiej śmierci były bezpodstawne donosy sąsiadów. Śmierć czyhała wszędzie. Wiózł ją m.in.bryczką Lewczuk "Młot" w Wojsławicach na Lubelszczyźnie. Teraz tacy jak wy udzielacie im przepustek do wiecznej chwały depcząc po ich ofiarach. Brzydzę się wami.

User is offline  PMMini Profile Post #59

carantuhill

Bieskidnik
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz

post 28/02/2016, 12:36 Quote Post

QUOTE(krzysztof0401 @ 28/02/2016, 13:29)
Nowożytni "historycy". Na piedestał wciągacie odwiecznie katów, ofiary są wam obce. Nie ważne kto mordował, jak i dlaczego, nie ważne że dźgano bagnetami kobiety i dzieci, nie ważne że powodem ich bestialskiej śmierci były bezpodstawne donosy sąsiadów. Śmierć czyhała wszędzie. Wiózł ją m.in.bryczką Lewczuk "Młot" w Wojsławicach na Lubelszczyźnie. Teraz tacy jak wy udzielacie im przepustek do wiecznej chwały depcząc po ich ofiarach. Brzydzę się wami.
*

Do czego i do kogo to?

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #60

5 Strony « < 2 3 4 5 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej