Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
13 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Matura 2009: wszystko zwiazane z tematyka,
     
Decuś
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 407
Nr użytkownika: 46.759

Klaudia
Zawód: student
 
 
post 30/06/2008, 21:17 Quote Post

Witam wszystkich smile.gif to mój pierwszy post na tym forum.

Postanowilam niedawno, ze chce iść na wydział prawa UJ. W zwiazku z czym muszę zdawać rozszerzoną maturę z historii i wosu. Tylko nie wiem czy mam w ogóle jakiekolwiek szanse z historii, gdyz ostatni raz samodzielnie tego przedmiotu uczyłam się hmm w podstawówce :/ idę teraz do 3 klasy lo, historii mam 2 godz tyg. Czy jeżeli teraz od wakacji zacznę się uczyć tego przedmiotu to mam szanse? Od czego zacząć i jaką metodę nauki wybrać? Jak się uczyć?
i z jakich podręczników, repetytoriów najlepiej korzystać?

Bardzo proszę o pomoc. Z góry dziękuję smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Anders
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.435
Nr użytkownika: 4.016

Zawód: Biurowy
 
 
post 30/06/2008, 21:58 Quote Post

Na prawo na UJ jest 500 miejsc, bez paniki.

Rok to trochę mało, ale moim zdaniem dobrze od początku rozejrzeć się za jakimiś zajęciami pozalekcyjnymi w kierunku matury - może w jakimś Domu Kultury mają? Z doświadczenia wiem, że się przydają.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Jeay
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 46.481

 
 
post 30/06/2008, 23:03 Quote Post

W mojej opinii rok to trochę mało biorąc pod uwagę Twoją wiedzę i to, że chcesz zdawać rozszerzoną, ale nie ma rzeczy niemożliwych. Jak porządnie się do tego zabierzesz, to może i Ci się uda wink.gif.

Jeśli chodzi o podręczniki i repetytoria, to mogę polecić z czystym sumieniem jak dla mnie rewelacyjne Wydawnictwo Szkolne PWN:

http://wszpwn.com.pl/?page=przedmiot&pcsu_id=1004

Ponoć autorzy arkuszy lubią to wydawnictwo, więc to kolejny atut. Niemniej przed zakupami poczytaj sobie opinie innych:

http://www.historycy.org/index.php?showtopic=1089

Do tego dorzuć jakieś zajęcia (jak poleca szacowny przedmówca) i weź się za jakieś ciekawsze pozycje książkowe. Rozplanuj sobie jakoś to w czasie, solidnie, systematycznie pracuj, a może dojdziesz do swego smile.gif. Na koniec jeszcze parę linków:

http://www.historycy.org/index.php?showtopic=8737
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=40272
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=44731
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
hts
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 92
Nr użytkownika: 45.495

Marcin
 
 
post 1/07/2008, 7:33 Quote Post

Czytałem ze od przyszłego roku liczy się tez rozszerzony angielski wiec lepiej obserwuj stronę UJ, szkoda było by się męczyć cały rok i się nie dostać przez własna nieuwagę ; ]



PS http://miasta.gazeta.pl/krakow/1,37650,526...rekrutacji.html
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Decuś
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 407
Nr użytkownika: 46.759

Klaudia
Zawód: student
 
 
post 1/07/2008, 9:16 Quote Post

Dziekuje smile.gif akurat o rozszerzony angielski tak bardzo się nie martwię, bo już od dłuższego czasu się do niego przygotowuję. Też slyszałam że na UJ prawo lepiej rozszerzony. 3 przedmioty rozszerzone.. ehh..

A jaka według Was będzie najlepsza metoda nauki w moim przypadku?

Nie wiem czy znajde kogos dobrgo od korków z hist w Rzeszowie sad.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
hts
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 92
Nr użytkownika: 45.495

Marcin
 
 
post 1/07/2008, 9:32 Quote Post

Podziele sie skromnym doswiadczeniem jako maturzysta z rocznika 89. Miałem podobną sytuacje jak ty czyli historia w mojej hierarchi wartosci byla umiejscowiona gdzies koło WF oraz "Przystosowania do zycia w rodzinie" dopiero w 2 klasie LO moj nauczyciel zmobilizowal mnie do wysilku prezentujac czarne wizje pracy w McDonald'dzie. Troche nauki od lutego (srednio 3 godziny dziennie) i wczoraj odebrałem swiadectwo z wynikiem 74% ROZ , oczywiscie na prawo to o jakies 6,7 % za malo ale chodzi mi o to ze mozna zaczac od 0 i spokojnie osiagnac satysfakcjonujacy wynik. Rowniez wybieram sie na prawo UJ za rok po poprawie WOS'u wiec zycze powodzenia ; ]. Swoja droga nie warto zaprzatac sobie teraz tym glowy, nawet zaczynajac od stycznia zdazysz ze wszystkim, a stres troche mobilizuje ^^
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
ku 141120
 

Unregistered

 
 
post 1/07/2008, 17:25 Quote Post

Jasne, wydaje mi się że masz szansę. Najlepiej spróbuj swoich sił w olimpiadzie, np. OWPSW, 100% z WoS znacznie ułatwi ci sprawę, bo matura z Wosu jest wbrew temu co się mówi trudniejsza niż z historii. Jeżeli zaczniesz czytać jakieś podręczniki licealne (polecam WSiP i PWN) a dodatkowo uzupełnisz wiedzę czymś ponadprogramowym (np. podręczniki akademickie "Wydawnictwa Literackie", Historia Polski 1914-2006 w III tomach Roszkowskiego) to napewno dasz radę wyciągnąć na ok.80% czyli w sam raz na UJ i UW. Pozdrawiam smile.gif

Aha, korki to chyba nie jest super pomysł. Moi znajomi którzy chodzili na korki mieli znacznie gorsze wyniki ode mnie (92%). Historia to nie chemia, tu się liczy samodzielna praca, głównie lektura ksiązek.
 
Post #7

     
Decuś
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 407
Nr użytkownika: 46.759

Klaudia
Zawód: student
 
 
post 1/07/2008, 20:20 Quote Post

QUOTE(Anub1s @ 1/07/2008, 17:25)
Jasne, wydaje mi się że masz szansę. Najlepiej spróbuj swoich sił w olimpiadzie, np. OWPSW, 100% z WoS znacznie ułatwi ci sprawę, bo matura z Wosu jest wbrew temu co się mówi trudniejsza niż z historii. Jeżeli zaczniesz czytać jakieś podręczniki licealne (polecam WSiP i PWN) a dodatkowo uzupełnisz wiedzę czymś ponadprogramowym (np. podręczniki akademickie "Wydawnictwa Literackie", Historia Polski 1914-2006 w III tomach Roszkowskiego) to napewno dasz radę wyciągnąć na ok.80% czyli w sam raz na UJ i UW. Pozdrawiam smile.gif

Aha, korki to chyba nie jest super pomysł. Moi znajomi którzy chodzili na korki mieli znacznie gorsze wyniki ode mnie (92%). Historia to nie chemia, tu się liczy samodzielna praca, głównie lektura ksiązek.
*





Dzieki za rady. Troche mnie pocieszyliscie, wiec biore sie do pracy smile.gif obkupilam się już w kilka repetytoriów, tablice, atlasy itp smile.gif tylko własnie z podręcznikami mam głowny problem.. W skzole korzytsam z Nowej Ery, ktora osobiscie mi sie nie podoba..

Tylko nie rozumiem jednego. O jakiej olimpiadzie mowisz? Bo skrotu nie znam. I co miałeś na myśli pisząc "100% z WoS znacznie ułatwi ci sprawę, bo matura z Wosu jest wbrew temu co się mówi trudniejsza niż z historii. " ? Ja nie mam pojęcia ile bede miala z wosu tongue.gif

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
ku 141120
 

Unregistered

 
 
post 1/07/2008, 20:42 Quote Post

QUOTE(Decuś @ 1/07/2008, 20:20)
Tylko nie rozumiem jednego. O jakiej olimpiadzie mowisz? Bo skrotu nie znam. I co miałeś na myśli pisząc "100% z WoS znacznie ułatwi ci sprawę, bo matura z Wosu jest wbrew temu co się mówi trudniejsza niż z historii. " ? Ja nie mam pojęcia ile bede miala z wosu tongue.gif
*



Mówię o Olimpiadzie Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym - proszę, oto adres: http://www.owpsw.edu.pl/

Tytuł finalisty z tej olimpiady gwarantuje Ci 100% z matury w Wosu, dlatego napisałem o tych 100%. Warto spróbować swoich sił, nie jest aż tak ciężka.Wątek poświęcony tej olimipadzie można znalezc na forum
 
Post #9

     
Decuś
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 407
Nr użytkownika: 46.759

Klaudia
Zawód: student
 
 
post 1/07/2008, 20:49 Quote Post

QUOTE(Anub1s @ 1/07/2008, 20:42)
QUOTE(Decuś @ 1/07/2008, 20:20)
Tylko nie rozumiem jednego. O jakiej olimpiadzie mowisz? Bo skrotu nie znam. I co miałeś na myśli pisząc "100% z WoS znacznie ułatwi ci sprawę, bo matura z Wosu jest wbrew temu co się mówi trudniejsza niż z historii. " ? Ja nie mam pojęcia ile bede miala z wosu tongue.gif
*



Mówię o Olimpiadzie Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym - proszę, oto adres: http://www.owpsw.edu.pl/

Tytuł finalisty z tej olimpiady gwarantuje Ci 100% z matury w Wosu, dlatego napisałem o tych 100%. Warto spróbować swoich sił, nie jest aż tak ciężka.Wątek poświęcony tej olimipadzie można znalezc na forum
*





Tak tez podejrzewalam smile.gif Olimpiada z wosu mowisz.. poczytam smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Zeltaris
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 133
Nr użytkownika: 24.562

 
 
post 3/07/2008, 22:20 Quote Post

Olimpiady z WOSu to jest wielkie dobrodziejstwo losu dla rocznika 89' szczególnie, przy tak trudnej maturze biggrin.gif. Z resztą jeśli się nie udaje dostać wymarzonej 100 to przynajmniej w głowie zostaje dużo pożytecznych rzeczy na maturę.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Zgredling
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 19
Nr użytkownika: 39.717

 
 
post 4/07/2008, 13:56 Quote Post

Korków nie polecam. Znajomi brali, mają wynik po 60-70%, ja przy samodzielnej pracy 90%. Jak przedmówcy mówili, warto brać udział w olimpiadach. To mobilizuje. Już do lutego będziesz zmuszony przerobić praktycznie całą historię (z naciskiem na którąś z epok). Potem kolejne miesiące do matury będzie lżej powtarzać.

Pisz dużo samodzielnych wypracowań i przejrzyj dużo arkuszy. Pierwsze wyrobi Ci odpowiedni styl i zwróci uwagę na to, co trzeba zawrzeć. Drugie jest przydatne przez to, że wiele zadań się powtarza - w odrobinę zmienionej formie, ale jednak podobnej konwencji.

Ech, zazdroszcze olimpijczykom OWPiSW. Choć z moich 86% nie mogę być niezadowolony, ale żal, gdy na 2gim etapie byłem 6ty na 5 osób przechodzących dalej:P
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
ku 141120
 

Unregistered

 
 
post 4/07/2008, 14:48 Quote Post

QUOTE(Zgredling @ 4/07/2008, 14:56)
Ech, zazdroszcze olimpijczykom OWPiSW. Choć z moich 86% nie mogę być niezadowolony, ale żal, gdy na 2gim etapie byłem 6ty na 5 osób przechodzących dalej:P
*



Bo OWPSW nie jest wiele trudniejsza niż matura smile.gif jak to mówię ludziom to nikt nie wierzy i nawet nie chcą startować, a potem krzyk że taka matura ciężka, pozdrawiam smile.gif
 
Post #13

     
Zgredling
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 19
Nr użytkownika: 39.717

 
 
post 4/07/2008, 16:53 Quote Post

To prawda. Ludzi uczących się do OWPSW raczej pytania o Polski Kontyngent Wojskowy albo GUAM nie zaskoczyły:)
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
salvusek
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.236
Nr użytkownika: 44.999

 
 
post 8/07/2008, 20:59 Quote Post

Przygotowuje sie do OWPS i co ja moge powiedziec wystarczy jedna ksizka tak naprawde tzw. BIBLIA WOJTSZCZYK co prawda ma 1400 stron ale tam jest wszystko po samym przeczytaniu zostanie sporo w glowie . A co do matury nnie martw sie czlowieku jak zaczniesz od teraz solidnie sie uczyc to spokojnie zdazysz . NIe laz na zadne korepetycje , ja mam o tyle dobrze ze moj historyk szkolny sprawdza mi prace . Zacznij od czytanie lekkich lekturek rypu Jasienica , polecam serie wyd.literackiego no i reptyrtoria + oczywiscie czrne grzbiety dasz rade . Historia nie jest najgorsza WOS moze okazas sie trudniejszy , dlatego naprawde 100% to prawdziwy skarb . Nota bene istneje jeszcze Olimpiada z wiedzy o prawach czlowika jeszcze latwiejsza niz wops
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

13 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej