Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Śmierć Stalina. Reakcja społeczeństwa w Polsce
     
wicliff
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 454
Nr użytkownika: 66.639

 
 
post 30/03/2014, 19:41 Quote Post

QUOTE(Cartaphilus @ 7/09/2009, 8:43)
Nie wiem jak wiele jest w tym prawdy, ale słyszałem, że propaganda stalinowska zrobiła bardzo wiele w celu kultu Stalina. Jak on zmarł to ponoć niektórzy ludzie w Polsce płakali, ponieważ myśleli, że odszedł wspaniały człowiek. Takie było wtedy zakłamanie.
*



niewiele jest w tym prawdy, tzn. prawdą jest, że propaganda robiła wiele by lód kochał "słoneczko świata". Ale robić coś w pewnym kierunku, nie oznacza z konieczności uzyskania efektu pożądanego. Ciemny Lód, nie okazał się taki ciemny i swoje wiedział o "wspaniałym człowieku". Oczywiście oficjalnie była żałoba, odczyty w szkołach i zakładach pracy, nikt wprost nie odważył się kpić lub cieszyć z tego faktu, pewnie i byli tacy co rzeczywiście płakali, ale nie oznacza to, że większość wierzyła propagandzie i kochała Stalina.

Mój dziadek, który drwa rąbał na Wołogdzie (bynajmniej nie w celach rekreacyjnych), miał zwyczaj na temat Stalina i całego jego aparatu wypowiadać dość zwięźle, w sposób mało nadający się do cytowania i zaręczam, że nie płakał...

Kiedyś mój były wykładowca opowiadał, że jak ogłoszono śmierć Stalina, to ulice zamarły, ludzie stanęli w żałobnej postawie, o czym myśleli nie wiadomo, ale on osobiście był szczęśliwy, tylko jakoś bał się to okazać.

Znam kilka osób, które pamiętają dobrze tamte czasy, to przy okazji się spytam jak to odebrali i zamieszczę.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
Fuser
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.265
Nr użytkownika: 15.418

 
 
post 26/12/2016, 21:45 Quote Post

Paweł Knap – Anatomia żalu. Szczecin po śmierci Stalina, Emilia Świętochowska-Bobowik – „Cień padł na ziemię…”, Kamil Rutecki – „… żałobę noszą na rękawach…”

 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
Fuser
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.265
Nr użytkownika: 15.418

 
 
post 17/01/2018, 20:26 Quote Post

Numer tygodnika "Przekrój" po śmierci J. Stalina. Masa materiałów źródłowych (komunikaty, uchwały, zdjęcia)
"Przekrój", nr 414 (11/1953)

Ten post był edytowany przez Fuser: 17/01/2018, 20:27
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej