Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
9 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Komunizm, cechy pozytywne?
     
krakowiak
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 839
Nr użytkownika: 19.494

maciej miezian
Stopień akademicki: magister
Zawód: muzealnik
 
 
post 13/04/2008, 21:33 Quote Post

Twoje potrzeby oceni partia, a to co prezentujesz to skrajny indywidualizm - i to będzie w komunizmie karalne. Zresztą wyzbędziesz się go , bo w nowym ustroju, jak pisał jeden z klasyków "kolektyw stanie się bardziej pociągający niż partner seksualny".
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #31

     
Siekow
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 47
Nr użytkownika: 37.943

Lukasz Piskorz
Stopień akademicki: licencjat
Zawód: Student
 
 
post 13/04/2008, 22:00 Quote Post

QUOTE(Ryszard Lwie Serce @ 11/04/2008, 23:23)
QUOTE
Równość wszystkich ludzi, brak lepszych i gorszych, posiadanie podobnych majątków, wszystko na wspólne użytkowanie.


Przecież posiadanie majątków kłóci się ze wspólnym użytkowaniem. Właśnie chodzi o to, że komunizm zakładał zniesienie prywatnej własności. Nie wiem jak ty, ale ja jestem przywiązany do mojego mieszkanka, ubrania i gitary i nie zgodziłbym się na żadną formę wspólnego użytkowania. Dlatego komunizm w samych założeniach był bzdurny, nie piękny.

No i nie "wypatrzenia" tylko "wypaczenia".


*



RÓWNE MAJĄTKI to pojęcie względne, przecież dobrze wiesz, że chodziło mi o to, że każdy obywatel miał tzw "po równo" - kwestia doboru słów. Kwestia wypatrzeń i wypaczeń to oczywiście błąd wynikający z pośpiechu i nieuwagi, wiem razi po oczach, ale gdy się człowiek spieszy...
 
User is offline  PMMini Profile Post #32

     
Ryszard Lwie Serce
 

الشيطان
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.405
Nr użytkownika: 24.473

Zaurak
Stopień akademicki: magister iuris
Zawód: Mlot na Fiskusa
 
 
post 13/04/2008, 22:57 Quote Post

QUOTE
RÓWNE MAJĄTKI to pojęcie względne, przecież dobrze wiesz, że chodziło mi o to, że każdy obywatel miał tzw "po równo" - kwestia doboru słów


To nic nie zmienia. Dalej ta idea mnie przeraża.
QUOTE
Kwestia wypatrzeń i wypaczeń to oczywiście błąd wynikający z pośpiechu i nieuwagi, wiem razi po oczach, ale gdy się człowiek spieszy...


Nie bierz tego do siebie smile.gif

Po prostu moja historyczka z liceum z uporem maniaka mówiła "wypatrzenia" zamiast "wypaczenia" i doprowadzało mnie to do białej gorączki.

QUOTE
Acha - ale w kapitaliźmie też istnieją kluby "swingers" Tak więc jak z żoneczką dojdziemy do wniosku, że czas zrobić to z kimś innym to nie potrzebujemy komunizmu.


Różnica jest taka, że w kapitalizmie "dojdziesz do wniosku", a w komunizmie "partia dojdzie do wniosku i ci rozkaże" wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #33

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 13/04/2008, 23:05 Quote Post

QUOTE
Twoje potrzeby oceni partia, a to co prezentujesz to skrajny indywidualizm - i to będzie w komunizmie karalne.
Dziękuje pieknie, wole sam ocenić swoje potrzeby i porównać je z moimi mozliwosciami.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

     
Siekow
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 47
Nr użytkownika: 37.943

Lukasz Piskorz
Stopień akademicki: licencjat
Zawód: Student
 
 
post 15/04/2008, 6:58 Quote Post

QUOTE(Ryszard Lwie Serce @ 13/04/2008, 22:57)
QUOTE
RÓWNE MAJĄTKI to pojęcie względne, przecież dobrze wiesz, że chodziło mi o to, że każdy obywatel miał tzw "po równo" - kwestia doboru słów


To nic nie zmienia. Dalej ta idea mnie przeraża.
QUOTE
Kwestia wypatrzeń i wypaczeń to oczywiście błąd wynikający z pośpiechu i nieuwagi, wiem razi po oczach, ale gdy się człowiek spieszy...


Nie bierz tego do siebie smile.gif

Po prostu moja historyczka z liceum z uporem maniaka mówiła "wypatrzenia" zamiast "wypaczenia" i doprowadzało mnie to do białej gorączki.

QUOTE
Acha - ale w kapitaliźmie też istnieją kluby "swingers" Tak więc jak z żoneczką dojdziemy do wniosku, że czas zrobić to z kimś innym to nie potrzebujemy komunizmu.


Różnica jest taka, że w kapitalizmie "dojdziesz do wniosku", a w komunizmie "partia dojdzie do wniosku i ci rozkaże" wink.gif
*



W zupełności się z Tobą zgadzam, mnie też ta idea przeraża i choć znam ja trylko z książek, filmów i opowiadań to jestem jej wrogiem. zgadzam się też z opinią na temat dochodzenia do wniosków w kapitalizmie, a w komunizmie pomoże we tym partyia "nieomylnmych". Co do wypaczeń i wypatrzeń rozumiem Twoją irytację, bo jeśli ktoś przez parę lat nawija z błędem to można szałudostać, no i nie jestem typem użytkownika, który obraża się za wytykane błędy:)
 
User is offline  PMMini Profile Post #35

     
Gerhard
 

podkułacznik
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.344
Nr użytkownika: 20.448

Zawód: Deweloper baz danych
 
 
post 15/04/2008, 9:41 Quote Post

QUOTE(123hopp @ 12/04/2008, 8:20)
"Każdemu według potrzeb" może oznaczać dobrowolne
ograniczenie takowych jako warunek wstępny.
*


A jak rozwiążesz problem polegający na tym, że ja nie będę chciał ograniczyć swoich potrzeb?
 
User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #36

     
Siekow
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 47
Nr użytkownika: 37.943

Lukasz Piskorz
Stopień akademicki: licencjat
Zawód: Student
 
 
post 15/04/2008, 10:55 Quote Post

QUOTE(Gerhard @ 15/04/2008, 9:41)
QUOTE(123hopp @ 12/04/2008, 8:20)
"Każdemu według potrzeb" może oznaczać dobrowolne
ograniczenie takowych jako warunek wstępny.
*


A jak rozwiążesz problem polegający na tym, że ja nie będę chciał ograniczyć swoich potrzeb?
*




Wystarczy wczytać się w historię ZSRR lub innych państw komunistycznych lub postkomunistycznych... Jeśli nie będziesz chciał się podpoorządkować to jest kilka wersji rozwiązań:

- metody Stalina, Beri,Cauşescu, czyli pewnej ciemnej nocy znajdą Cię i zabiją
- metody wczesnej władzy Bieruta, czyli prześladowanie psychiczne połączone z groźbami, aż sam opuścisz kraj
-internowania, aresztowania, przesłuchania...

...rzadko kto poytrafiłby z uporem obstawać przy swoim w obliczu takich represji.
 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
Gerhard
 

podkułacznik
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.344
Nr użytkownika: 20.448

Zawód: Deweloper baz danych
 
 
post 15/04/2008, 11:31 Quote Post

QUOTE(Siekow @ 15/04/2008, 10:55)
"Każdemu według potrzeb" może oznaczać dobrowolne
ograniczenie takowych jako warunek wstępny.


A jak rozwiążesz problem polegający na tym, że ja nie będę chciał ograniczyć swoich potrzeb?


Wystarczy wczytać się w historię ZSRR lub innych państw komunistycznych lub postkomunistycznych... Jeśli nie będziesz chciał się podpoorządkować to jest kilka wersji rozwiązań:
....
....
rzadko kto potrafiłby z uporem obstawać przy swoim w obliczu takich represji.


No to dobrowolność systemu mamy już wytłumaczoną smile.gif

Edukacyjne i łopatologicznie dla wszystkich, którzy jeszcze tego nie pojęli:
Hasło: "Każdemu według potrzeb" - w praktyce oznacza "DOBROWOLNE" OGRANICZENIE POTRZEB..

Władzę tych którzy określają potrzeby...

QUOTE
Twoje potrzeby oceni partia, a to co prezentujesz to skrajny indywidualizm - i to będzie w komunizmie karalne.


To właśnie jest idea komunizmu. Partia oceni - i nagrodzi lub ukarze.

Wiem, że marudzę, ale proszę każdemu kto wyleci z tekstem o równości i "Każdemu według potrzeb" - zadajcie pytania "jak będą określane potrzeby?" i co będzie gdy ktoś uzna, że "mam inne potrzeby niż zostało określone"?
 
User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #38

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 15/04/2008, 16:24 Quote Post

Co sie stanie, jeżeli moje potrzeby okażą sie wieksze niz "złozone"? w kapitaliźmie mam do takowych prawo a to czy jestem w stanie je spełnic to juz mój problem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #39

     
jablon1000
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 46.498

 
 
post 17/06/2008, 19:56 Quote Post

Bawicie sie w wielka polityke a spojrzcie troche przyziemnie. Mimo ze nie ma kilometrowych kolejek, zarcia na kartki czy innych rewelacji to tak naprawde zmienila sie tylko nazwa ustroju. Nadal sa uklady i tym podobne sprawy, lecz wydaje mi sie ze w PRL-u bylo cos wazniejszego do obgadania niz tam jakas propaganda, a mianowicie po upadku komuny (bynajmiej u mnie ale jak slsze to wszedzie) nastapila "rewolucja"(???) kulturowa. Krotko mowiac, patrzac na caloksztal ludzkosci, wydaje mi sie ze kiedys bylismy "milsi"(bo jak okreslic ze ludzie sa bardziel ludzccy?). Wydaje mi sie ze razem z zachodem wyssalismi z nich ten "luzik" i bezproblemowosc. A co do polityki czy spoleczenstwa to i tak jestem oklamywany (obiecali i widac to co zwykle), poziom zycia srednio-niski ogolnie moja sytuacja nie zmienila sie wraz z upadkiem komuny. Jednego jestem pewien do urny nie pojde, gdyz to co oferuja to niestety "szit".
Moze gadam od rzeczy ale tak to widze w praktyce dla mnie to samo tyle ze ogolnie gorzej. Teraz nie wiem co klamstwo a wtedy bylo wiadomo ze wsio smile.gif Bylo mi lepiej i juz.
 
User is offline  PMMini Profile Post #40

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.503
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 17/06/2008, 20:51 Quote Post

QUOTE
Moze gadam od rzeczy ale tak to widze w praktyce dla mnie to samo tyle ze ogolnie gorzej

Mówisz od rzeczy dry.gif

QUOTE
Mimo ze nie ma kilometrowych kolejek, zarcia na kartki czy innych rewelacji to tak naprawde zmienila sie tylko nazwa ustroju.


Zmieniło się wiele, a to czy tego nie dostrzegasz to tylko kwestia tego, ze nie chcesz dostrzec

QUOTE
Nadal sa uklady i tym podobne sprawy, lecz wydaje mi sie ze w PRL-u bylo cos wazniejszego do obgadania niz tam jakas propaganda, a mianowicie po upadku komuny (bynajmiej u mnie ale jak slsze to wszedzie) nastapila "rewolucja"(???) kulturowa


Powyższe zdanie chyba wzorowałeś na prozie André Gide ?


QUOTE
patrzac na caloksztal ludzkosci, wydaje mi sie ze kiedys bylismy "milsi"


Wspólne zjadanie mamuta zbliża ludzi
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #41

     
godfrydl
 

Diabolus in musica
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.136
Nr użytkownika: 9.524

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 18/06/2008, 9:19 Quote Post

QUOTE
Są różne rodzaje sprawiedliwości społecznej. Począwszy od "każdemu wedle potrzeb" poprzez "każdemu wedle zasług" a skończywszy na "każdemu wedle dzieł". Żadna z koncepcji sprawiedliwości społecznej nie jest nieskazitelna. Wszystko (no, prawie;) ) ma wady i zalety. Tak też jest w przypadku idei komunizmu czy socjalizmu. Tomasz Morus opisał świat,w którym każdy był równy. Nie było "równiejszych". Lepiej byłoby żyć w takiej Utopii czy w kraju kapitalistycznym, gdzie trwa wieczny wyścig szczurów i pogoń za lepszej jakości życiem? Chociaż lat mam niewiele to już teraz irytuje mnie ta wszechogarniająca gonitwa za pieniądzem. Według mnie idea komunizmu została spaczona przez paru kolesi z Rosji.

Nie. Idea komunizmu spaczona jest sama przez się. Nie ma to nic wspólnego z Rosją ani Chinami czy Wietnamem. Komunizm u angielskich gentlemanów byłby równie krwiożerczy i zbrodniczy jak gdziekolwiek indziej. Pierwszy z brzegu przykład: kto pilnować ma owej wyśnionej (nie przez każdego) równości? Słuszni ideologicznie wodzowie. A jak ktoś jednak ma wątpliwości? Wybór jest duży: gilotyna, pod stienku, łagier, poderżnięcie gardła po kambodżańsku... Nasz klient, nasz pan.
QUOTE
No, idee komunizmu naprawdę są kuszące

Nazizmu też! Dla niektórych. "Wrażliwych inaczej".
 
User is offline  PMMini Profile Post #42

     
gregski
 

Pirat of the Carribean
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.067
Nr użytkownika: 12.159

Stopień akademicki: mgr inz
Zawód: ETO
 
 
post 19/06/2008, 8:57 Quote Post

Nie, no komunizm jest Ok!
A to że każdy kraj w którym usiłowano go wprowadzić zamieniał się w piekło?
Po prostu nie nadaje się on dla ludzi, może trzeba by go przetestować na mrówkach, tyle że tam jakby monarchia panuje.

QUOTE
A co do polityki czy spoleczenstwa to i tak jestem oklamywany (obiecali i widac to co zwykle), poziom zycia srednio-niski ogolnie moja sytuacja nie zmienila sie wraz z upadkiem komuny


A to znaczy, że jesteś nieudacznikiem kolego. Wcześniej mogłeś stękać, że Ci "nie dają". Teraz możesz tylko powiedzieć, że nie potrafisz zarobić.

Ps
QUOTE
patrzac na caloksztal ludzkosci, wydaje mi sie ze kiedys bylismy "milsi"

No szczególnie tacy milusińscy jak tow. Bierut albo towarzysze z UB.
 
User is offline  PMMini Profile Post #43

     
von Munchhausen
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 379
Nr użytkownika: 1.307

Stopień akademicki: Dywersant
Zawód: Provocator
 
 
post 20/06/2008, 11:04 Quote Post

Porównanie można przeprowadzić na jeszcze innym przykładzie: Korei Północnej i Południowej. W momencie gdy zaprowadzono jedynie słuszny ustrój stopień rozwoju obu części kraju był porównywalny. A teraz?
Gdzie wystąpiła klęska głodu? Gdzie panuje ciężka bieda? W którym z tych dwóch krajów obywatele są bogatsi? W którym panuje demokracja, a w którym autorytarny reżim?

Te hasła o równości i sprawiedliwości brzmią pięknie, ale rzeczywistość dowodzi czegoś zupełnie innego. W każdym z krajów tzw. komunistycznych pojawiała się klasa uprzywilejowana: aparat partyjny i aparat przemocy. Dodajmy do tego autorytarną lub w ogóle totalitarną władzę, nie podlegającą żadnej kontroli, żyjącą ponad społeczeństwem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #44

     
gregski
 

Pirat of the Carribean
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.067
Nr użytkownika: 12.159

Stopień akademicki: mgr inz
Zawód: ETO
 
 
post 21/06/2008, 6:49 Quote Post

A pamiętacie etykiety zastępcze na produktach ... podobnych?
(W miejsce wykropkowane można wstawić dowolny wyraz, czekolada, wędlina, obuwie, itp, itd).
 
User is offline  PMMini Profile Post #45

9 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej