Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

77 Strony « < 74 75 76 77 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Osprey, Wydawnictwo jakich niewiele

wysoki

X ranga
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier

post 5/03/2019, 14:11 Quote Post

QUOTE(Andrea$ @ 5/03/2019, 1:06)
Chyba nigdy się nie dowiem, ile Amerykanie stracili na Iwo Jimie czołgów. sad.gif
*

To by trzeba było szukać w bardziej specjalistycznych pracach, albo tak jak podrzucił Piegziu, po raportach. Na Axis Forum już się zastanawiali nad stanami i stratami: https://forum.axishistory.com/viewtopic.php?t=167322

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1126

Piegziu

Tajny Agent Piegziu
Nr użytkownika: 48.576

M.A.P.
Zawód: prawnik, japonista

post 5/03/2019, 14:31 Quote Post

Przy okazji są dodatkowe linki do raportów. smile.gif

User is offline  PMMini Profile Post #1127

Danielp

born in the PRL
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 1.267

post 5/03/2019, 15:44 Quote Post

QUOTE(wysoki @ 1/03/2019, 23:13)
QUOTE(Rayoken @ 1/03/2019, 22:57)
Podzielam krytyczną opinię o Ospreyach - w kwestii treści jest naprawdę kiepsko. Ostatnio kupiłem kilka zeszytów, przejrzałem i zacząłem się pukać w czoło - za taką broszurkę 20 kilka złotych? Za dyszkę byłoby uczciwie. No ale Ospreye ze swoimi ilustracjami niestety nie mają u nas konkurencji, jesteśmy skazani na nie, wydawca to wie i stąd ta przesadzona cena.
*

Jak rozumiem piszesz Rayokenie o obecnie wydawanych ospreyach smile.gif.
No to tutaj przypomnę, że cena jest uzależniona głównie od nakładu. AmerCom, który dał cenę ok. 10 zł (najpierw wynosiła 9,99, potem 10,50) dał też i nakład w tysiącach sztuk (oceniam, iż było to co najmniej 10 000 egzemplarzy). Obecnie wydawane ospreye wychodzą zaś w nakładzie setek sztuk, tu nie da się zrobić ceny niższej, choćby nie wiem jak się gimnastykować wink.gif.
Prosta matematyka mówi, iż jeśli sprzedasz nawet 500 sztuk po 10 zł, to masz tylko 5000 zł na koszty rozprowadzenia (ok. 50% ceny okładkowej), licencji, tłumaczenia, redakcji i korekty, składu, druku...
*

Cena Amercomu ca 10 zł (czy dyskontowe 6 zł) będzie przed długi (niestety) wzorcem "metra z Sevres" dla potencjalnych klientów chcących nabyć Ospreye w innym wydawnictwie. Niesety bo porównując cene obecnych Kampanii to 3-4 krotna różnica. Kto mozolnie kupował Ospreye w kioskach to ww przelicznik zauważy.

Seria jest bdb na początek aby zaciekawić historia

User is offline  PMMini Profile Post #1128

trzeci baon

II ranga
**
Nr użytkownika: 103.133

post 5/03/2019, 15:44 Quote Post

Z moich doświadczeń pasjonata-laika najlepsze są serie Elite, New Vanguard, Fortress i Campaign.
Takie zeszyty jak "Crusader Castles in Cyprus, Greece and the Aegean", "Fortress of Rhodes", obie części Taktyki Średniowiecznej i Sztuka oblężnicza w starożytności i średniowieczu - to moim zdaniem naprawdę wartościowe pozycje.

Dla mnie osobiście najgorszy jest Warrior i Men At Arms. Z tych 2 ostatnich serii znam głównie pozycje o średniowieczu - każda wygląda i zapowiada się świetnie, a w środku raczej ogólniki o napinaniu kuszy, kapalinach i kolczugach. Chodzi mi np. o armie średniowiecznej Polski, siły Hanzy, krucjaty bałtyckie, armie krucjat i tym podobne pozycje. Mam wrażenie sporej powtarzalności.

Nie przepadam też za Davidem Nicolle'em. Mam wrażenie, że to taki Barkowski Ospreya, tylko że Anglik zamiast Połabian wszędzie widzi osiągnięcia islamu. W Jeziorze Pejpus co kilka stron przypominał, że o zwycięstwie Newskiego zadecydowali konni łucznicy z ludów tureckich. W Grenadzie też nie ukrywa po której stronie są jego sympatie, a drugi tom Szpitalników jest napisany z tylko lekko ukrywaną pogardą do joannitów. Trochę ta stronniczość jest męcząca.

Niektóre Campaign bywają średnio udanie napisane i tekst zupełnie nie płynie - chyba były ostro redagowane z obszerniejszych maszynopisów. Mam tu na myśli właśnie Grenadę 1492. Mimo to bronią się mapkami i sporą dawką wiedzy jak na pozycję tego formatu. Jako lektura uzupełniająca do większej monografii są akurat.

Oczywiście jako całość jest to seria mocno anglocentryczna i przedstawiająca anglosaski punkt widzenia. Podobnie np. seria HB przedstawia polską, a nie rosyjską wizję historii. Ciężko oczekiwać, żeby Anglicy nagle zajęli się Beresteczkiem i Kircholmem i ciężko dziwić się, że bitwy z frontu zachodniego II wojny cieszą się większym zainteresowaniem Ospreya niż front wschodni.

Ten post był edytowany przez trzeci baon: 5/03/2019, 19:32

User is online!  PMMini Profile Post #1129

wysoki

X ranga

Rafal Mazur

post 5/03/2019, 20:00 Quote Post

Nie przepadam też za Davidem Nicolle'em. Mam wrażenie, że to taki Barkowski Ospreya, tylko że Anglik zamiast Połabian wszędzie widzi osiągnięcia islamu. Trochę ta stronniczość jest męcząca. (...) W Grenadzie też nie ukrywa po której stronie są jego sympatie, a drugi tom Szpitalników jest napisany z tylko lekko ukrywaną pogardą do joannitów.

Z drugiej strony można też podejść do problemu tak, iż zapewnia w pewnym sensie spojrzenie tzw. drugiej strony. Książki u nas są przeważnie z oczywistych względów nie tylko europocentryczne, ale i pisane z naszego punktu widzenia. A tu mamy autora, który spędził na Bliskim Wschodzie trochę lat. Pewnie muzułmanie też są niezbyt zadowoleni czytając nasze książki o krucjatach wink.gif.

Trochę więcej o nim niż w krótkich biogramach w ospreyach: http://www.crusaderstudies.org.uk/resource...olle/index.html

W Jeziorze Pejpus co kilka stron przypominał, że o zwycięstwie Newskiego zadecydowali konni łucznicy z ludów tureckich.

I jest całkiem sensowna oraz przekonująca, a że to zdaje się jego autorska koncepcja, stąd pewnie i stałe o niej w zeszycie przypominanie.

Oczywiście jako całość jest to seria mocno anglocentryczna i przedstawiająca anglosaski punkt widzenia. Podobnie np. seria HB przedstawia polską, a nie rosyjską wizję historii. Ciężko oczekiwać, żeby Anglicy nagle zajęli się Beresteczkiem i Kircholmem i ciężko dziwić się, że bitwy z frontu zachodniego II wojny cieszą się większym zainteresowaniem Ospreya niż front wschodni.

Dokładnie smile.gif.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1130

7799

III ranga
Nr użytkownika: 79.108

Piotr
Zawód: Samotnik

post 5/03/2019, 20:49 Quote Post

Po trzecie, tendencyjność. Aktualnie przeglądnąłem sobie Ospreya o Anzio, autorem jest - a jakże - Zaloga. Na lanie pod Cisterną poświęcił jedną stronę. Niecałą. Ale za to rozpisywanie się o ''wielkiej niemieckiej klęsce'' w operacji ''Fischfang'' już jest na kilka stron. Oczywiście mapki z Cisterny brak, plus jakieś przytaczanie dowodów anegdotycznych w stylu ''ktoś tam powiedział, że''. Przypominam, że mówimy o jednej z najbardziej niszczycielskich bitew w historii amerykańskich oddziałów specjalnych, w której unicestwiono dwa (z sześciu istniejących w ogóle) bataliony rangersów. Ponadto forsowanie własnej tezy, bronienie Lucasa i generalnie pozostawianie wrażenia, że ''no jakoś nasi amerykańscy chłopcy dobrze walczyli tylko dziwnym przypadkiem nie wyszła nam ta operacja''. Na siłę wciśnięta i niepotrzebnie rozwleczona operacja ''Buffalo'', mająca drugorzędne znaczenie w kontekście tej bitwy. Już ''tygrysek'' Rajmunda Szubańskiego był bardziej rzetelny.

Tylko, że to raczej wynika ze specyfiki Zalogi. Przykładowo dwie spore monografie, które ostatnio wydał w wydawnictwie Stackpole Books dotyczyły bitwy pod Arracourt i bitew o Krinkelt-Rocherath. Tak już Zaloga ma, że lubi pisać o tych operacjach, gdzie niemieccy pancerniacy zostali pobici przez Amerykanów smile.gif .

User is offline  PMMini Profile Post #1131

Andrea$

VII ranga
Nr użytkownika: 45.545

Zawód: student

post 7/03/2019, 16:16 Quote Post

Tylko, że to raczej wynika ze specyfiki Zalogi. Przykładowo dwie spore monografie, które ostatnio wydał w wydawnictwie Stackpole Books dotyczyły bitwy pod Arracourt i bitew o Krinkelt-Rocherath. Tak już Zaloga ma, że lubi pisać o tych operacjach, gdzie niemieccy pancerniacy zostali pobici przez Amerykanów

Możliwe. Jednakże pomijanie Cisterny - było nie było - bardzo ważnej i tragicznej z punktu widzenia Amerykanów bitwy, a świetnie przeprowadzonej przez Niemców i zbywanie jej, oraz okraszanie jakimiś dowodami anegdotycznymi jest po prostu niezrozumiałe. Ja wiem, że amerykańscy autorzy niezbyt lubią przyznawać się, że gdzieś dostali po tyłku, ale takie coś nie uchodziłoby mi w publikacji na blogu, czy w gazecie popularnej, a co dopiero komuś, kto jest uznanym historykiem...

User is offline  PMMini Profile Post #1132

KLAssurbanipal

V ranga
Nr użytkownika: 8.341

Stopień akademicki: Magister

post 7/03/2019, 21:57 Quote Post

Odniosę się do ogółu wypowiedzi żeby nie robić kilkunastu cytatów. Nie sposób mi ocenić każdą epokę, jednak rzeczywiście średniowiecze i nowożytność (choć i tu są wyjątki) może być ogólnikowe (chodzi o główne bitwy i kampanie), to jednak w starożytności trafiają się perełki znane gdzie indziej tylko w monografiach bardzo ciężko dostępnych.

User is offline  PMMini Profile Post #1133

Gajusz Mariusz TW

Ambasador San Escobar
Nr użytkownika: 98.326

Stopień akademicki: Korvettenkapitan
Zawód: Canis lupus

post 9/04/2019, 0:25 Quote Post

Kolejne głosowanie, tym razem w ramach serii DUEL:

DUE: Bf 109 vs I-16: Spain 1937-39
DUE: Spitfire V/IX vs Fw 190A: Channel Front 1942-44
DUE: B-29 vs Japanese Nightfighter: Home Islands 1944-45
DUE: UH-1 Huey Gunship vs NVA/Viet Cong: 1965-73
DUE: RAF Coastal Command vs Ju 88: Atlantic 1941-45

https://ospreypublishing.com/store/military...eorder-3-months

Dałem głos na zimną wojnę, choć propozycja 2 i 5 także była wysoko.

User is offline  PMMini Profile Post #1134

wysoki

X ranga

Rafal Mazur

post 1/05/2019, 12:56 Quote Post

Nowy miesiąc i nowe głosowanie:
    MAA: The French Army of Africa 1872–1914
    MAA: The Japanese Home Front in World War II
    MAA: The West German Bundeswehr 1955–90
    MAA: The East German Nationale Volksarmee 1956–90
    MAA: The Indo-Pakistani Wars 1947–99

https://ospreypublishing.com/book-vote?fbcl...PWI0zCaSRY3pJDs

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1135

KLAssurbanipal

V ranga
Nr użytkownika: 8.341

Stopień akademicki: Magister

post 28/05/2019, 1:59 Quote Post

Okładka Ospreya zapowiedzianego na wrzesień tego roku "The Army of Pyrrhus of Epirus. 3rd century BC". Nicholas Sekunda i Peter Dennis wypełnią pewną lukę odnośnie opisu i ilustracji epirockiej armii. Duet ten współpracował już przy "Armiach macedońskich po Aleksandrze Wielkim", które doczekały się polskiego tłumaczenia wydanego przez wydawnictwo Napoleon V.

user posted image

User is offline  PMMini Profile Post #1136

Gajusz Mariusz TW

Ambasador San Escobar
Nr użytkownika: 98.326

Stopień akademicki: Korvettenkapitan
Zawód: Canis lupus

post 28/05/2019, 6:34 Quote Post

Kolejny zeszyt o który będę zabiegał w Napoleonie V.

User is offline  PMMini Profile Post #1137

wysoki

X ranga

Rafal Mazur

post 3/06/2019, 17:13 Quote Post

Nowe głosowanie,tym razem na serię "Raid".

Jest bardzo ciekawy temat:
Vlad Dracul’s Night Attack: Biological warfare and mass impalement in the Ottoman Wars, Târgovişte 1462

Following the Ottoman conquest of Constantinople, Wallachia was on the frontline of the Ottoman-Christian wars, under its legendary, and notorious leader, Vlad III ‘the Impaler’, or Vlad Dracula. It was brutal even by medieval standards. Having lost his last ally in 1460 by being sawed in half, in 1462 Vlad launched an attack on Sultan Mehmed the Conqueror’s territory. When the sultan attempted to annex Wallachia, Vlad skirmished with the Ottoman forces, sent bubonic plague-infected men into the Ottoman ranks to spread disease, and launched a famous, torchlit night attack on the road to Târgovişte, attempting to assassinate the sultan in his camp. Although he failed to kill the sultan, the Ottomans retreated following the discovery of Vlad’s deserted capital of Târgovişte with its 23,000 impaled Turks.

Nie wiem jak tam z tą wiarygodnością 23 000 wbitych na pal, ale dałem głos smile.gif.
https://ospreypublishing.com/book-vote?fbcl...VDseTW_EBrqrCVg

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1138

Kadrinazi

Łowca ODB'ów
Nr użytkownika: 62.793

Stopień akademicki: magister

post 3/06/2019, 18:58 Quote Post

Ja też oddałem głos na Vlada smile.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1139

Piegziu

Tajny Agent Piegziu
Nr użytkownika: 48.576

M.A.P.
Zawód: prawnik, japonista

post 3/06/2019, 19:16 Quote Post

Zagłosowałem oczywiście na niemieckie rajdy na Ocean Indyjski. smile.gif

User is offline  PMMini Profile Post #1140

77 Strony « < 74 75 76 77 > 
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej