Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
60 Strony « < 58 59 60 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kogo zastali Słowianie nad Wisłą i Odrą w V w. ?,
     
sambir
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 81.215

 
 
post 4/02/2013, 18:18 Quote Post

QUOTE(fala @ 1/12/2007, 13:06)
Pytanie do znawców tematu:
Czy wkraczając w dorzecze Wisły i Odry w V-tym wieku Słowianie zajęli całkowicie opustoszałe tereny?
Czy może napotkali tam jakichś germańskich a może nawet celtyckich "maruderów"???

Bo chyba nigdy 100% populacji nie opuszczało swoich siedzib podczas wędrówek ludów?

A jeśli ktoś jednak "powitał" Słowian nad Wisłą i Odrą to pasowałoby się dowiedzieć jak ułożyły się wzajemne stosunki Słowian z dotychczasowymi autochtonami?

Niewiele jest informacji na ten temat, przeważa teza że Słowianie przyszli na opustoszałe tereny, w co jakoś ciężko uwierzyć. Chętnie poczytam opinie na ten temat od znawców tematu bo nie mam bladego pojęcia o zasiedleniu słowiańskim naszych ziem a pasowałoby wiedzieć takie rzeczy wink.gif
Jakie książki możecie polecić na ten temat?
*


-----------------
Re:najpierw należy określić z którego stanowiska pytanie zostało postawione? i ma dotyczyć odpowiedź.Na pewno nie 2/ze stanowiska historycznego wobec braku faktów historycznych (pamięci historycznej).W tej sytuacji zostaje 3/stanowisko psychologiczne 1/stanowisko filozoficzne i logika (prawda logiczna)4/stanowisko logiczne itd.itp.Aby zatem nie narazić się na zarzut postępowania nie naukowego - krytykę - należy określić z którego stanowiska została zaprezentowana dana argumentacja?Jeżeli zatem uznajesz tezę,iż Słowianie to lud indoeuropejski tzn.uznajesz to za fakt 3/ze stanowiska psychologicznego - to nie możesz traktować o V-wieku ,jeżeli Słowianie w wyniku 1 wędrówki z półwyspu indyjskiego przybyli na teren Europy sprzed 5000 lat.Mówiąc o V-wieku traktujesz o ostatniej historycznie wędrówce z półwyspu a ściśle o powrocie (na pojęcie wędrówek składa się pierwsze wyjście z indyjskiej ojczyzny i wielokrotne powroty)czyli o plus/minus wędrówce tzw.łużyckiej jako ostatniej historycznie w szeregu.Jeżeli zatem Germanie mówili językiem skrajnie różnym od słowiańskiego (w 100% niepodobnym)w wyniku różnego czasokresu wędrówek a w pierwszej wędrówce nie było podziału językowego na Germanów i Słowian - to w żaden sposób Słowianie po powrocie na teren Europy nie mogli nie zastać Germanów -ci bowiem po pierwszej nie podejmowali już więcej wędrówek powrotnych do praojczyzny indyjskiej.Wtedy języki germańskie i słowiańskie byłyby mniej więcej podobne jak w przypadku np.j.polskiego do słowackiego albo ruskiego.A ponieważ miara powierzchni ziemi w tym czasie miała się plus/minus tak jak np.łan do 10 arów - to nie było żadnego problemu z przyjęciem gościnnym przybyszy z półwyspu indyjskiego na terytorium Polski przez ówczesnych German czyli Niemców /w określeniu poglądowym).Jeżeli w pierwszej wędrówce Germanie byli Słowianami 1/ze stanowiska linginistycznego czyli z powodu posiadania tej samej filozofii filozofii yogicznej wegeterianami/tymi którzy konsumują n i c /.Dlatego b.trafnie /inteligentnie/ stwierdziłeś (z którego stanowiska?),iż "jest ciężko uwierzyć,iż Słowianie przybyli na "opustoszałe tereny" kon.cyt.jeżeli chodziło logicznie więcej o tzw.tereny słabo zaludnione.



 
User is offline  PMMini Profile Post #886

     
mlukas
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.568
Nr użytkownika: 99.991

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 13/12/2018, 19:19 Quote Post

Czy w okolicach Torunia żyli Prusowie kiedykolwiek?

Przykład mowy pruskiej na żywo w Toruniu:) https://www.youtube.com/watch?v=mnHr4ywsjjc...HeXxj7Ohew0Zrpc
Ja ktoś nie wie jak brzmi, ja nie wiedziałem.

Ten post był edytowany przez mlukas: 13/12/2018, 19:45
 
User is offline  PMMini Profile Post #887

     
Antoni123
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 497
Nr użytkownika: 102.926

Stopień akademicki:
 
 
post 13/12/2018, 21:29 Quote Post

Ja wiem że ziemia ta to Kulmerland a nie Kulmas
 
User is offline  PMMini Profile Post #888

     
GniewkoSynRybaka
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.994
Nr użytkownika: 100.904

 
 
post 13/12/2018, 22:02 Quote Post

QUOTE(mlukas @ 13/12/2018, 19:19)
Czy w okolicach Torunia żyli Prusowie kiedykolwiek?

Przykład mowy pruskiej na żywo w Toruniu:) https://www.youtube.com/watch?v=mnHr4ywsjjc...HeXxj7Ohew0Zrpc
Ja ktoś nie wie jak brzmi, ja nie wiedziałem.
*


ziemia chełmińska była chwilowo i raczej nie cała a tylko fragmentarycznie podbita przez Prusów (Pomezanów) po egzekucji wojewody Krystyna i klęsce Konrada Mazowieckiego co miało miejsce około lat 1220-1222. Podboje pruskie w okolice Torunia raczej nigdy nie sięgnęły choć najazdy jak najbardziej. Z tym, że wtedy jeszcze Torunia nie było.

Ten post był edytowany przez GniewkoSynRybaka: 13/12/2018, 22:03
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #889

     
chris parker
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 104.323

 
 
post 31/12/2018, 18:03 Quote Post

witam,wrzucę kamień do ogródka proszę sie zapoznać z filmem na you tube: Genetyk, prof. Tomasz Grzybowski o etnogenezie Słowian
pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #890

     
welesxxi
 

Conan The Historian
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.940
Nr użytkownika: 13.919

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 31/12/2018, 18:26 Quote Post

Staroć wałkowany wielokrotnie. Przypomnę choćby ostatnie wypowiedzi tutaj czy tutaj.
 
User is offline  PMMini Profile Post #891

     
chris parker
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 104.323

 
 
post 1/01/2019, 13:55 Quote Post

jaka konkluzja wyłania sie z tych potoków słów, może procentowo jakie jest większe prawdopodobieństwo że "polacy" przyszli na te ziemie w v wieku lub byli tu dużoooo wcześniej
 
User is offline  PMMini Profile Post #892

     
GniewkoSynRybaka
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.994
Nr użytkownika: 100.904

 
 
post 1/01/2019, 14:42 Quote Post

QUOTE(chris parker @ 1/01/2019, 13:55)
jaka konkluzja wyłania sie z tych potoków słów, może procentowo jakie jest większe prawdopodobieństwo że "polacy" przyszli na te ziemie w v wieku lub byli tu dużoooo wcześniej
*


co to znaczy "polacy"? Jeśli masz na myśli słowiańskich (mówiących po słowiańsku) przodków obecnej populacji stanowiącej naród polski - to procentowe prawdopodobieństwo, że Słowianie przybyli na teren dzisiejszej Polski po wieku IV wynosi 100. Tylko jakie to ma znaczenie? Procentowe prawdopodobieństwo, że najdawniejsi Słowianie wywodzą się z obszaru Polski w granicach przedwojennych wynosi także 100. Najstarsze zabytki kultury praskiej z okresu wieków III-IV znaleziono na zachodnim Polesiu.

Ten post był edytowany przez GniewkoSynRybaka: 1/01/2019, 16:20
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #893

     
chris parker
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 104.323

 
 
post 1/01/2019, 16:48 Quote Post

sorry, ale nic z tego nie zrozumiałem - 100% w obu przypadkach. Może inaczej, czy R1a domiowało na poziomie około 55% na terenie wielkopolski przed V wiekiem ne
 
User is offline  PMMini Profile Post #894

     
GniewkoSynRybaka
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.994
Nr użytkownika: 100.904

 
 
post 1/01/2019, 17:03 Quote Post

QUOTE(chris parker @ 1/01/2019, 16:48)
sorry, ale nic z tego nie zrozumiałem - 100% w obu przypadkach. Może inaczej, czy R1a domiowało na poziomie około 55% na terenie wielkopolski przed V wiekiem ne
*


Jakie są granice dzisiejszej Polski a jakie granice miała Polska przedwojenna?

PS
A co do pochodzenia Słowian ma haplogrupa R1a?? Tyle już na ten temat napisano w innych wątkach - nie będziemy do tego wracać.

Ten post był edytowany przez GniewkoSynRybaka: 2/01/2019, 0:04
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #895

     
chris parker
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 104.323

 
 
post 2/01/2019, 20:04 Quote Post

dzień dobry,
myslałem iż procentowa duza ilość osobników z R1a jest wyznacznikiem charakterystycznym dla słowian.Po badaniach dna książąt mazowieckich tych z xviw. to okazało sie iż mają R1b charaktaerystyczne dla osobników z terenów na zachód od Odry i było wielkie rozczarowanie że to nie słowiańska R1a. A teraz czytam na forum że to bzdety?
 
User is offline  PMMini Profile Post #896

     
GniewkoSynRybaka
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.994
Nr użytkownika: 100.904

 
 
post 2/01/2019, 22:06 Quote Post

QUOTE(chris parker @ 2/01/2019, 20:04)
dzień dobry,
myslałem iż procentowa duza ilość osobników z R1a jest wyznacznikiem charakterystycznym dla słowian.Po badaniach dna książąt mazowieckich tych z xviw. to okazało sie iż mają R1b charaktaerystyczne dla osobników z terenów na zachód od Odry i było wielkie rozczarowanie że to nie słowiańska R1a. A teraz czytam na forum że to bzdety?
*


... jest na forum cala masa wątków genetycznych. Po co nowy? Przestudiuj te które temat wyeksploatowały. Dostałeś linki wyżej.

Ten post był edytowany przez GniewkoSynRybaka: 2/01/2019, 23:53
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #897

60 Strony « < 58 59 60 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej