Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Pospolite ruszenie w Europie władców absolutnych
     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 27/10/2012, 15:08 Quote Post

QUOTE
Chorągwie rajtarskie pospolitego ruszenia? A gdzie można o tym przeczytać? Chyba coś w takim razie nie doczytałem?

Teraz, to można o tym przeczytać nawet na Wikipedii wink.gif Na pewno możesz o tym przeczytać w HB-ku "Połonka-Basia 1660" Gawędy i - wydaje mi - w II tomie "Rzeczypospolitej Wazów" Wisnera, ale za to głowy nie dam, a nie mogę w tej chwili sprawdzić.
Swoją drogą, pisałem już o tym na Forum w temacie, w którym też się wypowiadałeś - jakim cudem to wtedy przeoczyłeś? http://www.historycy.org/index.php?showtop...02&#entry673102
QUOTE
Husaria, kozacy, rajtaria i piechota z pospolitaków??? Kiedy to miało miejsce? Nigdy o tym nie słyszałem.

Od połowy XVII wieku. Ściślej rzecz biorąc od 1654 roku.
QUOTE
A jak było w tym czasie w Koronie? I jak było przed tą reformą?

Po staremu, czyli każdy służył "na miarę swoich możliwości", czyli w praktyce - jak chciał.
 
User is offline  PMMini Profile Post #31

     
jkobus
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.397
Nr użytkownika: 65.292

Jacek Kobus
Stopień akademicki: mgr
Zawód: rolnik
 
 
post 27/10/2012, 16:25 Quote Post

Ramond: a czy istnieje jakaś teoria tłumacząca przyczynę zapomnienia umiejętności kopijniczych przez zachodnioeuropejską szlachtę..?

Poza Niemcami nie ma przecież w XVI wieku takich katastrof, które by jakieś naruszenie "ciągłości genealogicznej" na wielką skalę mogło oznaczać (a i w Niemczech przcież nie całą szlachtę wojny chłopskie eksterminowały...) - no dobrze: syfilis - ale to też bynajmniej nie tłumaczy jak to się stało, że ojcowie jeszcze zaprawiali się do walki kopią - a synowie przestali się zaprawiać..?

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 27/10/2012, 17:07 Quote Post

QUOTE
Ramond: a czy istnieje jakaś teoria tłumacząca przyczynę zapomnienia umiejętności kopijniczych przez zachodnioeuropejską szlachtę..?

Trudno powiedzieć, żeby obowiązywała jakaś teoria, ale zjawisko jest doskonale zilustrowane na przykładzie Francuzów i Hiszpanów, a później także i Polaków.
Moja prywatna teoria na wytłumaczenie tego to stopniowe zmniejszanie intensywności treningów a w końcu całkowite ich zaprzestanie (czyżby inne zajęcia były bardziej atrakcyjne?). Ponieważ proces ten był stopniowy, nie zauważano niczego złego...dopóki nie przyszło się zmierzyć z jeźdźcami używającymi pistoletów, albo z Polakami (to ostanie w gonitwach do pierścienia).
 
User is offline  PMMini Profile Post #33

     
Attyla_
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 40
Nr użytkownika: 79.409

Przemyslaw Dzido
Stopień akademicki: mgr
Zawód: doradca podatkowy
 
 
post 29/10/2012, 18:59 Quote Post

Będzie jakieś info dotyczące polskiego pospolitego ruszenia? Ta wiadomość o tworzonych z pospolitaków związków taktycznych husarii i kozaków, że nie wspomnę o rajtarach, mocno mnie zaintrygowała rolleyes.gif

Pruzepraszam, ale coś mi nie gra z tym forum. Znowu zobaczyłem wasze wpisy dopiero po dodaniu mojego confused1.gif Czegoś nie wiem? jak posługiwać się tym forum? Jak odświeżać, by zobaczyć aktualną listę wpisów ???

Ten post był edytowany przez Attyla_: 29/10/2012, 19:01
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 29/10/2012, 19:05 Quote Post

QUOTE
Pruzepraszam, ale coś mi nie gra z tym forum. Znowu zobaczyłem wasze wpisy dopiero po dodaniu mojego   Czegoś nie wiem? jak posługiwać się tym forum? Jak odświeżać, by zobaczyć aktualną listę wpisów ???

Nie bardzo wiem, co Ci powiedzieć, bo nie spotkałem się dotąd z takim problemem. U mnie to działa normalnie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #35

     
Kadrinazi
 

Łowca ODB'ów
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.003
Nr użytkownika: 62.793

Stopień akademicki: magister
 
 
post 29/10/2012, 19:25 Quote Post

QUOTE(Attyla_ @ 29/10/2012, 17:59)
Będzie jakieś info dotyczące polskiego pospolitego ruszenia? Ta wiadomość o tworzonych z pospolitaków związków taktycznych husarii i kozaków, że nie wspomnę o rajtarach, mocno mnie zaintrygowała


To że województwa litewskie miały wystawiać w 1654 roku po chorągwi husarskiej, rajtarskiej, kozackiej i pieszej pozostało tylko w strefie pobożnych życzeń. Jeżeli już stawano to najczęściej po kozacku, ewentualnie szlachta rezygnowała z 'zaszczytu' pełnienia służby poprzez wystawienie zaciężnego wojska powiatowego. Kilka informacji o tym jak stawało nasze pospolite ruszenie znajdziesz u mnie na blog:
http://kadrinazi.blogspot.co.uk/search/lab...lite%20ruszenie
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #36

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 29/10/2012, 20:45 Quote Post

QUOTE
To że województwa litewskie miały wystawiać w 1654 roku po chorągwi husarskiej, rajtarskiej, kozackiej i pieszej pozostało tylko w strefie pobożnych życzeń. Jeżeli już stawano to najczęściej po kozacku, ewentualnie szlachta rezygnowała z 'zaszczytu' pełnienia służby poprzez wystawienie zaciężnego wojska powiatowego.

Tym nie mniej sam fakt wystawiania różnych, ale w miarę jednorodnych w charakterze, chorągwi pospolitego ruszenia zaistniał. Najpopularniejsi byli oczywiście kozacy, ale i rajtarzy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
Kadrinazi
 

Łowca ODB'ów
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.003
Nr użytkownika: 62.793

Stopień akademicki: magister
 
 
post 29/10/2012, 20:52 Quote Post

Czytałem o rajtarii powiatowej czyli żołnierzu zaciężnym wystawionym zamiast pospolitego ruszenia, jednak nie o samym pospolitym ruszeniu zorganizowanym na sposób rajtarski.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #38

     
Barg
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.879
Nr użytkownika: 56.976

 
 
post 30/10/2012, 19:43 Quote Post

H. Wisner w 2 tomie Rzeczpospolitej Wazów w tabeli na str. 166 dla roku 1621 podaje jedną powiatową (powiat Wołkowyski) chorągiew rajtarską o liczebności 50 żołnierzy, na ponad 1200 żołnierzy powiatowych (635 husarzy, 553 kozaków i 50 rajtarów).
 
User is offline  PMMini Profile Post #39

     
Kadrinazi
 

Łowca ODB'ów
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.003
Nr użytkownika: 62.793

Stopień akademicki: magister
 
 
post 31/10/2012, 0:02 Quote Post

Z kolei w swoim artykule o tejże wojnie wymienia ją jako chorągiew arkabuzerską, a to już niekoniecznie to samo wink.gif Co ciekawe chorągwi tej nie znajdziemy w spisie wojsk wysłanych do Inflant, zamieszczonej w 'Księcia Krzysztofa Radziwiłła sprawach...' ('Rotmistrze i chorągwie pod hetmanem polnym w tej wojnie służące'). Tak czy inaczej jest to jednak chorągiew powiatowa, czyli zaciężna, a nie pospolite ruszenie stające po rajtarsku.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #40

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 3/11/2012, 18:37 Quote Post

QUOTE
To że województwa litewskie miały wystawiać w 1654 roku po chorągwi husarskiej, rajtarskiej, kozackiej i pieszej pozostało tylko w strefie pobożnych życzeń. Jeżeli już stawano to najczęściej po kozacku, ewentualnie szlachta rezygnowała z 'zaszczytu' pełnienia służby poprzez wystawienie zaciężnego wojska powiatowego.

W latach 1654 i 1655 powiat wileński wystawił 5 chorągwi pospolitego ruszenia - husarską i 4 kozackie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #41

     
Kadrinazi
 

Łowca ODB'ów
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.003
Nr użytkownika: 62.793

Stopień akademicki: magister
 
 
post 3/11/2012, 19:03 Quote Post

Był to raczej specyficzny wyjątek od reguły, o czym poniżej smile.gif Co ciekawe, o chorągwi kozackiej dowodzonej przez Marcina Wołowicza, pisarza ziemskiego wileńskiego, a wystawionej w 1654 roku czytamy: pod nią więcej było jego sług, bojar aniż braci powiatowej i nie było pod nią więcej 70 koni. W chorągwi Tyzenhauza (gdzie stanął z pocztem Maciej Vorbek-Lettow) nie popisało się aż 15 zobowiązanych do tego szlachciców. W 1654 roku szlachta powiatu wileńskiego stanęła jako pospolite ruszenie tylko do czasu wystawienia żołnierza powiatowego wink.gif Szlachta długo zastanawiała się, czy wystawić chorągiew kozacką, dragońską czy rajtarską, w końcu wybór padł na 120-konny kornet rajtarii, który w trzy niedziele miał wystawić Jan Denhoff. Pech chciał jednak, że szlachta zebrała za mało pieniędzy, a pan Denhoff stwierdził, że nie ruszy na wojnę dopóki na jego ręce nie wpłynie pełna kwota (17 000 złotych).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #42

3 Strony < 1 2 3 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej