Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Nadania dla zakonu krzyżackiego przed 1226 rokiem
     
Kajtuś
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 121
Nr użytkownika: 39.048

Kajetan Rajski
Zawód: uczen
 
 
post 17/11/2008, 14:52 Quote Post

W 1222 roku Henryk Brodaty darował zakonowi krzyżackiemu wieś Lasocice koło Namysłowa. Miało to związek z powstaniem baliwatu czeskiego. W 1224 roku Władysław Odonic nadał krzyżakom 500 włók ziemi nad Jeziorem Bytyńskim za Notecią.
W związku z tym mam pytania.
1. Co to jest ta "włóka ziemi". Jaką miała powierzchnię?
2. Czy wiecie coś na temat innych nadań książąt polskich wobec krzyżaków przed sprowadzeniem przez Konrada Mazowieckiego?
3. Czy może wiecej coś na temat tych dwóch w/w nadań?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Primo!
 

ex moderator
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.066
Nr użytkownika: 2.660

Marcin ...
 
 
post 17/11/2008, 16:37 Quote Post

QUOTE(Kajtuś @ 17/11/2008, 15:52)
1. Co to jest ta "włóka ziemi". Jaką miała powierzchnię?
*


Włóka, inaczej łan chełmiński obejmował powierzchnię około 17 hektarów.

QUOTE(Kajtuś @ 17/11/2008, 15:52)
2. Czy wiecie coś na temat innych nadań książąt polskich wobec krzyżaków przed sprowadzeniem przez Konrada Mazowieckiego?
*


Szczerze mówiąc, nigdy specjalnie nie interesowałem się tym zagadnieniem.

QUOTE(Kajtuś @ 17/11/2008, 15:52)
3. Czy może wiecej coś na temat tych dwóch w/w nadań?
*


Wieś Lasocice niebawem została sprzedana przez Krzyżaków, a tym samym nie wytworzył się żaden kompleks dóbr tego zakonu na Śląsku. Sprawę nadania Władysława Odonica muszę sprawdzić, bo spotykam się z nim pierwszy raz.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Kajtuś
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 121
Nr użytkownika: 39.048

Kajetan Rajski
Zawód: uczen
 
 
post 17/11/2008, 16:55 Quote Post

Dzięki za informacje.
O Lasocicach pisze M. Biskup i G. Labuda w książce Dzieje zakonu krzyżackiego w Prusach - niestety, niewiele. Dokładnie tyle, ile Ty napisałeś. O Odonicu przeczytałem na stronie racjonalisty (nie żebym się z ich poglądami utożsamiał), nie wiem, czy są prawdziwe.

Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Primo!
 

ex moderator
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.066
Nr użytkownika: 2.660

Marcin ...
 
 
post 17/11/2008, 17:06 Quote Post

QUOTE(Kajtuś @ 17/11/2008, 17:55)
Dzięki za informacje.
O Lasocicach pisze M. Biskup i G. Labuda w książce Dzieje zakonu krzyżackiego w Prusach - niestety, niewiele.
*


Jest to sprawdzona i pewna informacja.

QUOTE(Kajtuś @ 17/11/2008, 17:55)
O Odonicu przeczytałem na stronie racjonalisty (nie żebym się z ich poglądami utożsamiał), nie wiem, czy są prawdziwe.
*


Mam wątpliwości odnośnie wiarygodności wzmianki o nadaniu Władysława Odonica, które wymagają zerknięcia do kilku kodeksów dyplomatycznych. Po prostu, pierwszy raz spotykam się z tą informacją.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
juzef
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.195
Nr użytkownika: 5.495

Zawód: BANITA
 
 
post 17/11/2008, 19:09 Quote Post

[quote=Primo!,17/11/2008, 17:06]
Mam wątpliwości odnośnie wiarygodności wzmianki o nadaniu Władysława Odonica, które wymagają zerknięcia do kilku kodeksów dyplomatycznych. Po prostu, pierwszy raz spotykam się z tą informacją.
Było takie nadanie w 1224 r. dokument jest w KDW. Niektórzy próbowali poprawiać datę dokumentu na 1229 lub 1234 r., ale Powierski i T. Jasiński dowiedli, że miało to miejsce rzeczywiście w 1224 r. O ile się nie mylę, nigdy więcej nie pojawiają się w źródłach dobra Zakonu na tym terenie, z czego należy wnioskować, że nadanie nie zostało zrealizowane
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Primo!
 

ex moderator
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.066
Nr użytkownika: 2.660

Marcin ...
 
 
post 18/11/2008, 8:16 Quote Post

QUOTE(juzef @ 17/11/2008, 20:09)
Było takie nadanie w 1224 r. dokument jest w KDW. Niektórzy próbowali poprawiać datę dokumentu na 1229 lub 1234 r., ale Powierski i T. Jasiński dowiedli, że miało to miejsce rzeczywiście w 1224 r. O ile się nie mylę, nigdy więcej nie pojawiają się w źródłach dobra Zakonu na tym terenie, z czego należy wnioskować, że nadanie nie zostało zrealizowane
*


Wczoraj jeszcze przed napisaniem swojego postu, z czystej ciekawości, ale pobieżnie zerknąłem do pierwszego tomu Kodeksu dyplomatycznego Wielkopolski. Nie zauważyłem tego dokumentu... Mógłbym prosić o podanie dokładnych namiarów? confused1.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
juzef
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.195
Nr użytkownika: 5.495

Zawód: BANITA
 
 
post 19/11/2008, 9:21 Quote Post

[quote=Primo!,18/11/2008, 8:16]
Wczoraj jeszcze przed napisaniem swojego postu, z czystej ciekawości, ale pobieżnie zerknąłem do pierwszego tomu Kodeksu dyplomatycznego Wielkopolski. Nie zauważyłem tego dokumentu... Mógłbym prosić o podanie dokładnych namiarów? confused1.gif
Nie mam Kodeksów w domu, więc podam ci za literaturą:

Nadanie Odonica - KDW, t. 3, nr 2025, Preussisches Urkundenbuch, t. 1, cz. 1, nr 109

Potwierdzenie papieskie z 1275 r. (czyli Zakon interesował się dalej tymi terenami) - Preussisches Urkundenbuch, t. 1, cz. 2, nr 327

Dokument opatrzony jest datą 1224, ale nie wszyscy się z tym zgadzali. Poglądy dot. datacji:

1234 r. - wydawca

1234 r. - G. Labuda, Stanowisko ziemi chełmińskiej w państwie krzyżackim w latach 1228-1454, w: Przegląd Historyczny, t. 45/2-3, 1954, s. 306

1229 r. - G. Labuda, Śmierć Leszka Białego (1227), w: Roczniki Historyczne, t. 61, 1995, s. 20-21

1224 r. - K. Zielińska, Zjednoczenie Pomorza Gdańskiego z Wielkopolską pod koniec XIII wieku. Umowa kępińska 1282 r., w: Roczniki Tow. Nauk. w Toruniu, r. 73, z. 3, 1968, s. 15, p. 42; T. Jasiński, Stosunki śląsko-pruskie i śląsko-krzyżackie w pierwszej połowie XIII wieku, w: Ars Historica (praca ofiarowane Labudzie), Poznań 1976, s 398, p. 32; J. Powierski, Krzyżacka polityka Przemysła II w pierwszym okresie jego aktywności politycznej, w: Przemysł II. Odnowienie Królestwa Polskiego, Poznań 1997, s. 101.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Primo!
 

ex moderator
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.066
Nr użytkownika: 2.660

Marcin ...
 
 
post 21/11/2008, 5:41 Quote Post

QUOTE(juzef @ 19/11/2008, 10:21)
Nie mam Kodeksów w domu, więc podam ci za literaturą:
*


Z tym akurat jest najmniejszy problem, ponieważ są dostępne w internecie.

Treść dokumentu:

QUOTE
KODEKS DYPLOMATYCZNY WIELKOPOLSKI, TOM III

Dokument Nr 2025
(115b.)
Wolotslaus dux de Calis 1224 Sept. 5, in castro Nakel; Ordini fratrum de domo Theutonica 500 mansos circa lacum Izbiczno et fluvium Piła confert. (Cnfr. Nr. 457).
Königsberg. Königl. Staats Arch. Copiarium d. Deutsch. Ordens-Privileg. A 99, fol. IV. (Manuskrypt z XV w.)

Wolotslaus domini Odonis ducis Polonie filius, Dei gracia dux de Calis. Quum ea que personis religiosis ad honorem Dei conferuntur, necessarium est omnimodis (sic) confirmari, ideo, que superna favente gracia, pro salute nostra atque parentum nostrorum ad utilitatem Terre sancte et fratrum de domo Theutonica ordinare decrevimus, scripti perhenni vivacitate censuimus munienda. Innotescat igitur universis tam presentibus quam futuris Christi fidelibus, quod nos, ob divine remunerationis emolumentum, dilectis fratribus nostris de domo Theutonica quingentos mansos circa stagnum Hisbitsma et fluvium nomine Pila ex eodem stagno fluentem, cum stagnis adiacentibus perpetua libertate cum omni utilitate et iure contulimus. Et ut predicti fratres nostri de domo Theutonica, bona supradicta in omni pace et quiete possideant, censemus tam ipsos quam homines suos, qui premissa bona possessuri sunt, ab omni exactione atque servitio et ab universa Polonica consuetudine dandi potwode et priwode et similium libere exemptos. Ut itaque memorata donacio prenominatis fratribus nostris rata maneat et inconvulsa, sigilli nostri appensione duximus communire, subscriptis nichilominus testibus ydoneis, viris honestis, quorum nomina sunt hec: capellani curie Arnoldus, Steffanus et Martinus, layci vero Adam, Conradus et Petrus, alii plures clerici et laici. Datum in hoc anno gracie millesimo ducentesimo vigesimo quarto, Nonas Septembris, in castro nostro Nakel.
Stagnum Hisbitsma, z niemiecka Pielburger See. Fluv. Pila, rzeczka Piła, prawy przypływ rz. Głda. Nakel, Nakło.



QUOTE(juzef @ 19/11/2008, 10:21)
Preussisches Urkundenbuch, t. 1, cz. 1, nr 109
*


Wydawcy pierwszej części I tomu Preussisches Urkundenbuch, R. Philippi i C. P. Wölky uznali, że dokument został wystawiony w 1234 roku.

QUOTE
PrUB 1.1.109 — [1234] September 5. Naklo — Wladislaw Odonicz, Herzog zu Kalisch, verleiht dem Deutschorden 500 Hufen am See Izbiczno [Pilburger See, Kreis Neustettin] und dem Fluß Pila.


QUOTE(juzef @ 19/11/2008, 10:21)
Potwierdzenie papieskie z 1275 r. (czyli Zakon interesował się dalej tymi terenami) - Preussisches Urkundenbuch, t. 1, cz. 2, nr 327
*



QUOTE
PrUB 1.2.327 — 1275 Februar 5. Lyon — Papst Gregor X. bestätigt dem Deutschorden die Schenkung von 500 Hufen am See Hisbitsma, anderer Seen und des Flusses Pila, die er von Herzog Wladislaw von Polen erhalten hatte (PrUB 1.1.109).


Z podanej powyżej literatury pod ręką mam tylko bardzo obszerny artykuł Gerarda Labudy o stanowisku ziemi chełmińskiej w państwie krzyżackim. Do pozostałych pozycji mogę zerknąć jedynie w bibliotece. W sumie, interesująca sprawa.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Kajtuś
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 121
Nr użytkownika: 39.048

Kajetan Rajski
Zawód: uczen
 
 
post 21/11/2008, 8:11 Quote Post

Hmm, dziękuję bardzo za dokument.
Jest tylko pewien problem. Łaciny praktycznie nie znam, więc zwracam się z prośbą do Szanownych Forumowiczów, czy mógłby ktoś przetłumaczyć mi przynajmniej najważniejszy fragment tego dokumentu.
Przygotowuje pracę z historii "Stosunki polsko-krzyżackie od początku XIII w. do 1525 r." i chciałbym,by była to praca dobrze przygotowana...
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Primo!
 

ex moderator
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.066
Nr użytkownika: 2.660

Marcin ...
 
 
post 28/11/2008, 22:22 Quote Post

Władysław (Odonic) książę w Kaliszu, 5 września 1224 roku w grodzie Nakło; nadaje zakonowi braci z domu Niemieckiego 500 łanów koło jeziora Izbiczno i rzeki Piła.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Kajtuś
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 121
Nr użytkownika: 39.048

Kajetan Rajski
Zawód: uczen
 
 
post 29/11/2008, 12:41 Quote Post

A dalej o co chodzi w tym tekście?
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Agnes
 

IV ranga
****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 378
Nr użytkownika: 134

Stopień akademicki: mgr. Plut.
Zawód: Historyk
 
 
post 2/12/2008, 0:47 Quote Post

Ten dokument jest napisany w j łacińskim jak znasz choć łaciny to można ja przetłumaczyć na j polski albo poproś nauczyciela jak ma łacinę żeby ci mógł w tym pomóc :)Czytanie takich tekstów w łacinie jest pracochłonne

pozdr
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Kajtuś
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 121
Nr użytkownika: 39.048

Kajetan Rajski
Zawód: uczen
 
 
post 3/12/2008, 20:19 Quote Post

To, że jest napisany po łacinie, to wiem...

Próbowałem tłumaczyć, ale mój słownik łacińsko-polski nie zawiera w większości tych słów, które są w tym dokumencie.

Cóż, może trochę nad tym popracuję. Termin oddania pracy mam na po świętach.

--------------------------

Zapraszam do czytania i komentowania: http://www.historycy.org/index.php?showtopic=48731
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Agnes
 

IV ranga
****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 378
Nr użytkownika: 134

Stopień akademicki: mgr. Plut.
Zawód: Historyk
 
 
post 3/12/2008, 23:23 Quote Post

sa tez inne słowniki łacińsko polskie dla historyków i prawników
oraz słownik łaciny kościelnej smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Palkoman
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 390
Nr użytkownika: 36.250

Zawód: trzymanie rytmu
 
 
post 12/12/2008, 14:15 Quote Post

QUOTE(Kajtuś @ 3/12/2008, 20:19)
Próbowałem tłumaczyć, ale mój słownik łacińsko-polski nie zawiera w większości tych słów, które są w tym dokumencie.
*



można się przejśc do biblioteki. Najlepszy byłby 'Słownik łaciny średnioiwecznej....' Obszerne to dzieło i myślę, że znajdziesz tam wszystkie potrzebne Ci słowa. A tak na szybko pomocny może być Korpantego 'Mały słownik łacińsko-polski.' Wszędzie dostępny a słów całkiem sporo.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej