Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kolebka Germanów, Dlaczego Skandynawia?

Yngvi

IV ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 99.077

post 6/04/2016, 14:13 Quote Post

Zastanawia mnie, dlaczego za kolebkę Germanów uważa się Skandynawię (a właściwie to jej część)? Zawsze tylko spotykam się ze stwierdzeniem "Germanie powstali w Skandynawii i kropka", ale nigdzie nie mogę znaleźć dlaczego się tak uważa. Dlaczego nie mogli powstać na terenie np. Niemiec i później pójść podbić Skandynawię asymilując przy okazji siedzącą tam ludność? Jakieś tradycje które wiążą Germanów ze Skandynawią (jako ich kolebką) to mogą być legendy aby być bardziej tajemniczym ludem. Mam nadzieję że ktoś wyjaśni dlaczego powstała taka teoria.

User is offline  PMMini Profile Post #1

kmat

Podkarpacki Rabator
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr

post 7/04/2016, 21:57 Quote Post

Ta Skandynawia jest tak naprawdę kretyńskie uproszczenie, na poziomie kolebki Słowian na Polesiu. W praktyce chodzi o dzisiejszą Danię z przyległościami (Holsztyn, Meklemburgia, południe Szwecji i Norwegii).
A czemu tak - tu mamy kultury archeologiczne wykazujące największą ciągłość do późniejszych jednoznacznych Germanów. Tego areału dotyczą też pierwsze wzmianki o Germanach, Cymbrowie i Teutoni mieli być z Jutlandii, potwierdza to zresztą toponimia. Z Niemcami jest problem, bo jeszcze niedługo przed przełomem er był to obszar zasadniczo celtycki (przynajmniej jeśli chodzi o dorzecze Renu i Dunaju), Cezar po podboju Galii podawał, że kupa tamtejszych plemion to w istocie świeża emigracja z drugiej strony Renu wyparta przez germański nacisk.

User is offline  PMMini Profile Post #2

Bogumił I

I ranga
*
Nr użytkownika: 54.995

Robert K
Zawód: Kupiec winny

post 7/04/2016, 23:15 Quote Post

QUOTE(kmat @ 7/04/2016, 22:57)
Ta Skandynawia jest tak naprawdę kretyńskie uproszczenie, na poziomie kolebki Słowian na Polesiu. W praktyce chodzi o dzisiejszą Danię z przyległościami (Holsztyn, Meklemburgia, południe Szwecji i Norwegii).
A czemu tak - tu mamy kultury archeologiczne wykazujące największą ciągłość do późniejszych jednoznacznych Germanów. Tego areału dotyczą też pierwsze wzmianki o Germanach, Cymbrowie i Teutoni mieli być z Jutlandii, potwierdza to zresztą toponimia. Z Niemcami jest problem, bo jeszcze niedługo przed przełomem er był to obszar zasadniczo celtycki (przynajmniej jeśli chodzi o dorzecze Renu i Dunaju), Cezar po podboju Galii podawał, że kupa tamtejszych plemion to w istocie świeża emigracja z drugiej strony Renu wyparta przez germański nacisk.
*

A czy wcześni Germanie pochodzili z Jutlandii i zawładnęli południową Szwecją i Norwegią, czy na odwrót? Gdzieś musiała być ich kolebka...

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

kmat

Podkarpacki Rabator
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr

post 8/04/2016, 0:11 Quote Post

Nie wiem czy jest sens to rozdzielać, okolica to przecież wąskie cieśniny, które za bardzo nie izolowały, a mogły wręcz ułatwiać kontakt (żegluga).

User is offline  PMMini Profile Post #4

Bogumił I

I ranga
*
Nr użytkownika: 54.995

Robert K
Zawód: Kupiec winny

post 8/04/2016, 0:36 Quote Post

QUOTE(kmat @ 8/04/2016, 1:11)
Nie wiem czy jest sens to rozdzielać, okolica to przecież wąskie cieśniny, które za bardzo nie izolowały, a mogły wręcz ułatwiać kontakt (żegluga).
*

Kanał La Manche w najwęższym miejscu ma tylko 32 km, ale historycy zgodnie podają, że migracja Celtów nastąpiła z kontynentu na wyspy. Czy w przypadku Germanów i cieśnin duńskich jest inaczej? Gdzieś chyba musiał narodzić się etnos zanim wsiadł na łodzie i przeniósł swoją kulturę... (a przynajmniej jej materialne dowody).

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

Yngvi

IV ranga

post 5/05/2016, 17:06 Quote Post

Spotkałem się z tezą, że Germanie powstali na terenie dzisiejszej Szwecji (Götaland) i dopiero później przesunęli się na tereny dzisiejszej Norwegii, Danii i części Niemiec. Założeniem jest, że Teutoni i Cymbrowie zajmujący tereny Jutlandii to Celtowie, więc Jutlandia nie mogła być kolebką Germanów, bo była zajęta przez Celtów. Co o tym myślicie?

User is offline  PMMini Profile Post #6

Yngvi

IV ranga

post 14/05/2016, 15:26 Quote Post

Zastanawia mnie pewna sprawa, jeśli Goci i Wandalowie mogli mieć (a przynajmniej można w internecie spotkać takie tezy) swoją etnogenezę na terenie Polski, to czy jest możliwe że w ogóle Germanie mieli w Polsce swoją etnogenezę, a później część poszła na Zachód wchłaniając przy okazji inne ludy, a część została tutaj?

User is offline  PMMini Profile Post #7

1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2017 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej