Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
28 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Najwięksi polscy bohaterowie, W poszukiwaniu PRAWDZIWYCH autorytetów.
     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 29/11/2004, 0:16 Quote Post

ale moze byc jakis papiez? rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
Domino
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 469
Nr użytkownika: 1.706

 
 
post 29/11/2004, 15:27 Quote Post

Strasznie po standardach wszyscy jadą tongue.gif.

I bez słowa uzasadnienia. Jakieś argumenty może czasem...

Na fali kwitnącej ostatnio dość niespodziewanie (i chyba, niestety, trochę powierzchownie) miłości polsko-ukraińskiej - przypomniał mi się zawodnik nazwiskiem Piotr Konaszewicz-Sahajdaczny. Bardziej on Kozak, jak Polak, rzecz jasna, ale barwy Rzeczypospolitej Obojga Narodów reprezentował godnie i pod Chocimiem z Janem Karolem Chodkiewiczem (też pewnie bardziej Litwin, tak naprawdę, albo Rusin, do tego kalwin, o ile pamiętam wink.gif ) odpór Turkowi mężny dali.
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
Domino
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 469
Nr użytkownika: 1.706

 
 
post 29/11/2004, 15:30 Quote Post

Oakmeke, przybliż proszę postać Jerzego Farensbacha, bo albo chyba jakimś ingorantem jestem totalnym, bo w życiu o gościu nie słyszałem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
oakmeke
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 779
Nr użytkownika: 1.449

 
 
post 4/12/2004, 0:08 Quote Post

Jerzy ( Georg ) Farensbach, szlachcic inflancki, przywodca stronnictwa polskiego w Inflantach, starosta parnawski, wojewoda wendenski, hetman inflancki.
Co ciekawe nigdy nie nauczyl sie polskiego!!! ohmy.gif
Rownie swietny kawalerzysta jak i piechur.
Wojowal juz od mlodzika, walczyl m.in. za Batorego w Inflantach, bronil Krakowa przed Maksymilianem Habsburgiem, potem bil sie pod Byczyna, bral udzial takze w wyprawach moldawskich.
Przez jakis czas byl takze namiestnikiem wyspy Ozylia. To akurat jakas zawila historia. Bo tym namiestnikiem zrobili go o ile pamietam Dunczycy, potem byl jakis konflikt polsko-dunski o Ziemie Piltynska, Farensbach odmowil udzielenia pomocy stronie dunskiej i potem ci namiestnictwa go pozbawili...
Zreszta on chyba nawet byl wogole z poczatku poddanym krola dunskiego. Dopiero potem zwiazal sie scisle z Polska.
W 1598 dowodzil wyprawa Zygmunta III do Szwecji.
To bodajze wlasnie on proponowal, w razie wojny z "Trzema Koronami", przeprawic sie po lodzie do Finlandii i tam toczyc walke z przeciwnikiem. Mial jeszcze kilka fajnych, niezrealizowanych niestety planow, powiedzmy "uderzen wyprzedzajacych", ale nie zdecydowano sie jednak ich zrealizowac sad.gif
Po 1600 roku byl glownym organizatorem obrony Inflant przed Szwedami nad ktorymi odniosl szereg swietnych zwyciestw.
M.in. 29.X.1600 pod Karkhus dysponujac 1,2 tys. zolnierzy rozbil kompletnie liczacy 3 tys. korpus gen. Gyllenhjelma.
We wrzesniu 1601 z niewielkimi silami bronil Rygi przeciwko 14 tys. armii Karola Sudermanskiego.
Gdy Zamoyski oblegl zajety przez Szwedow Fellin, 4.III.1602 roku Farensbach wzial udzial w szturmie generalnym i zostal smiertelnie ranny ( próżno próbował go ratować na własnych barkach późniejszy hetman Żółkiewski ).
Przez chwile byl tez po "ciemnej stronie mocy", mianowicie dowodzil obrona Gdanska w czasie zatargu miasta z Batorym po tym jak Polacy pobili wojsko gdanskie pod Lubieszowem. Tylko wtedy chyba dzialal z ramienia Dunczykow. Zaraz potem jednak zapalal cos chyba miloscia do Polski i ruszyl walczyc z Moskwa w Inflantach smile.gif

Troszke moze nie do konca to po kolei ale mam nadzieje, ze zaopatrzylem Cie w dostatecznie duzo informacji wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
Domino
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 469
Nr użytkownika: 1.706

 
 
post 4/12/2004, 1:09 Quote Post

Dzięki wielkie. Dla mnie to zupełnie nowa gałąź wiedzy. A zawodników, co po polsku nie mówili, a za Najjaśniejszą się bili, paru było - od króla Stefana Batorego począwszy biggrin.gif . Konstanty Ostrogski też chyba nie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
oakmeke
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 779
Nr użytkownika: 1.449

 
 
post 4/12/2004, 1:25 Quote Post

Prawda prawda smile.gif
Nooo..... mozna by dodac do tej listy w sumie tez i pierwszych Piastow, bo z tamtym ich "polskim" szybciej by sie Czech z nimi dogadal niz my tongue.gif
Zreszta nie tylko i my w tym wzgledzie bylismy "uprzywilejowani". Tacy Anglicy np tez mieli kupe krolow, ktorzy tylko po francusku potrafili, Ryszard Lwie Serce chociazby.
Chociaz z tym Batorym czy Farensbachem to troche dziwne, bo w XVI i XVII wieku mowa " nie-gęsi" ( biggrin.gif ) byla bardzo popularna w Europie, i zdaje sie, ze np nawet na carskim dworze przez pewien czas tylko po polsku mowiono ( !!! ) smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
Domino
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 469
Nr użytkownika: 1.706

 
 
post 4/12/2004, 12:32 Quote Post

Polski był językiem elit na Białorusi i Ukrainie do XIX wieku, a w Rosji do XVIII. Ukraińcy, jak przeżywali swoje odrodzenie narodowe, terminologię naukową zdecydowali się zapożyczyć z polskiego, a nie z rosyjskiego.

Ale współcześnie też by się paru znalazło - np. założyciele Eskadry Kościuszkowskiej, Merian Cooper i spółka, jak latali do Lwowa w 1918 i 1919, też pewnie po polsku za bardzo nie mówili smile.gif .
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
Werkemet
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 109
Nr użytkownika: 2.439

 
 
post 4/12/2004, 14:49 Quote Post

(kolejność bez znaczenia)

książe Józef Poniatowski - za służbę w sprawie Polski zwieńczoną bohaterską śmiercią

hetman Stanisław Żółkiewski - za to samo

Walerian Łukasiński - za to samo

Józef Piłsudki - za niepodległą Polskę i zatrzymanie bolszewickiej nawałnicy

Osób żyjącycych nie uwzględniłem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
Strusiek
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 54
Nr użytkownika: 2.165

 
 
post 4/12/2004, 15:03 Quote Post

Tadeusz Kościuszko ....... i inni którzy próbowali ....
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
Anka 1989
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 36
Nr użytkownika: 2.004

Zawód: uczen
 
 
post 5/12/2004, 12:22 Quote Post

Może Bartosz Głowacki??
trochę Tadeusz Rejtan tylko na krótki dystans:)) Nie polecam popełniania samobójstw
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
Anka 1989
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 36
Nr użytkownika: 2.004

Zawód: uczen
 
 
post 5/12/2004, 12:24 Quote Post

O albo Bohater Epicki:PP Stefan III Wielki
Tylko nie polski:/
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
husariaxxl
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 25
Nr użytkownika: 2.421

 
 
post 5/12/2004, 23:40 Quote Post

-Piłsudki
-Kościuszko
-Bathory
-Bem
-Lech Wałesa wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
Anka 1989
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 36
Nr użytkownika: 2.004

Zawód: uczen
 
 
post 8/12/2004, 20:40 Quote Post

Lech Wałęsa... Czy ja wiem czy on jest takim bohaterem.. W jakiimś stopniu tak... ale czy tak bardzo... Może znalazł się na właściwym miejscu we właściwym czasie.. Jakoś nigdy go za bohatera nie uważałam.. Hmmm ,... Może mnie ktoś nawróci???
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
Anka 1989
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 36
Nr użytkownika: 2.004

Zawód: uczen
 
 
post 8/12/2004, 20:42 Quote Post

Lech Wałęsa... Czy ja wiem czy on jest takim bohaterem.. W jakiimś stopniu tak... ale czy tak bardzo... Może znalazł się na właściwym miejscu we właściwym czasie.. Jakoś nigdy go za bohatera nie uważałam.. Hmmm ,... Może mnie ktoś nawróci???
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
Domino
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 469
Nr użytkownika: 1.706

 
 
post 9/12/2004, 10:23 Quote Post

Ja generalnie sceptycznie jestem nastawiony do współczesnych nam. Jeszcze za wcześnie, żeby oceniać, bo raz za razem wychodzą jakieś "jaja". Musimy poczekać, kto przebije się przez sito historii. Poza tym bohaterowie to z reguły wywodzą się z czasów "wielkich narracji" - teraz takowych brak, ale z drugiej strony, może to i dobrze?
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

28 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej